Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wyskakujący bezpiecznik


Recommended Posts

Pomóżcie proszę.

Problem jest taki, kilka miesięcy temu elektryk podłączył nam skrzynkę. Wszystko było ok,dom nadal w budowie więc żadne sprzęty jeszcze nie podłączone. Kilka tygodni temu podczas używania pilarki wyskoczył bezpiecznik, ten główny (różnicówka?). Elektryk poradził żeby przejrzeć wystające kable bo może coś się "stykło" i robi zwarcie. Przejrzeliśmy, poprawiliśmy izolacje i było ok. W tym tygodniu znów wywaliło, szukaliśmy, szukaliśmy i nic, w końcu znaleźliśmy parę wodną w wyłączniku światła na dworze. Został wymontowany zaizolowany i było ok. I tak od kilku dni co chwile wywala. Czasem włączymy i działa, za minute znów wyskakuje. Dziś zupełnie nie dało się nic zrobić, ale zauważyliśmy że podczas użycia niektórych sprzętów wyskakuje, a niektórych nie. Kiedy szybko włączy się wiertarkę to wyskoczy, jak powoli to już nie i można wiercić,

Dlaczego tak się dzieje? Jakieś zwarcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc wschodnia S :)

 

u naszych bylych sasiadow z gory elektrycy fachowcy ukladajac instalacje przybijali sobie gdzienigdzie plaskie przewody do sciany gwozdzikami. potem na te gwozdziki przyszly tynki i wszytsko bylo miodzio.

 

do czasu kiedy roznicowka wlasnie wywalila pierwszy raz, potem znowu, po kilku dniach i potem juz coraz czesciej, az w koncu nie dalo sie juz jej wlaczyc.

 

okazalo sie ze w kuchni nad blatem, pod plytkami jeden z tych fajowych gwozdzikow zaczas sobie korodowac, podczas wbjania uszkodzili izolacje na przewodach wiec z czasem korozja zwarla jeden z przewodow z zyla PE.

 

po wymianie felernego kabla (i rozpierd... polowy kuchni) roznicowka przestala wywalac

 

 

u was moze byc tak ze aktualnie jakis prad sobie uplywa przewodem PE na stale, ale jeszcze sam z siebie nie wywala roznicowki, natomaist w momencie rozruchu urzadzenia "kropla przepelnia czare" i sru, roznicowka rozlacza napiecie bo zauwaza za wysoki przeplyw pradu w przewodzie PE.

 

wniosek: gdzies jest jakies zwarcie, mozliwe ze powodowane wilgocia. wolajcie jeszcze raz elektryka, niech wezmie jakis miernik rezystancji izolacji i szuka.

 

jak nawypisywalem herezji to mnie poprawcie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable kładliśmy sami więc nie ma mowy o żadnych uszkodzeniach, tynki też sami więc tynkarze też nic nie uszkodzili. Tomek zrozumiałam tylko końcówkę posta ;) Może Przem więcej zrozumie. Elektryk również sugeruje zwarcie, tylko jak je znaleźć?

 

Jarek.P tylko teraz pytanie, elektryk spieprzył czy my? Możliwe że coś w rozdzielni nie tak? A elektryk może jakoś sprawdzić gdzie dokładnie ewentualne spięcie?

Edytowane przez Kwitko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywalająca co i rusz różnicówka świadczy o tym, że gdzieś w instalacji macie upływ ALBO źle jest podłączone w rozdzielni. To drugie jest nawet bardziej prawdopodobne z powodu tego, jak się zachowuje instalacja przy uruchamianiu wiertarki - na podstawie opisu stawiałbym, że obwód z gniazdkami do których jest podłączana ta wiertarka jest włączony nie w pełni za różnicówką, np przewód neutralny od tych gniazdek nie "wraca" przez różnicówkę tylko jest podłączony przed nią, albo za inną różnicówką, jeśli ich macie więcej, niż jedna.

 

Elektryk z miernikami powinien wyłapać ewentualne upływy, a błędy w podłączeniu - niestety, dokładna inspekcja połączeń w rozdzielni potrzebna.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A cały czas korzystacie z tych samych gniazdek? I najpierw było dobrze, a potem przestało? Jeśli tak, to ten fakt pomyłkę w rozdzielni wyklucza, zostają upływy gdzieś w instalacji.

 

Rzecz do znalezienia a przynajmniej przybliżenia tematu samemu: na początek można potestować z których gniazdek różnicówkę wywala, a czy może z którychś nie.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy podłączone (zamontowane) tylko dwa gniazdka na dwóch różnych obwodach. I po podłączeniu do któregokolwiek wyskakuje bezpiecznik, jednak nie za każdym razem. W poniedziałek wyskakiwał, we wtorek nie, w środę znów, no a dziś już prawie za każdym razem wyskakiwał, przy użyciu wiertarki i wyrzynarki, przy pilarce nie wyskoczył.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwitko- krótki kurs elektryki. Jeżeli nie tym razem, to może w przyszłości Ci się przyda :)

 

Sprawdź i napisz nam co wybija - różnicówka, czy bezpiecznik, bo z Twojego opisu jednoznacznie to nie wynika, a jest to znaczące dla próby zdiagnozowania problemu.

Różnicówka jest szersza, ma przycisk "test" .

 

Jeżeli to różnicówka to sprawdź ,czy opis w rozdzielnicy (najlepiej wstaw fotkę) nie powie Ci, które obwody (bezpieczniki) są do niej podpięte. Mogą być wszystkie, lub niektóre.

 

Krok następny to wyłączanie obwodów (bezpieczników), czyli szukanie w którym obwodzie dzieje się coś nieprawidłowego. Po prostu wyłącz te bez których możesz się chwilowo obejść i zobacz czy dalej masz problem.

Znajdź ten którego wyłączenie spowoduje ,że różnicówka przestanie sprawiać problem.

Zlokalizować- tyle możesz zrobić bez elektryka : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowaliśmy zlokalizować problem, wyłączaliśmy wszystkie bezpieczniki zostawiając tylko ten od gniazdka, wyskakiwał, potem wyłączaliśmy tego a włączaliśmy od drugiego gniazdka i też wyskakiwał.

Tak wygląda rozdzielnia, wyskakuje ten w czerwonym kółku.

 

http://img832.imageshack.us/img832/1149/06788918.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli upływ jest między przewodem neutralnym a ochronnym (bądź ziemią), to wyłączanie obwodów nic nie da, przewód neutralny rozłączany nie jest,

Rozdzielnia nie jest duża, możnaby się pokusić o szukanie przyczyny poprzez odłączanie przewodów neutralnych kolejnych obwodów, ale do tego trzeba odrobiny orientacji, co w rozdzielnicy gdzie jest łączone.

 

Cudów nie ma, gdzieś, coś musi mieć uszkodzoną izolację (tynkarz w czasie tynkowania pacą zawadził, młotkiem dobijając uszkodził), bądź gdzieś się jakieś połączenie zawilgaca.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Problem w instalacji - Zwarcie PE z N

Nie pokazałeś zdjęcia nagiej rozdzielnicy, ale zakładam że masz coś takiego jak szyna PE.

Wypnij wszystkie przewody z tej szyny, następnie przejdź po pomieszczeniach i sprawdzaj żarówką czy zaświeci między fazą L a przewodem PE.

Nie powinna zaświecić w żadnym przypadku, jeśli tak się stanie to masz gdzieś zwarte N i PE.

Po skończonych próbach podłącz ponownie wszystkie przewody do szyny PE!

 

2) Problem w rozdzielnicy - Pomylenie torów N

Nie wchodzi w rachubę, masz jedyną słuszną różnicówkę na cały dom.

Zakładam, że ona obejmuje wszystkie obwody.

 

3) Problem w rozdzielnicy - Uszkodzenie różnicówki

To co masz w rozdzielnicy to chińskie CHINT, nie załamuj się mogłeś trafić gorzej.

Różnicówki są zawodnymi aparatami, może różnicówka jest uszkodzona?

Albo elektryk sprawdzi miernikiem, albo wymienisz na inny egzemplarz i sprawdzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dorzucę coś od siebie. Należy wykonać:

 

1. badanie wyłącznika różnicowoprądowego

2. pomiar ciągłości przewodów ochronnych

3. pomiar rezystancji izolacji

4. pomiar rezystancji uziemień i gruntu

5. pomiar skuteczności ochrony przeciwporażeniowej

6. pomiar impedancji pętli zwarcia

 

Oczywiście pomiarów tych powinien dokonywać elektryk (dwie osoby - praca pod napięciem) posiadający odpowiedni sprzęt i uprawnienia. No i przede wszystkim te pomiary powinny być wykonane przed oddaniem instalacji do użytku.

Zapewne te pomiary wiele wyjaśnią i wskażą w którym obwodzie jest uszkodzenie lub błąd (oczywiście gdy zostaną wykonane prawidłowo)

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomóżcie proszę.Dlaczego tak się dzieje? Jakieś zwarcie?

 

Dla mnie jest jeden podstawowy błąd; w dzisiejszych czasach stosowanie jednego wyłącznika różnicowo-prądowego na wszystkie obwody w domu to jakieś nieporozumienie. Nawet jeśli łatwo i szybko zlokalizujesz obecną przyczynę to wystarczy, że zapalisz jakieś lampki choinkowe przed domem i znów się wszystko wyłączy np w czasie świąt z rodziną...i takich przykładów można mnożyć a strat taki układ może narobić więcej niż pożytku - polecam zmienić taki układ zabezpieczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...