Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Duży wyciek skroplin z wyrzutni


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 69
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

odległość króciec-czerpnia to ok 50-70cm.

 

czyli można założyć, że po drodze powietrze raczej się nie ogrzewa

i faktycznie wskazanie B1 to temperatura zbliżona do zewnętrznej.

 

Skoro tak jest, to fakt, że wilgoć nie wykrapla się w całości w wymienniku

wynika z małej sprawności wymiennika [ szczególnie w danych warunkach].

 

Można mieć tylko nadzieję, że do nadejścia większych mrozów już wstępnie osuszysz dom

bo jak nie to ...... lód, szron i sople.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze wyrzucane przy 12'C ma 100% wilgotność, czyli 9g wody/kg. Po dalszym schłodzeniu do 5'C, wytrąca się 4 g wody/kg - obecne warunki pogodowe są najgorsze z możliwych, gdyż przy wyższych w ogóle nie zachodzi kondensacja, a przy niższych ilość wody wyrzucanej z powietrzem jest znacznie mniejsza. Na to nałożyło się odpalenie reku w nowym domu tuż po budowie, i stąd kłopot.

 

Dlatego podtrzymuję swoją pierwszą opinię, że tutaj pomóc może założenie brzydszej osłony wyrzutni, która będzie kierowała mgłę dalej od domu :-) Teraz wyrzucona mgłą nie jest odrzucana wystarczająco daleko i osadza na ścianie.

 

W ogóle się zastanawiam, czy nie zacząć instalować dwóch rodzajów osłon przy typowych domkach do 350m3/h - fi 200 na czerpnię, bo tam potrzebna jest duża powierzchnia z uwagi na osadzające się syfy i wymóg nieprzakraczania prędkości przepływu, i fi 160 na wyrzut - powietrze jest tutaj czyste i nie ma ryzyka przytkania wyrzutni, a dzięki większej prędkości poleci dalej od chaty, i problem jak ten tutaj nie wystąpi.

 

Sprawność wymiennika jak na niewielkie różnice temperatur jest bardzo dobra i znacznie lepsza niż w wymiennikach plastikowych - przy takich naprawdę ciężko o wytworzenie 100% wilgotności w powietrzu wyrzucanym. Aluminiowy Heatex Jangaza jak widać nie ma z tym problemu :-)

 

Tak więc ponawiam prośbę o ściągnięcie nierdzewnej osłony i zobaczymy, co się stanie. Do przyszłego tygodnia musimy ustalić na 100% przyczynę, bo droga daleka :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłóż wilgotną łapę do dziurki od klucza

 

żeby to było takie proste!

A swoją drogą to przy tym kluczu to ma dmuchać? Jeżeli tak to w którą stronę?

U mnie jest.

Wywiew na ogół jest nieco silniejszy bo ma mniejsze opory do pokonania.

A mokra łapa idealnie wyczuwa podciśnienie :)

Z nadciśnieniem trochę gorzej ale tylko trochę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osłona zdjęta, mur schnie.

Zobaczymy co się będzie działo wraz z wysychaniem budynku chociaz tak jak pisałem w ogóle nie czuć wilgoci w domu. Wręcz w nocy nos wysycha:)

Myślałem, że skoro ten Heatex jest taki super to będzie schładzał powietrze wywiewane do temperatury prawie tak niskiej jak na zewnątrz i wtedy cała wilgoć wykropli się na nim. Ale to chyba dlatego, że naczytałem się artykułów o fantastycznej sprawności rekuperatorów. M.in. w Muratorze, który jest jednym wielkim słupem reklamowym. Bardziej przemawia do mnie to: http://jan-gaz.com.pl/dla_dociekliwych

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w instrukcji od reku jest napisane, żeby umieścić czerpnię w miejscu osłoniętym, aby łapania wody deszczowej lub napychania mgły do kanałów jak jednostka nie pracuje. Ostatnio było dosyć wilgotno, może to woda z mgły. Niestety ale takie uroki tych urządzeń.

 

u mnie czerpnia jest prawie pod samym okapem

te wycieki zaczęły się gdy nie było deszczu ani mgły

instalację robiła mi ta sama osoba co założycielowi wątku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam problem z zaciekami od strony czerpni przy wyrzutni jest ok problem zauważyłem jak wykonałem w tym roku elewację widać zacieki pisałem o tym ale jakoś nikt mi nie pomógł. Zastanawiam się czy na kratce wlotowej ze względu na dużą wilgotność powietrza nie zbierają się kropelki wody a pewnie kratka jest brudna i brud spływa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Od kiedy spływa ten brud po elewacji? Od czasu montażu, czy dopiero po kilku miesiącach zaczęło się tak robić? Jest tego zdecydowanie za dużo, najprawdopodobniej złożyły się dwa czynniki, raz że deszcz zacina i spłukuje brudy, a dwa że tych brudów jest tam za dużo i trzeba wyczyścić czerpnię. Pomoże założenie czerpni ze stali nierdzewnej z okapnikiem (tutaj założyłem niedrogą aluminiową, bo i instalacja miała być i była niedroga ), dodatkowo trzeba pamiętać o okresowym wyczyszczeniu czerpni - co 2-3 miesiące. Miałem już identyczny przypadek w Wieliczce, tam wymiana czerpni na nierdzewną i jej okresowe czyszczenie całkowicie rozwiązało problem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy wentylatory pracują Ci przez 24 godziny na dobę? Ja pamiętam że jak wentylację wyłączałem, to porobiły mi się zacieki na ścianie z czerpnią, ciepłe powietrze z domu poprzez nawiewy wylatywało do góry i dalej tą kratką na zewnątrz, tam spotykało się z zimnym i wykrapiało na kratce.

Mam dokładnie taką samą kratkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raz że deszcz zacina i spłukuje brudy, a dwa że tych brudów jest tam za dużo i trzeba wyczyścić czerpnię.

 

że niby deszcz z kratki wypłucze a ze ściany nie spłucze ...?

przecież widać że to spływa po suchej ścianie ...;)

tu jest jakiś inny czynnik i przydało by się głębiej temu przyjrzeć :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy wentylatory pracują Ci przez 24 godziny na dobę? Ja pamiętam że jak wentylację wyłączałem, to porobiły mi się zacieki na ścianie z czerpnią, ciepłe powietrze z domu poprzez nawiewy wylatywało do góry i dalej tą kratką na zewnątrz, tam spotykało się z zimnym i wykrapiało na kratce.

Mam dokładnie taką samą kratkę :)

jeżeli wentylacja chodzi okresowo to trzeba by coś takiego zastosować na czerpni ...

http://allegro.pl/przepustnica-zwrotna-fi-200-pzn-dgp-250-c-bypass-i2771752525.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak masz to w środku zaizolowane, ja wtedy miałem rurę spiro przez nieogrzewane poddasze, jakieś 2m, wymieniłem na termoflexa, może to pomogło bo zbiegło się w czasie z tamtym wyłączaniem wentylacji

 

klapa zwrotna dobry pomysł, zamontuję ją u siebie, dzięki

 

rura izolowana plus nad tym 25 cm wełny 0,35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...