Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

A już myślałem że 96 stron poszło na marne.Pewnie że ma sens.Wszystko co tańsze zastępuje droższe bez uszczerbku na jakości ma sens.Fajnie że chciało ci się próbować .Przecież rekuperator w niczym nie przeszkadza aby współistniał z WMG.Zimą też jest to możliwe i to ze znacznie mniejszą ilością powietrza,przy zachowaniu komfortu wilgotnościowego i CO2.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kiedy przeczytałem 1 raz o Twoim koncepcie WMG to już było posprzątane. Intuicyjnie czułem że nawiewy powinny być na dole a nie w suficie....a wyszło jak wyszło.Pęd owczy i tyle.

Wg mnie jak tylko są możliwości terenu - działki- to GWC obowiązkowo a reku faktycznie nawet Luna za 1500 zł. Jeśli w ogóle.

Ale ostrożnie powiem że to jest moje zdanie .

Dzięki. Biorę się za przerabianie kanału nawiewnego na wyciągowy. Robie 2 duże kratki na GWC. (góra i dół) Na szczęście możliwości i miejsce na to jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miloszenko

Dzięki, choć bardzo długo wahałem się żeby to napisać, ale watek odpowiedni ....Jasiek telefonicznie też otwarty... tylko działać

 

Acha , jeszcze jedno.Obowiałem się że po otwarciu strychu podniesie się temperatura na piętrze. Nic z tych rzeczy. Obnizyła się . Termometry mam wszędzie . Pod połacią dachową na piętrze 2 , na dole 2 , za reku przed reku w GWC przed wejsciem GWC reku , 2 zewnętrzne od pólnocy i południa. Taka mania....

Edytowane przez noname2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote=miloszenko;6056831

 

Moje i Twoje obserwacje poki co pokazuja, iz najlepiej miec nawiew z porzadnego, duzego GWC, nawet dajacy te marne 13-14 stopni i moc latem cos z tego uzyskac, niz miec instalacje z reku za 10-15k, ktora przez pol roku kosztem pracy wentyli odzyskuje z 20% strat domu ile potrafi, a latem nie daje nawet jako takiego komfortu.

 

Te 20% w przypadku mojego domu to jakies 300-400 PLN strat rocznie gdybym reku nie mial.

 

Nie chce pisac, ze to ma mi sie zwrocic, bo nie tylko o to chodzi. Chce jasno zasygnalizowac, iz bardzo proste (GWC, wspolny nawiew, brak odzysku) rozwiazanie choc malo marketingowe daje o wiele bardziej odczuwalne rezultaty niz typowa instalacja WM, na moja nieszczescie niestety.

 

Pozdrawiam

Tylko uściśle .Taj jak Ty uważam , że w moim przypadku WM z reku to gniot za duże , zbyt

duże pieniądze.Ale teraz za późno na instalację Nydarowską. Można rzeźbić na tym co się ma , chyba że sprzedać Jan Gaza kupić cokolwiek tańszego , a z różnice pojechac do Chorwacji:) Ale tutaj chętnych nie znajde . :)

Edytowane przez noname2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no popatrz a jak gościowi co chce projekt próbować tłumaczyć że można inaczej niż w książce pisze to woli dmuchanie ze sufitu bo wszyscy tak mają ,

nawet profesorki na agiehu trąbią studentom ze lepiej dmuchać dołem ale taki i tak wie lepiej, nie zmienia to jednak faktu ze reku to nie gniot tylko sama instalacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no popatrz a jak gościowi co chce projekt próbować tłumaczyć że można inaczej niż w książce pisze to woli dmuchanie ze sufitu bo wszyscy tak mają ,

coś kiepsko tłumaczysz bo ja praktycznie wszystkie instalacje robię po mojemu tj. wszystkie pomieszczenia z wyciągami...:yes:

jak ktoś ma opory to sobie mój dom odwiedzi ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i teraz po tekście noname2 to w ogóle runęła koncepcja WM a w tym temacie miało być tak prosto :))

gdzie macie umieszczony nawiew z GWC przy takim rozwiązaniu (WMG) rozumiem że jest on umieszczony gdzieś przy podłodze - czy jeden taki centralny nawiew wystarcza ?

ależ mam teraz mętlik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym niżej tym lepiej.To powietrze ma być chłodniejsze od wewnętrznego i ma się ścielić po podłodze.Ja mam na 140m2 jednej kondygnacji jeden nawiew.

Z moich obserwacji wynika,że na kondygnację do 100m2 jeden nawiew wystarczy.Jeśli ciut nie dowierzasz to daj dwa.Jak się uprzesz to możesz dać w każdym pomieszczeniu nawiew.Tylko że to przestanie mieć sens,zwłaszcza ekonomiczny.To powietrze z nadmuchu jest zimą suche przez to cięższe od cieplejszego i wilgotnego .Rozłazi się po całej kondygnacji ,wypierając to cieplejsze i wilgotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o widzisz odżywa nadzieja, a te nawiew to masz jakoś bardziej od dołu czy od góry usytuowany ?

Gwc masz podpięte do reku jako czerpnie ?

nawiew jest cały czas bezpośrednio z GWC bez żadnych rekuperatorów, kratka nawiewowa jest na wysokości stropu w klatce schodowej ...

obecnie prowizorycznie jest to zwykła kratka z lamelkami skierowanymi w górę ale docelowo ma być zamontowany na tym wlocie wymiennik ciecz / powietrze o wymiarach 50/50cm, lamele i wielkość tego wymiennika same uporządkują i ukierunkowują przepływ powietrza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...