Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tynk + cegła na elewacji


Recommended Posts

Nie jestem zoriętowana jak prawidłowo powinno przebiegać wykonanie takiej elewacji .Nie chcę dawać cegły po całości a jedynie na fragmentach ścian, reszta bedzie otynkowana, problem dotyczy grubości ocieplenie .Pod cegła 10 cm, a tam gdzie tynk 20 cm .Czy można tak to wykonać i jaką kolejnośc prac obrać . Edytowane przez arancha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arancha: nie wiem czy taka różnica w grubości styropianu nie zaowocuje czymś w rodzaju mostków termicznych. Może się okazać, że będziesz musiała dać więcej tynku przy zmniejszonej różnicy w grubości styropianu. Rozumiem że chcesz by cegła była mniej więcej w jednej linii z tynkiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balto:Tak własnie chcę, aby cegła była w jednej linii z tynkiem i obawiam sie tego czy nie powstana mostki termiczne .Wykonawcy zrobią tak jak pewnie bede chciała ,chyba że natrafię na solidnego i mi zasugeruje że może być to niewłaściwe .Płytek nie ma ,wiec musi być pełna cegła .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że jeżeli chcesz pocyganić styropianem, to będzie musiało go być dużo to jednp. dwa trzy cm - urwiesz grubością styropianu - reszta niestety będzie musiała być zrobione grubością tynku, a będzie go szło od metra, dodatkowo tynk zewn. będzie musiał być jasny (złamany biel, lub delikatna czerwień / pomarańcz. Trochę Cię wyjdzie ta impreza.

A co do wykonawców - przejedź się po okolic, zobacz kto z mieszkańców ma mur z kamienia naturalnego zrobiony i spytaj się o fachowca który to robił i o opinię o nim. Zadzwoń i zapodaj mu problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze pozostaje możliwośc zakupienia cegły i wyciecia z nich płytek. Jeden z moich klientów kiedyś tak zrobił. Kupił cegłę i zamówił od razu pocięcie jej na płytki. Dodatkowo juz na budowie wycieliśmy narożniki z cegieł pełnych, żeby osiągnąć zamierzony efekt. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskał na grubości ocieplenia w miejscach z tej okładziny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze efekty można osiągnąć łącząc dwa systemy ociepleń:

1. system wykończony tynkiem cienkowarstwowym

2. system wykńczony płytką klinkierową

Jeśli na elewcji ma być cegła, która licuje z tynkiem to detal powinien byc rozwiązany na etapie projektu technicznego. W innym wypadku należy gdzieś pocienić warstwę izolacji co z pewnością wpłynie na komfort cieplny domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S.O.

Raczej nie wchodzi w rachubę pocienienie warstwy izolacyjnej .W projekcie mam suporex+10 cm ocieplenie +cegła elewacyjna .Typowa ściena 3-warstwowa,ale z racji tego że przeliczyłam sie z kosztami wcześniejszymi mozliwe że uda mi sie częściowo zrealizować elewację .Tam gdzie byłby tynk musze dać wiecej ocieplenia niz w projekcie .Ale generalnie interesuje mnie czy nie powstaną mostki termiczne i jak to fachowo rozwiązać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile mi wiadomo, 3-cia warstwa ściany, w tym wypadku cegła, jest kotwiona do muru. Tu masz mostki.

Warstwa ściany z 20cm styro będzie ok.

Może zrób całą ścianę z cegieł (nie wiem ile ich masz), na pozostałych ścianach płytki klinkierytowe.

Ściany będą inne, jest to pewien kompromis. Z drugiej strony, sam styropian nie jest aż tak drogi. Metr kwadratowy styropianu białego o grubości 20cm kupisz pewnie za około 30 złoty. Czyli, różnica w porównaniu do 10cm, to około 15-16złoty więcej na metrze. Na 100m2 20cm styro masz tylko 1500 dopłaty.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Arancha, kiedyś pytałam moich wykonawców o takie rozwiązanie. W Twoim przypadku odpowiedz sobie na kilka pytań:

W jaki sposób chcesz podeprzeć fragmenty ściany z cegłą - czy masz odpowiednio poszerzony fundament? Jeśli nie, to można użyć różnego rodzaju wsporników, popatrz sobie na strony firm, które się tym zajmują np. Halfen. Sciana taka nie powinna dyndać w powietrzu, szczególnie jak ma znaczną szerokość.

 

Przy założeniu posiadania szerszego fundamentu, fragmenty, które chcesz otynkować można postawić ze zwykłych pustaków, a później je otynkować. Miejsca łączenia z cegłą powinny być zakotwione. Wtedy najlepiej ściany wznosić równolegle w czasie (i przestrzeni również).

 

Z tymi mostkami na kotwach to kolega Klaudiusz trochę przesadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Dotarłam do tego wątku, gdyż szukam rozwiązania podobnego problemu. Mamy fundamenty pod ścianę trójwarstwową, której ostatnia warstwa ma być z cegły klinkierowej połączonej z tynkiem. Cegła ma być na pełnej wysokości na ścianach przy tarasie i u wejścia do domu, jak i na narożnikach. W pozostałych miejscach mniej więcej do wysokości okien. Zbliża się ten moment w naszej budowie, kiedy zaczynamy myśleć o wykonaniu elewacji i zastanawiam się jak to połączenie cegły z tynkiem ma wyglądać, a w projekcie nie mogę doszukać się żadnych wskazówek. Styropian na całej powierzchni ma być 20 cm, zarówno pod cegłą, jak i pod tynkiem, tylko cegła będzie przecież wystawać kilka centymetrów do przodu i jakoś to trzeba skomponować z resztą. Znalazłam taką informację o sposobach połączenia (opaska styropianowa lub obróbka blacharska), ale nie znalazłam zdjęć z taką elewacją (mam obawy czy to będzie dobrze wyglądać).

 

http://www.jak-zrobic-dom.pl/2011/05/cega-i-tynk-na-elewacji.html

 

Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tym zakresie? Czy cegłę należy kłaść jednocześnie ze styropianem czy można to rozłożyć na dwa etapy (duże koszty cegły klinkierowej zachęcają do tego)?

 

Teraz widzę, że za mało uwagi poświęciliśmy tej kwestii na etapie projektu i boję się, żeby nie wyszła z tego jakaś szpetota. Rozumiem, że z uwagi na istniejący już szeroki fundament nie wchodzi w grę wykonanie elewacji tylko z tynku? Woda zapewne będzie wtedy nasiąkać w fundamenty. I tak głowię się co z tym zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styropian pod cegłę? O ile wiem, zwykle daje się wełnę mineralną i to odpowiedniej jakości, do tego jeszcze powinna być pustka powietrzna. Albo bez niczego do ściany daje się cegłę, ocieplenie dając w innym miejscu... Jeśli dasz cegłę bezpośrednio na styro, to może się okazać, że zrobi się lód na granicy cegła / styro i po prostu wysadzi...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...