Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grzyb a wietrzenie pomieszczeń w okresie grzewczym


Recommended Posts

Witam!

 

Problem grzyba na suficie nad oknami (w kuchni i sypialni) i ścianach przy oknach dachowych (w łazience) powstał wraz z nadejściem okresu grzewczego. W pomieszczeniach jest ciepło, mam ogrzewanie gazowe + suszarkę elektryczną drabinkową do ręczników w łazience. Dom jest ocieplony, mowa o pomieszczeniach na poddaszu.

 

Łazienka: w okresie grzewczym od rana na oknie skrapla się sporo wody, do tego wilgoć spod prysznica - pytanie, jak wietrzyć? Krótko i intensywnie? Może wprost przeciwnie? A może w ogóle nie otwierać okna i polegać na domowej wentylacji, zadbać o częstsze otwieranie drzwi na korytarz i klatkę schodową etc.? Macie jakieś doświadczenia? Kratkę wentylacyjną w łazience mam nad prysznicem. Generalnie system wentylacji w domu powinien być ok.

 

Kuchnia i sypialnia: tu grzyb pojawił się we wnękach okiennych. Wietrzone jest w obu pomieszczeniach podobnie - wcześnie rano lub późno wieczorem, czyli de facto wtedy, kiedy na zewnątrz jest najchłodniej i najbardziej wilgotno. Najczęściej tylko po kilka minut i okna są zamykane. W innych miejscach poza górnymi częściami wokół okien problem nie występuje - przynajmniej dotąd tego nie zaobserwowałem.

 

Jakie macie doświadczenia w tym temacie? Co możecie doradzić? Z góry dziękuję za wszelkie rady. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzybek od wilgoci się legnie, nie ważne czy powoli i długo czy wydajnie i krótko, skutek masz ten sam bo za mało, nie masz żadnej wentylacji to zrób, załaduj w łazience wyciagowy wentylator i niech chodzi, podciśnienie spowoduje migracje powietrza z zewnątrz przez nieszczelności w tym te okienne do wewnątrz budynku, w trakcie tej migracji będzie się podgrzewało i jego wilgotność względna w przegrodzie spadnie bardzo wiec wysuszysz sobie te pieczarki ale to trzeba wentylować i grzać, wentylować i grzać...

 

albo szarpnij pare tysiaków z kieszeni i zamontuj wm z reku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wietrzyć? Krótko i intensywnie? Może wprost przeciwnie?

Wietrzenie nic nie daje i możesz je sobie podarować, Żeby nie mieć grzyba musisz mieć sprawną wentylację, a tej na dzień dzisiejszy nie masz. Inna sprawa dlaczego jej nie masz. Zadlnie trudno jest odpowiedzieć na to pytanie nic nie wiedząc o tym co udaje u Ciebie wentylację. Polecam do zapoznania się http://forum.muratordom.pl/showthread.php?114044-O-wentylacji-co-i-po-co-wzd%C5%82u%C5%BC-i-w-poprzek! następnie zrobienie obrzędu gromnicznego i wyciągnięcie z tego wniosków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, nie rozpędzajmy się tak.

 

Równie dobrze grzyb może pojawiać się w pojedynczych miejscach tam, gdzie wentylacja działa poprawnie a wilgotność jest poniżej 50%.

 

Wtedy jest to wynik złego ocieplenia jakiejś przegrody, której powierzchnia ma temperaturę niższą od punktu rosy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równie dobrze grzyb może pojawiać się w pojedynczych miejscach tam, gdzie wentylacja działa poprawnie a wilgotność jest poniżej 50%..

Możesz też mieć rację i przyczyny mogą być obie lub jedna z nich, ale zdanie: "Łazienka: w okresie grzewczym od rana na oknie skrapla się sporo wody" świadczy o złej wentylacji. Higrometr i obrzęd gromniczny pomogą ustalić jaka jest prawda, bo tego nie wiemy. Przy okazji ocieplenie też pewnie nie jest najwyższych lotów, ale poprawa tego może być dosyć trudna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...