Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

zrób samo GWC, będzie z tego najwięcej korzyści w stosunku do nakładu i nie zawracaj sobie gitary jakimiś wydumkami ..;)

 

Troche tych KWh idzie z dymem, szkoda sie nad tym nie pochylic chociaz troche:)

 

Mam z biezocej budowy pozostala nagrzewnice, moze by ja podpiac pod wywiew i grzac wstepnie CWU, tylko czy jest sens?

 

Bo jesli teraz wentyluje caly rok 50m3/h to ile KWh by mi w takiej sytuacji uciekalo, jesli dogrzewalbym to co wlata powiedzmy srednio o 7 stopni w okrese grzewczym?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Ja mam obecnie takak koncepcje, aby na 1 metrze glebokosci stycznie do sciany fundamentowej z thermomuru puscic GWC fi 200, ok 10 metrow, pozniej wbijam pod chudziaka, robie 2 nitki 10 metrow po fi 100,

 

Fi 200 to 314cm2, 2x100 to 157cm2. Zdławisz przepływ i odzysk tymi rureczkami.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem w wątku o jamniku, napiszę i tutaj.

W ostatni dzień upałów mój GWC dawał na wylocie max 18*C przy przeszło 30* na wlocie.

W nocy temp za GWC spadała do <16*C.

Dziś przy 15* na wlocie, na wylocie miałem 14*. Wentyl 300m3/h, rzeczywiste osiągi nawiewu: nieznane.

Jak u Was to wygląda?

Zaznaczam że mój GWC jest mały, czuć ziemią i piaskiem. Stęchlizny dziś nie wyczułem.

Dopiero dziś w domu odczułem troszkę więcej chłodu. Brak drzwi (dechy), okna uchylone, piwnica na dom otwarta, szczur sie panoszy w garażu i takie tam.

Silikaty dosyć mocno rozgrzane, dopiero po 2 dniach chłodu czuć jakąś różnicę. Dach w połowie ocieplony 15cm wełny.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miloszenko co do wentylacji przerywanej to spada efektywnosc usuwania zanieczyszczen.. gdzies wyczytalem. jesli dobrze pamietam wentylacja 0.5/1 to efektywnosc 0.33/1.

 

Ale czy to sie tyczy kazdej wentylacji? Przeciez taka z centralnym nawiewiem puszczonym na 2-krotna wymiane na 10 minut przedmucha wszystko:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche tych KWh idzie z dymem, szkoda sie nad tym nie pochylic chociaz troche:)

 

Mam z biezocej budowy pozostala nagrzewnice, moze by ja podpiac pod wywiew i grzac wstepnie CWU, tylko czy jest sens?

 

Bo jesli teraz wentyluje caly rok 50m3/h to ile KWh by mi w takiej sytuacji uciekalo, jesli dogrzewalbym to co wlata powiedzmy srednio o 7 stopni w okrese grzewczym?

 

Pozdrawiam

 

Tak na chłopski rozum kusi odzyskiwać to ciepło bo przecież wszędzie piszą jakie to straty powoduje wentylacja. Tylko oni zakładają strumień 300m3/h lub więcej. Gdybyś taki sobie zapodał w zimie to masz wilgotność na poziomie 20%. Forumowe realia pokazują, że jest to ok. 100m3/h

Da się policzyć te straty już kiedyś to liczyłem na forum.

Przy twoich założeniach:

strumień 50 m3 /h czyli objętość powietrza do podgrzania to 1200m3/dobę ( 50x 24 h)

gęstość powietrza 1,29 kg/m3

różnica temp. 7 *C

Ciepło właściwe 1005 J/kg x *C

Po wymnożeniu kolejno:

Ciepło do ogrzania 1200m3 powietrza o gęstości 1,29kg/m3 o 7*C przy cieple właściwym powietrza 1005 J/kg x *C to 3,025 kWh na dobę.

Przyjmując 200 dni sezonu grzewczego to 605 kWh na rok.

 

Jak tanie musiałoby być urządzenie to odzyskiwania tej energii?

Ewentualnie urządzenie musiałoby działać przez cały sezon wtedy rozmawiamy o innej ilości powietrza. Ale to już nie rekuperator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche tych KWh idzie z dymem, szkoda sie nad tym nie pochylic chociaz troche:)

 

Mam z biezocej budowy pozostala nagrzewnice, moze by ja podpiac pod wywiew i grzac wstepnie CWU, tylko czy jest sens?

 

Bo jesli teraz wentyluje caly rok 50m3/h to ile KWh by mi w takiej sytuacji uciekalo, jesli dogrzewalbym to co wlata powiedzmy srednio o 7 stopni w okrese grzewczym?

 

Pozdrawiam

 

Tak na chłopski rozum kusi odzyskiwać to ciepło bo przecież wszędzie piszą jakie to straty powoduje wentylacja. Tylko oni zakładają strumień 300m3/h lub więcej. Gdybyś taki sobie zapodał w zimie to masz wilgotność na poziomie 20%. Forumowe realia pokazują, że jest to ok. 100m3/h

Da się policzyć te straty już kiedyś to liczyłem na forum.

Przy twoich założeniach:

strumień 50 m3 /h czyli objętość powietrza do podgrzania to 1200m3/dobę ( 50x 24 h)

gęstość powietrza 1,29 kg/m3

różnica temp. 7 *C

Ciepło właściwe 1005 J/kg x *C

Po wymnożeniu kolejno:

Ciepło do ogrzania 1200m3 powietrza o gęstości 1,29kg/m3 o 7*C przy cieple właściwym powietrza 1005 J/kg x *C to 3,025 kWh na dobę.

Przyjmując 200 dni sezonu grzewczego to 605 kWh na rok.

 

Jak tanie musiałoby być urządzenie to odzyskiwania tej energii?

Ewentualnie urządzenie musiałoby działać przez cały sezon wtedy rozmawiamy o innej ilości powietrza. Ale to już nie rekuperator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC na rurach fi 200 ,zimą będzie hulać bez wentylatora.Pomyślał bym raczej od razu o podgrzewaniu tego powietrza choćby powrotem z podłogówki,a zużyte powietrze wykorzystał do podgrzewania wstępnego zimnej wody.A może jednak rekuperator? Przecież rekuperator nie wyklucza WW ani odwrotnie.WW nie wyklucza rekuperatora.Przy sprawnościach jakie mają te tańsze ,temp.idealna dla WW.

 

Wpięcie rekuperatora w instalację wymaga dodatkowych kanałów. W tej sytuacji trzeba gdzieś tą wymianę zrobić tj. albo ustawić reku na strychu i rurę z gwc dociągnąć na strych do reku później znowu na dół.

2 wersja reku na dole - Zużyte powietrze trzeba doprowadzić do reku na dole czyli wychodzimy na poddasze i wracamy na parter lub do piwnicy.

To że wejście i wyjście z wentylacji muszą się znaleźć w tym samym miejscu mocno komplikuję całą instalację.

Trzeba pamiętać również o stratach na kanałach gdy będziemy prowadzić je w budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawej kwestii poruszyles, poniewaz zaden reku nie odzyskuje energii z wywiewu caly rok, a przeciez moznaby, jak u nydara....

 

Czyli nagrzewnica wsadzona w wywiew przy wentylacji zlozonej tylko z GWC caly rok mozemy doladowywac np CWU, czyli caly rok przy wywiewie 100 m3 to juz 2400 KWh do odzyskania, wstepnie podgrzewanie wody z sieci powinno dac zauwazalny efekt...

 

Nagrzewnice mam, potrzebuje tylko ekstra zasobnika, pompke i troche rurek, mysle, ze w 3 lata by sie zwrocilo, przy dolozeniu PC PP splita CWu za rok wyszloby mnie tyle co jedno tankowanie mojego TDi :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawej kwestii poruszyles, poniewaz zaden reku nie odzyskuje energii z wywiewu caly rok, a przeciez moznaby, jak u nydara....

 

Czyli nagrzewnica wsadzona w wywiew przy wentylacji zlozonej tylko z GWC caly rok mozemy doladowywac np CWU, czyli caly rok przy wywiewie 100 m3 to juz 2400 KWh do odzyskania, wstepnie podgrzewanie wody z sieci powinno dac zauwazalny efekt...

 

Nagrzewnice mam, potrzebuje tylko ekstra zasobnika, pompke i troche rurek, mysle, ze w 3 lata by sie zwrocilo, przy dolozeniu PC PP splita CWu za rok wyszloby mnie tyle co jedno tankowanie mojego TDi :p

 

W lecie pewnie więcej bo i strumień większy i temperatura wyższa. W lecie mamy tyle słoneczka, że nagrzejemy każdą ilość wody dla zwykłego użytkowania domu i z tego trzeba korzystać. To trzeba załatwić już przy projektowaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby ze sloneczka skorzystac trzeba kolejnej rozbudowy systemu, jesli wywiew pogonimy szybciej, 300 m3 i jego temp bedzie wyzsza niz w srodku lata to bez zadnej rozbudowy i dokladania dziur w scianach,dachu, ew tylko czerpnie dolozyc ktora przeciagnie powietrze tylko przez nagrzewnice w wywiewie...

 

To wyciskanie KWh z natury trudne jest:(

Edytowane przez miloszenko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby w lato zamiast z wentylacji czerpać to powietrze, przełączyć się na czerpnie z pod dachu. Tam jest to o co nam chodzi

Jeden sprzęt a wykorzystany cały rok.

 

 

czyli wracamy do tego co Jasiek już chyba odkrył dawno temu i co mu działało (podgrzewanie CWU z czerpni dachowej) :)

 

Tylko kwestia dobrania urządzenia (klimakonwerter?) które byłoby tanie, proste w zabudowie i nadawało się do tego celu.

 

Jakieś pomysły ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatni dzień upałów mój GWC dawał na wylocie max 18*C przy przeszło 30* na wlocie.

W nocy temp za GWC spadała do <16*C.

Dziś przy 15* na wlocie, na wylocie miałem 14*. Wentyl 300m3/h, rzeczywiste osiągi nawiewu: nieznane.

Jak u Was to wygląda?

w ostatni dzień upałów miałem 16,6* na nawiewie przy 400m3/h non stop, w chałupie doszło do 24,5* na dole i 25,5* na poddaszu...

dzisiaj mam 14,2* na nawiewie przy 200m3/h non stop a w chałupie 22,6* na dole i 23,3* na poddaszu, czyli mniej więcej tyle ile było przed słonecznymi dniami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ostatni dzień upałów miałem 16,6* na nawiewie przy 400m3/h non stop, w chałupie doszło do 24,5* na dole i 25,5* na poddaszu...

dzisiaj mam 14,2* na nawiewie przy 200m3/h non stop a w chałupie 22,6* na dole i 23,3* na poddaszu, czyli mniej więcej tyle ile było przed słonecznymi dniami...

 

U mnie dziś na nawiewie 13,5*C. Na zewnątrz około 20* (nie patrzyłem na termometr zewnętrzny). Ty masz 2,5x większy wymiennik.

Muszę założyć jakiś filtr na wylocie. Ziemię czuć już w całej chałupie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...