Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ogrzewanie i wentylacja w jedym to raczej zły pomysł. Inne przepływy, kanały... Z reszta wentylacja to wentylacja a nie ogrzewanie. Tak czy inaczej koszty podawane przez mar1982kaz są całkiem całkiem. Na jakie temperatury masz ustawione atlanticki?

 

to zależy od pomieszczenia i jego przeznaczenia : pralnio-spiżarnia 15-16st, w łazience 21st, ubikacja 20st, sypialnia 20st, pokój dziecka 21st, gabinet 20st, salon 21st, wiatrołap 15st, kuchnia 20st, jadalnia 21st....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

chodzi o to że porównując koszt panelą o mocy 1000wat u różnych producentów ceny są zbliżone. W piecokominkach (dajmy na to7kw) zaczynają się od 500zł nie ma praktycznie górnej granicy cenowej.- Kominek pracuje u mnie około 60dni w roku i to tylko wieczorami, przez pozostałe 300dni jest po prostu meblem - dla ozdoby dla szpanu jak kto woli.

Masz Panel dla ozdoby na suficie,??? ja swoje grzejniki traktuję tylko jako element grzewczy nie ozdobny.

Czy wieczorami zabierasz żonę z lampką wina i siadacie pod włączonym panelem podziwiając jak pracuje?? bo ja właśnie mam tak z piecokominkiem.

Moje Grzejniki atlantica podobnie jak wasze panele Grzeją bo muszą, Piecokominek już nie choć gdy już w nim palę daje baaardzo duży zastrzyk ciepła dla budynku i tego się nie wypieram.

Jest wiele osób na tym forum z różnymi systemami grzewczymi, którzy nie wyobrażają sobie nie mieć również kominka, ja do tych osób należę

 

 

Dlatego właśnie prosimy, abyś podał CAŁKOWITY koszt swojego systemu grzewczego (atlantiki już wiemy, podawałeś, a kosztu kominka niestety nie). My wszyscy podajemy całkowity koszt (w moim przypadku tylko panele, brak kominka i komina - celowo).

Domyślam się, że postanowiłeś zakupić troszkę droższy z pieco-kominków - dlatego tak to boli gdy masz podać koszt całości systemu grzewczego.

 

Poza tym, gdy ma się kominek, nie można powiedzieć, że ma się system grzania bezobsługowy. Niestety, ale trzeba się troszkę pobrudzić czasem, prawda?

Ale jak cię znam, to brudzisz się z kominkiem dla przyjemności - i powiesz, że warto, bo jest "klimacik".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez względu na to czy kominek mam za 3tys. czy za 30tys to w zestawieniu z panelami wychodzi kilka tysi drożej niż z konwektorami.

 

A to oznacza, że to jednak kominek jest głównym, ba: najgłówniejszym źródłem ciepła u ciebie, a atlantiki tylko funkcjonują jako zastępczy (pomocniczy). :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie pomniejszam wręcz przeciwnie - kominek u mnie daje bardzo dużo ciepła - wkład ma moc 5kw - w tygodniu nazbiera się z 15-20godzin palenia co daje mi około 75-100kwh/tydz. - to bardzo dużo bo średnio daje to 10-14kwh/dziennie...... ale tydzień ma 168godzin i paląc przez 15-20godzin/tydz. nie mogę nazywać kominka podstawowym źródłem ciepła..... zresztą kominek traktuje jako element sprawiający, że wieczorkami robi się przytulnie w salonie - lubimy z żoną efekt żywego ognia w salonie - taki kominek to podobnie jak panel promiennik tylko że o mocy 5kw....

 

I dlatego powinieneś wliczyć koszt kominka do atlantików i podać czytelnikom sumę całkowitego systemu grzewczego.

Czy chcesz, czy nie - wręcz musisz nazwać kominek podstawowym źródłem ciepła, a sławetne atlantiki dodatkowym dogrzewaczem...

 

U mnie 100 kWh (tyle co daje ci średnio twój kominek na tydzień) to:

a/ mniej więcej 10-11 dni grzania paneli w ciepłym październiku,

b/ 10 dni grzania paneli w ciepłym listopadzie,

c/ 8 dni grzania paneli w chłodnym pod koniec miesiąca grudniu,

d/ 4-5 dni grzania w mroźnym styczniu

 

To tyle, dziękuję za uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec jakbym nie liczył ponad połowę potrzebnego ciepła dostarczasz kominkiem reszta to konwektory. Cudów nie ma ,stąd tak niskie wyniki w poborze prądu przy podstawowym ogrzewaniu.

 

Tak, to prawda. Powyżej obliczenia jak u mnie ze 100 kWh z paneli (głównie w niskiej taryfie w 80%).

Ale tak polemizujemy z kolegą mar_kaz, a trzeba go pochwalić, że dobrze wybrał system grzewczy. Atlantiki też są ok, ładnie funkcjonują jako dodatkowe źródło ciepła, dogrzewają gdy nie chce się palić w kominku.

Tylko szkoda, że kolega mar_kaz nie chce podać koszt głównego źródła ciepła (100 kWh w tygodniu, 400 w miesiącu to chyba dużo, prawda?). Możesz dumnie stwierdzić, że westfire jest GŁÓWNYM ŹRÓDŁEM CIEPŁA W DOMU.

Dobry wybór !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może źle się wyraziłem - jeśli ktoś rozpala kominek dwa razy w roku dla klimatu, to niech będzie - można traktować kominek jako mebel czy ozdobę. ale jeśli ktoś dostarcza kominkiem 20% albo więcej kWh, to zdecydowanie jest to element systemu grzewczego

 

Jak 20% ? Kominek daje u kolegi mar_kaz o wiele więcej !!! Skąd to wiem?

 

Wg kolegi mar_kaz jego Westfire daje 100 kWh / tydzień = około 400 kWh na miesiąc + 260 kWh "chapnęły" atlantiki (z tego co napisał kolega mar_kaz). Razem w styczniu = 660 kWh, gdzie kominek to aż 60% całkowitego zużycia, a atlantiki 40% (czysta matematyka).

 

Nie chcę się jednak mądrzyć, ale kolega mar_kaz w styczniu tego roku częściej się jednak brudził przy paleniu w kominku....tak na logikę.... (ale on się nie przyzna)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zależy od pomieszczenia i jego przeznaczenia : pralnio-spiżarnia 15-16st, w łazience 21st, ubikacja 20st, sypialnia 20st, pokój dziecka 21st, gabinet 20st, salon 21st, wiatrołap 15st, kuchnia 20st, jadalnia 21st....

 

Bardzo rozsądne temperatury...

U mnie wszędzie 20* w dzień, 19* w nocy (sypialnia nawet 18,5*), garderoba i wiatrołap 15-16*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to prawda. Powyżej obliczenia jak u mnie ze 100 kWh z paneli (głównie w niskiej taryfie w 80%).

Ale tak polemizujemy z kolegą mar_kaz, a trzeba go pochwalić, że dobrze wybrał system grzewczy. Atlantiki też są ok, ładnie funkcjonują jako dodatkowe źródło ciepła, dogrzewają gdy nie chce się palić w kominku.

Tylko szkoda, że kolega mar_kaz nie chce podać koszt głównego źródła ciepła (100 kWh w tygodniu, 400 w miesiącu to chyba dużo, prawda?). Możesz dumnie stwierdzić, że westfire jest GŁÓWNYM ŹRÓDŁEM CIEPŁA W DOMU.

Dobry wybór !!!

 

Dlatego ja mam atlanticki w tandemie z pompą powietrze powietrze. Konwektory w tym układzie sprawdzają się świetnie. Co do Paneli na podczerwień też chciałby m je przetestować. Jakie polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi o to że porównując koszt panelą o mocy 1000wat u różnych producentów ceny są zbliżone. W piecokominkach (dajmy na to7kw) zaczynają się od 500zł nie ma praktycznie górnej granicy cenowej.- Kominek pracuje u mnie około 60dni w roku i to tylko wieczorami, przez pozostałe 300dni jest po prostu meblem - dla ozdoby dla szpanu jak kto woli.

Masz Panel dla ozdoby na suficie,??? ja swoje grzejniki traktuję tylko jako element grzewczy nie ozdobny.

Czy wieczorami zabierasz żonę z lampką wina i siadacie pod włączonym panelem podziwiając jak pracuje?? bo ja właśnie mam tak z piecokominkiem.

Moje Grzejniki atlantica podobnie jak wasze panele Grzeją bo muszą, Piecokominek już nie choć gdy już w nim palę daje baaardzo duży zastrzyk ciepła dla budynku i tego się nie wypieram.

Jest wiele osób na tym forum z różnymi systemami grzewczymi, którzy nie wyobrażają sobie nie mieć również kominka, ja do tych osób należę

 

Ile razy jeszcze trzeba napisać że nie dyskutujemy tu o tym które żródło ogrzewania(kompletne) jest najtańsze. Aby porównać czy któreś jest w stosunku do poniesionych kosztów lepsze, musimy znać jego cene .

 

Tak jak napisałem wcześniej kopiemy się z koniem więc nic tu nie porównamy i nie wyliczymy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie chcę się jednak mądrzyć, ale kolega mar_kaz w styczniu tego roku częściej się jednak brudził przy paleniu w kominku....tak na logikę.... (ale on się nie przyzna)

 

Nie mam potrzeby kłamać - piecokominek ma 5kw mocy grzewczej - rozpalenie wkładu (bez dokładania) daje około 4-5 godzin ciepła - 20-25kw w przypadku 4 rozpaleń w tyg. daje to 100kw - to bardzo dużo, i taki zastrzyk energi przy moim poziomie izolacji jest odczuwalny nawet do 48godzin - nie zmienia to jednak faktu że nawet podczas palenia w piecokominku w niektórych pomieszczeniach włączają się grzejniki bo, piecokominek stoi w salonie i nie mam żadnego rozprowadzenia tego ciepła..... Czy ty gdybyś włączał panel o mocy 5kw tylko w salonie miałbyś wszędzie ciepło?? Dodam jeszcze że nie mam 80m2 tylko 126m2, więc odległości od kominka poszczególnych pomieszczeń spore.

Naprawdę nie mam potrzeby oszukiwania - podane przeze mnie fakty są prawdą, ostatnio kominek używałem w sobotę, dzisiaj też planuję rozpalić wieczorkiem bo mam taką ochotę,

Wiem że dla niektórych kominek to brud i syf i kupe roboty - mnie włożenie drewna do wkładu i podpalenie zajmuje około 5minut, raz w tygodniu wyjmuję szufladę i wyrzucam popiół do kompostownika bo to naturalny nawóz, co zajmuje kolejne 5 minut, tak samo raz w tygodniu uzupełniam skrzynkę na drzewo znajdującą się obok kominka co zajmuje jakieś 10minut - dzieląc cały ten czas na 3-4 rozpalenia w tygodniu daje to 5-7minut pracy 3-4razy w tyg.

całkowit koszt grzania(prąd+drewno) do 1 lutego wyniósł 490zł

w zeszłym roku do 1 lutego było więcej ale pierwsze sezony takie są, mury miały sporo wilgoci co widoczne było po skroplinach w rekuperatorze ( w tym roku połowe mniej skroplin)..... ten sezon planuje zakończyć na poziomie 800-900zł za całość

Edytowane przez mar1982kaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ja mam atlanticki w tandemie z pompą powietrze powietrze. Konwektory w tym układzie sprawdzają się świetnie. Co do Paneli na podczerwień też chciałby m je przetestować. Jakie polecacie?

 

Jest wiele firm w Polsce co sprzedają jak i wypożyczają swoje produkty po gogluj trochę a powinieneś coś znaleźć w swojej okolicy. Ponadto aby mieć jakieś sensowne porównanie do tradycyjnego ogrzewania najlepiej jest odwiedzić dom czy mieszkanie ogrzewane w ten sposób.Ja tak zrobiłem odwiedzając Mariusza i Iwonę (przy okazji gorąco pozdrawiam :) ) dopiero wtedy miałem sensowne pojęcie na czym polega inność w ogrzewaniu promiennikowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej zużycie co 3 dni:

29-31.stycz = +50 kWh (0.....+6)

1-3.luty = +40 kWh (+3.....+10)

 

Podsumowanie ogrzewania w styczniu =700 kWh (z tego 112 dzienna, 588 nocna) , śr. 22,5 kWh / dobę.

Przy odpowiednio ustawionych sterownikach i wygrzewaniu domku w nocnej udało mi się zejść do 16% dzienna / 84% nocna.

Styczeń pochłonął +- tyle, co październik i listopad'15 razem.

 

Zużycie prundu dalej u mnie:

4-5.luty = +30 kWh (-1.... +2) - 2 doby

6-9.luty = +66 kWh (+3.....+9) - 4 doby

 

Powoli dochodzę do prawie 88% / 12% (nocna / dzienna) - dzięki odpowiednim ustawom na sterownikach. Jak pusty dom, ustawiam temp. na +19*, powrót - wracam na nastawę +20*. Mocniej i dłużej wygrzewam w nocnej taryfie...krócej działa w dziennej.

Dlatego przy tak wysokich temperaturach na zewnątrz (noc około +3....+4) zużycie z ostatnich 4 dni jest dość wysokie (ok.16-17 kWh / dobę) - ale to głównie taryfa nocna za 30 gr. Zatem ok. 5,5 PLN za dobę ogrzewania to wynik do przełknięcia...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam potrzeby kłamać - piecokominek ma 5kw mocy grzewczej - rozpalenie wkładu (bez dokładania) daje około 4-5 godzin ciepła - 20-25kw w przypadku 4 rozpaleń w tyg. daje to 100kw - to bardzo dużo, i taki zastrzyk energi przy moim poziomie izolacji jest odczuwalny nawet do 48godzin - nie zmienia to jednak faktu że nawet podczas palenia w piecokominku w niektórych pomieszczeniach włączają się grzejniki bo, piecokominek stoi w salonie i nie mam żadnego rozprowadzenia tego ciepła..... Czy ty gdybyś włączał panel o mocy 5kw tylko w salonie miałbyś wszędzie ciepło?? Dodam jeszcze że nie mam 80m2 tylko 126m2, więc odległości od kominka poszczególnych pomieszczeń spore.

Naprawdę nie mam potrzeby oszukiwania - podane przeze mnie fakty są prawdą, ostatnio kominek używałem w sobotę, dzisiaj też planuję rozpalić wieczorkiem bo mam taką ochotę,

Wiem że dla niektórych kominek to brud i syf i kupe roboty - mnie włożenie drewna do wkładu i podpalenie zajmuje około 5minut, raz w tygodniu wyjmuję szufladę i wyrzucam popiół do kompostownika bo to naturalny nawóz, co zajmuje kolejne 5 minut, tak samo raz w tygodniu uzupełniam skrzynkę na drzewo znajdującą się obok kominka co zajmuje jakieś 10minut - dzieląc cały ten czas na 3-4 rozpalenia w tygodniu daje to 5-7minut pracy 3-4razy w tyg.

całkowit koszt grzania(prąd+drewno) do 1 lutego wyniósł 490zł

w zeszłym roku do 1 lutego było więcej ale pierwsze sezony takie są, mury miały sporo wilgoci co widoczne było po skroplinach w rekuperatorze ( w tym roku połowe mniej skroplin)..... ten sezon planuje zakończyć na poziomie 800-900zł za całość

 

Nawet jeśli palisz 4 x tydzień = 400 kWh z kominka.

Mógłbyś nie palić w ogóle przez 2 tygodnie i wtedy byś odczuł i sprawdził, ile prundu ci zużywają sławetne atlantiki...

 

Ale ty lubisz się brudzić dla przyjemności......:no:

 

Podsumowanie:

1/ twój system ogrzewania nie jest bezobsługowy,

2/ nie wiadomo ile pociągną prundu atlantiki (bez piecyka), bo nie sprawdziłeś grzania na czystym prądzie

3/ na pewno piecyk to bardzo oszczędny system grzewczy - bez dwóch zdań

4/ bardzo możliwe, że osiągniesz pułap 3-cyfrowy za ogrzewanie 2015/16 - tylko i wyłącznie dzięki oszczędnemu kominkowi (którego nie wliczyłeś w swój system grzewczy podając TYLKO atlantiki za 3,5k) :yes:

 

Ja także mam nadzieję nie przekroczyć 1k pln.

Na 100%, jeżeli utrzyma się taki dodatni luty i marzec, to 1k nie osiągnę, ale mam tylko ok. 85 mkw (kubatura ok. 210 m3) - ale ogrzewam TYLKO NA PRĄD !!!

:bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie prundu dalej u mnie:

4-5.luty = +30 kWh (-1.... +2) - 2 doby

6-9.luty = +66 kWh (+3.....+9) - 4 doby

 

Powoli dochodzę do prawie 88% / 12% (nocna / dzienna) - dzięki odpowiednim ustawom na sterownikach. Jak pusty dom, ustawiam temp. na +19*, powrót - wracam na nastawę +20*. Mocniej i dłużej wygrzewam w nocnej taryfie...krócej działa w dziennej.

Dlatego przy tak wysokich temperaturach na zewnątrz (noc około +3....+4) zużycie z ostatnich 4 dni jest dość wysokie (ok.16-17 kWh / dobę) - ale to głównie taryfa nocna za 30 gr. Zatem ok. 5,5 PLN za dobę ogrzewania to wynik do przełknięcia...:yes:

 

czyli widzę że takie bezopsługowe te twoje panele nie są bo ładnych kilka miesięcy je ustawiasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zależy od pomieszczenia i jego przeznaczenia : pralnio-spiżarnia 15-16st, w łazience 21st, ubikacja 20st, sypialnia 20st, pokój dziecka 21st, gabinet 20st, salon 21st, wiatrołap 15st, kuchnia 20st, jadalnia 21st....

 

Domek z użytkowym poddaszem, po podłogach 126m2, dach dwuspadowy. Ściany z mega-maxa+20cm styro 031. Fundamenty 15cm xps. Podloga 20cm styro 032. Poddasze 30cm wełny 033 w skosach, i 40 cm w suficie. . Okna schuco si82 u=0,8. Rekuperator brink excellent. Ogrzewanie elektryczne w "drogiej" taryfie (zwykłe konwektory atlantica) + okazyjnie piecokominek 5kw westfire'a. OZC by Asolt EAH=32 kWh/(m2·rok)

ogrzewanie za sezon2014\2015 (prąd,drewno,brykiety) - 1340zł

:o

Przeczytałem dopiero twoją stopkę. :confused: Wydaje mi się, że należałoby ten wpis troszkę zmodyfikować, gdyż 4 x w tygodniu to nie jest "okazyjnie". Po co oszukiwać czytelników? :confused: Siebie można ;) ale czytelnicy niewinni :no:

I ponownie: ten kominek to bardzo fajna sprawa - idealnie trafiony zakup! Nie wiemy jeszcze ile to ustrojstwo kosztowało (tajemnica spowiedzi), ale spełnia swoją rolę doskonale (z tego co opisujesz).

:bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli widzę że takie bezopsługowe te twoje panele nie są bo ładnych kilka miesięcy je ustawiasz.

 

1/ Nie brudzę się!

2/ Na zasadzie prób i błędów, cały czas się uczę swojego systemu i dążę do wyciągnięcia z nich maxa

3/ Sterowniki po to są, aby się nimi bawić

4/ Bardziej bym się bawił, gdybym miał sterowniki dred'a - ten to ma fajnie :D

:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domek z użytkowym poddaszem, po podłogach 126m2, dach dwuspadowy. Ściany z mega-maxa+20cm styro 031. Fundamenty 15cm xps. Podloga 20cm styro 032. Poddasze 30cm wełny 033 w skosach, i 40 cm w suficie. . Okna schuco si82 u=0,8. Rekuperator brink excellent. Ogrzewanie elektryczne w "drogiej" taryfie (zwykłe konwektory atlantica) + okazyjnie piecokominek 5kw westfire'a. OZC by Asolt EAH=32 kWh/(m2·rok)

ogrzewanie za sezon2014\2015 (prąd,drewno,brykiety) - 1340zł

:o

Przeczytałem dopiero twoją stopkę. :confused: Wydaje mi się, że należałoby ten wpis troszkę zmodyfikować, gdyż 4 x w tygodniu to nie jest "okazyjnie". Po co oszukiwać czytelników? :confused: Siebie można ;) ale czytelnicy niewinni :no:

I ponownie: ten kominek to bardzo fajna sprawa - idealnie trafiony zakup! Nie wiemy jeszcze ile to ustrojstwo kosztowało (tajemnica spowiedzi), ale spełnia swoją rolę doskonale (z tego co opisujesz).

:bye:

 

palę 3-4 razy w tygodniu , a nie 3-4dni w tygodniu - pisząc bardziej szczegółowo to na 168godzin w tygodniu, kominek pracuje 15-20godz/tydzień dla mnie to okazyjnie - inna sprawa i tu przyzna je rację tobie jak i innym że przez te 15-20godzin dostarcza okolo 75-100kw ciepełka co jest sporym wynikiem, ale nie zmienia to faktu że procentowo kominek "pracuje" przez tak krótki okres że uważam że jest to okazyjnie. A propo obsługi to już pisałem ile czasu mi to zajmuje - brudu nie mam bo niby od czego?? popiół wpada do szuflady, którą raz w tyg. opróżniam a nie na panele.... więcej obsługi mam z czyszczeniem wycieraczki w wiatrołapie niż z moim piecokominkiem, i nie piszę tego zlośliwie poprostu po tym co czytam widać że nigdy nie miałeś styczności z takim urządzeniem. Ty się bawisz sterownikami bo po to u ciebie są (tak napisałeś), a ja wkładaniem drewna do kominka - każdy ma swoją "banię" i nie neguję tego bo może jesteś "techniczny" i to lubisz, tylko po co po mnie jedziesz i traktujesz frajdę z palenia w kominku,z podziwiania żywego ognia w salonie jako coś dziwnego, w ogóle nie dopuszczasz do świadomości że można to robić dla przyjemności, że kominek może być dla 'klimatu". Ty jako posiadacz promienników powinieneś to rozumieć bo kominek to też promiennik, tylko że ty swój sterujesz przyciskami a ja zapalniczką....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...