Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Znaczy że drugi raz z silki byś nie budował? :eek:

 

Raczej nie, bo akumulacji nie da sie kontrolowac:(

 

Fajnie, jak przychodzi ochlodzenie i dom trzyma cieplo bez grzania, ale ale.

 

Jak przegapisz odpowiedni moment i nie wlaczysz grzania, to wlaczenie go za pozno spowoduje iz na komfort cieplny w domu sobie troche poczekasz.

 

Latem jest totalna masakra, jak sie nie bedziesz bronil w koncu i tak sie przegrzeje, a studzic bedziesz czasem i tydzien. No z wyjatkiem Arturo, on studzi dom z silki w 2 godziny o 3 stopnie...

 

Na dzien dzisiejszy wszytko na glowe bije szalunek styro, thermomur czy izodom, szybko sie buduje, super szczelnie, brak mostkow termicznych i latwo zrobic bez ekipy.

 

Same plusy, tzn CI ktorzy na oczy nie widzieli twierdza, ze szafke ciezko powiesic, ale u Jaska np szafki po ponad 8 latach jakos spasc nie chca. A, i Jasiek ma chyba ten styro oblozony wewnatrz plytami G-K, toz to powinno spasc od razu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

...WYmiennik do 500 pln, 1 wentyl max 350 zl, pare zlaczek, detali, daje sobie na to wszystko 3 tys wlacznie z GWC pod domem i przewymiarowanymi kanalami.

 

Dzieki temu w domu o kubaturze 200 m3 bede mial mozliwosc skutecznie chlodzic i bardzo skutecznie wentylowac jesli trzeba.

 

weź młotek, gwoździe, kilka desek, starą kołdrę, słupek ze zdemontowanego ogrodzenia, kilka puszek po piwie i jeszcze parę ciekawostek, pozbijaj do kupy i będziesz miał 126p, którym będziesz mógł wozić materiał na budowę i rodzinkę na wczasy na dodatek jednocześnie

 

bajek się naoglądałeś albo mi zgubił się niuans...,

Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie, bo akumulacji nie da sie kontrolowac:

 

Latem jest totalna masakra, jak sie nie bedziesz bronil w koncu i tak sie przegrzeje, a studzic bedziesz czasem i tydzien. No z wyjatkiem Arturo, on studzi dom z silki w 2 godziny o 3 stopnie...

Pozdrawiam

Wielkie dzięki za wyczerpująca odpowiedź. :)Co do Arturo toż to jest "de beściak". Wszystko najlepsze, najwydajniejsze, najładniejsze, najchłodniejsze latem i najcieplejsze zimą.:lol2: A!!! i jeszcze Alfa i omega....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz nie bo kto normalny latem używa rekuperatora?

Ale zimą taki "janek" na tym samym GWC da więcej bo musi.

 

No to ja napiszę tak. Motałem się i motałem reku czy nie. Ciężko się czyta takie przepychanki ale czasami dzięki temu wbrew pozorom jakieś wnioski można wyciągnąć--- no piszę tu o swoich. Dla mnie cała ta rekuperacja to lipa. Po co mi reku który tak naprawdę pomaga tylko zimą i to nie zawsze bo jak już przypierdzieli większymi mrozami to lipa się robi i zamarza, i trza mu zapodać grzałkę albo GWC. Jedno i drugie podnosi koszt całej zabawy a bez tego rekuperator sam ze sobą się zimą meczy a ten cały odzysk bez dodatków szału nie robi. Latem porażka po całości bez GWC napierdziela do domu tyle co na zewnątrz. Jedyną zaletą jak dla mnie jest świeże powietrze, ale i bez reku można to na luzie osiągnąć. Głupi rurowiec do tego filtr dwa wentyle i gra i trąbi. Czasami dobrze że człowiek buduje etapami bo można się trochę ogarnąć i przemyśleć sprawę. Jeszce 2miechy temu miał być JG 500 teraz go kupię jak w totka wygram i nie będę miał co z kasą zrobić. Ale to tylko moje zdanie a ludziska niech sami decydują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Latem porażka po całości bez GWC napierdziela do domu tyle co na zewnątrz. ...

 

Nie no, nie dramatyzuj. Jak na zewnątrz 32+, a w chałupie 26 to req włącza tryb "freezer-cooler" i chłodzi to do tych 29+stC :lol:

 

Takie napierdzielanie wtedy 'gorącym chłodem" jest :lol2:

 

ZAJEBISTE TE MASZYNKI, aż mi się od śmiechu zajady porobiły :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, nie dramatyzuj. Jak na zewnątrz 32+, a w chałupie 26 to req włącza tryb "freezer-cooler" i chłodzi to do tych 29+stC :lol:

 

Takie napierdzielanie wtedy 'gorącym chłodem" jest :lol2:

 

ZAJEBISTE TE MASZYNKI, aż mi się od śmiechu zajady porobiły :lol2:

 

 

Nom tylko szkoda że tak naprawdę człowiek musi siedzieć po nocach na necie co by się nie przejechać na zajebistym marketingu, i zgłębić temat jak to wszystko naprawdę działa. Potem odpowiedzieć sobie na pytanie czy to jest naprawdę to czego oczekiwałem na samym początku jak usłyszałem piękne zagadnienie rekuperacja. Ja już sobie odpowiedziałem na to pytanie i to nie dla jedna wielka ściema.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odzysk mozna zrobic i z poliweglanu a 300-400 stowki, albo rura w rurze sprio, sprawnosc tez bedzie w okolicy 50%.

 

Możesz to jakoś rozwinąć?

 

Też będę robił wentylację wg patentu nydara i Jaśka z dwom dużymi wlotami i wyciągami w każdym pomieszczeniu. O poliwęglanie nie słyszałem a ta rura w rurze to dla mnie raczej jasne ale:

 

Powietrze będzie u mnie wpadać do pomieszczenia gospodarczego a wylatywać gdzieś pod dachem, jak zrobić w takim razie tą rurę w rurze? Sprowadzić spod dachu wentylem z powrotem do PG?

 

Zakładałem po prostu wprowadzenie do PG w ktorej w zimie będzie stał piecyk na drewno do grzania wody i tam puszczenie rury spiro bez izolacji aby jeszcze coś tam zyskać z ciepła PG. Myślałem też o nagrzewnicy w kanale podłączonej do spirali w bojlerze z CWU (400 l.).

 

Na lato chcę zrobić rozdzielacz i powietrze z GWC wprowadzać do pustki podpodłogowej (1.7m na spodzie wylewka z chudziaka, ściany nie izolowane) i tam parę razy go okrecić wokół ściany spiralnie celem schłodzenia jeszcze. co mi z tego wyjdzie to inna sprawa, lubię eksperymentować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można twierdzić, że GWC nic nie daje. Można twierdzić, że reku jest niepotrzebne. Ale jak ktoś posiada, ma poprawnie wykonaną instalację i zadowalające temperatury z GWC (mam 14 - 16,5*C) to z politowaniem czyta krytyczne uwagi. Kto z Was używał wentylatora pokojowego, aby poprawić komfort przebywania w pomieszczeniu? Cóż z tego, że mielił powietrzem o temperaturze 28*C? Tyle było w pomieszczeniu, ale wentylator dawał uczucie powiewu. Z dobrze wykonanym GWC i reku jest podobnie. By-pass ON i w domu dmucha temperaturą +20*C (mierzone przy anemostacie). Jeżeli GWC ma 16*C, kanały nawiewne zostały zaizolowane, a dom jest jednorodzinny (krótkie odcinki kanałów), to całość pozwala na komfortowe użytkowanie (brak uczucia przegrzanego pomieszczenia). Ja jestem zadowolony. Tu każdy chwali swoje udane rozwiązanie. Jedne droższe, inne prostsze, trzecie wykonane samodzielnie. Ale twierdzenie, że GWC jest potrzebne tylko zimą, a WM to wielki wydatek ociera się albo o brak własnego doświadczenia albo o bolesne doświadczenie ze spapranym rozwiązaniem. Edytowane przez Karlsen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dobrze wykonanym GWC i reku jest podobnie. By-pass ON i w domu dmucha temperaturą +20*C (mierzone przy anemostacie).

 

Karlsen ja w 100% się z Tobą zgadzam tylko chodzi o właśnie reku+gwc. Wszem i wobec rekuperatory i sama rekuperacja są wychwalane pod niebiosa ale bez gwc jest lipa. Jak producenci piszą o komforcie o nieotwieralnych oknach o braku robactwa w domu to przy samym reku latem bez gwc nie da rady. Większość ludzi słysząc o reku myśli że samo reku to komfort i latem i zimą a to nie prawda. Większość nie kalkuluje że będzie potrzebne gwc co by to miało ręce i nogi a gwc swoje kosztuje i ziarnko do ziarnka kwota się robi wcale nie mała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja napiszę tak. Motałem się i motałem reku czy nie. Ciężko się czyta takie przepychanki ale czasami dzięki temu wbrew pozorom jakieś wnioski można wyciągnąć--- no piszę tu o swoich. Dla mnie cała ta rekuperacja to lipa. Po co mi reku który tak naprawdę pomaga tylko zimą i to nie zawsze bo jak już przypierdzieli większymi mrozami to lipa się robi i zamarza, i trza mu zapodać grzałkę albo GWC. Jedno i drugie podnosi koszt całej zabawy a bez tego rekuperator sam ze sobą się zimą meczy a ten cały odzysk bez dodatków szału nie robi. Latem porażka po całości bez GWC napierdziela do domu tyle co na zewnątrz. Jedyną zaletą jak dla mnie jest świeże powietrze, ale i bez reku można to na luzie osiągnąć. Głupi rurowiec do tego filtr dwa wentyle i gra i trąbi. Czasami dobrze że człowiek buduje etapami bo można się trochę ogarnąć i przemyśleć sprawę. Jeszce 2miechy temu miał być JG 500 teraz go kupię jak w totka wygram i nie będę miał co z kasą zrobić. Ale to tylko moje zdanie a ludziska niech sami decydują.

 

Bardzo dziękuje za ten post. Praktyka nie teoria. Jeszcze raz dzięki. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szwedii, mozna kupic reku za 2,5 tys, jakis tywent np, ale bez GWC to nie podchodz:)

 

Trzeba jeszcze wziasc pod uwage, ze jesli on ma cos w rozrachunku odzyskac energi wiecej niz zuzyje pradu to tylko bawic sie w to pod warunkiem, ze dom przynajmniej bardzo energooszczedny i droga energia np z pradu, jesli w domu jest tania energia (PC czy groszek) to ten oszczednosci na reku nie zobaczysz.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System, aby czerpać z niego wymierne korzyści powinien być kompleksowym. Samo reku nie spełni wymagań (latem niewiele daje). Tak samo układy jaśka czy nydara są systemami kompleksowymi. Nie powinno się wybierać jednego elementu układanki, ponieważ nie będzie on funkcjonował zadowalająco.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Samo reku nie spełni wymagań (latem niewiele daje)

Pytanie do czego służy rekuperator w wentylacji i jakie jest główne jego zadanie ?Pytanie drugie,co to jest wentylacja i na czym powinna polegać ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może po prostu GWC do grawitacji ...:yes:

 

Jestem zainteresowany rozwiązaniem waszym (nydar, jasiek71). Tylko nie wiem czy z GWC. Działka moja tyłem graniczy z lasem i tak myślę co by to powietrze z lasu wyciągać. Tam zawsze chłodniejsze latem lub cieplejsze zimą i czystsze ? :rolleyes: Grubą rurą jakieś 30m.

Edytowane przez Wivaldi
Kot mruczał...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...