Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

No i to jest też jeden z tych dylematów:

 

czy to req wytrzyma? EBM podaje żywotność swoich wentylatorów I-generacji bodajże 20.000 godzin przy max parametrach pracy. Niech będzie że na ogół w centralach pracują na 20% mocy i niech proporcjonalnie dłużej żyją. Jak 11 lat popracują to wszystko i czeka cię wymiana przynajmniej wentylatorów. czyli przed emeryturą raz i potem w czasie emerytury ze 2-3 razy (obyś żył jak najdłużej, effendi). Jeden wentyl w centrali 500m3/h to przynajmniej ile? 600? 700zł?

 

 

Jak sam zauważyłeś 1200+ jednorazowo na emeryturze to nie w kij dmuchał ( no zależy też jaka emerytura)

 

Zapewniam, że z gorszymi niż dziś wentylatorami - pracują non stop centrale już po 180 000h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

dodatkowo dając czerpnię do lasu zabierasz zielonemu "tlen" do oddychania niezbędny nocą - jak się ekolodzy o tym z mediów dowiedzą to masz akcję ekologów u siebie, łącznie z wypróżnianiem do rury w ramach protestu :lol:

 

Czerpni nie znajdą bo zamontowana będzie w wydrążonym przez czas drzewie. Wypróżniać się nie będą bo im jaszczurki jajka oblezą. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No spoko a gdzie ja napisałem że będzie u mnie WG. Przeczytaj w mojej stopce to zauważysz ten szczegół a do tego kotłownia z kotłem na paliwo stałe.

Mój dom nie powiem że będzie izolowany super hiper ale tragedii nie będzie.

Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 5660W

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanieQH,nd: 8875kWh/rok

 

To teraz proszę jeszcze raz bo nie dawno o to prosiłem policz mi ile zaoszczędzę , może mnie uświadomisz jak to się ma naprawdę jak Ty tak oszczędzasz.

 

wariantry:

1 samo reku

2 reku z gwc np rurowym, możesz podstawić osiągi Jaśkowego

3 samo gwc

 

Do obliczeń możesz przyjąć węgiel jako paliwo podstawowe nie interesuje mnie prąd lub gaz czy olej

temperature w domu 22*C

sprawność reku niech będzie 65%

 

Widzę atmosfera weekendowa nawet najwięksi twardziele odpuszczają.

 

Przedstawię obliczenia do w/w wariantów oraz dołożę jeszcze jeden sama wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiena.

 

Aby to policzyć trzeba jeszcze sprecyzować kilka rzeczy:

Objętość powietrza: zakładam 100m3/h czyli 2400 m3/dobę

Gęstość powietrza: 1,29 kg/m3

Ciepło właściwe 1005 J/ kg x oC

Liczbę dni do wentylowania 200 dni

Mnożąc powyższe dostajemy stałą 622296000 J/oC, którą będziemy mnożyć przez różnicę temp. zew a wew. Dla Ułatwienia stałą podzielimy przez 1 000 000 i pomnożymy przez 0,27778 otrzymamy wtedy wynik w kWh/oC

Mamy stałą 172,86138 kWh/oC, która przemnożymy przez delta t

Później wedle przypadków założymy dodatkowo odzysk z reku.

Średnia temp. z całego sezonu grzewczego to 4 oC.

Wariant 0. Wentylacja mechaniczna nawiewno - wywiena.

Zakładam, że masz piwnice bądź inne miejsce na kocioł. Tam montujesz sobie czerpnie i puszczasz kanały nieizolowane. Powietrze z kanałów dogrzewa się ciepłem i wlatuje na salony z znośną temp. Pomijam fakt wykroplenia wody na kanałach

Temp. wew. = 22oC

Temp. zew. = 4 stopnie

Delta 18oC

Stała * Delta = 3111 kWh Najgorszy z przypadków.

 

Wariant 1. Samo reku.

Pytanie o sprawność reku? Pomijam koszty działania grzałki w zimie

Zakładamy 50%

Przyjmując obliczenia z wariantu 0 3111kWh * 0,5 = 1555kWh

Wariant 2 GWC plus reku

Zakładamy średnią temp. z okresu grzewczego za GWC 9 oC daje deltę 13oC

Stała * Delta = 2247kWh z tego odzyskujemy poprzez reku 50% daje to nam 1124kWh

Wariant 3 samo GWC

Zakładamy średnią temp. z okresu grzewczego za GWC 9 oC daje deltę 13oC

Stała * Delta = 2247kWh

 

Suche obliczenia co na to rzeczywistość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę atmosfera weekendowa nawet najwięksi twardziele odpuszczają.

 

Przedstawię obliczenia do w/w wariantów oraz dołożę jeszcze jeden sama wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiena.

 

Aby to policzyć trzeba jeszcze sprecyzować kilka rzeczy:

Objętość powietrza: zakładam 100m3/h czyli 2400 m3/dobę

Gęstość powietrza: 1,29 kg/m3

Ciepło właściwe 1005 J/ kg x oC

Liczbę dni do wentylowania 200 dni

Mnożąc powyższe dostajemy stałą 622296000 J/oC, którą będziemy mnożyć przez różnicę temp. zew a wew. Dla Ułatwienia stałą podzielimy przez 1 000 000 i pomnożymy przez 0,27778 otrzymamy wtedy wynik w kWh/oC

Mamy stałą 172,86138 kWh/oC, która przemnożymy przez delta t

Później wedle przypadków założymy dodatkowo odzysk z reku.

Średnia temp. z całego sezonu grzewczego to 4 oC.

Wariant 0. Wentylacja mechaniczna nawiewno - wywiena.

Zakładam, że masz piwnice bądź inne miejsce na kocioł. Tam montujesz sobie czerpnie i puszczasz kanały nieizolowane. Powietrze z kanałów dogrzewa się ciepłem i wlatuje na salony z znośną temp. Pomijam fakt wykroplenia wody na kanałach

Temp. wew. = 22oC

Temp. zew. = 4 stopnie

Delta 18oC

Stała * Delta = 3111 kWh Najgorszy z przypadków.

 

Wariant 1. Samo reku.

Pytanie o sprawność reku? Pomijam koszty działania grzałki w zimie

Zakładamy 50%

Przyjmując obliczenia z wariantu 0 3111kWh * 0,5 = 1555kWh

Wariant 2 GWC plus reku

Zakładamy średnią temp. z okresu grzewczego za GWC 9 oC daje deltę 13oC

Stała * Delta = 2247kWh z tego odzyskujemy poprzez reku 50% daje to nam 1124kWh

Wariant 3 samo GWC

Zakładamy średnią temp. z okresu grzewczego za GWC 9 oC daje deltę 13oC

Stała * Delta = 2247kWh

 

Suche obliczenia co na to rzeczywistość?

 

Też udowodniłeś ekonomiczny bezsens req za: 6000 + instalacja 2000 + robocizna 3000 = 11000

 

(W3)2247-(W1)1555=692kWhx0,6zł=415,2zł/sezon

 

11000/415,2=26,5lat okres amortyzacji :lol:

 

czysty bezsens

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kszhu:

Z CO2 to bajki dla małych dzieci.

Wiem ile mają ludzie w blokach w zimie poniżej 1000ppm nie schodzą. Nikt nie wiem nikt się tym nie przejmuje.

To taka babajaga przy doborze reku przez sprzedawców. Kup 500 bo inaczej będziesz miał duże ppmy. Hehe

 

nie bać się CO2 - dobre jest, robi cieplejsze zimy - ergo, mniej wydajemy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też udowodniłeś ekonomiczny bezsens req za: 6000 + instalacja 2000 + robocizna 3000 = 11000

 

(W3)2247-(W1)1555=692kWhx0,6zł=415,2zł/sezon

 

11000/415,2=26,5lat okres amortyzacji :lol:

 

czysty bezsens

 

Tutaj może instalatorzy się wypowiedzą co do cen. Jedno jest pewne jakąś instalację trzeba mieć bo wg to najgorsze rozwiązanie( a komin tez kosztuje) a sama instalacja pod wm tez kosztuje. Pewnie mniej bo nie trzeba tyle kanałów do połączenia wylotu i wlotu w reku. Tylko wylot na zew. Ale czy to tak wielki koszt?

 

Wg mnie rozwiązanie numer 1 nie jest jeszcze najgorsze z ekonomicznego punktu widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj może instalatorzy się wypowiedzą co do cen. Jedno jest pewne jakąś instalację trzeba mieć bo wg to najgorsze rozwiązanie( a komin tez kosztuje) a sama instalacja pod wm tez kosztuje. Pewnie mniej bo nie trzeba tyle kanałów do połączenia wylotu i wlotu w reku. Tylko wylot na zew. Ale czy to tak wielki koszt?

 

Wg mnie rozwiązanie numer 1 nie jest jeszcze najgorsze z ekonomicznego punktu widzenia.

 

Masz błąd w tych wyliczeniach bo 1555 to już jest wartość końcowa. Uwzględnia 50% sprawność reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podajcie cenę wykonania gwc przez firmę. Bez swoich nakładów. Typowy inwestor z ulicy. Jeżeli ktoś chce poprawić cenę za reku to dobry moment do dalszych rozważań.

 

Firma w materiałach RE..U zrobi dla domu 150m GWC za 14-17 tyś polskich złotych nic nie wartych - przerost formy nad treścia IMHO.

 

saam zrobisz z materiałem wydajne do 600m3/h z prędkścią poniżej 3m/s za 3500zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak powiedz ksiegowemu, że ma sobie sam zrobić projekt kupić wszystkie elementy a później to złożyć. Kupić oczywiście z 25% rabatem.

 

No sam widzisz jak nieekonomiczne to jest.

 

Jak sam nie zrobisz to kieszeń głęboka, a dupa twarda ;)

 

bierzesz dwóch ludzi i koparkę na dzień, materiały do 2500, no niech tam 2800, koparka w moim rejonie 100/h=1000 i ludziom po dwie stówki = 400 = 4200

 

dwóch ludzi tzn swoich klientów, to 400stówki w kieszeni bo robią za darmo, bo jak nie,....

 

to im tyle faktur odrzucisz zakupowych w listopadzie, że na podatek nie uzbierają :lol:

 

 

 

taki mały szantaż ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...