Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Właśnie o to chodzi,że jak więcej chucham w jednym to w najdalszych jakby mniej przechodziło przez anemostat.Zresztą może za bardzo kombinuję.

Pytam tylko.

 

no to chyba dobrze ...?

takie coś zauważyłem u siebie, jak więcej siedzimy w domu i coś się gotuje (przeważnie sobota, niedziela) to wzrasta mi podciśnienie na dole i bardziej wieje z wentylacji...

znaczy że poddasze chce latać ...;)

odnoszę takie wrażenie że samo się reguluje zależnie od tego czy bardziej siedzimy w domu czy nie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz już przerobione?

 

e tam...

mam jakąś nie moc ...:p

trzeba w dwóch pomieszczeniach sufity częściowo rozbierać..., zima ...

 

doszło jeszcze kilka obserwacji i jest pewna zmiana w koncepcji więc może dobrze że jeszcze się nie czepiłem...

na razie w prowizorce jedną częścią domu wlata a drugą wylata ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nydar, na schemacie z 1 postu masz skierowe 25 stopni pod fundament, czy to oznacza czerpnie spod polaci ? W opisie nic o niej nie wspominasz.

 

Jesli nie to czy rozwazasz taka opcje ? Jasiek, Nydar, da sie jakos oszacowac zysk z takiej czerpni dla okresu grzewczego, powiedzmy od pazdziernika do marca ?

 

Planuje zrobic GMC i doladowywac to spod polaci wsposob kontrolowany, jesli na jesien naladowac go do 25-27 stopni, to czy da sie utrzymac 20 stopni tym co slonce da pozniej ? Mysle, czy by robic solara powietrznego, tutaj tez zysk niewiadomy w skali calego sezonu :(

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nydar, na schemacie z 1 postu masz skierowe 25 stopni pod fundament, czy to oznacza czerpnie spod polaci ? W opisie nic o niej nie wspominasz.

 

Jesli nie to czy rozwazasz taka opcje ? Jasiek, Nydar, da sie jakos oszacowac zysk z takiej czerpni dla okresu grzewczego, powiedzmy od pazdziernika do marca ?

 

Planuje zrobic GMC i doladowywac to spod polaci wsposob kontrolowany, jesli na jesien naladowac go do 25-27 stopni, to czy da sie utrzymac 20 stopni tym co slonce da pozniej ? Mysle, czy by robic solara powietrznego, tutaj tez zysk niewiadomy w skali calego sezonu :(

 

Pozdrawiam

Nie mam czerpni pod dachem tylko nad gruntem ,jakieś 50cm.Nie wiem ile daje energii kolektor powietrzny,ale wodny z e 180 mb.rurki pex fi 18,ok.2000kWh/rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do w/w dmuchawek. Obracają się prędkością 3900 rpm. Na 100% będzie je słychać. Najprawdopodobniej nie będzie to subtelne brzęczenie.

 

Sam mam w wentylacji grawitacyjnej wspomaganie wentylatorkiem o wymiarach 140 x 140, który wg producenta ma 9,5 dB. Spokojnie go słyszę z odległości 6-8 metrów. Dopiero jak zwolni się go o połowę to staje się bezszelestny, ale wtedy wydajność spada liniowo o połowę, a w praktyce to chyba nawet do kwadratu.

 

Dodam tylko, że usłyszenie czegoś o hałasie 20dB wymaga wstrzymywania oddechu, bo strasznie powietrze szumi w uszach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe wentylatorki z dużymi obrotami zdecydowanie nie nadają się do montażu w anemostatach ze względu na hałas - jak już ktoś pisał.

A co do gruntowego GMC, to zdecydowanie odpada - pod ziemię pod dom można wtłoczyć i roczną produkcję ciepła z elektrowni, ale odzyskać zimą można niewiele więcej niż to, co z nieogrzanej ziemi. Ciepło pod ziemią szybko się rozprasza, nie ma sensu tego magazynować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do gruntowego GMC, to zdecydowanie odpada - pod ziemię pod dom można wtłoczyć i roczną produkcję ciepła z elektrowni, ale odzyskać zimą można niewiele więcej niż to, co z nieogrzanej ziemi. Ciepło pod ziemią szybko się rozprasza, nie ma sensu tego magazynować.

 

Nie wiem czy ten GMC taki slaby, bede sobie to skrupulatnie liczyl, ale:

 

GMC wykonany miedzy lawami z thermomuru, od spodu na poziomie stopy fundamentowej mozna nieco zaizolowac zeby spowolnic straty do gruntu. do GMC wrzucamy energie na kilka sposobow: czerpnia spod dachu, powietrzny solar, odzysk z szarej wody (to juz nie koniecznie mi sie chce :p ) i do tego dochodza ciagle straty do gruntu.

 

Nawet przy slonecznej pogodzie co 2,3 dni spokojnie w marcu pod podloga powinno sie dac utrzymac 18-20 stopni, zakladajac ze we wrzesniu bylo tam 24-25.

 

Przyklad Nydara znakomicie pokazuje, iz ma to sens, nawiew zima 18 stopni to jest wypas robiacy pasywniaka z byle 5-6 litrowca :) (dom Nydara jest i tak prawie pasywny, ale teraz z ta hybryda to ma zuzycie 1/3 pasywniaka :) ).

 

Co do wentylatorow jeden z uzytkownikow forum ma WM bez reku na wentylach: TT 150 i bardzo sobie chwali. Pytanie jak glosny bedzie taki wentyl skrecony sterownikiem tyrystorowym na minimum.

 

No i coraz czesciej zauwazami, ze to co ustawimy na reku to jednak nie jest calkowita wymiana powietrza jaka w domu zachodzi. Nieszczelnosci odgrywaja znacznie wieksza role niz reku ustawiony na min.

 

Pozdrawiam i licze na pomoc przy obliczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na innym forum jest opisany przykład wykonania baterii kolektorów zasilających właśnie GMC pod domem, oizolowany itp. W miesiącach letnich nagrzewa się do 20 kilku stopni, a zimą miał służyć jako DZ dla pompy ciepła. Ale nie sprawdza się, całe ciepło ucieka w ziemię, tylko przez kilka tygodni utrzymuje się podwyższona temperatura a potem spada.

WM bez reku też działa, choć jeśli komuś pasuje wymiana na maxa 70m3/h, to rzeczywiście nie trzeba reku. Dom musi być szczelny, aby zainstalować rekuperator.

Przykład najlepszy:

Wczoraj wieczorem wracając z pomiarów odwiedziłem jednego z klientów gdzie zamontowałem instalację WM, aby omówić kwestię zakupu rekuperatora. Wchodzę do domu, tam dwójka dorosłych, dwoje dzieci, w domu sucho, świeżo, nie czuć zapachów, na szybach nawet w duże mrozy nie skrapla się wilgoć, słowem wentylacja działa idealnie :-) Po bliższym obadaniu tematu okazało się, że mają dość nieszczelne, choć nowe okna. A ponieważ do czasu montażu reku zostawiliśmy otwory WG w łazienkach i w kuchni, w tym domu NIE MA NAJMNIEJSZEGO SENSU MONTOWAĆ REKUPERATORA. Ponieważ sama infiltracja jest na poziomie spokojnie wystarczającym dla zapewnienia prawidłowej wentylacji. Co więcej, rekuperator w tym układzie tylko zwiększy straty ciepła, ponieważ to co teraz infiltruje przez nieszczelności i tak będzie dalej płynąć, a dojdzie dodatkowe 200 m3/h.... Ustaliliśmy montaż najtańszej Luny na wiosnę/lato, i to jeszcze gdyby okazało się, że latem infiltracja siada. Lepszy reku nie ma tu żadnego sensu....

Natomiast u kuzyna tego klienta, który równolegle obok wybudował dom z WG, będziemy robić w nowym domu całą wentylację, bo ma trak szczelny dom, że po kilku miesiącach mieszkania dorobił się już grzyba, woda leje się po oknach, a w domu duszno i trzeba wietrzyć..... Tutaj musi być dobrej klasy rekuperator ze sprawnym wymiennikiem, ponieważ infiltracja jest minimalna i praktycznie nie wpływa na wentylację w budynku. Całe powietrze musi płynąć przez reku, żaden tam wentylator wyciągowy, bo wymagany strumień rzędu 150m3/h już bardzo mocno wychładza dom.

 

W pierwszym przypadku - dom nieszczelny - można pokusić się o montaż samego wentylatora wyciągowego wspomagającego wentylację latem (tylko skoro jest już instalacja nawiewna i wywiewna to lepiej dopłacić 500zł do Luny i mieć nawiew i wywiew), ale w drugim - dom szczelny - musi być rekuperator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na innym forum jest opisany przykład wykonania baterii kolektorów zasilających właśnie GMC pod domem, oizolowany itp. W miesiącach letnich nagrzewa się do 20 kilku stopni, a zimą miał służyć jako DZ dla pompy ciepła. Ale nie sprawdza się, całe ciepło ucieka w ziemię, tylko przez kilka tygodni utrzymuje się podwyższona temperatura a potem spada.

WM bez reku też działa, choć jeśli komuś pasuje wymiana na maxa 70m3/h, to rzeczywiście nie trzeba reku. Dom musi być szczelny, aby zainstalować rekuperator.

 

Skoro kilka tygodni sie utrzymuje, a potem spada ale przeciez nie od razu do temp. gruntu to oznacza, ze znaczna czesc okresu grzewczego mamy wtedy podlogowke za darmo. Opoznienie rozpoczecia okresu grzewczego w bardzo dobrze zaizolowanym domu powoduje juz znaczne oszczednosci, a pozniej, nawet jak grunt bedzie mial te 15 stopni to dogrzewamy od 15 to zadanej temp, a zawsze przeciez jak wyjdzie slonce to akumulator doladujemy.

 

Jakby ktos sie pokusil o obliczenia ile energi przy danym przeplwie mozna zakumulowac 100 m3 srednio mokrego piachu to bylbym wdzieczny :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miloszenko nie badź leń :)

 

policzyc dasz radę sam.

weź pojemność cieplną ttego piachu, powietrza, założ do ilu to powietrze schłodzisz, przelicz, doj na wynik sprawnośc powiedzmy 75% i na oko masz.

 

Co do wcześniejszego postu o magazynowaniu na kilka tygodni, to prawda, ale wszystko zależy od warunków gruntowych. W suchym magazynujemy mniej, ale wolniej się rozchodzi, w mokrym wszystko na odwrót, a okresowy wysoki poziom wód gruntowych wszystko niszczy, płynąca w warstwie podskórnej jeszcze gorzej. ITD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się z tezą,ze GMC się nie opłaca.Mam układ 20mb GWC,RSŚ,20mb.GMC.Na dzień dzisiejszy nawiewa 17,6oC.A mrozy na Kujawach od kilku dni do -10oC w nocy a w dzień -5oC i niżej. Układ geolgiczny jest taki: piasek-pospółka ok.200cm,dalej piaszczysta glinka,ale przepuszczalna.Ważną sprawą są gabaryty.Mam po fundamentach 140m2.Ciepło rozchodzi się również w dół.Trudno oszacować ile tego ciepła jest i jaka temp.w poszczególnych pkt.(nie montowałem czujników.Jedynie co wiem na pewno to to ,że na 18stycznia nadal wlatuje +17,6 w ilości 70m3/h,non stop 24h/dobę.W sezonie grzewczym powietrze zabiera z tego układu(średnia sezonowa) ok.10kWh. Daje to w sezonie ok.2000kWh.Część pokrywa GWC,część RSŚ,część GMC.Jedyna bliska pewności wielkość to 800-1000kWh z RSŚ.Ile z pozostałych to niewiadoma.Ale działa.

Co do szczelności domu.Myślę ,że można go teoretycznie obliczyć na podstawie stężenia CO2.Określona wymianie i określona ilość osób generuje określoną ilość CO2 i jego stężenie.Dom szczelny to dom ,gdzie obliczenia teoretyczne pokrywają się z rzeczywistością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...