Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

ja może troszeczkę inaczej podejdę do tematu, może z racji doświadczenia zawodowego :)

Zasadnicza różnica pomiędzy PG / PI polega na tym, że

PI_Projekt Indywidualny jest wypadkową :

1. - potrzeb, możliwości i aspiracji Inwestora ( przyszłego użytkownika budynku )

2. - danych wynikających z działki budowlanej i jej otoczenia ( geotechnika, strony świata, dojazd, media, … )

3. - Warunków Zabudowy / Planu Miejscowego

4. - aktualnych przepisów budowlanych

PG_Projekt Gotowy – dokładnie odwrotnie, a jako że PG nie jest Projektem Budowlanym ( wymaganym dla uzyskania PnB ) wymaga tzw. „adaptacji” ( tj. opracowania Projektu Budowlanego ) w zakresie dostosowania do 1+2+3+4.

 

- koszt realizacji obiektu ( wg PG , PI ) jest stały i wynika z metrażu i rozwiązań projektowych ( odnoszących się do realizacji Inwestycji )

- koszt opracowania Projektu PG / PI jest zdecydowanie różny, wynikający z ujmowania lub nie 1+2+3+4 lub też ( obrazowo rzecz ujmując ) :

inaczej kosztuje „garnitur szyty na miarę”, inaczej ten sam garnitur dla masowego, uśrednionego w potrzebach i gustach odbiorcy, przy czym garnitur kosztuje zdecydowanie mniej niż dom i wymienić się go tak po prostu nie da.

 

Dobrze ujęte należy jeszcze wytłuścić, że gotowy projekt nie jest już kosztem finalnym należy jeszcze wykonać punkty 1, 2, 3, 4.

 

Jeżeli ktoś ceni swój czas polecam Architekta najlepiej takiego lokalnego, który dobrze zna osoby w urzędzie, który załatwi za nas Warunki Zabudowy oraz Pozwolenie na Budowę.

 

Na etapie projektowania można poczynić największe oszczędności tj. dopasować projekt do swoich potrzeb. Często ludzie budują domy po 300, 400 m2 bez takiej potrzeby i kasy. Dobry Architekt powinien poznać nasze potrzeby i możliwości na tej podstawie opracować taki projekt abyśmy byli go w stanie zrealizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 233
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

z mężem zastanawialiśmy się niedawno nad kupnem projektu.

Na początku byłam nastawiona na indywidualny z uwagi na możliwość zaplanowania sobie wyglądu całego projektu jednak gdy dowiedziałam się jakie są koszty, od razu zrezygnowałam.

 

Cena projektu typowego jest o wiele niższa, istnieje przecież teraz tyle projektów do wyboru, że na pewno znajdziesz odpowiadający wymiarom i gustom. Poza tym zawsze można dostosować go i zaadaptować według własnego uznania.

Z tym, że trzeba szukać wydawnictwa które oferuje dobre ceny, bo czasem jeśli kupimy drogi projekt typowy i chcemy dokonać zmian, cena przewyższa projekt indywidualny. niektórzy mówią że po adaptacji gotowego projektu wychodzi drożej. Z tym, że mają na myśli drogie projekty typowe popularnych wydawnictw.

 

I co wybudowaliście już ten dom?

Czy zmiany adaptacje nic nie kosztowały, każdy swoje pieczątki za darmo stawia?

Ile powiedziano wam za projekt? 5k, 7k ?

Jaki jest budżet budowy?

Jaki to procentowy udział?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żenująca reklama - kup i zapomnij ...

 

o co ci chodzi, kobieta chce pomóc i doradza, po to jest chyba forum.

 

Sama zamówiłam projekt typowy i po dużych zmianach wyszło nas taniej niż indywidualny.

Przy zakupie projektu domu dostalam projekt garażu za 99zł Very Happy

Zobacz na ten projekt

wydawnictwo domyigaraze, projekt domu parterowego w23 m6

Myślę, że wymiary by odpowiadały a też ceny mają bardzo konkurencyjne

Mi się tamta odpowiedz okazała bardzo przydatna.

Rzeczywiście, jeśli kupujesz projekt za wysoką cenę w wypromowanych wydawnictwach to po dużej adaptacji można przepłacić, ale wystarczy poszukać dobrej oferty typówki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat zrobliłem indywidualny, gotowy +adaptacja by mnie kosztował dużo więcej (a ten co chciałem wymagał sporej ilości zmian). Niestety nie mogę polecić swojego architekta, bo trochę zrobił na "odwalonego" ten projekt. Oglądałem jego wcześniejsze dzieło (projekt znajomych) i był dużo lepiej zrobiony. Ja jak z nim rozmawiałem to miałem wszystko wyrysowane co i jak chcę, to sam powiedział, że mi projekt potrzebny tylko do uzyskania Pozwolenia na budowę, bo i tak wszystko wiem jak ma być ten dom wybudowany... Całe szczęście, że cena była bardzo "promocyjna"

 

Już widzę ten projekt indywidualny tańszy od gotowego. Trzeba było domówić zakres pewnie cena nie była by tak promocyjna jednak widać po projekcie kolegi, że architekt potrafi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popularny projekt gotowy, ma tę zaletę, że skorzystało z niego już sporo osób które często gęsto wymianiają doświadczenia i poglądy na forach, zatem można o projekcie sporo poczytać i uczyć się na błędach i doświadczeniach inwestorów. Dobra propozycja dla tych, którzy mają standardową działkę i dośc przeciętne potrzeby choć sporo jest przecież projektów dla działek wąskich, czy z wjazdem od południa. Wybór jest przeogromny. Jednak jak w grę wchodzą większe zmiany, warto zastanowić sie nad indywidualnym. Za 5000 z pozwoleniem na budowę i branżami i u wziętego architekta raczej bym nie wierzyła, Raczej bliżej 10-15 tys. Taniej zrobi architekt bez uprawnien, lub mniej doświadczony, wcale nie znaczy, że zrobi to gorzej, bo on dopiero pracuje na swoje nazwisko i zależy mu na zadowolonym kliencie. Skopać projekt może zarówno doświadczony i w środowisku uznany architekt np za duży nawał pracy, więc nie przyłoży się do końca jak powinien i młody bo brak mu doświadczenia lub talentu. Tu jak zwykle inwestot musi mieć nosa i dobrze wybrać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PaniKasiu - bardzo dziękuję za tą wypowiedz

 

Może faktycznie część moich odp. na FM wynika z prozaicznego faktu, że :

- nie ma identycznych działek, nie spotkałem takiej, która byłaby identyczna w stosunku do np. działki sąsiedniej.

- wg mnie Projekt i jego realizacja powinna wychodzić z relacji z otoczeniem, a nie wynikać z gazety, katalogu, … co ma się nijak do otaczającego terenu.

- zawsze uważałem i dalej tak uważam, że każdy człowiek jest wyjątkowy i stanowi indywidualną osobowość z jego indywidualnymi potrzebami.

 

„ przeciętne potrzeby ” Inwestorów faktycznie weryfikują moje podejście do tematu, co nie zmienia faktu, iż nie przemyślane, niekiedy pochopne decyzje i wybory, mogą stanowić zalążek dla degradacji przestrzeni, której jesteśmy współ odbiorcami. To nasze otoczenie i dobro wspólne.

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że orientacja działki jest niedoceniana.Lepiej mieć słońce w salonie, jadalni czy pokoju dziennym niż w łazience i spiżarni. Zdecydowałem się na projekt indywidualny; pomieszczenia gospodarcze, użytkowe i techniczne są od północy (jak i położenie elewacji frontowej). Dzięki temu spiżarka jest zacieniona, a łazienki i garderoby nie potrzebują takiej ilości światła jak pokoje dzienne. Zależało mi też na doświetlonym holu. Ciężko było znaleźć taki projekt gotowy. Uważam, że przeceniana jest elewacja a niedoceniane wnętrze i jego użyteczność. Ile razy widzę projekty gdzie naj-naj jest symetria frontu (jak i jego wygląd) a wnętrza są do niego wpasowane (bardziej pasuje - wciśnięte).

 

Co do relacji z otoczeniem, o to jest ciężko w miastach. Z jednej strony sąsiad postawił "dworek" z drugiej dom Wright-owsko modernistyczny. Naprzeciw stoi "stodoła".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że orientacja działki jest niedoceniana.Lepiej mieć słońce w salonie, jadalni czy pokoju dziennym niż w łazience i spiżarni. Zdecydowałem się na projekt indywidualny; pomieszczenia gospodarcze, użytkowe i techniczne są od północy (jak i położenie elewacji frontowej). Dzięki temu spiżarka jest zacieniona, a łazienki i garderoby nie potrzebują takiej ilości światła jak pokoje dzienne. Zależało mi też na doświetlonym holu. Ciężko było znaleźć taki projekt gotowy. Uważam, że przeceniana jest elewacja a niedoceniane wnętrze i jego użyteczność. Ile razy widzę projekty gdzie naj-naj jest symetria frontu (jak i jego wygląd) a wnętrza są do niego wpasowane (bardziej pasuje - wciśnięte).

 

Co do relacji z otoczeniem, o to jest ciężko w miastach. Z jednej strony sąsiad postawił "dworek" z drugiej dom Wright-owsko modernistyczny. Naprzeciw stoi "stodoła".

 

Mall

orientacja działki jest nie doceniana. Lepiej mieć słońce w salonie, jadalni czy pokoju dziennym niż w łazience i spiżarni …

- bardzo trafnie piszesz, ja dopiszę, że orientacja stanowi tylko jeden z wielu czynników, które powinny korespondować w projektowanym obiektem.

- moim zdaniem „gotowce” ślepo powtarzają bardziej lub mniej udane układy funkcjonalne z typowymi ( najczęściej ) dachami i niekiedy dziwnymi detalami na elewacji wynikającymi tylko z faktu, że są możliwe do zastosowania. Mogą się podobać lub nie, ale faktycznie są elementami „ z kosmosu ” dla danej, konkretnej działki budowlanej.

- no i faktycznie są dramaty : „ z jednej strony sąsiad postawił "dworek" z drugiej dom Wright-owsko modernistyczny. Naprzeciw stoi "stodoła".

 

Pytanie co stanowi faktyczną wartość w tym najbliższym otoczeniu ? co warto kontynuować ? co uwidocznić ? lub od czego się odgrodzić ? na co np. otworzyć projektowany budynek ? … a może stworzyć nową wartość ? do której inne budynki powinny się dostosowywać ? ( choćby miało to trwać wieki ) … tu się zaczyna projektowanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mall

orientacja działki jest nie doceniana. Lepiej mieć słońce w salonie, jadalni czy pokoju dziennym niż w łazience i spiżarni …

- bardzo trafnie piszesz, ja dopiszę, że orientacja stanowi tylko jeden z wielu czynników, które powinny korespondować w projektowanym obiektem.

- moim zdaniem „gotowce” ślepo powtarzają bardziej lub mniej udane układy funkcjonalne z typowymi ( najczęściej ) dachami i niekiedy dziwnymi detalami na elewacji wynikającymi tylko z faktu, że są możliwe do zastosowania. Mogą się podobać lub nie, ale faktycznie są elementami „ z kosmosu ” dla danej, konkretnej działki budowlanej.

- no i faktycznie są dramaty : „ z jednej strony sąsiad postawił "dworek" z drugiej dom Wright-owsko modernistyczny. Naprzeciw stoi "stodoła".

 

Pytanie co stanowi faktyczną wartość w tym najbliższym otoczeniu ? co warto kontynuować ? co uwidocznić ? lub od czego się odgrodzić ? na co np. otworzyć projektowany budynek ? … a może stworzyć nową wartość ? do której inne budynki powinny się dostosowywać ? ( choćby miało to trwać wieki ) … tu się zaczyna projektowanie :)

 

Wszystko ok. Ja to rozumiem. Ludzie nie dbają o przestrzeń publiczną jako o dobro wspólne. Po to te wszystkie regulacje MPZP czy WZ aby ograniczyć taką zabudowę o jakiej piszecie. Aby rzetelnie wykonać swoją pracę architekt musi poświęcić odpowiednią ilość czasu na analizy miejsca, funkcji i środków. I nikt nie zrobi tego w cenie domku z katalogu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Aby rzetelnie wykonać swoją pracę architekt musi poświęcić odpowiednią ilość czasu na analizy miejsca, funkcji i środków. I nikt nie zrobi tego ... "

- za niego :)

 

„ z jednej strony sąsiad postawił "dworek" z drugiej dom Wright-owsko modernistyczny ... "

... a można i tak ;)

 

Laidley Street Residence by Michael Hennessey Architecture

 

http://www.homedsgn.com/wp-content/uploads/2014/11/Laidley-Street-Residence-01.jpg

 

http://www.homedsgn.com/wp-content/uploads/2014/11/Laidley-Street-Residence-02.jpg

 

http://www.homedsgn.com/wp-content/uploads/2014/11/Laidley-Street-Residence-03.jpg

 

http://www.homedsgn.com/2015/01/13/laidley-street-residence-by-michael-hennessey-architecture/

Photos: Michael Hennessey Arch

 

... albo jeszcze inaczej w zależności od kontekstu, otoczenia, potrzeb / oczekiwań, ...

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?32337-nowoczesne-domy-inspiracje/page161&highlight=inspiracje

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budynek sam w sobie ok. Jednak trudno było zalecić tę dziurę pomiędzy dwoma tak różnymi budynkami aby wszystko współgrało.

Są dobre realizacje ale i słabe

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?30965-szczyty-kiczu-i-kuriozum&highlight=szczyt+kiczu

 

Moim zdaniem w miejscu gdzie mamy określone warunki MPZP Architekt nie ma tyle pracy co przy takim budynku jak pokazał p. ŁUKASZ.

Tam łatwiej wpasować domek z katalogu. Bo większość będzie wybrana właśnie z katalogu lub zaprojektowana na taki wzór. Niestety społeczeństwo ma właśnie taki stereotyp domu - kolumienki, balkonik, lukarny, najlepiej dach czterospadowy, rondo na środku działki i fontanna. Na szczęście jest coraz więcej odważnych ludzi, którzy podejmują wyzwanie wybudowania oryginalnego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

spodobał mi sie projekt ale chcialbym go zmodyfikowac gdyz nie znalazlem nic co by bylo lepszego, moze źle szukalem :)))

 

 

http://www.archeton.pl/projekt-domu-...23_opisogolnyl

 

Smolik Eko (E-883)

lustrzane odbicie

 

teraz moje zmiany jakie chcialbym:

1 wejscie przewidywane od strony połnocno zachodniej, taras od poludniowo wschodniej

2 +kominek z mozliwoscia zastosowania plaszcza wodnego na koncu sciany miedzy kuchnia a skladzikiem z zewnetrzna czerpnia powietrza juz na etapie wylewania posadzki

3 silika ewentualnie pustak ceramiczny + welna / steropian20 cm ? co doradzacie ze wzgledu na cieplo i odparowywanie wody oraz na CENE ????

modyfikacje

4 lazienka na pietrze w miejscu pokoju 9,5 m2 a tam pokoj, pokoj 11,5 ma byc powiekszony wzgledem 9,5 i 15,9

5 lazienka na pietrze dodatkowo prysznic bez brodzika [miejsza wanna lub jej brak]

6 na pietrze po 1 oknie dachowym w pokoju nad salonem okno balonowe

7 na parterze lazienka 5,2 zmiejszona do wygospodarowania przjscia miedzy lazienka a pokojem 10,7 i na koncu drzwi wyjsciowe do garazu

8 ogrzewanie podlogowe na pewno w lazience w innych w zaleznosci od ceny tez [zona zmarzluch okropny]

9 dachówka ceramiczna, okap nieco dłuzszy nad wejsciem

10 kotlownia na piec na paliwo stale/ekogorszek? z mozliwoscia gazu, oraz z wejsciem na scianie 8,5 brak przjscia do garazu

11 w scianie miedzy kuchnia a schowkiem wentylacja w scianie? kanaly ocieplone i ewentualnie zamykane

12 sciana kolankowa podniesiona o jedna warswe cegiel

13 wzdluz sciany 8,5 chcialbym dobudowac gazaz [szerokosci samochodu+ swobodne przejscie] z dachem jednospadowym i z wyjsciem w strone ogrodu moze byc z gorszych materialow ale zeby konstrukcja nie powodowala mostkow ze sciana budynku mieszkalnego [np. http://www.smolikeko.mojabudowa.pl/?...ac=1&rok=2014]

14 pomoc w dofinansowaniu ocieplenia

15 odwrocony bieg schodow [uklad poddasza oraz bieg schodow jak w projekcie

http://www.pro-arte.pl/projekty-domo...zuty-przekroje ]

 

dom mialby byc energooszczdny dlatego na polnocnej scianie kuchnia schody i kotlownia

 

proszę o rade co do moich zmian???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

emagik

widzę, że dużym rykoszetem od ana289 przywędrowałeś/-aś tutaj z swoimi "zmianami inwestorskimi" pod ocenę, ale to nie ten wątek - spójrz na temat :)

i spróbuj może tutaj :

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?3885-JAKI-PROJEKT-DOMU-WYBRA%C4%86-w%C4%85tek-dla-zmagaj%C4%85cych-si%C4%99-z-w%C4%85tpliwo%C5%9Bciami/page474&highlight=elfir

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

APZ

Moim zdaniem w miejscu gdzie mamy określone warunki MPZP Architekt nie ma tyle pracy co przy takim budynku jak pokazał p. ŁUKASZ.

- tu się troszeczkę mylisz : pracy jest dokładnie tyle samo, czy mamy Plan Miejscowy, czy Warunki Zabudowy - są to istotne dane ( przypisane do działki ), które należy brać pod uwagę przy projektowaniu obiektu i zagospodarowania. ;)

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

emagik - nie znam się zupełnie, ale czy zmiany nie są zbyt duże? Czy nie lepiej podejść do architekta po projekt indywidualny ze wszystkimi Twoimi wytycznymi? Nie wiem, jakiej pomocy oczekujesz tu na forum, że ktoś Ci naniesie te wszystkie zmiany, czy po prostu oceni pomysł ich wprowadzenia?;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo tu słów, ale mało konkretów a z tego co ja dopytywałem przed zakupem ceny projektu indywidualnego zaczynały się od 8 tyś dla prostego domu, oczywiście zależy jaki architekt i trudno jest ot tak z góry powiedzieć ile to będzie kosztować.

Rozumiem, że obecni tu architekci bardzo jednostronnie podchodzą do tematu wiadomo nikt sobie sam chleba nie będzie odbierać, a porównanie do garnituru na miarę pasuje niemal idealnie tyle, że jednak nie wszystkich stać na takowy garnitur i jednak większość kupuje z skelpów sieciowych robiąc ewentualne poprawki i też są zadowoleni bo garnitur idealnie na nich leży, w przypadku projektu takimi poprawkami jest adaptacja właśnie.

 

Wróćmy do konkretów jednak, projekt gotowy kupiłem za 2100 adaptacja to koszt 1600-2000 zależy od ilości zmian razem w zaokrągleniu niech będzie nawet te 4 tyś i mam dokładnie to co chciałem mieć nawet strony świata dokładnie tak rozmieszczone jak powinny być .

I gdzie tu jeszcze do 8 tyś które było podawane bardzo w przybliżeniu więc domyślam się że cena mogła by tylko wzrosnąć.

Sam podzwoń i popytaj jakie to są koszta a szybko podejmiesz decyzję dwa, że we wszystkich branżach są osoby bardziej i mniej ogarnięte to, że ktoś zdał egzamin też nie gwarantuje, że robi swoją pracę dobrze.

 

Wszystko ma swoich odbiorców koszt też nie może być zawsze priorytetem, ale nie wmawiajcie ludziom, że jak nie wybiorą projektu indywidualnego to dom za nic nie będzie do nich dopasowany jest tyle projektów gotowych że każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Dla mnie dużym plusem w takim projekcie jest też to że nie stać mnie na błędy architekta a dużo osób na forach się o nich rozpisuje kupując projekt gotowy np mój dom ma już ponad 2000 realizacji wszelkie błędy zostały wypunktowane i poprawione a masa ludzi wymienia sie spostrzeżeniami oraz naprawdę cennymi radami co zrobić lepiej itd.

 

W samym projekcie dostałem w zasadzie wszystko co potrzebuje razem z rozpiską ile materiału potrzebuję na budowę w sztukach/ m3 / kg itd a projekt wykonał uprawniony architekt jest załączone świadectwo i jest w izbie na stronie.

 

Ja jestem zadowolony więc polecam taką opcje z indywidualnego pewnie też można być zadowolonym i choć rozumiem, że trudno jest ustalić cenę z góry za projekt to ja bardzo nie lubię kupować czegoś nie znając ceny z góry to też był jeden z powodów rezygnacji z tej opcji.

Edytowane przez kamil2k3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo tu słów, ale mało konkretów a z tego co ja dopytywałem przed zakupem ceny projektu indywidualnego zaczynały się od 8 tyś dla prostego domu, oczywiście zależy jaki architekt i trudno jest ot tak z góry powiedzieć ile to będzie kosztować.

Rozumiem, że obecni tu architekci bardzo jednostronnie podchodzą do tematu wiadomo nikt sobie sam chleba nie będzie odbierać, a porównanie do garnituru na miarę pasuje niemal idealnie tyle, że jednak nie wszystkich stać na takowy garnitur i jednak większość kupuje z skelpów sieciowych robiąc ewentualne poprawki i też są zadowoleni bo garnitur idealnie na nich leży, w przypadku projektu takimi poprawkami jest adaptacja właśnie.

 

Wróćmy do konkretów jednak, projekt gotowy kupiłem za 2100 adaptacja to koszt 1600-2000 zależy od ilości zmian razem w zaokrągleniu niech będzie nawet te 4 tyś i mam dokładnie to co chciałem mieć nawet strony świata dokładnie tak rozmieszczone jak powinny być .

I gdzie tu jeszcze do 8 tyś które było podawane bardzo w przybliżeniu więc domyślam się że cena mogła by tylko wzrosnąć.

Sam podzwoń i popytaj jakie to są koszta a szybko podejmiesz decyzję dwa, że we wszystkich branżach są osoby bardziej i mniej ogarnięte to, że ktoś zdał egzamin też nie gwarantuje, że robi swoją pracę dobrze.

 

Wszystko ma swoich odbiorców koszt też nie może być zawsze priorytetem, ale nie wmawiajcie ludziom, że jak nie wybiorą projektu indywidualnego to dom za nic nie będzie do nich dopasowany jest tyle projektów gotowych że każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Dla mnie dużym plusem w takim projekcie jest też to że nie stać mnie na błędy architekta a dużo osób na forach się o nich rozpisuje kupując projekt gotowy np mój dom ma już ponad 2000 realizacji wszelkie błędy zostały wypunktowane i poprawione a masa ludzi wymienia sie spostrzeżeniami oraz naprawdę cennymi radami co zrobić lepiej itd.

 

W samym projekcie dostałem w zasadzie wszystko co potrzebuje razem z rozpiską ile materiału potrzebuję na budowę w sztukach/ m3 / kg itd a projekt wykonał uprawniony architekt jest załączone świadectwo i jest w izbie na stronie.

 

Ja jestem zadowolony więc polecam taką opcje z indywidualnego pewnie też można być zadowolonym i choć rozumiem, że trudno jest ustalić cenę z góry za projekt to ja bardzo nie lubię kupować czegoś nie znając ceny z góry to też był jeden z powodów rezygnacji z tej opcji.

Ja za projekt zapłaciłem 2xtyle co piszesz a i tak następnym razem zrobiłbym indywidualny. To wg mnie jedna z niewielu rzeczy podczas budowy na których nie powinno się oszczędzać. I nie dlatego że mnie stać bo mimo wszystko dużym ciosem dla portfela jest zakup "papierka" za xx PLN. Dlatego, że mam świadomość, że dobry architekt wie co robi i będzie potrafił całkowicie sprostać moim wymaganiom a do tego dom będzie jedyny w swoim rodzaju a nie taki jak tysiące już zbudowanych. Coś za coś.... A teraz pomnóż cenę swojego projektu razy powiedzmy 100 (to i tak bardzo ostrożne założenie) i zobaczysz ile dane biuro projektowe zarobiło ( również dzięki Tobie) na jednym zmasowanym projekcie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

X2000 trzeba mnożyć bo tyle razy się sprzedał i skoro jest dobry to czemu mają nie zarabiać na nim ?

Bo ten argument w ogóle do mnie trafia sorry :/

 

Nie mam jakiś aspiracji że dom musi być wyjątkowy zresztą pisałem o tym, że dla mnie to akurat plus że tyle osób go budowało więc dalej sprowadzamy się do tego co kto oczekuje ;)

 

Mi taka opcja bardziej odpowiada nie tylko dlatego że jest taniej.

 

Jednak rozumiem to, że ktoś ceni indywidualność i wyjątkowość dla takich osób właśnie są projekty indywidualne.

Edytowane przez kamil2k3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...