Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

kszhu czy twoją wentylację projektowała i wykonała firma z odpowiednimi papierami ...?

 

już znalazłem ...

Paweł ci namalował a ty sobie sam skleciłeś na termoflexach ...;)

 

to od strony prawnej czym się różni Twoje od Mojego ...???

 

no chyba tym że jak przyjdzie ktoś mierzyć wydajności to nawet nie podskoczysz do mojej ...:p

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uparlem sie, tylko strasznie przepisami ktore nie istnieja uznaje za dzialanie co najmniej niepoprawne.

 

Ty cytujesz portale ( tu prawdopodobnie ekspertbudowlany.pl), ja odwoluje sie do tekstu ujednoliconego ustawy,ktory obecnie obowiazuje. I cytowane przez ciebie przepisy nie zawieraja juz wzmianek o Polskich Normach, np:

 

Rozdzial 2 ...

6.Osoby wykonujące samodzielne funkcje techniczne w budownictwie są odpowiedzialne za wykonywanie tych funkcji zgodnie z przepisami i zasadami wiedzy technicznej oraz za należytą staranność w wykonywaniu pracy, jej właściwą organizację, bezpieczeństwo i jakość.

itd. itp.

 

Stanowisko Polskiego Komitetu Normalizacyjnego mowi, że stosowanie PN jest dobrowolne:

http://www.pkn.pl/news/2010/11/stanowisko-pkn-w-kwestii-dobrowolnosci-stosowania-norm

 

 

ALE zgodze sie ze sprawa jest co najmniej kontrowersyjna, bo z powolywanego wczesniej Prawa Budowlanego:

 

Art33

3. Do wniosku o pozwolenie na budowę obiektów budowlanych:

2) których projekty budowlane zawierają nowe, niesprawdzone w krajowej praktyce, rozwiązania techniczne, nieznajdujące podstaw w przepisach i Polskich Normach, należy dołączyć specjalistyczną opinię wydaną przez osobę fizyczną lub jednostkę organizacyjną wskazaną przez właściwego ministra.

 

Jesli ktoś zarzuci, ze WW jest nowa i niesprawdzona to:

@Nydar - poprosze ciebie o opinie :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w zyciu jak to zyciu - projekt swoje, realizacja swoje. Przyjdzie komniarz, zamiast grawitacyjnej z projektu bede mial machaniczna WW,rozkrece wentyl nadmuchowy i przejdzie bez oszukiwania.

No i nadal czekam na odpowiedz na pytania, ktore wczesniej zadalem:

3. Ile pomierzy kominiarz przy wentylacji grawitacyjnej latem ?

4. Ile dmucha przecietny reku zima? Z mojej lektury FM wynika ze sporo ponizej norm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WM w projekcie całej inwestycji, wszystko zgodne z normami, inaczej nie dostałbym PNB.

Później jedynie przebieg kanałów zmieniony nieco względem pierwotnego projektu ale wszystko w granicach "nieistotnych odstępstw od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę".

Wykonanie zgodne z projektem przeze mnie osobiście ale na wykonawstwo WM jak i wielu innych robót na budowie nie trzeba mieć uprawnień.

Odbiór raczej będzie a jak tak to będzie sprawdzana zgodność nie tylko z projektem ale i z normami.

 

czyli tak jak większość ...:cool:

 

po co więc te pierdoły o prawie ...???

 

jakimi normami...?

w którym miejscu mój dom ich nie spełnia ...???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywistym jest,że producenci,dystrybutorzy jakiegoś rozwiązania dostosowanego do PN,będą takiej normy bronić rękoma i nogami.Stąd pisanie że PN jest obowiązująca.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stanowisko Polskiego Komitetu Normalizacyjnego odnośnie stosowania PN.

cyt. ,,1.Stosowanie PN jest dobrowone.

2.Powoływanie się na PN w przepisie prawnym nie zmienia jego dobrowolnego statusu "

Cytat z artykułu,,Dobrowolność czy obligatoryjność stosowania PN"

 

Faktem jest,że budując dom ,projektowałem go pod kontem takiej a nie innej wentylacji.Dla mnie to miało wpływ jedynie na koszt. Stąd nie mam kanałów,które są niebanalnym kosztem.

Nieprawdą jest,że wentylacja wyporowa może funkcjonować tylko w specyficznym domu. Może funkcjonować w każdym. Pozostaje jedynie kwestia kosztów. W moim przypadku jest to koszt ekstremalnie niski,ponieważ system był przewidziany w fazie projektu domu. W innym przypadku będzie droższy.

Co do funkcjonalności WW. Jeżeli ktoś udowodni że ciepłe i wilgotne nie unosi się do góry, to jestem gotów przerobić WW na typową WM.

Została jeszcze kwestia efektywności. Przetestowałem na 400m3 i trzech osobach ,że 75m3/h jest ilością wystarczającą, by w domu było powietrze świeże i o odpowiedniej wilgotności. Przy tradycyjnej WM i stosowaniu się do ilości wymian wg.PN jest to niemożliwe,łatwe do zweryfikowania przez samych posiadaczy WM.

Nie traktował bym mojej pisaniny jako marketingu.Ja po prostu uprzejmie informuje że można inaczej i taniej.

A że jest to system sprawniejszy , oprócz Jaśka potwierdzą pewnie inni.

Tak naprawdę nie chodzi nawet o cenę instalacji,tylko o fakt,że 75m3/h zrobi to samo co 150m3/h. To jest wymierna korzyść w perspektywie życia budynku.

Nie ma też przeciwwskazań do stosowania rekuperatora. Wybrałem GWC,GMC i RSŚ bo moja ekonomia jest może inna ale mój portfel ma podobne zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepisy wymyślane są przez stado debilnych biurokratów, mających praktyczno-zerowe pojecie o tym co jest dobre i potrzebne, wymyślają je dla siebie a nie dla ludzi dlatego zawsze będą takie jałowe dyskusje, jeżeli ktoś ma skaszanioną chałupę ale jest tez papier ze chałupa ok to znaczy ze jest ok, papier ważniejszy od realiów i zdrowego rozsądku, niestety tak samo wszystkie sprawy rozpatruje ewentualny sąd,

 

kszhu, do zamontowania wm w chacie nie potrzebujesz projektu z pieczątkami, chociaż to tez zależy od tego jak upierdliwo-głupi urzędas siedzi za biurkiem ale z takim możesz się wozić, domagać się wyjaśnienia słuszności takiego wymagania, czyli rozporządzenia z wykładnia bo ustawy nie ma, ale do tego trzeba mieć zdrowie i czas bo z debilem nie opłaca sie dyskutować i wiesz chyba dlaczego, lepiej wiec załatwić taki projekcik z pieczątką za dwie stówy albo drożej a zrobić po swojemu, urzedaskowi daj i niech będzie szczęśliwy

 

ktos tu moje posty kasuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież napisałem że u mnie ekstremalnie tanie bo było przewidziane. Jak nie jest przewidziane to będzie drożej.

Nie potrafię prościej.

Matematycznie nie wyjdzie przy WM.Przy WW inny jest rozkład zanieczyszczeń powietrza i inne są potrzebne ilości aby się ich pozbyć.

Masz rację .To już było .Jasiek x stron temu podawał jakie miał stężenia przy WM i jakie po zmianie na WW. Podawał też ilości przy jednym i drugim systemie wentylacji.

Nikt tu nikogo do niczego nie zmusza,jedynie uprzejmie informuje,a raczej przypomina,że ciepłe się unosi.Działanie odwrotne jakby mniej logiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy twierdzisz, że w tym samym mieszkaniu, o takich samych parametrach powietrza, wymieniając ze sprawnością 100% (nawiewane nie miesza się w ogóle z tym w pomieszczeniu) X m3 powietrza przy WW, przy WM trzeba wymienić 2X aby osiągnąć docelowo to same stężenie? Jeśli tak to twierdzisz, to oznacza, że WW ma 100% lepszą skuteczność od WM a nie jak piszą w literaturze ok. 20%. Ta WW musiałaby mieć też cudowną właściwość nie mieszania powietrza a to nie możliwe, biorąc pod uwagę, że gazy mieszają się bardzo szybko więc i stężenie CO2 szybko się uśrednia.

a to ty tego nie sprawdziłeś w tym twoim super teście ...?

stężenie CO2 czym improwizowałeś ...?

puszczałeś z butli ...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do WM, WW, WG, WN czy innej W akurat potrzebujesz bo jakąkolwiek W musisz mieć.

Masz na myśli podejście takie: projekt z WG a na etapie budowy zmiana wpisem w książce budowy na WM.

Już mało gdzie to przechodzi bo przychodzi kominiarz, nie znajduje kominów i całuj go w d... a nie podpisze. Znam takich co robią projekty zamienne i dopiero się z tym "wożą".

Ja mam tylko WM w projekcie i stąd nie mam potrzeby odbioru kominiarskiego - nasz PINB już nie wymaga chociaż to i tak dla nich nowość.

Obyś się mylił bo architekt adaptujący mój projekt własnie tak doradziła - zmiana z WG na WM podczas budowy jako zmiana nie istotna. Musze ją podpytać czy aby na pewno mnie w maliny nie wpuści - nie mam czasu zęby za jakimś kominiarzem latać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem dla literatury. Doświadczeń z WW w budownictwie jednorodzinnym jak na lekarstwo,a właściwie zero.Co do mieszania nadal nie znalazłem odpowiedzi na pytanie dlaczego zimą pod sufitem jest większe stężenie CO2 niż przy podłodze.Optuję za teorią że tworzą się i rozpadają itd. opary kwasu węglowego.A ciężar molekularny oparów kwasu węglowego z parą wodną jest mniejszy od powietrza suchego .

Było już o tym ale jednoznacznego powodu takiej sytuacji na FM nie uzgodniliśmy.

Szanuję matematykę,ale wzorki którymi się posługujesz nie uwzględniają wszystkich zmiennych a zwłaszcza alogicznego zachowania się CO2 .

Nie uwzględniają chociażby minimalnej różnicy ciśnień wywołanych obecnością lub nie obecnością ludzi w poszczególnych pomieszczeniach,wywołanych stężeniem CO2 i pary wodnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest mała różnica między domem a halą fabryczną,gzie dopuszczalne jest aby pracownik parę godzin przebywał w skrajnych warunkach.Zaczyna trącić demagogią.Jeżeli masz miernik to sprawdź wieczorem.Jeżeli nie masz to nie wypisuj bzdur.Wieczorem 400ppm o tej porze roku jest nie osiągalne.Im więcej zielonego tym gorzej (biologia szkoła podstawowa).

Jeżeli ktoś z forumowiczów ma,to proszę o podanie stężenia CO2 ok.23-ej czy 24-tej. Ja miałem ostatnio o 24-ej 750,w otoczeniu lasu .

Zaczynamy bić pianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do WM, WW, WG, WN czy innej W akurat potrzebujesz bo jakąkolwiek W musisz mieć.

Masz na myśli podejście takie: projekt z WG a na etapie budowy zmiana wpisem w książce budowy na WM.

Już mało gdzie to przechodzi bo przychodzi kominiarz, nie znajduje kominów i całuj go w d... a nie podpisze. Znam takich co robią projekty zamienne i dopiero się z tym "wożą".

Ja mam tylko WM w projekcie i stąd nie mam potrzeby odbioru kominiarskiego - nasz PINB już nie wymaga chociaż to i tak dla nich nowość.

 

a ja tak mam i przyszedł kominiarz i tylko się zapytał czy zmieniam na WM ,odpowiedziałem że tak a on z aprobatą powiedział że dobrze zrobiłem. kszhu zrobiłeś się bardziej urzędniczy od samego naczelnika wydziału do spraw mało istotnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja z innym pytaniem. W wentylacji hybrydowej przy braku reku stosuje się wentylator kanałowy. Pytanie zatem, czy lepiej zamontować wentylator na wywiewie czy w kanale nawiewnym ? Sądzę, że lepiej byłoby na wywiewie, ponieważ w domu pojawia się podciśnienie. W przypadku nadciśnienia, powietrze z wewnątrz, o wyższej wilgotności będzie próbowało wychodzić nieszczelnościami a to może powodować wytrącanie się wilgoci.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...