Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jako, że to mój pierwszy post na tym forum, witam wszystkich serdecznie i mam nadzieję, że pomożecie mi w rozwiązaniu pewnego problemu dotyczącego planów budowy domu.

Od pewnego czasu zaczęliśmy wraz z żoną zastanawiać się nad wybudowaniem własnego domu. Na chwilę obecną jesteśmy na etapie "mierzenia sił na zamiary", rozważania za i przeciw oraz powoli zagłębiamy się w kwestie formalne dotyczące np. działki pod budowę.

Wstępnie podoba się nam projekt Karmelita Mała z pracowni Domplan, jednak po krótkiej lekturze miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla naszej działki pojawił się wspomniany wyżej problem - wysokość zabudowy.

 

W MPZP zdefiniowany jako:

"wysokość zabudowy - należy przez to rozumieć wysokość budynku mierzoną od poziomu terenu przy najniżej położonym wejściu do budynku

lub jego części, znajdującym się na pierwszej kondygnacji nadziemnej budynku, do górnej powierzchni najwyżej położonego stropu, łącznie z grubością izolacji cieplnej i warstwy ją osłaniającej, bez uwzględniania wyniesionych ponad tę płaszczyznę maszynowni dźwigów i innych pomieszczeń technicznych, bądź do najwyżej położonego punktu stropodachu lub konstrukcji przekrycia budynku znajdującego się bezpośrednio nad pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi"

 

Dla naszej działki określono w MPZP:

"Maksymalna wysokość zabudowy budynku mieszkalnego - letniskowego, jednorodzinnego, agroturystycznego, w siedlisku rolnym - dwie kondygnacje nadziemne - do 8,0 m; wskazana zabudowa parterowa."

 

A "nasza" Karmelita wg danych dostępnych na stronie Domplanu ma wysokość 8,41m (na stronie Domplanu są pokazane przekroje).

Czy z takim zapisem w planie zagospodarowania jest jakaś możliwość wybudowania tego domu?

Może macie jakieś pomysły jak można by zaadaptować ten projekt, żeby dom był nieco niższy, bez jakiegoś drastycznego pogorszenia jego funkcji użytkowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • 2 months później...

Proponuję obniżenie ścianek kolankowych (całe pomieszczenie na poddaszu się obniży równolegle do tego co jest w projekcie), lub zmniejszenie nachylenia połaci dachowej (również pomieszczenie się obniży, ale nie obniży się przy ściance kolankowej co myślę, że jest bardziej funkcjonalen).

 

W obu przypadkach należy zastanowić się nad funkcjonalnością poddasza. Bardzo często okazuje się, że w wyniku takich przeróbek jest za mało miejsca nad schodami (za nisko), mało miejsca na zamontowanie okien dachowych (powinny mieścić się między murłatą, a płatwią), czasami płatew "wchodzi" w okna w ścianach szczytowych. Ale uwaga: nie wolno tego robić samodzielnie -> zmienia się obciążenie śniegiem i wiatrem konstrukcji dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...