Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zastanawia mnie jak Panowie regulują anemostaty.Np.macie ustawienie na 100m3/h.Rozumiem ,że pod taką ilość powietrza odpowiednio skalibrowane są anemostaty nawiewne(mówię o WM) .Przestawienie wydajności np.na 400m3/h powoduje jakieś zaburzenia w instalacji i nie koniecznie z wszystkich leci 4-ry razy tyle.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na maksymalnych obrotach to mam ok. 600m3/h na centralnym nawiewie w otwartej całej dolnej części domu ...:p

ale ok. pomierzę i tak i tak...

no i pomierzyłem ...:)

min / max

centralny nawiew 186m3/h / 642m3/h

 

wyciągi ...

kuchnia 48m3/h / 144m3/h

salon 24m3/h / 72m3/h

kibelek na dole 12m3/h / 42m3/h

spiżarka pod schodami 6m3/h / 30m3/h

łazienka na poddaszu 18m3/h / 60m3/h

pokój córki poddasze 24m3/h / 66m3/h

pokój syna poddasze 30m3/h / 96m3/h

sypialnia rodziców 18m3/h / 66m3/h

 

wyciągi łącznie 180m3/h / 576m3/h

 

mam nadzieję że rozwiałem wszelkie wątpliwości ...:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli małe sito nie jest złe :lol:

 

zawsze się zastanawiałem, zwłaszcza na zimę w takim małym sicie, co lepiej:

wpuścić trochę zimnego-suchego, czy wypuścić trochę ciepłego-wilgotnego tym sitem - jakoś zawsze mi wychodziło że to pierwsze lepiej

 

no ale 650m3/h przez GWC to rozumiem.

Edytowane przez gentoonx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i pomierzyłem ...:)

min / max

centralny nawiew 186m3/h / 642m3/h

 

wyciągi ...

kuchnia 48m3/h / 144m3/h

salon 24m3/h / 72m3/h

kibelek na dole 12m3/h / 42m3/h

spiżarka pod schodami 6m3/h / 30m3/h

łazienka na poddaszu 18m3/h / 60m3/h

pokój córki poddasze 24m3/h / 66m3/h

pokój syna poddasze 30m3/h / 96m3/h

sypialnia rodziców 18m3/h / 66m3/h

 

wyciągi łącznie 180m3/h / 576m3/h

 

mam nadzieję że rozwiałem wszelkie wątpliwości ...:cool:

 

Dzięki jasiek71!

 

A teraz to samo dla WM "typowej":

Wyciągi:

kuchnia 48m3/h / 144m3/h

kibelek na dole 12m3/h / 42m3/h

spiżarka pod schodami 6m3/h / 30m3/h

łazienka na poddaszu 18m3/h / 60m3/h

 

wyciągi łącznie 84m3/h / 276m3/h,

 

czyli jak widać, dla zapewnienia określonej prędkości wyciągu w kuchni, w "typowej" WM mamy ponad dwukrotnie niższą prędkość przepływu powietrza przez rekuperator ...

 

I teraz pytanie, jak dobierać rekuperator dla takiej konfiguracji wentylacji (wszędzie wyciągi) ? Na jaką przepływność ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki jasiek71!

 

A teraz to samo dla WM "typowej":

Wyciągi:

kuchnia 48m3/h / 144m3/h

kibelek na dole 12m3/h / 42m3/h

spiżarka pod schodami 6m3/h / 30m3/h

łazienka na poddaszu 18m3/h / 60m3/h

 

wyciągi łącznie 84m3/h / 276m3/h,

 

czyli jak widać, dla zapewnienia określonej prędkości wyciągu w kuchni, w "typowej" WM mamy ponad dwukrotnie niższą prędkość przepływu powietrza przez rekuperator ...

 

I teraz pytanie, jak dobierać rekuperator dla takiej konfiguracji wentylacji (wszędzie wyciągi) ? Na jaką przepływność ?

zacznijmy może od wielkości domu , ilości pomieszczeń i ich przeznaczenia .

chyba logiczne jest że jeżeli ktoś ma nadziabane dużo pomieszczeń to taki układ się raczej słabo sprawdzi...

ja miałem możliwość porównania jednego i drugiego rozwiązania, jak dla mnie to obecne rozwiązanie kładzie na łopatki poprzedni układ pod względem jakości powietrza a o komforcie w lecie to już nawet nie wspomnę ...

jest jedna zasadnicza różnica w porównaniu z typowym rozwiązaniem, u mnie do każdego pomieszczenia napływa zawsze świeże powietrze ...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki jest cel tych 50m3/h w kuchni .Rozumiem że zakładasz pracę kuchenki gazowej.Na początku tego wątku była mowa o tym,że WMG nie toleruje otwartego ognia .Czy kuchnia gazowa,czy otwarty kominek.Jeżeli otwarty ogień,to zatraca się sens stosowania WMG.Wtedy lepiej zastosować typową WM.Z tego co pamiętam ,to jak jasiek mierzył stężenie CO2 przed zmianą w instalacji wentylacyjnej,to nawet przy chyba 160-180m3/h stężenia te były znacznie wyższe od zalecanych.

Przy przepływie 84m3/h uzyskasz te oczekiwane 50m3/h w kuchni.Tylko co z tego skoro przy mieszającej wentylacji w domu powietrze będzie nie świeże.

Rozumiem też,że jasiek uruchamia swoje max.642 m3/h w upały aby GWC za klimę robiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zacznijmy może od wielkości domu , ilości pomieszczeń i ich przeznaczenia .

chyba logiczne jest że jeżeli ktoś ma nadziabane dużo pomieszczeń to taki układ się raczej słabo sprawdzi...

 

Układ mam taki sam jak ty. Metraż - 150m2 p.u.

 

ja miałem możliwość porównania jednego i drugiego rozwiązania, jak dla mnie to obecne rozwiązanie kładzie na łopatki poprzedni układ pod względem jakości powietrza a o komforcie w lecie to już nawet nie wspomnę ...

jest jedna zasadnicza różnica w porównaniu z typowym rozwiązaniem, u mnie do każdego pomieszczenia napływa zawsze świeże powietrze ...:yes:

 

Ależ oczywiście się z tym zgadzam ! Chodzi mi tylko o te przepływy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam kuchenki gazowej, nie mam kominka ani innych tego typu rzeczy. 50m3/h założyłem dla zapewnienie komfortowej wymiany powietrza. Można i 30 ale dla porównania nie ma znaczenia, bo w obu przypadkach będzie te 30m3/h.

 

Nydar, pisałeś kiedyś o tym, że u ciebie wystarcza 70m3/h dla całego domu. A jaki masz wówczas rozkład na pomieszczeniach, bo z tego wychodzi max 10m3/h wyciągu na pokój. Jak te przykładowo 10m3/h wyciąganego powietrza ma się w stosunku do 30m3/h nawiewanego ?

 

Chodzi mi o dobór urządzenia do mojego domu dla wentylacji hybrydowej - centralny nawiew, wszedzię wyciągi. Dom 150m2 p.u. z poddaszem użytkowym. Układ można podglądnąć w dzienniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cztery dni temu przeprosiłem swoją WM z reku na WW z reku.

Czas na spostrzeżenia.

Po pierwsze, u mnie ten patent się nie sprawdził:(

Najpierw okazało się, że strasznie sie rozchodzily wszelkie zapachy po całym domu (mielone w sypialni, średnia atrakcja), potem, gdy zmniejszyłem wyciągi w sypialni, to zaczęło się robic duszno - tak czy owak, w moim piętrowy domu znacznie lepiej działa klasyczna WM.

Amen, kropka.

wrócę jeszcze na chwilę do tego zagadnienia ...

tak się zastanawiam czy czasem w budynku z takim rozwiązaniem nie dochodzi do "efektu grillowania u sąsiada" ...

niby mamy na zewnątrz ogrom świeżego powietrza dookoła a bez najmniejszego problemu wyczuwamy pieczone kiełbaski ...

ostatnio u mnie wentylacja chodzi na dość dużej wydajności non stop bo upały i się chłodzi, dom jest tak bardzo intensywnie wietrzony że nie wyczuwa się różnicy w jakości powietrza tego zewnętrznego z wewnętrznym a wystarczy tylko zrobić dziecku głupie płatki na mleku i postawić w pokoju ,

po chwili w całym pomieszczeniu czuć wyraźnie te płatki pomimo pracującej dość skutecznie wentylacji ...

wystarczy tylko zabrać talerz z owego pomieszczenia i po krótkim czasie przestajemy wyczuwać jakiś zapach, to samo dotyczy się pichcenia w kuchni czy nawet perfum ...

może po prostu to nie jest wina nadmiernego rozchodzenia się zapachów po budynku a raczej znacznie większy "kontrast" ze względu czystszego powietrza dookoła...

przy układzie mieszającym możemy mieć bardziej wymieszany cały "smrodek" z chałupy przez co jakiś nowy zapaszek jest mniej wyczuwalny ...

 

a tak w ogóle ...

minął kolejny ciepły letni dzień, w chałupie mam 23,3-23,9* na parterze i 24,2-24,7* na poddaszu zależnie od pomieszczeń ...

z GWC puszczonego dzisiaj na max leci 16,8*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... podchodzę do sterownika i zwiększam obroty wentylatora w rekuperatorze do takiego poziomu, żeby w kuchni osiągnąć 50m3/h. W "typowej" wentylacji mechanicznej przepływ powietrza w domu będzie na poziomie 200m3/h. W wentylacji hybrydowej, gdzie wszędzie mamy wyciągi i jeden centralny nawiew suma przepływu powietrza będzie 2x większa,czyli 400m3/h.

 

Podbije własny temat ;) i wrzucę wyliczenia przepływów dla mojego domu:

mechaniczna vs hybrydowa.jpg

 

U jaśka przy jego min. prędkości nawiewu 180m3/h jest optymalnie. Z tym, że przy zachowaniu tej samej prędkości przepływu powietrza przez requ, ale przy wentylacji mechanicznej "typowej", przepływy powietrza przez pokoje miałby 2x większe. Czy mimo tej wymiany będzie bardziej świeżo" ?

Oczywiście trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, ciśnienie w kanałach (długość kanałów) i jaką mocą wentylatora uzyskujemy te przepływy. Na przykład u Nydara, gdzie nawiew praktycznie nie ma żadnych oporów w kanale nawiewnym w zimie śmiga praktycznie na grawitacji - zero poboru prądu i jak nydar piszę - nie ma co się spieprzyć ;)

 

Wniosek: do projektowania wentylacji hybrydowej dla własnego domu trzeba podjeść z rozwagą. Nie do każdego domu (jak już nie jednokrotnie było to powtarzane w tym wątku) jest ona odpowiednia. No i przede wszystkim trzeba dobrać odpowiedni rekuperator/wentylator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejna ciekawostka ...

 

w ciągu dwóch dni spadła temperatura powietrza z GWC, wcześniej było ponad 16* a obecnie jest ok. 15*...

w tym samym czasie spadła tez wilgotność wewnątrz budynku z ok. 59% na 46% ...

wentylacja cały czas pracuje z taką samą wydajnością, pogoda jest też bez zmian od dłuższego czasu ( słoneczko, lato...)

 

w chałupie 23-24*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...