Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 523
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

PIR i PUR występuje również w płytach, nie tylko w pianie.

Nie wiem co dla Ciebie znaczy słowo "dużo". Lambda 0,35 a 0,23 przekłada się bezpośrednio na grubość zastosowanej izolacji.

 

Nie są to materiały niedostępne dla zwykłych ludzi - jak piszesz. I nie są też "jakąś" rewelacją - znane od dłuższego czasu, wcześniej wykorzystywane głównie w przemysłówce, teraz coraz częściej wybierane także przy budowie domów jednorodzinnych.

 

Pozdrawiam

 

"rewelacje" nie było apropos piany tylko tego co pisała nihiru - tak jak zaglączylam cytat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są materiały lepsze niż styropian i wełna dostępne i u nas. Na początek wcale nie w kosmicznych cenach PIR i PUR. Lambda 0,23-,28. Jest jeszcze aerożel. O tym ostatnim, a nawet farbach(!) izolacyjnych (nieco inne podejście do zatrzymania energii cieplnej w domu - sam jestem ciekaw) w linku podawanym przez jednego z forumowiczów: http://technology.wmk.pl/

 

chyba miałeś na myśli 0,023 - 0,028

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównałam jeszcze raz (jak już pisałam, robiłam już to kiedyś przy wyborze termoizolacji dachu) współczynniki przenikania ciepła jakie możemy osiągnąć stosując materiały o różnym przewodzeniu ciepła. Czyli ile zapłacimy za osiągnięcie tego samego współczynnik przenikania ciepła stosując różny materiał.

 

Przyjęłam pianę na poziomie lambda 0,020 (takiej cene znalazłam na Allegro) i wełnę na poziomie 0,035 (czyli taką nienajlepszą, nienajgorszą, przeciętną) przy gr.30cm wyszło mi:

piana U=0,07

wełna U=0,11

to oczywiste, że piana wyszła lepiej, ale pytanie ile mniej możemy dać piany, żeby osiągnąć ten sam parametr co przy 30cm wełny

wyszło mi, że żeby osiągnąć przy lambdzie 0,020 czyli pianie U=0,11 nalezy położyć 17cm piany

 

Teraz powstaje pytanie jaki jest koszt 17cm piany i jaki jest koszt 30cm wełny ?

 

pierwsza lepsza cena z Allegro wełny Isover o lambdzie 0,035 to 37zł za m2 (liczę cenę 2x15cm)

 

cena piany również a Allegro (coby było sprawiedliwie) o lambdzie 0,020 to koszt ok.13zł za 1cm czyli razy 17cm daje kwotę 221zł

żeby być sprawiedliwym trzeba do kosztu wełny doliczyć koszt jej ułożenia ja płaciłam 50zł już z gk wiec nie wiem - dajmy za samą wełnę 40 (choć myslę, że mniej)

 

wychodzi:

piana 221zł wraz z natryskiem

wełna 37+40=77zł wraz z ułożeniem (może mniej)

 

to różnica 144zł na metrze u mnie było ok. 200m2 dachu więc piana byłaby o 28 800zł droższa. Przy osiągnięciu tego samego rezultatu cieplnego :) Dla mnie ta kwota jest wystarczajacym dowodem, żeby użyć tradycyjnej wełny :)

 

(Do obliczeń przyjęłam dla uproszczenia dach tylko jako termoizolację, bo zakładam, że reszta będzie bez zmian - w sensie te same warstwy. No i oczywiście zakładam, że tak jak u mnie da się prosto wełnę położyć, bo jeśli to dach skośny i połamany piana bedzie miała jeszcze przewagę ze względu na mostki, wówczas może...)

 

Jak coś nie tak poprawiajcie :)

 

Przeczytałam 3 razy chyba mogę wysyłać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze tak z tego co pamiętam sprawdzałam kiedyś - producenci tej super piany podaja grubość jaką można zastosować piany, a ile trzebaby dać np. wełny czy styro. Ale jaka lambdę do tego styro przyjeli to już nie podają, a jak sie dzwoni nie wiedza. Byc może jeśli przyjmą jakieś 0,045 to rzeczywiście różnica w grubości bedzie spora.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasiu !

Wreszcie bardzo fajny dziennik techniczny.

Proszę o jak największą ilość szczegółów koncepcyjno wykonawczych, a jeszcze z uzasadnieniem ich zastosowania, toż to będzie pełnia szczęście dla czytających.

Ten typ budynku, to nie mój klimat, ale co najmniej mi się podoba.

Pomysł ze styropianem na ścinach, super !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakiś niesamowity wątek, prawie 5 tys odwiedzin przez 5 dni:jawdrop: :lol2:

No musiałam wejść i się przywitać:bye:

Do ocieplenia polecam jednak pianę- tez ją mamy- powierzchnia dachu ok 200m.Cenowo wychodzi ciut drożej, ale warto. U nas wyniosło to ok. 7 tys więcej niż wełna. Nie ma możliwości, żeby wełną docieplić dokładnie, piana dotrze wszędzie. Wełna po jakimś czasie się zbija i może lekko opadać, co skutkuje niestety wysokimi rachunkami za ogrzewanie.

Pozdrawiam

Edytowane przez agawi74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakiś niesamowity wątek, prawie 5 tys odwiedzin przez 5 dni:jawdrop: :lol2:

No musiałam wejść i się przywitać:bye:

Do ocieplenia polecam jednak pianę- tez ją mamy- powierzchnia dachu ok 200m.Cenowo wychodzi ciut drożej, ale warto. U nas wyniosło to ok. 7 tys więcej niż wełna. Nie ma możliwości, żeby wełną docieplić dokładnie, piana dotrze wszędzie. Wełna po jakimś czasie się zbija i może lekko opadać, co skutkuje niestety wysokimi rachunkami za ogrzewanie.

Pozdrawiam

 

A możesz dokładniej opisać w stosunku do jakiego konkretnego materiału więcej. I czy za te 7 tyś mniej miałabyś to samo U? Oczywiście jeśli masz dach skośny to racja że jest szczelniej. Mnie kwota różnicy powaliła i darowalam sobie pianę. Tylko powtarzam ja mam prosty dach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasiu !

Wreszcie bardzo fajny dziennik techniczny.

Proszę o jak największą ilość szczegółów koncepcyjno wykonawczych, a jeszcze z uzasadnieniem ich zastosowania, toż to będzie pełnia szczęście dla czytających.

Ten typ budynku, to nie mój klimat, ale co najmniej mi się podoba.

Pomysł ze styropianem na ścinach, super !

 

Miło mi,a już myślałam, że nikt tych moich wypracowań nie czyta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz dokładniej opisać w stosunku do jakiego konkretnego materiału więcej. I czy za te 7 tyś mniej miałabyś to samo U? Oczywiście jeśli masz dach skośny to racja że jest szczelniej. Mnie kwota różnicy powaliła i darowalam sobie pianę. Tylko powtarzam ja mam prosty dach.

 

Jak napisałam powyżej chodziło o porównanie pianki poliuretanowej PUR (otwarto-komórkowej) do wełny. Nasz współczynnik U przy 30 cm piany wynosi 0,04. Aby osiągnąć taki współczynnik przy użyciu wełny należałoby położyć ją w ilości 40 cm! Taka ilość jest zbyt dużym obciążeniem dla dachu- mamy ciężką dachówkę mnich- mniszka, a dom z założenia jest energooszczędny dlatego wybraliśmy pianę.

 

Przy prostym dachu powinnaś użyć pianki poliuretanowej PUR zamknięto-komórkowej (twardej)- dla współczynnika 0,02 wystarczy dać jej 15 cm.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisałam powyżej chodziło o porównanie pianki poliuretanowej PUR (otwarto-komórkowej) do wełny. Nasz współczynnik U przy 30 cm piany wynosi 0,04. Aby osiągnąć taki współczynnik przy użyciu wełny należałoby położyć ją w ilości 40 cm! Taka ilość jest zbyt dużym obciążeniem dla dachu- mamy ciężką dachówkę mnich- mniszka, a dom z założenia jest energooszczędny dlatego wybraliśmy pianę.

 

Przy prostym dachu powinnaś użyć pianki poliuretanowej PUR zamknięto-komórkowej (twardej)- dla współczynnika 0,02 wystarczy dać jej 15 cm.:)

 

Ale nadal nie odpowiedziałaś jaka wełnę prownywalas. Jaką wełna w grubości 40cm musialabys położyć. Czy robiłaś obliczenia czy podał Ci takie niepełne dane wykonawca pianki? Wiesz piana pianie,a wełna wełnie nierówna :)

Żeby, moc wyciągnąć konkretne wnioski i podawać zamienniki grubości trzeba mieć wszystkie dane i wykonać obliczenia. Poza tym prawdopodobnie u które podajesz tyczy się całej przegrody. Czy wiesz jaką lambde posiada twoja piana? Chętnie bym policzyła na konkretnym przykładzie tak z czystej ciekawości. I jakbyś mogła powiedzieć ile płaciłaa za 1m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...