Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Projekt indywidualny jest z reguły droższy od gotowego, nawet z adaptacją. Zwykle dość znacznie.

Tak tanie projekty, jak pisze pirawawa , łącznie z projektami przyłączy i zjazdu, to rzadkość. Także projekt indywidualny projektowi indywidualnemu nierówny.

Przy pytaniu o cenę dopytajcie dokładnie o zakres. Najczęściej projekt indywidualny wycenia się tylko jako projekt budowlany zawierający projekt zagospodarowania działki oraz projekt architektoniczno-budowlany (nie wymaga już "adaptacji", bo jest projektowany bezpośrednio pod daną działkę), często bez projektów instalacji wewnętrznych (nie wszędzie są wymagane). Za projekty przyłączy, instalacji, a do tego projekty wykonawcze, zestawienia, przedmiary czy kosztorysy zwykle trzeba dopłacić.

 

Było tu już wątków na ten temat co niemiara - poszukaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 233
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wszystko zależy od wyobraźni inwestora, czy potrafi opowiedzieć architektowi o tym co chce, a do tego jeszcze odpowiedzieć mu na milion dodatkowych pytań. No i potem sobie wyobrazić na podstawie projektu jak to będzie w rzeczywistości wyglądać. Gotowe projekty można zobaczyć w realu, indywidualnych juz nie.

 

To jest racja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

Mam działkę i od roku wybieram projekt:( Jakaś masakra! Obejrzałam już chyba wszystkie i ciągle coś nie tak. Mam trudną działkę 32x33m, wjazd od płd-wsch tak bardziej od płd. No i jest to łąka, z pasem topoli u sąsiada od strony zachodu. Bardzo bym chciała kuchnię od frontu, dwa pokoje na parterze, łazienka z pralnią, kuchnia min 9m2 ze spiżarnią a poddasze z małą łazienką i tylko 2 pokoje, energooszczędny- dom będzie w parku krajobrazowym- więc solary i wszystko co ekologiczne- mile widziane przez gminę. Garaż min 20m2- może być dobudówką. Mam jeszcze kilka "życzeń" brakujących w projektach gotowych. Jak na ten czas wyglądają ceny projektów indywidualnych? Chętnie skorzystam z usług architekta. Proszę o namiary, może być młody aby miał uprawnienia. Będę budować się tylko systemem gospodarczym- tata budowlaniec i raczej bez kredytu- zrzutka rodzinki.

Dziękuję za wszelkie pomysły i pomoce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Cześć,

zwracam się głównie do tych osób, które wybudowały, bądź budują dom nowoczesny na podstawie indywidualnego projektu. Jestem na etapie wyboru architekta, stąd też liczę na waszą pomoc. Interesuje mnie najbardziej jak wizja architekta ma się do praktyki i czy zaprojektowany dla was dom był prosty w realizacji i czy obyło się bez komplikacji? Czy projekt zawiera technologie energooszczędne i czy sprawdzają się one faktycznie, czy są przerostem formy nad treścią (chodzi mi o przeinwestowanie w pewne technologie)?

 

Kolejna sprawa to kwestia ceny za taki projekt. Zdaję sobie sprawę, że za projekt indywidualny, w dodatku za dom nowoczesny trzeba zapłacić więcej niż za gotowca. Również kwesta wyboru samego projektanta ma wpływ na cenę - jeśli jest to znane studio, to cena z reguły jest bardzo wysoka w stosunku chociażby do tych, które podawane są na ty forum jako przykłady za projekty indywidualne.

 

Czy budując kolejny dom wybralibyście jeszcze raz dotychczasowego projektanta i zapłacili podobną cenę, czy może dalibyście szansę komuś mniej znanemu i wydali mniejsze pieniądze na projekt? A może wręcz przeciwnie - wolelibyście zapłacić więcej, aby być w pełni usatysfakcjonowanym?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ze mam napisane pod moim nick'iem, bo czytam i przeszukuję to forum intensywnie. Niestety nie znalazłem odpowiedzi na swoje wątpliwości, dlatego tez założyłem ten temat. Chciałbym, żeby wszystko co dotyczy polecanych architektów domów nowoczesnych było zebrane pod jednym tematem, wtedy również inni będą mogli z tego skorzystać
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Witam, planuje w najbliższym czasie rozpocząć budowę domu.

Jednak nie mogę się zdecydować czy kupić projekt indywidualny czy typowy. Zależy mi oczywiście na kosztach.

 

Kupiłem wąską działkę 19m x 26m i myślę, że może być problem z wyborem projektu domu. Proszę o porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieliśmy z Żoną ten sam dylemat ale w końcu zdecydowaliśmy się na indywidualny.

 

Kosztował 5200zł czyli niewiele więcej niż gotowiec i jego późniejsza adaptacja.

 

A dowolność w planowaniu, rysowaniu i zmienianiu wszystkiego u architekta wielka.

Do tego architekt podpowiedział nam dużo fajnych rzeczy o których pewnie nie pomyślelibyśmy sami.

 

Pozdrawiam i zachęcam do projektu indywidualnego:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

my również zdecydowaliśmy się na proj. indywidualny (tworzony bazując na projekcie gotowym).

 

projekt gotowy opłaca się tylko w 1 scenariuszu - gdy Twoje zmiany są bardzo niewielkie.

poza tym projekt gotowy jest zawsze przewymiarowany - a jeśli zależy Ci na kosztach to na 90% będziesz mógł zrezygnować z niepotrzebnych dziwactw (tj. balkony, wykusze, wole oka itd.).

 

Jeśli masz sporo czasu to spróbuj odezwać się do kilku architektów w lipcu/sierpniu/wrześniu. To wbrew pozorom sezonowa profesja i można zejść sporo z ceny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja może troszeczkę inaczej podejdę do tematu, może z racji doświadczenia zawodowego :)

Zasadnicza różnica pomiędzy PG / PI polega na tym, że

PI_Projekt Indywidualny jest wypadkową :

1. - potrzeb, możliwości i aspiracji Inwestora ( przyszłego użytkownika budynku )

2. - danych wynikających z działki budowlanej i jej otoczenia ( geotechnika, strony świata, dojazd, media, … )

3. - Warunków Zabudowy / Planu Miejscowego

4. - aktualnych przepisów budowlanych

PG_Projekt Gotowy – dokładnie odwrotnie, a jako że PG nie jest Projektem Budowlanym ( wymaganym dla uzyskania PnB ) wymaga tzw. „adaptacji” ( tj. opracowania Projektu Budowlanego ) w zakresie dostosowania do 1+2+3+4.

 

- koszt realizacji obiektu ( wg PG , PI ) jest stały i wynika z metrażu i rozwiązań projektowych ( odnoszących się do realizacji Inwestycji )

- koszt opracowania Projektu PG / PI jest zdecydowanie różny, wynikający z ujmowania lub nie 1+2+3+4 lub też ( obrazowo rzecz ujmując ) :

inaczej kosztuje „garnitur szyty na miarę”, inaczej ten sam garnitur dla masowego, uśrednionego w potrzebach i gustach odbiorcy, przy czym garnitur kosztuje zdecydowanie mniej niż dom i wymienić się go tak po prostu nie da.

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Niedługo czeka mnie budowa domu i zastanawiam się właśnie nad wynajęciem jakiegoś architekta. Powiedzcie mi jeśli możecie jak znaleźć dobrego fachowca w tej dziedzinie? Jak odróżnic "konowała" od prawdziwego architekta?

 

- w zasadzie Adam626 odpowiedział na to pytanie : doświadczenie … uprawnienia

 

Uprawnienia - w projektowaniu i realizacji inwestycji odpowiedzialność jest OSOBOWA.

Bardzo łatwo sprawdzić, czy ktoś posiada uprawnienia do projektowania, czy też nie. Należy wejść na stronę http://www.izbaarchitektow.pl/ w zakładkę „ Wyszukiwanie czynnych architektów ” wpisując nazwisko osoby podającej się za architekta.

Przynależność do IARP jest jednoznaczna z posiadanymi uprawnieniami zawodowymi do projektowania.

 

Doświadczenie - większość architektów posiada strony internetowe z portfolio projektów i realizacji.

Warto zobaczyć dorobek, ale też i styl opracowywanej Architektury, ... bo też i o nią „ toczy się walka ” :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat zrobliłem indywidualny, gotowy +adaptacja by mnie kosztował dużo więcej (a ten co chciałem wymagał sporej ilości zmian). Niestety nie mogę polecić swojego architekta, bo trochę zrobił na "odwalonego" ten projekt. Oglądałem jego wcześniejsze dzieło (projekt znajomych) i był dużo lepiej zrobiony. Ja jak z nim rozmawiałem to miałem wszystko wyrysowane co i jak chcę, to sam powiedział, że mi projekt potrzebny tylko do uzyskania Pozwolenia na budowę, bo i tak wszystko wiem jak ma być ten dom wybudowany... Całe szczęście, że cena była bardzo "promocyjna"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z mężem zastanawialiśmy się niedawno nad kupnem projektu.

Na początku byłam nastawiona na indywidualny z uwagi na możliwość zaplanowania sobie wyglądu całego projektu jednak gdy dowiedziałam się jakie są koszty, od razu zrezygnowałam.

 

Cena projektu typowego jest o wiele niższa, istnieje przecież teraz tyle projektów do wyboru, że na pewno znajdziesz odpowiadający wymiarom i gustom. Poza tym zawsze można dostosować go i zaadaptować według własnego uznania.

Z tym, że trzeba szukać wydawnictwa które oferuje dobre ceny, bo czasem jeśli kupimy drogi projekt typowy i chcemy dokonać zmian, cena przewyższa projekt indywidualny. niektórzy mówią że po adaptacji gotowego projektu wychodzi drożej. Z tym, że mają na myśli drogie projekty typowe popularnych wydawnictw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama zamówiłam projekt typowy i po dużych zmianach wyszło nas taniej niż indywidualny.

Przy zakupie projektu domu dostalam projekt garażu za 99zł Very Happy

 

Zobacz na ten projekt

wydawnictwo domyigaraze, projekt domu parterowego w23 m6

 

Myślę, że wymiary by odpowiadały a też ceny mają bardzo konkurencyjne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia - projekt indywidualny wyłącznie u doświadczonego architekta i najlepiej z kompletną obsługą aż do PnB. Jeśli znajdziecie projekt gotowy,który przystaje do Waszych potrzeb, to nie ma sensu się rok bujać z projektem indywidualnym. W moim i tak znalazły się błędy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama zamówiłam projekt typowy i po dużych zmianach wyszło nas taniej niż indywidualny.

Przy zakupie projektu domu dostalam projekt garażu za 99zł Very Happy

Zobacz na ten projekt

wydawnictwo domyigaraze, projekt domu parterowego w23 m6

Myślę, że wymiary by odpowiadały a też ceny mają bardzo konkurencyjne

 

żenująca reklama - kup i zapomnij ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...