Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

Skąd Ci wyszło 1700 zł za ogrzanie tego powietrza prądem?

JEDNA kwh z prądu bez opłat to około 51 gr. Z opłatami różnymi to około 54 do nawet 80gr w

zależności od zużycia. Przyjmijmy 64 gr przy g11.

Dla gazu to minimum 25gr, nieosiągalne po planowanej podwyżce.

Skoro gazem wychodzi 390 zł to prądem wyjdzie 998,4 zł na rok.

Proszę o przeliczenie. Raczej nie ma opcji by prąd był 4,3 razy droższy od gazu. Na razie Nie ma takiej opcji.

 

masz rację, lekko przesadziłem, ale nie chodziło mi o dokładne kwoty, czy nawet bardzo przybliżone, a o skalę przy odpowiednich mediach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Może inaczej,na jakiej podstawie robisz z nowych inwestorów idiotów próbujących odebrać w nowym domu Twoją wentylację w starciu z odbieającym wentylacje w domu kominiarzem ?

Podaj normy na które może oprzeć się inwestor w nowym domu,w którym kominiarz zakwestionował sprawność wentylacji WMG ?

 

Jak dziecko

 

Może inaczej - ty podaj normy

 

Jak dzieci: "jesteś głupi"; "to ty jesteś głupi"; "nie, to ty jesteś.." itd...

 

może już nie będziemy po raz 146 przerabiać tej przepychanki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o GWC poza fundamentem. To jest odnośnik do realu. Jeżeli GWC idzie pod budynkiem to wydziubuje energię z domu. A to jest nieuczciwe wobec nas samych. Chyba że grunt pod chałupą się doładowuje.

 

Ale jesli dzieje sie to automatycznie to czemu tego nie robic?

 

Te straty do gruntu sa naprawne niewielkie, a GWC przy tych 100 m3 potrzebuje i tak znacznie mniej, ja zakladam, ze bede doladowywal z PEXa umieszczonego pod blachodachowka kiedy tylko sie da. Ta energia pod domem i tak czesciowo sie rozejdzie, to mam jej nie lapac wcale?

 

Przeciez u siebie to robisz, fakt, ze doladowujesz ten GMC ale dziisaj jeszcze ciezko stwierdzic ile to doladowywanie daje dokladnie.

 

U jaska bez zadnego wspomagania nawiewa zima jesli sie nie myle ok. 12 stopni, u Ciebie w porywach do 18, wiec moze juz jakies odniesienie jest oplacalnosci doladowywania GMC, choc GWC macie troszke inaczej umieszczone.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na zewnątrz 30,9*

za gwc 16,5*

przepływ od rana 530m3/h

Ja miałem 28,7*C (w cieniu od północy)

GWC 16,5*C

Przepływ około 250m3/h.

 

Moje wyniki poprawiły się, kiedy czerpnię ogrodową zabudowałem pozostałościami po podbitce. Teraz słońce nie nagrzewa czerpni. Ale już niedługo, za kilka lat, jak mi wyrosną tuje .... czerpnia będzie w cieniu przez całą dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

licząc prosto tzn temperaturowo, nie zagłębiając się w entalpię powietrza nawiewanego i wywiewanego masz takie coś;

założenia:

temp za GWC 0stC

strumień 100m3/h

 

jakieś 3200kWh na ogrzanie powietrza wentylacyjnego suchego od 0stC do 22stC,

 

sezonowa sprawność dobrej klasy rekuperatora to 65% max

u mnie średnia GWC z całego sezonu grzewczego to 11*

 

daj mi taką centralę która bez robienia podciśnienia w chałupie przy ujemnej zewnętrznej osiągnie taką sprawność ...

trzeba uwzględnić sprawność całej instalacji od czepni do wyrzutni a nie tylko temperatury na króćcach centrali...:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klaudiusz, ale Ty masz GWC tylko pod fundamentami tak?

 

Mam piwnicę, co widać w stopce.Ławy nają 40 cm wysokości, na to mury piwnicy. Nie było szans robienia GWC pod piwnicą która ma być nieogrzewana.

GWC znajduje się obok domu 90cm od ściany piwnicy. Prostokąt 4x6m pod przyszłym tarasem z kostki brukowej.

12:30 na zewnątrz w cieniu 33*C (na czerpnie świeci słońce), za GWC 17,5*C.

Wymiana na oko 200m3/h (wentyl ma 300m3/h). Dołożyłem filtr węglowy na wylocie + siatkę. Na zewnątrz siatka dosyć mocno zanieczyszczona. Muszę ją przemyć.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kszu ja bym tak nie demonizowac, odbior wentylacji polega przede wszystkim na tym, aby sprawdzac jej wydajnosc w odpowiednich pomieszczeniach, przeciez kominiarz nie jest w stanie zobaczyc instalacji pelnej, widzi kratki, anemostaty, itp.

 

Kominiarz sobie bardzo dobrze zdaje sprawe, ze WG chocby nie wiem przez kogo podbita dziala kiedy chce i jak chce a i tak ludzie kratki zatykaja.

 

Tak jak mowilem, przychodzi kontrola, bada, mierzy, sprawdza, ale nie papierki tylko przeplywy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś chce mieć w domu poprawną wentylację to musi mieć ją poprawnie zaprojektowaną przez projektanta z uprawnieniami.

Wykonanie też powinno nie być "na chłopski rozum" ale zgodnie z projektem

a jak wygląda taka poprawna wentylacja zrobiona przez projektanta z uprawnieniami ...?

jakieś specjalne wydajności czy materiały ...?

ta poprawna to na sztywnych kanałach czy na "kondonach"...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce nie ma obowiązku respektowania Polskich Norm. W gestii projektanta jest je stosować lub nie.

Jest ciekawy artykuł i trochę historii norm,pod hasłem ,,Czy istnieje obowiązek stosowania Polskich Norm". Szukać w Google.

Projekt ma zrobić facet z uprawnieniami ,a inwestor wykonać wg.projektu. Problem w tym że wentylacja wyporowa jest praktycznie nie stosowana,stąd wiedza inżynierów wentylacji w tym zakresie nikła.Doświadczenie żadne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda to jest jak krowa do rzeki narobi.Ni wody ni goowna.

A tu paru ludzi dowiedziało się że jest alternatywa dla tradycyjnej WM.

WM to już przemysł,więc starają się pomysł na coś innego ośmieszyć i zdyskredytować.

Kropla drąży skałę. Identycznie było jak wprowadzano w życie ideę WM.Wtedy też były wykpiwania posiadaczy WG. Tak samo z grubością izolacji itd.itd.

ps.Wczoraj o 24-tej na zewnątrz domu było 750ppm CO2. Pomyślmy ile jest w domu jak chłodno,pada i okna pozamykane,a WG niezanadto latem działa. Może w złym czasie to piszę,bo upał,ale ....... .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już Ci proponowałem,żebyś zgłosił się do urzędu patentowego i przy okazji do paru potentatów światowych zajmujących się wentylacją,proponowałem też wysunięcie kandydatury do nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za taki wynalazek o którym Świat nie wie,będzie rewolucja wentylacyjna ;)

Nie długo będziesz bardzo bogatym gościem,tylko z jaśkiem się podziel ;)

 

Pozostawiam otwarte pytanie dla zwolennikówm tego wynalazku,czemu toto,znane od lat,nie jest powrzechnie stosowane ?

Wiem,wiem,spisek producentów wymienników do rekuperatora,bo już nie wentyli,producenci wentyli pozostają neutralni w tym spisku,bo są tu i tu ;)

 

Arturo masz typową chorobę Polaków- czerwone oczy........z zazdrości , ale niepotrzebnie rozgłaszasz to na forum FM. Przecież zamiast pisać w opozycji do wszystkich innych niż ty sam , mogłeś coś ciekawego przemyśleć , zracjonalizować bądź usprawnić . Miałbyś satysfakcję a nie zgryzoty.

Nydar i jasiek są sławni tu na forum i cieszą się zasłużoną estymą ponieważ mieli cel,poświęcili swój czas i mieli odwagę powiedzieć NIE gdy wszyscy mówią TAK (jak w piosence). Nawet jak się w jakimś aspekcie pomylą to i tak są pozytywnie kreatywni i wnoszą to na forum .

Ile razy chcesz bić pianę że masz najlepszą pompę i najlepszy dom? i w ogóle co z tego wynika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Problem w tym że wentylacja wyporowa jest praktycznie nie stosowana,stąd wiedza inżynierów wentylacji w tym zakresie nikła.Doświadczenie żadne.

Wspominałem już o tym kilka stron wcześniej, kiedy moi znajomi konsultowali "rozwiązanie wyporowe" z wykładowcą wydziału budownictwa. Może to lobby, może jednak "technologia", o której piszecie nie jest aż tak doskonała, bo nazbyt prosta i łatwa, aby w nią uwierzyć. Dyskutowaliśmy już o tym.

 

Na marginesie firma Term...tech (nie będę im robił reklamy) właśnie wyceniła GWC + WM z reku moim znajomym. 15k + 20k = 35k. Jak im tłumaczę, że biorą z 50 metrów tak znienawidzonej pomarańczowej rury fi 200 (koszt około 1800 zł), 4 dni wolnego i kilku "Heńków" z okolicy, co chętnie zarobią na winko, a GWC wyjdzie im poniżej 2000 zł (+ czerpnia) to patrzą na mnie jak na idiotę. Chyba zaproponuję im 10k i sam wezmę łopatę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...