Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

A mi się nie wydaje. Właśnie mam najwięcej okien od wschodu, od południa garaż, salon od północy. Ale nie mam odwagi pisać opinii o zachwalanej południowej ekspozycji, kiedy większość źródeł o domach pasywnych pisze odmiennie.
.

Mam nadzieję Karlsen że cię nie uraziłem,ale forma w jakiej to napisałeś była dla mnie dziwna.Nieważne.Skoro dla twoich znajomych ściana musi oddychać,to niech tak zostanie.

Bardzo ciekawe natomiast mogą być opinie o takim zorientowaniu budynku jak ty masz.Miej odwagę:) i napisz.Bo to ciekawe jest że zaleca się od południa skoro zimą słońca jak na lekarstwo a latem problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

nydar: okna od południa nie generują problemów latem, o ile poza oknami masz też jakiś daszek - jedyny problem to wielka przeszklona ściana od południa, której może nie dać się zacienić. Natomiast okna od północy nie dają nic - naświetlają kiepsko, zysków nie dają żadnych (zimą tym bardziej), a na dodatek od północy częściej wieje...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar: No to masz faktycznie problem ;-) Ja mam wielkie okno od południa, ale do "całej ściany" to mu daleko. No i problemu z przegrzewaniem z tytułu operacji słonecznej prze to okno nie mam. A co do wiatrów - te zachodnie to są najczęściej północno-zachodnie (przynajmniej u mnie) - no w każdym razie od północy czuć wiatr znacznie bardziej i częściej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dom piętrowy, dobierając odpowiednią długość okapu prosiłem projektanta o wykonanie linijki słońca, aby zimą cieszyć się promieniami, natomiast latem nie przegrzewać pomieszczeń. Mój okap ma 120 cm. Dom jest prostokątny, położony prawie idealnie północ - południe. Od zachodu nie mam okien, a i dom postawiony jest garażem po granicy (wjazd od południa), od wschodu okna (kolejność od południowego kierunku) do gabinetu, kuchni, jadalni i na piętrze do pokoi dzieci oraz sypialni (drzwi balkonowe). Nad garażem taras. Parter zostawiam w spokoju, ponieważ zamykając drzwi od gabinetu (okno narożne wsch.-pd), eliminuję nagrzewanie reszty parteru. Poranki są wspaniałe. Muszę zaznaczyć, że nie mam jeszcze ani jednej firanki czy zasłony w domu, więc początek dnia zaczynam zaraz po godzinie 3. I tak do godziny około 7 temperatura na piętrze potrafi skoczyć o 1,5 stopnia. Natomiast wraz z deklinacją słońca robi się coraz przyjemniej. Sypialnia usytuowana na końcu budynku od strony północnej ma balkon od wschodu (drzwi oraz okna od północy). Wspaniałe są poranne promienie, które energetyzują do wstawania, wieczorem po godzinie 20 można raczyć się zachodem, który delikatnie czerwienia rozświetla drugą część sypialni. Uwierzcie mi - bardzo klimatyczne. Prawdą jest, że zimą nie mam tam żadnych zysków od słońca.

Pokój córki z oknem narożnym południowo-wschodnim jest w godzinach porannych latem przegrzewany. Zanim słońce się wzniesie potrafi porządnie podgrzać pomieszczenie. Ostatniej zimy słońca było na tyle mało, że różnica temperatur pomiędzy pokojem syna (od wschodu) wynosiła zaledwie 0,5 *C. I sam nie mam pewności, czy to nie jest jeszcze kwestia regulacji ogrzewania podłogowego.

Rozpisałem się, co by choć trochę zobrazować położenie mojej "stodoły".

Jestem zdania, że zimowe zyski od południa przynajmniej na Podlasiu są naprawdę niewielkie. Przed rozpoczęciem budowy żałowałem usytuowania salonu z tarasem od północy, teraz jednak jest to najprzyjemniejsze (najchłodniejsze) miejsce do spędzania czasu. Pomimo fiksów w salonie i wentylacji ustawionej na około 200m3/h jest tam najprzyjemniej. W salonie mam też piec kaflowy, więc moje odczucia ciepła z okresu zimowego mogę nie uwzględniać północnej strony.

Tak więc podzielam zdanie - południowa ekspozycja okien powoduje przegrzewanie pomieszczeń latem, natomiast zimą (przynajmniej na Podlasiu) daje niewielkie zyski. Wschodni kierunek energetyzuje rano. Jednak kwestia usytuowania budynku względem kierunków świata powinna zajmować dalsze miejsce.

W kwestii wiatrów trudno mi zabrać głos. Mam dość gęstą zabudowę w około, więc budynek jest osłonięty. Mam natomiast dwa termometry zewnętrze, jeden 2 metry nad ziemią od północy, w miejscu, w którym nigdy nie ma słońca, drugi od strony wschodniej 4 metry nad ziemią, osłonięty od słońca. Różnica temperatur prawie zawsze waha się w granicach 1 - 2 stopni, nawet, kiedy dzień jest pochmurny. Zatem znaczenie może mieć tutaj wiatr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowana większość ludzi z jakimi rozmawiałem odrzuca na starcie wentylację mechaniczną i buduje kominy wentylacyjne tak jak wszyscy sąsiedzi dookoła ...;)

siedząc i czytając tematy na tym czy podobnym forum odnosi się wrażenie że wszyscy są tacy obcykani we wszystkich dziedzinach, rzeczywistość jest zupełnie inna bo tak naprawdę przeciętny inwestor nie ma bladozielonego pojęcia o poprawnych rozwiązaniach a wykonawcy robią na zasadzie "bo tak się panie robi "...

 

DOKŁADNIE!

 

Wczoraj gadałem ze szwagrem, który kiedyś był budowlańcem i z jego wujkiem, szefem ekipy budowlanej. Jak wyjechałem z moim szkieletem 30cm wełny to usłyszałem że ytong 36cm ma takie same parametry i nawet ocieplać nie trzeba. Jak dodałem że będę miał CO w postaci grzejników konwektorowych to zostałem wyśmiany, bo przecież prąd drogi, wyjdzie mi z tysiąc na miesiąc a instalacja z piecem i grzejnikami to dziś grosze (hydraulik wstępnie mi wycenił na 3 500 000 groszy - więc raczej dużo). O GWC nikt tu nie słyszał, WM? Podobno gdzieś to montują. Ale i tak nie ma to jak pustak albo ytong. :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DOKŁADNIE!

 

Wczoraj gadałem ze szwagrem, który kiedyś był budowlańcem i z jego wujkiem, szefem ekipy budowlanej. Jak wyjechałem z moim szkieletem 30cm wełny to usłyszałem że ytong 36cm ma takie same parametry i nawet ocieplać nie trzeba. Jak dodałem że będę miał CO w postaci grzejników konwektorowych to zostałem wyśmiany, bo przecież prąd drogi, wyjdzie mi z tysiąc na miesiąc a instalacja z piecem i grzejnikami to dziś grosze (hydraulik wstępnie mi wycenił na 3 500 000 groszy - więc raczej dużo). O GWC nikt tu nie słyszał, WM? Podobno gdzieś to montują. Ale i tak nie ma to jak pustak albo ytong. :p

 

przecudowna kraina ;) czy to jest sen czy powoli już się budzą? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy z myślących...na WMG nydara z odzyskiem wydasz 6tys.zł a na WM z reku 3tys.zł.

Niech Ci dalej koszt WM nie przemawia...podobnie jak kable ;)

 

Następny... Ile Twoja WW z odzyskiem ciepła będzie kosztowała,taniej niż 3tys.zł,chcesz tanio a więc będzie taniej niż WM z odzyskiem za 3tys.zł ? Podobnie jak kable ;)

 

Następny...

Nie mów czegoś o kimś jak nie masz pojęcia o tym czymś ;)

Czy Twoja WW lub WMG z odzyskiem będzie tańsza niż WM z rekuperatorem w cenie 3tys.zł ? Wątpie...

 

Nie wytrzymałem czytając jak ludziska mogą być nie doinformowani i podążać za hasłem "partia rządzi",na ślepo ;)

Przyczynę upatruję w haburgerach ;)

 

Arturo, jak tam pomiary Twojego reku? Ciagle czekamy zebys podal temperatury skad trzeba.

 

I prosze skoncz polecac LUNE, bo drwisz ze wszystkim sam nie wybierajac takiego rozwiazania, a wszyscy wiedza jakiej jakosci sprzet to jest.

 

Tak samo przez pewien czas wciskales tania PC do CWU, ktorej sam sie bales wybrac. Drwisz z ludzi w zywe oczy, a co do kosztow WW, to 2 wentyle na 300 m3/h plus flitry wyjda mniej niz 1000 zl.

 

Zapomiasz tez o jednym, Nydar ma system, ktory odzysku nie potrzebuje i czesc roku moze dzialac na grawitacji, a Twoja WM tego nie potrafi i nic tez nie poradzi w przypadku przegrzania domu, ktorego jeszcze nie zaznales i nie znasz, jak zamieszkasz to sie przekonasz.

 

Pozdrawiam i idz sobie polecac LUNE gdzie indziej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo - przeczytaj jeszcze raz mój wpis, potem jeszcze raz i tak z piętnaście razy a potem wyciągaj wnioski, dobrze? Próbujesz cytować i błyszczeć wiedzą a nie potrafisz poprawnie przeczytać kilku zdań napisanych po polsku. Mój post to właśnie kilka zdań połączonych wspólnym sensem, wyciąganie pojedynczych nic Ci nie da, tylko na głupka możesz wyjść.

 

A co do mnie i mojej instalacji: będzie taka, jaką sobie założę. I ani Tobie ani kolegom od WW nic do tego. Jeśli nie zda egzaminu, będę zły wyłącznie na siebie. Jestem facetem biorącym odpowiedzialność za swoje decyzje, nawet najmniej trafione. A tutaj jestem po to aby sobie zasięgnąć opinii od ludzi, którzy to użytkują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo.Jak zacząłem interesować się ceną WM ,to nie znalazłem nic poniżej 10000PLN.Gdybym ją wykonał tymi ręcami,to swobodnie w kwocie o której piszesz bym się zmieścił.Moja WMG tzn.GWC,GMC,RSŚ, instalacja + wentyle,niestety ale nie przekracza tej kwoty.Największy wydatek to RSŚ -1600pln.pozostałe elementy to może 2-3 tyś pln no i własna praca.Zresztą tu nie chodzi o kasę.To rozwiązanie jest i dla samotnie wychowującej dziecko matki ,dla emerytki i dla dwu leworęcznego intelektualisty.Niewyliczalną zaletą jest prostota i bezobsługowość. Włączasz wentylator i nic nie interesuje cię więcej.Do czasu aż wentylator padnie.Tam nie ma ŻADNEJ OBSŁUGI.To chodzi 24h/dobę przez cały rok bez I,II czy III biegu .Non stop 25m3/osobę.Jest jedynie przełącznik na opcję letnią ,która daje więcej m3/h i za klimę robi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nydar, Ty masz jeden wentyl czy dwa? Na wlocie czy wylocie? Cos wspominales, ze raz robisz lekkie podcisnienie, raz nadcisnienie albo mi sie wydawalo).

 

Mozesz doprecyzowac kiedy co robisz?

 

Ja mam obecnie takak koncepcje, aby na 1 metrze glebokosci stycznie do sciany fundamentowej z thermomuru puscic GWC fi 200, ok 10 metrow, pozniej wbijam pod chudziaka, robie 2 nitki 10 metrow po fi 100, (tutaj pytanie czy dac je mniej wiecej po srodku fundamentow czy moze przy scianach fundamentowych, a moze lepiej 1 nitke fi 200 utrzymac?), potem wychodze nad wylewke i jeszcze z 5-7 metrow w pomieszczeniach podciagam do centralnego nawiewu na parter.

 

Ten ostanti odcinek powinien sobie dobierac ciepelka z pomieszczen przez ktore przechodzi. Jesli sie przy -20 okaze ze GWC daje za niska temp pomysle nad jakims tanim dogrzewaniem.

 

Wywiew ze wszystkich pomieszczen na zewnatrz.

 

Korci mnie ze to wszystko chodzilo kiedy tylko sie da na grawitacji, a jak juz mechanicznie to najlepiej w trybie 10 minut on/50 minut off.

 

Nikt sie nie udusi, a i ew. dogrzewanie nawiewu i straty na wentylacje bedzie latwiej ogarnac.

 

Co wy na to?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy za 5,5tys.zł czyli tyle ile wydałem na WM z rekuperatorem zrobiłbym wentylację na Twój sposób z odzyskiem ciepła z pełną kontrolą ilości wydajności ? Odpowiem za siebie,że na pewno nie..wydałbym znacznie więcej niż na moją WM z reku.

 

tak drogo ...???

trzeba było wcale nie montować, było by taniej...:yes:

ludzie nie maja nawet dobrej grawitacyjnej i też jakoś żyją, co najwyżej sobie okna uchylą ...:cool:

ale najważniejsze mają "tanio"...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że system 25m3/osobę przy WW będzie lepszy niż on/off.System ze stałym przepływem powietrza zapewni jego lepszą i w miarę stałą jakość.Co do GWC pod chudziakiem,to niestety ale jestem wrogiem tego rozwiązania,ponieważ tak naprawdę GWC pobiera ciepło ze strat przez izolację chudziaka. GWC w tym miejscu powoduje wzrost gradientu temperatury a dalej wzrost strat.Bez ,,doładowywania " ciepłem np. z solarów czy ścieków ,wydaje mi się że jest to pozorne działanie.Jeżeli nie mógł bym z jakiś powodów doładowywać ciepłem odpadowym gruntu w obrębie fundamentów,to raczej zdecydował bym się na zewnętrzne GWC poza obrysem budynku.

Zbytnie schłodzenie chudziaka ,może skutkować wykraplaniem wilgoci pod styropianem posadzki na wiosnę.Ciężko ta wilgoć z tego miejsca usunąć.

GWC na rurach fi 200 ,zimą będzie hulać bez wentylatora.Pomyślał bym raczej od razu o podgrzewaniu tego powietrza choćby powrotem z podłogówki,a zużyte powietrze wykorzystał do podgrzewania wstępnego zimnej wody.A może jednak rekuperator? Przecież rekuperator nie wyklucza WW ani odwrotnie.WW nie wyklucza rekuperatora.Przy sprawnościach jakie mają te tańsze ,temp.idealna dla WW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samo reku musze miec przynajmniej 2,5 tys, ale wtedy bede mial wentyle ktore gowno moga:( i latem mimo bypasu efekt mizerny.

 

Moge do tego co opisalem zrobic wymiennik tymi recami np. z poliweglanu, gdzie sprawnosc 50% bedzie dla wystarczajaca, no i moge go zbudowac pod konkretna wymiane za mniej niz 500 pln, trudno sie zdecydowac, nie chce sie zbytnio narobic przy tych wynalazkach, GWC plus wentyle i kanaly to juz i tak troche roboty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samo reku musze miec przynajmniej 2,5 tys, ale wtedy bede mial wentyle ktore gowno moga:( i latem mimo bypasu efekt mizerny.

 

Moge do tego co opisalem zrobic wymiennik tymi recami np. z poliweglanu, gdzie sprawnosc 50% bedzie dla wystarczajaca, no i moge go zbudowac pod konkretna wymiane za mniej niz 500 pln, trudno sie zdecydowac, nie chce sie zbytnio narobic przy tych wynalazkach, GWC plus wentyle i kanaly to juz i tak troche roboty :)

zrób samo GWC, będzie z tego najwięcej korzyści w stosunku do nakładu i nie zawracaj sobie gitary jakimiś wydumkami ..;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy z myślących...na WMG nydara z odzyskiem wydasz 6tys.zł a na WM z reku 3tys.zł.

Niech Ci dalej koszt WM nie przemawia...podobnie jak kable ;)

 

Nie wiem czy to niska samoocena czy dowartościowywanie, że jak ktoś ma inny pogląd, to podtekstami sugerujesz że jest łagodnie ujmując "myślący inaczej". Czy ja krytykuję że jeździsz jednym z najbardziej awaryjnych samochodów świata - NIE ! :bash: To twoja sprawa. Więc pozwól innym mieć inny pogląd od ciebie. Może nie każdy jest zdolny i rękami lub rączką zrobi sobie wszystko sam, łącznie z reku za 3000. :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...