Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Siema może dacie radę i macie ochotę wyjaśnić jak krowie na rowie lub jak kto woli łopatologicznie co za decyzje podjąć. Zdaje sobie sprawę że decyzja i tak ostatecznie należy do inwestora ale może pomożecie w jej podjęciu.

 

Chodzi o WM z rekuperacją lub samo GWC RUROWE. Zaczynając budowę domu przekonany byłem co do WM+rekuperacja a do tego rzecz jasna GWC. Teraz po ogarnięciu tematu co się z czym je wiem na pewno że sama instalacja + rekuperator+gwc to zajebis... koszty. Kanały mam już porozkładane i teraz stoję przed wyborem rekuperator czy samo gwc rurowe. Jedno i drugie razem kategorycznie odpada- za drogo. Patrząc na osiągi z Waszych gwc, po rozmowie z JAŚKIEM i w ogóle po przemyśleniach skłaniam się do samego rurowca. Jednak reku nie daje za wygraną i cały czas mota mi we łbie. Koszt wykonania rurowca tak około 3kpln, koszt reku no ze 6kpln trzeba liczyć w moim przypadku. Czyli na gwc zaoszczędzę 3kpln. Tak jak nie raz pisaliście że tak naprawdę sprawność reku podawana przez producentów ma się ni jak do warunków rzeczywistych. Prosił bym o policzenie zysków z zastosowania samego reku bez gwc oraz zysków z zastosowania samego gwc. Za dane można przyjąć jak dla mnie osiągi JASKOWEGO gwc. Nie chodzi mi o czas zwrotu poniesionych nakładów na reku ale o w miarę przybliżone dane ile tak naprawdę zaoszczędzę kwh przy zastosowaniu reku a ile przy samym gwc. Nie potrzebuję przełożenia na złotówki bo to zależy od rodzaju ogrzewania i zastosowanego paliwa więc sam przeliczę. Dla uproszczenia możecie także przyjąć temperaturę zewnętrzna minus 20*C, temperaturę w domu 22*C.

Wiem że gwc Jaśkowe pozwoli schłodzić dom latem i wierzę w to natomiast reku bez gwc lub kasety letniej to pomyłka latem, komfortu ni ma.Wiem też że reku bez gwc zimą zamarza i musi mieć nagrzewnicę która pożera prąd. Chodzi mi bardziej i okres grzewczy. Pewnie masło maślane ale mam nadzieję że pomożecie.

 

Aha na jakiej stronie świata najlepiej zapodać czerpnie gwc. Jak macie u siebie

Dodam jeszcze że nie mam szans zrobić Jaśkowego patenta z pod połaci dachu.

Jasiek dzięki za dotychczasową pomoc Pozdro dla Wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się nydar i nie myślących i nie liczacych w tym wątku wprowadzasz w błąd.

Zastanów się ile więcej potrzeba kombinacji,ile więcej potrzeba inwestycji i ile więcej knifów,żeby WW czy Twoja WMG zadzałała lepiej lub nawet tak samo niż prosta,tania WM z reku bez konieczności dodatkowych inwestycji jak w Twoim przypadku.

 

Czy za 5,5tys.zł czyli tyle ile wydałem na WM z rekuperatorem zrobiłbym wentylację na Twój sposób z odzyskiem ciepła z pełną kontrolą ilości wydajności ? Odpowiem za siebie,że na pewno nie..wydałbym znacznie więcej niż na moją WM z reku.

 

P.S.

Nie wspomnając o tanim (bo o to chodzi ? )rekuperatorze Luna za 1500zł z wydajnością 200m3/h gdzie całą wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła można zrobić za max.3000zł !

Czyżby ludzie naprawdę cofali się do średniowiecza i zatracili zmysł rozumowania ?

 

Pierwszy z myślących...na WMG nydara z odzyskiem wydasz 6tys.zł a na WM z reku 3tys.zł.

Niech Ci dalej koszt WM nie przemawia...podobnie jak kable ;)

 

Następny... Ile Twoja WW z odzyskiem ciepła będzie kosztowała,taniej niż 3tys.zł,chcesz tanio a więc będzie taniej niż WM z odzyskiem za 3tys.zł ? Podobnie jak kable ;)

 

Następny...

Nie mów czegoś o kimś jak nie masz pojęcia o tym czymś ;)

Czy Twoja WW lub WMG z odzyskiem będzie tańsza niż WM z rekuperatorem w cenie 3tys.zł ? Wątpie...

 

Nie wytrzymałem czytając jak ludziska mogą być nie doinformowani i podążać za hasłem "partia rządzi",na ślepo ;)

Przyczynę upatruję w haburgerach ;)

 

Przed chwilą prosiłem o pomoc i mam nadzieję że mi pomożecie ale tego ominąć się nie da. Chciał bym bardzo żeby każdy i w każdym domu umiał sam wykonać WM lub miał chociaż okazję spróbować ja wykonać. Ja niestety nie miałem opcji żeby ją samemu zrobić i musiałem za to zapłacić. Na razie rozłożone same kanały co mnie już kosztowało 8kpln. Dom 220m2. Do tego teraz muszę zapodać reku żeby mieć w pełni WM. Reku na moja kubaturę to co najmniej 6kpln, to już nam daje 14kpl. To gdzie tu koszt 5,5kpln, nawet jak bym kupił jakiś tańszy reku to i tak jestem w dupie, więc pisanie takich bzdur dopiero wprowadza ludzi w błąd. Dlatego jak bym przed wykonaniem instalacji kanałów wiedział to co wiem teraz i poznał wcześniej nydara i jaśka na pewno kombinował bym w ich stronę, a tak już po ptokach i teraz np. próbuje znaleźć jak najoptymalniejsze rozwiązanie do zaistniałej sytuacji. Nie piszcie że WM- REKU kosztuje 5,5kpln bo to nie w każdej sytuacji ma racje bytu, w większości przypadków nie ma niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

licząc prosto tzn temperaturowo, nie zagłębiając się w entalpię powietrza nawiewanego i wywiewanego masz takie coś;

założenia:

temp za GWC 0stC

strumień 100m3/h

 

jakieś 3200kWh na ogrzanie powietrza wentylacyjnego suchego od 0stC do 22stC, przy założeniach jakie podałeś i długości sezonu grzewczego 180dni

 

węglem - 230zł

gazem - 390zł

prądem - 1700zł (tak orientacyjnie, z grubsza)

 

w/g mnie skoro masz już kanały położone to decyzja prosta nie jest

 

sezonowa sprawność dobrej klasy rekuperatora to 65% max

Edytowane przez gentoonx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

licząc prosto tzn temperaturowo, nie zagłębiając się w entalpię powietrza nawiewanego i wywiewanego masz takie coś;

założenia:

temp za GWC 0stC

strumień 100m3/h

 

jakieś 3200kWh na ogrzanie powietrza wentylacyjnego suchego od 0stC do 22stC, przy założeniach jakie podałeś i długości sezonu grzewczego 180dni

 

węglem - 230zł

gazem - 390zł

prądem - 1700zł (tak orientacyjnie, z grubsza)

 

w/g mnie skoro masz już kanały położone to decyzja prosta nie jest

 

sezonowa sprawność dobrej klasy rekuperatora to 65% max

 

Ale nie mozesz na caly sezon grzewczy przyjmowac za GWC 0 stopni!!!

 

Poza tym z rurowca ludzie maja stopni kilkanascie, wez srednia 13 stopni to bedzie wiarugdne wyliczenie, ile wtedy bedzie tych KWh?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zakładając że reku jest bezobsługowe i nie wymaga energii elektrycznej do rozmrażania,to przy gazie 15 lat.O ile wytrzyma 15lat bezawaryjnej pracy i o ile wytrzyma fizycznie te 15lat w ciągłej wilgoci.Mam cały czas subiektywne odczucie ,ża wszystko co ponad cenę Luny to jakby szukanie naiwnych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie mozesz na caly sezon grzewczy przyjmowac za GWC 0 stopni!!!

 

Poza tym z rurowca ludzie maja stopni kilkanascie, wez srednia 13 stopni to bedzie wiarugdne wyliczenie, ile wtedy bedzie tych KWh?

 

a po co niby?

 

masz ekstremalne warunki policzone

 

każde stopnie na plus, to mniej kWh w sezonie i coraz bardziej mordka się haha, jak nie masz rekuperatora :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za odzew w mojej sprawie, chciał bym się sam w miarę możliwości ustosunkować do wypowiedzi. Nie zarzucając nic GENTOONOX dokładnie tak jak kolega MILOSZENKO napisał dla mnie przyjęcie za cały sezon grzewczy temp.z gwc 0*C odpada, jak napisałem wcześniej, oparł bym się na osiągach Jaśka, i tu na pewno wyliczenia się zmienią. Nydar dodał swoja cegiełkę, dzięki za to, ale ja nie w tym kontekście. Stoję przed wyborem reku czy samo gwc rurowe, kanały standardowo pod WM rozłożone czyli nawiewy i wywiewy normowo. Dom 220m , 600m3 do obsłużenia dla wentylacji, kocioł na paliwo stałe, bufor. Ale nawet z tego co GENTOONOX napisał chyba raczej na gwc??????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zakładając że reku jest bezobsługowe i nie wymaga energii elektrycznej do rozmrażania,to przy gazie 15 lat.O ile wytrzyma 15lat bezawaryjnej pracy i o ile wytrzyma fizycznie te 15lat w ciągłej wilgoci.Mam cały czas subiektywne odczucie ,ża wszystko co ponad cenę Luny to jakby szukanie naiwnych.

 

no coś koło tego

 

To tak jak liczyć zestaw solarny dla rodziny 3-4 osobowej. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od razu zapytam ja, jakby to wyglądało jakby to entalpicznie policzyć z GWC?

 

poprobuję

 

wywiewane (50% wilg) - entalpia 46,2 kJ/m3

nawiewane za GWC 0stC - entalpia 11,3 kJ/m3 (czy 9kJ/m3 bo nie trybię)

 

i teraz

100m3 wywiewane przez 24h przez 180dni to 5544 kWh

100m3 nawiewane przez 24h przez 180dni to 1356 kWh (albo 1080 kWh)

 

różnica do skonsumowania przez system grzewczy - 4188 kWh (albo 4464 kWh)

 

 

kto mnie naprostuje

 

ale jak nawilżamy suche zyskami bytowymi, to ta para wodna z deka cieplejsza jak temp w domu, to i ona troszku ogrzewa to powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do założeń ekonomicznych możesz przyjąć:

X 12oC

XI 8,8oC

XII 6oC

I 3,2oC

II 2,8oC

III 2,5oC

IV 6oC

Jak przyjmiesz ok.5oC jako średnią z sezonu grzewczego to nie będzie dużego błędu.Mówię o GWC poza budynkiem.

 

 

Tu by się przydał JASIEK ze swoimi danymi z zeszytu. Ale w sumie to co NYDAR podaje dla mnie się nadaje do porównania. Oczywiście gwc za budynkiem do podliczenia, co by nie utrudniać chociaż u siebie mam możliwość zapodać około 30mb rurowca w garażu, reszta na zewnątrz czyli około kolejnych 30mb. Dużo to pewnie nie zmienia ale napiszę co by nie było.

Do założeń dołóżmy jeszcze wymianę nie standardowo 1kubaturę jak to przepisy mówią a wymianę naprawdę taka jak większość stosuje. Pozdro

Edytowane przez szwedii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do założeń ekonomicznych możesz przyjąć:

X 12oC

XI 8,8oC

XII 6oC

I 3,2oC

II 2,8oC

III 2,5oC

IV 6oC

Jak przyjmiesz ok.5oC jako średnią z sezonu grzewczego to nie będzie dużego błędu.Mówię o GWC poza budynkiem.

 

Nydar, ale przeciez w wielu przypadkach temp. z rurowca nie spada przez cala zime ponizej 1 0stopni, wiec skad takie zalozenia?

 

Nie uwzgledniasz, ze czesc tego idzie pod fundamentem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

licząc prosto tzn temperaturowo, nie zagłębiając się w entalpię powietrza nawiewanego i wywiewanego masz takie coś;

założenia:

temp za GWC 0stC

strumień 100m3/h

 

jakieś 3200kWh na ogrzanie powietrza wentylacyjnego suchego od 0stC do 22stC, przy założeniach jakie podałeś i długości sezonu grzewczego 180dni

 

węglem - 230zł

gazem - 390zł

prądem - 1700zł (tak orientacyjnie, z grubsza)

 

w/g mnie skoro masz już kanały położone to decyzja prosta nie jest

 

sezonowa sprawność dobrej klasy rekuperatora to 65% max

Skąd Ci wyszło 1700 zł za ogrzanie tego powietrza prądem?

JEDNA kwh z prądu bez opłat to około 51 gr. Z opłatami różnymi to około 54 do nawet 80gr w

zależności od zużycia. Przyjmijmy 64 gr przy g11.

Dla gazu to minimum 25gr, nieosiągalne po planowanej podwyżce.

Skoro gazem wychodzi 390 zł to prądem wyjdzie 998,4 zł na rok.

Proszę o przeliczenie. Raczej nie ma opcji by prąd był 4,3 razy droższy od gazu. Na razie Nie ma takiej opcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nydar, ale przeciez w wielu przypadkach temp. z rurowca nie spada przez cala zime ponizej 1 0stopni, wiec skad takie zalozenia?

 

Nie uwzgledniasz, ze czesc tego idzie pod fundamentem?

 

U mnie spadało poniżej -3*C w pierwszym sezonie od zasypania.

Ostatniej łagodnej zimy było lepiej.

Według wypowiedzi starych "wyjadaczy" temperatura stabilizuje się po 3 sezonach. Z moich dotychczasowych obserwacji, jestem wstanie zgodzić się z tym założeniem.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klaudiusz, ale Ty masz GWC tylko pod fundamentami tak?

 

Ja mysle oGWC takim, ktory w polowie idzie poza domem w ziemi a w drugiej polowie pod fundamentami.

 

No nie ma sily jesli temp powietrza wchodzacego w odcinek gwc pod domem ma 0 stopni to po przejsciu np kolejnych 10 metrow osiagnie +10 stopni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...