Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komin do pieca wolnostajacego, wybor pieca m. Jotul a Romotoop


atomm

Recommended Posts

Witam

jestem w trakcie generalnego remontu.

Mam projekt w ktorym przewidziany byl kominek.

Niestety w praktyce okazało się ze projektanci "nie wiedzieli" ze kominek wydziela cieplo i nie mozna ustawiac skorzanych kanap 30 cm od szyby bocznej kominka... :sick:

 

Rozwiazaniem bardzo korzystnym pod pewnymi warunkami wydaje sie zamontowanie pieca wolnostojacego.

Stad prosba o opinie.

 

1. Mam zaplanowany komin - jednen kanal 200mm srednicy do spalin (40 cm na 40 cm obudowa) i drugi kanal wentylacyjny (obudowa 20 cm na 40 cm)

czy w przypadku pieca wolnostojacego te wymiary można zmniejszyc?

2. Komin mial przechodzic przez dwie kondygnacje (ok 7 mkw) - czy sa jakies rozwiazania zeby od pieca w nizszej kondygnacji szla tylko rura pionowo od piece w gore, a komin zaczynal sie w suficie na gorze i przechodzil tylko przez jedna kondygnacje - byloby to rozwiazanie optymalne dla rozkladu salonu

3. Wybor pieca

prosze o opinie za / przeciw w stosunku do moich propozycji pieca na postawie doswiadczenia w uzytkowaniu:

- Jotul F373

- Romotop Avila T

- Scan 85 (cenowo to juz odjazd)

 

Piec planuje uzywac okresowo - nie czesciej niz srednio raz w tygodniu, funkcje dekoracyjnie i dogrzewajaco parter (65 mkw - salon + kuchnia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w praktyce okazało się ze projektanci "nie wiedzieli" ze kominek wydziela cieplo i nie mozna ustawiac skorzanych kanap 30 cm od szyby bocznej kominka... :sick:

 

A dlaczego nie wezmiesz pod uwagę kominka bez szyby bocznej?

Możesz zrobić obudowę izolującą jego bok i przy niej postawić kanapy.

Ja mam telewizor w odległości zero cm od obudowy kominka - nie nagrzewa się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety kanapy usatwione sa w "L", komin na przedłuzeniu dolnej kreski - wolalbym miec widok z drugiej kanapy na ogien, a nie na bok kominka.

W przypadku kozy, instaluja ja bezposrednio pod kominem - bedzie wiecej o ok 70 cm odleglosci do kanapy, w dodatku moge odwrocic ja przodem w strone salonu.

Zreszta w 3 firmach glowili sie nad rozwiazaniem problemu i nic lepszego nie wyszlo.

 

Tak czy inaczej, kwestie komina mam już rostrzynieta - bedzie nieco inny (150 mm srednica i ma byc rura, a nie bloczki systemowe), wentylacyjny tez musi byc, ale nie koniecznie obok.

 

Pzostaje pytanie o wady zalety wymienionych piecy wolnostojacych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...