Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

nie ...

ma wrzucać nadmiar energii z kolektora słonecznego...

 

od chłodzenia to jest GWC ...;)

 

Nadmiarem chcesz chałupę dogrzewać przy 30* na zewnątrz? Nie rozumie.

Twoim kolektorem jest blacha. Więc co? wstępne podgrzanie? Czy może co innego?

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nadmiarem chcesz chałupę dogrzewać przy 30* na zewnątrz? Nie rozumie.

 

a kto pisze o lecie ...???

kolektor powietrzno cieczowy o powierzchni 20m2 na południowej ścianie ...

wszystko co wygeneruje idzie jako ogrzewanie nadmuchowe a nadmiar do zbiornika buforowego zasilającego bojler od CWU i tą nagrzewnicę na wlocie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a kto pisze o lecie ...???

kolektor powietrzno cieczowy o powierzchni 20m2 na południowej ścianie ...

wszystko co wygeneruje idzie jako ogrzewanie nadmuchowe a nadmiar do zbiornika buforowego zasilającego bojler od CWU i tą nagrzewnicę na wlocie ...

 

Ok.

Za dużo roboty przy domu, zaniedbuję czytanie wszystkich interesujących tematów/postów..

Dziś badałem ręcznie temperatury dachówki nad wiatrołapem. Sama dachówka około południa nie dała się utrzymać.

Powietrze pod nią jednak nie było tak gorące. Chciałem dać rurki pex do wstępnego podgrzewania wody, ale po dzisiejszym łaptologicznym macaniu, zrezygnowałem.

Gdyby te rurki przykleić dodachówki, byłby efekt.

Ale z powietrzem pomiędzy, raczej za mała powierzchnia do tego typu zabawy..

W praktyce może wyjść zupełnie odwrotnie, ale tego raczej nie sprawdzę. Jutro mam ostatni dzień na położenie tego pex-a po około 6m2 dachówki wiatrołapu od południowego wschodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok.

Za dużo roboty przy domu, zaniedbuję czytanie wszystkich interesujących tematów/postów..

Dziś badałem ręcznie temperatury dachówki nad wiatrołapem. Sama dachówka około południa nie dała się utrzymać.

Powietrze pod nią jednak nie było tak gorące. Chciałem dać rurki pex do wstępnego podgrzewania wody, ale po dzisiejszym łaptologicznym macaniu, zrezygnowałem.

Gdyby te rurki przykleić dodachówki, byłby efekt.

Ale z powietrzem pomiędzy, raczej za mała powierzchnia do tego typu zabawy..

W praktyce może wyjść zupełnie odwrotnie, ale tego raczej nie sprawdzę. Jutro mam ostatni dzień na położenie tego pex-a po około 6m2 dachówki wiatrołapu od południowego wschodu.

dachówka ma zbyt dużą bezwładność a poza tym połać dachu musi być ocieplona ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dachówka ma zbyt dużą bezwładność a poza tym połać dachu musi być ocieplona ...

 

dodatkowo niewentylowana najlepiej, a to już się kłóci jedno z drugim.

 

Bezwładność dachówki to jedno, a jej słabe właściwości promieniowania to drugie. Lepiej było by ten ganek blachodachówką przykryć i wtedy tego pex-a dać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co kurna przepisy.Od jakiegoś czasu obowiązuje wolna amerykanka.PN to tylko sugestia.A powietrze w domu ma mieć poniżej 1000ppm i ok.40%wilg..

Twoje przepisy nie uwzględniły wentylacji wyporowej,.A wentylacja wyporowa wg. mnie i jaśka to wentylacja wymykająca się przepisom,normom.Na rynku wentylacyjnym nie istnieje.Jako przedsiębiorca z branży,pokombinuj.Nikt nie robi.TY. Myśl + projekt(bo nikt nie robi) ,droga myśl,robocizna. Na tej myśli możesz zarobić.Instalator per saldo nie straci.A klient zadowolony,to więcej jak pisanie na FM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klaudiusz.Do kogo masz pretensje? Były idee.Słuszne..Bo ziemia to potęga tak jak woda.Zresztą są mieszaniną..Miałeś wolną wolę wybrać.Są lepsze i gorsze rozwiązania.W twoim przypadku ? Pech.Może grunt? Może zbytnie zaufanie FM..Może w SP z fizyki nie zanadto.

Adam mk. rozpropagował i chwała mu za to.Alternatywa:glikol-drogi,max-drogi(i wg.ciebie lipa) .Zostaje rura.Czyli rura górą.Najlepsze jest to że rurę można zastosować w każdych warunkach.No bo dom zawsze wystaje poza lustro wody.Pomijając domy podwodne,wystarczy kilka cm styropianu coby nie dziubało z domu i działa.Tobie nie wyszło ,ale idea jest genialna na lato i zimę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, GWC maxowe to CUD MIÓD i MALINA. Montujcie wszyscy (nie będę jedyny który to przeklina).

Obecnie mam 16*C na wylocie.

 

Uwazajcie na podawana temp. na wylocie, dobrze byloby czy to wylot od razu w posadzce czy moze rura wije sie pare metrow po domu.

 

Ja tu widze duze mozliwosci uzyskania temp nawet 20 stopni caly rok, wystarczy z 5-7 metrow pogonic nieizolowana rura i gotowe:)

 

Tak, wiem to cieplo z domu pochodzi, ale caly koszt to wykonanie kanalow wentylacyjnych i GWC/GMC.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca ,bo pobierasz z otoczenia tej rury,czyli podgrzewasz ciepłem domu. Chyba że ta rura wije się w odosobnionym pomieszczeniu,dysponującym ciepłem odpadowym.

 

Tak, ogarniam skad to cieplo:) Ale to sie dzieje samo. I to raptem dobija max 4-5 stopni wiecej, czasem moze isc na samej grawitacji.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwazajcie na podawana temp. na wylocie, dobrze byloby czy to wylot od razu w posadzce czy moze rura wije sie pare metrow po domu.

 

Ja tu widze duze mozliwosci uzyskania temp nawet 20 stopni caly rok, wystarczy z 5-7 metrow pogonic nieizolowana rura i gotowe:)

 

Tak, wiem to cieplo z domu pochodzi, ale caly koszt to wykonanie kanalow wentylacyjnych i GWC/GMC.

 

 

Pozdrawiam

Te 16*C miałem wczoraj w południe i o 23 godzinie.

Temperatura zaraz na wylocie z GWC 50 cm od ściany piwnicy z której wychodzi.

Zauważyłem że kiedy w nocy temperatura znacznie spada, tak jak to miało miejsce w ostatnich 2 tygodniach, temp GWC się nie podnosi.

Teraz idą upały z tem w nocy około 20*. Zobaczymy do ile podskoczy.

Zaraz skoczę i podam obecną temperaturę.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...