Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

może coś takiego?:

Za 200zł masz gotowy system pomiaru temp. i wilgotności po IP.

 

I nawet nydar powinien się z tym uporać ;)

 

Faktycznie wyglada bardzo obiecujaco. Osobiscie skasowalem winzgroze pare lat temu, ale u zony na laptopie jeszcze zostala to soft sie przetestuje po wakacjach :) Moze do tego czasu opisza Open Controlera :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy któryś z panów z zacięciem do monitorowania,byłby w stanie w ramach pro bublico bono ,opracować taki system monitoringu on-line ,coby i temperaturę i wilgotność i stężenie CO2 podawał..Zapłacę za materiały a montaż i instrukcja obsługi w ramach forumowej przyjaźni.Sailah liczę że podejmiesz rękawicę.Byłeś widziałeś.Dasz radę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję od razu 1000m3 cwu na rok...

Ostatnio jasiek bulwersował się jak mu podałem,że zużywam 12m3 całej wody a nie tylko cwu na miesiąc,uważał to za nie możliwe i kosmiczne zużycie a tu proszę,od razu walnął 700m3 a ja skromny mam tylko 12*12=144m3 na rok.

No cóż,tylko prawda Was uratuje...

 

1300m3/rok to jest 1,300mln litrów na rok a to jest 108,333tys.litrów miesięcznie a to jest 3611 litrów dziennie a to jest 150l na godzinę.

 

Arturo, nie moglem sie powstrzymac, wiec napisze: jak sie ktos glupi rodzi to glupi umiera.

 

Wez chlopie przeczytaj kilka postow wczesniej co pisalem z Jaskiem, ale ze nie umiesz czytac ze zrozumieniem to Ci wyjasnie, podalem ile m3 gazu zuzywam na grzanie wody uzytkowej, dotarlo?

 

Czym Ty sie kierujesz, ze wszedzie wszystko inne niz Twoje krytykujesz? Nie podoba Ci sie to tu nie wchodz, po co sie szarpiesz z innym - gorszym wg CIebie swiatem?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie wyglada bardzo obiecujaco. Osobiscie skasowalem winzgroze pare lat temu, ale u zony na laptopie jeszcze zostala to soft sie przetestuje po wakacjach :) Moze do tego czasu opisza Open Controlera :)

 

Nie potrzebujesz windowsa. To sie konfiguruje po IP (przez przegladarke). Nawet ze smartfona wejdziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie chłopaki, nie wiem czy przewinęło się to w tym wątku, ale raczej nie bo śledzę go uważnie. Mianowicie chodzi o różnice w przepływach w typowej WM a hybrydowej jakie należy zapewnić zgodnie z PN-83/B-03430.

W "typowej" wentylacji mamy:

wyciąg:

- w kuchni - 70 m3/h

- w lazience - 50 m3/h

- w WC - 30 m3/h

- w pomocniczych pomieszczeniach - 15 m3/h

Załóżmy, że suma powietrza wyciąganego to 200m3/h. Zatem te 200m3/h dostarczyamy do pokoi.

 

A tez instalacja hybrydowa nydara, gdzie nawiew jest centralny, a wszędzie wyciągi. W takiej sytuacji, do 200m3/h wyciąganych w kuchni, łazience itp. dochodzi drugie 200m3/h w pokojach ! Sumarycznie musimy zatem zapewnić przepływy rzędu 400m3/h ! To jest bardzo dużo i to jest duży minus dla wentylacji hybrydowej nydara.

 

Jak Wy to widzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy się zrozumieliśmy. Różnice znam i wiem, że w hybrydowej można znacząco zmniejszyć przepływy. Chodzi mi o praktyczne zapewnienie parametrów jakie podaje w/w norma. Chodzi mi przede wszystkim o kuchnie, gdzie przyjmując gości i przygotowując gorące posiłki na 12 osób chciałbym te 50m3/h wyciągać.

Jeśli zwiększę obroty tak, aby te 50m3/h osiągnąć, to adekwatnie w pozostałych pomieszczeniach też będzie zwiększony przepływ. W wentylacji mechanicznej będzie to wówczas 200m3/h w hybrydowej będzie to 400m3/h, tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barh3z

 

Chcieć - to móc!

Załóż odpowiedni sprzęt i realizuj swoje chciejstwa!

Przyjmując tuzin gości wymieniaj sobie tyle, ile zapragniesz. Nawet 5000m3 na godzinę w tej kuchni.

Ale...

 

BARDZO Cię proszę, abyś mi wytłumaczył co to za norma i czego dotyczy.

Także - na ile lat mnie posadzą, jak nie spełnię wymogów TEJ normy, tylko inne,

I podaj może też normę "dla domku jednorodzinnego stojącego na własnej działce, żółtego i z czerwoną dachówką"

Taka by mi się przydała a znaleźć nie umiem...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adam_mk - pomiń to co napisałem o normie. Odpisz na to:

"Chodzi mi przede wszystkim o kuchnie, gdzie przyjmując gości i przygotowując gorące posiłki na 12 osób chciałbym te 50m3/h wyciągać.

Jeśli zwiększę obroty tak, aby te 50m3/h osiągnąć, to adekwatnie w pozostałych pomieszczeniach też będzie zwiększony przepływ. W wentylacji mechanicznej będzie to wówczas 200m3/h w hybrydowej będzie to 400m3/h, tak ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie był kominiarz do odbioru. Zapytał o rodzaj wentylacji.Odpowiedziałem zgodnie z prawdą mechaniczna. Aaa.Odpowiedział kominiarz,po czym wyjął kwity spytał o parametry wentylatora .Wypisał, skasował i poszedł.Żadnej łapówki nie dostał.

Karolek 75.Nic nie musisz na czas odbioru robić.Normalnie eksploatujesz tak jak zawsze.Przecież WMG to zwykła grawitacyjna ze wspomaganiem wentylatorowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth3z mialem na mysli soft do ladowania firmware'u, ale faktycznie mozna tez po tftp.

 

Nydar na mnie najwczesniej mozesz liczyc od pazdziernika. W wakacje bede tylko 3.5 tygodnia w kraju i juz mnie szlag trafia na sama mysl :/

 

Ale w miedzyczasie wystosuje maila do tworcow, zeby wydali firmware skrojony pod rejestracje temp., wilgotnosci i ew. co2. Moze tez opcje liczenia sprawnosci reku z 4 czujnikow + przystepny manual dla wiekszej gawiedzi dla takiej konfiguracji. Pisza na forum, zeby podrzucac im pomysly..

Edytowane przez sailah
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy się zrozumieliśmy. Różnice znam i wiem, że w hybrydowej można znacząco zmniejszyć przepływy. Chodzi mi o praktyczne zapewnienie parametrów jakie podaje w/w norma. Chodzi mi przede wszystkim o kuchnie, gdzie przyjmując gości i przygotowując gorące posiłki na 12 osób chciałbym te 50m3/h wyciągać.

Jeśli zwiększę obroty tak, aby te 50m3/h osiągnąć, to adekwatnie w pozostałych pomieszczeniach też będzie zwiększony przepływ. W wentylacji mechanicznej będzie to wówczas 200m3/h w hybrydowej będzie to 400m3/h, tak ?

i ty uważasz że jak w domku będzie biesiadowało całe popołudnie i wieczór 12 osób to te 50m3/h w kuchni i 200m3/h po całości wystarczy do zapewnienia całkowitej świeżości powietrza...?

nie wiem jak u innych ale wentylacja w moim domu ma zapewnić skuteczną wentylację dla czteroosobowej rodziny a nie dla drużyny piłkarskiej...

a dla pana kominiarza mam regulację wydajności ...:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasiek71, chodzi mi tylko o kuchnie. Załóżmy, że te 12 biesiaduje na zewnątrz ;) a przygotowanie posiłków realizowane jest w kuchni. Na tą chwile podchodzę do sterownika i zwiększam obroty wentylatora w rekuperatorze do takiego poziomu, żeby w kuchni osiągnąć 50m3/h. W "typowej" wentylacji mechanicznej przepływ powietrza w domu będzie na poziomie 200m3/h. W wentylacji hybrydowej, gdzie wszędzie mamy wyciągi i jeden centralny nawiew suma przepływu powietrza będzie 2x większa,czyli 400m3/h.

 

Chłopaki, bardzo mi się podoba Wasz pomysł na wentylacje hybrydową, tylko chciałbym wyjaśnić tą kwestie. W końcu jak dojdzie do realizacji będę musiał zakupić odpowiedni rekuperator, a póki co wychodzi mi, że muszę zakupić jednostkę bardziej wydajną ...

 

A może inaczej, zapytam. Jasiek, nydar, powiedzcie, na jaką wartość przepływu ustawialiście poszczególne anemostaty wywiewne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może inaczej, zapytam. Jasiek, nydar, powiedzcie, na jaką wartość przepływu ustawialiście poszczególne anemostaty wywiewne ?

dobre pytanie bo u siebie nawet tego nie mierzyłem, tylko na czerpni i wyrzutni...:cool:

postaram się jutro wieczorem polatać z anemometrem po chałupie i podam ale obstawiam że na niskich obrotach z kuchni jest wyciągane nie więcej niż 30m3/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...