Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki dobrać kocioł gazowy do ogrzania 115mkw?


ikAS

Recommended Posts

Czytałem już dużo wątków na ten temat i im więcej ich przeczytałem tym bardziej nie mogę się zdecydować.

Dom (BLIŹNIAK) jest nowy (powierzchnia ok 115mkw) i dobrze ocieplony (15 styropian na ścianach i wełna na dachu 20). Okna 3 warstwowe.

W projekcie niby wyliczone mam 22kW ale z tego co wyczytałem na forum wydaje się to za dużo. W domu mieszkają 3 osoby.

Nie ogranicza mnie miejsce, gdyż mam piwnice, więc zastanawiam się nad piecem gazowym jednofunkcyjnym z dużym zakresem modulacji.

Problem w tym że nie wiem o jakiej mocy piec wybrać.

Rozważam zakup:

IMMERGAS VICTRIX X 12 2 I

lecz zastanawiam się czy 12kw to nie aby za mało.

Czy ktoś kto się zna na rzeczy może mi coś doradzić?

Z góry dziękuje za info.

Edytowane przez ikAS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No też tak myślałem dlatego założyłem ten temat.

Przeglądałem oferty różnych producentów ale jak już wyżej wspomniałem najbardziej chyba by mi pasował kocioł IMMERGAS VICTRIX X 12 2 I ponieważ posiada minimalną modulacje 1.9kW i max 12kW, które powinno wystarczyć na moje zapotrzebowanie. Musze dodać także że nie posiadam wanny wiec po instalacji zasobnika 140l chyba nie powinienem mieć problemów z ciepłą wodą.

Edytowane przez ikAS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posiada minimalną modulacje 1.9kW i max 12kW, które powinno wystarczyć na moje zapotrzebowanie

Dokładnie. Rzeczywiście te 22kW to liczył jakiś matoł, bo gdyby się sprawdziło, to miałbyś w mroźnym styczniu rachunek rzędu 3000zł za miesiąc. Pewnie chciałbyś się zmieścić w tej kwocie za sezon, a nie za miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najbardziej chyba by mi pasował kocioł IMMERGAS VICTRIX X 12 2 I ponieważ posiada minimalną modulacje 1.9kW i max 12kW, które powinno wystarczyć na moje zapotrzebowanie

 

Idziesz dobrą drogą. Wybierając kocioł powinienes się kierować możliwie niską moca minimalna a ten Immergas chyba jest aktualnie liderem na rynku pod tym kątem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce się tylko upewnić czy ten piec wystarczy na ogrzewanie CO bo o ciepłą wodę się nie martwię planuje zainstalować zasobnik do c.w.u. minimum 140l co wystarcza na komfortowe zapotrzebowanie dobowe mojej rodziny. Edytowane przez ikAS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce się tylko upewnić czy ten piec wystarczy na ogrzewanie CO bo o ciepłą wodę się nie martwię planuje zainstalować zasobnik do c.w.u. minimum 140l co wystarcza na komfortowe zapotrzebowanie dobowe mojej rodziny.

 

Ja mysle, że połowa jego mocy, czyli 6 kW by Ci wystarczyła. Ten kto wyliczył 22 kW powinien czym prędzej zmienić zawód bo tylko krzywdę ludziom robi. Nawet nie chce sobie wyobrażac sytuacji jak byś zamontował w swoim domu kociołek o mocy max ok 22 kW, czyli minimalnej ok 6kW i temperaturach na zewnątrz takich jak obecnie, czyli +10, +5, 0 stopni. Miał byś non-stop taktowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
odświeżam i czekam na więcej porad lub komentarzy

No to ja jeszcze skomentuję, bo już wszystko chyba na ten temat zostało powiedziane...

dobrze ocieplony (15 styropian na ścianach i wełna na dachu 20).

"Dobrze" ocieplony, to napisałeś trochę na wyrost. Ja bym napisał w miarę ocieplony. Dobrze, to by było 20cm ściany, 40dach ;-)

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja jeszcze skomentuję, bo już wszystko chyba na ten temat zostało powiedziane...

 

"Dobrze" ocieplony, to napisałeś trochę na wyrost. Ja bym napisał w miarę ocieplony. Dobrze, to by było 20cm ściany, 40dach ;-)

 

Nie chciało mi się rozpisywać ale dach jest podwójnie ocieplony skosy plus dodatkowo jeszcze samo poddasze, a na ścianach dalmatyńczyk 15 w zupełności wystarcza żeby dom był dobrze ocieplony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Witam! Mam dylemat jaki piec wybrać tz firma no wielkość .dom ma 160 m2 + ok 80 m2 podłogówki. Myślałem kupić defro na eko groszek 20 kw ale nie wiem czy to dobrze.Moze lepiej 15 kw i zeby piec miał cały czas dobrą tem. poprostu zeby sie w nim nie kisiło .co o tym myślicie.pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
witam wszystkich.dzisiaj bylem w sklepie za piecem defro no i doradzili mi defro eko komfort 20 kw. Dom ma 180 m2 plus podlogowki ok 60 metrow w tym plus bojler ok 200 litr. co o tym sadzicie? dom no i dobrze ocieplony. chce palic ekogroszkiem i ewentualnie drewnem.pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich.dzisiaj bylem w sklepie za piecem defro no i doradzili mi defro eko komfort 20 kw. Dom ma 180 m2 plus podlogowki ok 60 metrow w tym plus bojler ok 200 litr. co o tym sadzicie? dom no i dobrze ocieplony. chce palic ekogroszkiem i ewentualnie drewnem.pozdr

 

Raczej małe szanse, żebyś miał problem przy 15kW. Ja miałem 15kW na drewno w większym domu i to nowym, przez 2 sezony i spokojnie wystarczał nawet w ekstremalne mrozy -20dzień/-30noc. Góra kilka dni w sezonie raz na parę lat. Koleżanka z pracy ma Defro 15kw w domu z bala ~ 150m mieszkalne, 20 garażu i 70 piwnicy i spokojnie daje radę. Ocieplenie z tego co pamiętam ~ 15 wełny w ścianie i 30 w dachu. Podłogi nie pamiętam. Jak dom jest nowy i przyzwoicie ocieplony, to nie ma co się martwić. Palenie drewnem w tym kotle to tylko i wyłącznie awaryjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...