Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Połączenie rur i nie tylko


Tomek0

Recommended Posts

Witam serdecznie

Już kiedyś założyłem temat odnośnie łączenia rur kominowych, ale mam jeszcze kilka pytań .

Mianowicie chodzi o to, że muszę połączyć czarna rurę fi 180 z ceramiką 200. Jaki mam nawinąć sznur ( średnica ) na tą rurę 180, na jakiej rozpiętości rury nawinąć ( ile razy obwinąć rurę ). Zamierzam kupić sznur z klejem więc jak sądzę to wystarczy przykleić do rury i nic poza tym nie robić, tylko wcisnąć w ceramikę ?.

Kolejne pytanie tyczy się kątów. Czy ja będą dwa kolanka 90 stopni to bardzo obniży jakość komina?. Pierwsze kolanko by było 100cm nad wkładem, następnie rura by szła w bok przez 90cm i znowu by było kolanko 90 stopni do góry i tak już do końca przez 4-5m. Czy dużo lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie 2 kolanek 45 stopni i 1 kolanko 90 stopni ?.

Jeszcze jedno pytanie odnośnie izolacji. Czy jak zarówno czarna rura i ceramiczna będą przechodzić przez ścianę ( płyta k-g, wełna, beton, styropian ) to muszę obwinąć wełną z tą taśmą która odbija ciepło ? Jak tam to czy ta wełna może dotykać tych rur czy nie może się w żadnym momencie stykać.

Z góry dziękuję za odpowiedź

Edytowane przez Tomek0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza rzecz: jeżeli nie masz tutaj doświadczenia, to najlepiej użyj gotowego adaptera służącego do tego właśnie celu. Do kupienia na stoiskach (sklepach) z systemami dymowymi.

Druga. Z opisu wynikałoby, że chcesz stworzyć poziomy odcinek rury o długości 90 cm - to jest niezalecane/niedopuszczalne. Rury muszą być pochylone - najlepiej spad 100% (45st.). Pokombinuj więc z kolanami 45 st.

 

Trzecia. Tu nie za bardzo rozumiem. Wygląda, jakbyś pisał o kominie zewnętrznym. Rury dymowe nie mogą mieć kontaktu ze styropianem na pewno, a z wełną ograniczony - kwestia temperatury na przykład. Musiałbyś to jaśniej opisać albo narysować.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Otóż faktycznia komin idzie na zew. dlatego chciałem zastosować dwa kolanka 90 stopni. Co do wcześniejszych Pana uwag, to czy mogę zastosować specjalną rurę spiro jako rurę kominową ?. Tutaj by najlepiej się spisała jeżeli chodzi o możliwość wyginania. Tylko czy można to zastosować przy takim kącie, bo gdzieś na forum już był temat co do spiro i niby wszystko ok, ale za ostry kąt był i rura pękała czy coś takiego.

komin.jpg

Edytowane przez Tomek0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spiro to doskonała rura przyłączeniowa, ale ze względu na swą "grubość" :D, raczej tylko do tych celów, a nie zadań specjalnych. Głównie ze względu na jej możliwość łatwego zniszczenia niewłaściwym opałem. Mając ją w zabudowie kominka możesz kontrolować jej stan. W Twoim wypadku nie ma wątpliwości. Rura powinna być sztywna, najlepiej ze stali szlachetnej, w otulinie ze skalnej wełny twardej, to zaś najlepiej w drugim płaszczyku również z jakiejś blachy. Materiały typu styro, GK, powinny być odgrodzone od tej konstrukcji ceramiką (np porządna cegła 6 cm, suporeks 10 cm). Kąt taki jak podał Wojtek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, montaż rury odprowadzającej spaliny z kotła dokonuje się po oko 4-5 dniach od zakończenia budowy komina (cytuje ci kawałek instrukcji http://kominy.zapel.com.pl/get.php?plik=Instrukcja_montazu_ECO_S__i_ECO_M_2012.pdf) Rura powinna być wprowadzona do trójnika na głębokość ok.50-60mm, pomiędzy rurą a trójnikiem nawiń miękki powtarza miękki sznur dylatacyjny żaroodporny a nawiń go tyle żeby to co wsuniesz do trójnika było szczelnie owinięte sznurem. Są gotowe złączki czopuchowe ale musiałbyś założyć przejściówkę z twojej fi 180 na fi200 bo do trójnika fi200 stosuje się złączkę czopuchową fi200 która owinięta jest miękkim sznurem dylatacyjnym grubości 10mm. Wystrzegaj się złączek z hipermarketu z biały twardym sznurem, sąsiad nie posłuchał i kupił bodajże Darco i po pierwszym rozpaleniu było "brzdęk" :), ja kupiłem razem z moim kominem od producenta i mam miękki sznur nawinięty na takiej złączce czopuchowei do dziś już 3 rok nic się nie dzieje. A trójnik jak był cały to nadal nie ma rysy więc nic nie pękło. Co jeszcze - płyta czołowa! dookoła trójnika albo zostaw na obwodzie trójnika 2cm luzu żeby nie był zachlapany zaprawą - tyczy się to całego wkładu żeby nie był połączony na sztywno z obudową czy to z cegły czy gotowego pustaka. Co jeszcze zakończenie komina, wylewając czapę betonową oczywiście rura nie powinna być zalana betonem tylko też min z 1cm na obwodzie luzu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Czyli, jak dobrze rozumiem, komin stoi na zewnątrz budynku, Ty chcesz przejść przez całą ścianę i wrócić rurą do trójnika komina? Czyli, że trójnik nie "patrzy" wgłąb budynku - jego wyjście jest na zewnątrz?

Więc tak jak radzili koledzy wyżej, a najlepiej wg mnie przejść przez ścianę gotowym odcinkiem rury dwupłaszczowej. Wtedy można ją po prostu zamurować - byle nie zapiankować. Styropian wokół rury wytnij i uzupełnij to miejsce dociętymi odpowiednio klockami twardej wełny elewacyjnej. Polączenie ze styropianem zasiatkuj i uzupełnij tynk.

Staraj się to przejście przez ścianę zrobić jednak z lekkim spadem w kierunku paleniska i zapewnić jakiś "wgląd" w to miejsce - kolano z rewizją np. mam na myśli.

Nie będzie to oczywiście optymalne rozwiązanie, ale mówimy przecież o czymś, co już częściowo jest i tak pozostanie.

 

czyli np ten element jest zły ? http://allegro.pl/przejscie-komin-ce...587345685.html . Mogę prosić o link do odpowiedniego elementu ?

Jakby wyrzucić te blaszki trzymające sznur, to nawet nawet.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Wojtek_796
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli np ten element jest zły ? http://allegro.pl/przejscie-komin-ceramiczny-fi-200-sznur-fi180-rura-i2587345685.html . Mogę prosić o link do odpowiedniego elementu ?

 

Moim skromnym zdaniem mogę wnioskować że taka złączka narobi więcej szkód niż dobrego, ja kupiłem u producenta systemów kominowych ZAPEL ale etykietkę na tej złączce mam Spiroflex, na allegro nie znalazłem, ale jak chcesz zerknij tu http://www.i-kominy.pl/index.php/id_1715_mode_proddet.html

I słusznie zauważył Wojtek tylko wełna twarda skalna (np.rockwool) do izolacji od muru, nie stosuj półśrodków bo gdyby pojawił się pożar sadzy to mogłoby się zrobić niebezpiecznie a cofki się zdarzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Panowie, postawiłem komin z czego jestem bardzo dumny. Jednak chcę ponowić pytanie zanim zacznę obudowywać w środku. Czy rura spalinowa czarna, na odcinku gdy przechodzi przez kilka warstw ściany, może być owinięta wełną rockwool z folia odbijającą ciepło ? Jeżeli tak to czy folia ma być skierowana ku rurze ( dotykać jej ) ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta wełna jest jak najbardziej. Pazłotko zerwij, będzie łatwiej pracować. Pamiętaj tylko, że wełna ma jedynie uelastycznić przejście, by ceramika mniej pękała. Izolacja to żadna, nawet jak dasz 15 cm. Oczywiście grubsza dłużej wytrzyma, ale to tylko kwestia czasu , kiedy styropian zacznie się topić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Z opisu wynikałoby, że chcesz stworzyć poziomy odcinek rury o długości 90 cm - to jest niezalecane/niedopuszczalne. Rury muszą być pochylone - najlepiej spad 100% (45st.). Pokombinuj więc z kolanami 45 st. ...

Pozdrawiam

 

Wojtku,

 

dlaczego, w tym przypadku odcinek poziomy to błąd, a jak sprzęgacie piec z wymiennikiem rurowym czy budujecie wymienniki ceramiczne to kanały mogą być poziome a nawet opadać w w dół ?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie za głupie czy za trudne ?

Ani takie, ani takie - po prostu nie zauważyłem, a forum jakoś poskąpiło MMS-a.

Nie chodzi tu o opór dla biegu spalin, jak zapewne to zinterpretowałeś, a o sprawę związaną z zasypywaniem popiołem i sadzą tych miejsc. Występuje tam po prostu nawet ryzyko całkowitego zamknięcia światła przekroju kanału (jak się oderwą nagle nagary).

Jeżeli projektuje się takie miejsca, to muszą mieć one możliwość łatwego wglądu (rewizje) i uświadamia się użytkownika - najlepiej na piśmie (temu służy dokumentacja DTR) o konieczności przeglądu tych miejsc. Można o to oczywiście poprosić kominiarza, który robi nam okresowy przegląd czarnych dziur.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...