Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

a żeby was pokręciło oszczędzacze, miloszenko tu zakładał że rekuperacja ma zaoszczędzić co najmniej tyle energii ile zechlają wentylatory, toż to totalna sieczka obliczeniowa, całkiem jakby wyliczyć odległość z domu do sklepu z piwem za pomocą numeru buta listonosza, ciśnienia w dętce od roweru i stałej plancka

 

WENTYLE MAJĄ DMUCHAĆ A WYMIENNIK WYMIENIAĆ

 

to takie trudne do pojęcia? i gówno tu ma znaczenie czy dom ergooszczędny czy stodoła, wentyle dajemy gdy dom szczelna pucha a rekuperację gdy do tego termos

 

ekuperacja więcej ciepła odzyska niż da jej grzałka o mocy chwilowej jaką połykają wentyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jestem zainteresowany rozwiązaniem waszym (nydar, jasiek71). Tylko nie wiem czy z GWC. Działka moja tyłem graniczy z lasem i tak myślę co by to powietrze z lasu wyciągać. Tam zawsze chłodniejsze latem lub cieplejsze zimą i czystsze ? :rolleyes: Grubą rurą jakieś 30m.

takie rozwiązanie tylko z GWC ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja napiszę tak. Motałem się i motałem reku czy nie. Ciężko się czyta takie przepychanki ale czasami dzięki temu wbrew pozorom jakieś wnioski można wyciągnąć--- no piszę tu o swoich. Dla mnie cała ta rekuperacja to lipa. Po co mi reku który tak naprawdę pomaga tylko zimą i to nie zawsze bo jak już przypierdzieli większymi mrozami to lipa się robi i zamarza, i trza mu zapodać grzałkę albo GWC. Jedno i drugie podnosi koszt całej zabawy a bez tego rekuperator sam ze sobą się zimą meczy a ten cały odzysk bez dodatków szału nie robi. Latem porażka po całości bez GWC napierdziela do domu tyle co na zewnątrz. Jedyną zaletą jak dla mnie jest świeże powietrze, ale i bez reku można to na luzie osiągnąć. Głupi rurowiec do tego filtr dwa wentyle i gra i trąbi. Czasami dobrze że człowiek buduje etapami bo można się trochę ogarnąć i przemyśleć sprawę. Jeszce 2miechy temu miał być JG 500 teraz go kupię jak w totka wygram i nie będę miał co z kasą zrobić. Ale to tylko moje zdanie a ludziska niech sami decydują.

 

Dla mnie walka o obniżenie rachunków za ogrzewanie zimą nie jest lipą. Dobrze izolowany dom z poprawnie działałającą WG traci przez w/w. ok. 50% ciepła.

"Ludziska" sami zadecydują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z lasu? Nie widzisz jaką Nydar przeżywa tragedię? Przecież tam w nocy tyle CO2 co z elektrociepłowni. I to takie CO2 co się ściele po ziemi, czerpnie zapycha i małe zwierzęta dusi!

No ja pierdziele, to teraz już wiem dlaczego jak wracam z działki to padam jak pies Pluto. CO2 !!! :bash:

Dzięki za ostrzeżenie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie walka o obniżenie rachunków za ogrzewanie zimą nie jest lipą. Dobrze izolowany dom z poprawnie działałającą WG traci przez w/w. ok. 50% ciepła.

"Ludziska" sami zadecydują.

 

 

No spoko a gdzie ja napisałem że będzie u mnie WG. Przeczytaj w mojej stopce to zauważysz ten szczegół a do tego kotłownia z kotłem na paliwo stałe.

Mój dom nie powiem że będzie izolowany super hiper ale tragedii nie będzie.

Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 5660W

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanieQH,nd: 8875kWh/rok

 

To teraz proszę jeszcze raz bo nie dawno o to prosiłem policz mi ile zaoszczędzę , może mnie uświadomisz jak to się ma naprawdę jak Ty tak oszczędzasz.

 

wariantry:

1 samo reku

2 reku z gwc np rurowym, możesz podstawić osiągi Jaśkowego

3 samo gwc

 

Do obliczeń możesz przyjąć węgiel jako paliwo podstawowe nie interesuje mnie prąd lub gaz czy olej

temperature w domu 22*C

sprawność reku niech będzie 65%

Edytowane przez szwedii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No spoko a gdzie ja napisałem że będzie u mnie WG. Przeczytaj w mojej stopce to zauważysz ten szczegół a do tego kotłownia z kotłem na paliwo stałe.

Mój dom nie powiem że będzie izolowany super hiper ale tragedii nie będzie.

Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 5660W

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanieQH,nd: 8875kWh/rok

 

To teraz proszę jeszcze raz bo nie dawno o to prosiłem policz mi ile zaoszczędzę , może mnie uświadomisz jak to się ma naprawdę jak Ty tak oszczędzasz.

 

wariantry:

1 samo reku

2 reku z gwc np rurowym, możesz podstawić osiągi Jaśkowego

3 samo gwc

 

Do obliczeń możesz przyjąć węgiel jako paliwo podstawowe nie interesuje mnie prąd lub gaz czy olej

 

Ja o oszczędzaniu nie piszę. Dla mnie najważniejsze jest uzyskanie jak najmniejszego zapotrzebowania na ciepło/zimno.

Na emeryturze będzie to miało dla mnie duże znaczenie. Nic nie będę przyjmował. Dom wybudowany, teraz wykończenie, to jest dopiero jazda!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie walka o obniżenie rachunków za ogrzewanie zimą nie jest lipą. Dobrze izolowany dom z poprawnie działałającą WG traci przez w/w. ok. 50% ciepła.

"Ludziska" sami zadecydują. [quote=Rotan;6069679

 

]Ja o oszczędzaniu nie piszę. Dla mnie najważniejsze jest uzyskanie jak najmniejszego zapotrzebowania na ciepło/zimno.

Na emeryturze będzie to miało dla mnie duże znaczenie. Nic nie będę przyjmował. Dom wybudowany, teraz wykończenie, to jest dopiero jazda!

 

 

Dla mnie obniżenie rachunków o oszczędzanie to w tym przypadku to samo. Nie będziemy się spierać o słówka. Nie wiem ile Masz lat jak około 60 to może reku pociągnie do Twojej emerytury bo jak ja ma 32 wiosny to nie sądzę żeby reku dożył do mojej emerytury. Żeby było jasne ja nie jestem totalnym przeciwnikiem reku, ja tylko wyrażam moje zdanie że reku nie zawsze i we wszystkich przypadkach budowanych domów jest lekiem na komfort życia i jakieś wymierne oszczędności. A z wykończeniówką to 100% racji wir w portfelu dlatego właśnie poszedłem po rozum do głowy i chcę zaoszczędzić na reku bo w moim przypadku mija się z celem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie walka o obniżenie rachunków za ogrzewanie zimą nie jest lipą. Dobrze izolowany dom z poprawnie działałającą WG traci przez w/w. ok. 50% ciepła.

"Ludziska" sami zadecydują.

 

 

Dla mnie obniżenie rachunków o oszczędzanie to w tym przypadku to samo. Nie będziemy się spierać o słówka. Nie wiem ile Masz lat jak około 60 to może reku pociągnie do Twojej emerytury bo jak ja ma 32 wiosny to nie sądzę żeby reku dożył do mojej emerytury. Żeby było jasne ja nie jestem totalnym przeciwnikiem reku, ja tylko wyrażam moje zdanie że reku nie zawsze i we wszystkich przypadkach budowanych domów jest lekiem na komfort życia i jakieś wymierne oszczędności. A z wykończeniówką to 100% racji wir w portfelu dlatego właśnie poszedłem po rozum do głowy i chcę zaoszczędzić na reku bo w moim przypadku mija się z celem.

 

Masz swoją rację. Ja mam swoją. Może się zdarzyć że jeszcze trzy razy zmienisz miejsce zamieszkania. Może być inaczej. Mam 43, moim zdaniem dom który kończę jest ostatnim domem (tylko ze względu na działkę). Choć jakbym trafił na piękniejszą lokalizację, to kto wie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz swoją rację. Ja mam swoją. Może się zdarzyć że jeszcze trzy razy zmienisz miejsce zamieszkania. Może być inaczej. Mam 43, moim zdaniem dom który kończę jest ostatnim domem (tylko ze względu na działkę). Choć jakbym trafił na piękniejszą lokalizację, to kto wie?

 

No dokładnie o to mnie biega. Jak zbuduję kiedyś kolejny dom i będzie on naprawdę energooszczędny lub pasywny i ogrzewany będzie prundem lub gazem zapodam reku bo wtedy to ma ręce i nogi. Natomiast teraz to średnio widzę. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz proszę jeszcze raz bo nie dawno o to prosiłem policz mi ile zaoszczędzę , może mnie uświadomisz jak to się ma naprawdę jak Ty tak oszczędzasz.

 

wariantry:

1 samo reku

2 reku z gwc np rurowym, możesz podstawić osiągi Jaśkowego

3 samo gwc

 

Do obliczeń możesz przyjąć węgiel jako paliwo podstawowe nie interesuje mnie prąd lub gaz czy olej

temperature w domu 22*C

sprawność reku niech będzie 65%

takie suche liczenie praktycznie nic nie udowodni bo trzeba wziąć pod uwagę także szczelność budynku a także faktyczne przepływy na kanałach nawiewowym i wyciągowym ...

często i gęsto zdarza się że do samej centrali dolatuje zupełnie inna temperatura niż wewnątrz czy na zewnątrz ogrzewanych pomieszczeń ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie suche liczenie praktycznie nic nie udowodni bo trzeba wziąć pod uwagę także szczelność budynku a także faktyczne przepływy na kanałach nawiewowym i wyciągowym ...

często i gęsto zdarza się że do samej centrali dolatuje zupełnie inna temperatura niż wewnątrz czy na zewnątrz ogrzewanych pomieszczeń ...

 

Spoko Jasiek,aby to wszystko dokładnie policzyć trzeba by wziąć wszystko pod uwagę, ale mnie chodzi o zgrubne policzenie i widełki np. 300-500zł oszczędności sezonowo. To moim zdaniem dla większości inwestorów w podobnej sytuacji do mojej pozwoli rozwiać wątpliwości co do zasadności zakupu rekuperatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak się media o tym dowiedzą to dopiero będzie panika.Według kszhu oczywiście.

Zmierz w sobotę lub niedzielę jak przyjdą upały,tak koło północy . Czym cieplej tym więcej.

Co nie oznacza że się podusimy,ale oznacza,że w nocy zielone daje tyle,że samochody ,fabryki czy piece na ekogroszek wysiadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Mam 43, moim zdaniem dom który kończę jest ostatnim domem (tylko ze względu na działkę). Choć jakbym trafił na piękniejszą lokalizację, to kto wie?

 

No i to jest też jeden z tych dylematów:

 

czy to req wytrzyma? EBM podaje żywotność swoich wentylatorów I-generacji bodajże 20.000 godzin przy max parametrach pracy. Niech będzie że na ogół w centralach pracują na 20% mocy i niech proporcjonalnie dłużej żyją. Jak 11 lat popracują to wszystko i czeka cię wymiana przynajmniej wentylatorów. czyli przed emeryturą raz i potem w czasie emerytury ze 2-3 razy (obyś żył jak najdłużej, effendi). Jeden wentyl w centrali 500m3/h to przynajmniej ile? 600? 700zł?

 

Jak sam zauważyłeś 1200+ jednorazowo na emeryturze to nie w kij dmuchał ( no zależy też jaka emerytura)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak się media o tym dowiedzą to dopiero będzie panika.Według kszhu oczywiście.

.

 

dodatkowo dając czerpnię do lasu zabierasz zielonemu "tlen" do oddychania niezbędny nocą - jak się ekolodzy o tym z mediów dowiedzą to masz akcję ekologów u siebie, łącznie z wypróżnianiem do rury w ramach protestu :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie poranne poczucie humoru.

 

ja mam darmowy uzysk praktycznie przez większość sezonu grzewczego...:p

Łebski Jasiek ma darmowy uzysk. "A ile z tego odłożyłeś na konto?" ;)

 

...Na emeryturze będzie to miało dla mnie duże znaczenie....

Planujesz być na emeryturze?

Edytowane przez Karlsen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...