Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam kanałową pompę ciepła powietrze - powietrze (klimatyzator kanałowy) plus grzejniki elektryczne i pozostałości po gazowym które włączałem gdy bardziej przymroziło by podgrzać słabo izolowany parter z dużą ilością okien. Generalnie przy gazie zjadało mi 1000-1200 m3 i utrzymywałem niższe temperatury w domu. Gaz teraz mam w razie "w" i do cwu gdy nie grzeją kolektory i rocznie spalam teraz od 100-150m3. Odkąd zacząłem testować kanałówkę zużycie przez takie miesiące jak ten luty to poziom 230-240 kwh. Mam urządzenie nie z najwyższej półki bo miało być jedynie do sprawdzenia tego typu rozwiązania a tymczasem radzi sobie świetnie a i inni też już są zadowoleni z tego rozwiązania. Wiem jednak że nie każdy akurat uzna to za optimum dla siebie.

 

Ciekawe rozwiązanie masz i o ile dobrze wyczytałem w innym temacie to trochę się na kombinowałeś aby grzało to cały dom.Bo nie jest to gotowy system grzewczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A ja wreszcie doczekałem się swojego licznik i od dziś jadę na taryfie G12w.Więc postanowiłem wprowadzić trochę poprawek w sterownikach aby wykorzystać tańszą taryfę (tu skorzystałem z podpowiedzi Pita) a poza tym obniżyłem temp w domu do 21,5* (stwierdziliśmy rodzinnie że jednak trochę za ciepło jest przy 22* :D ).Oczywiście dam znać jak to się ma i czy zachowam komfort na czym mi najbardziej zależy :D .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe rozwiązanie masz i o ile dobrze wyczytałem w innym temacie to trochę się na kombinowałeś aby grzało to cały dom.Bo nie jest to gotowy system grzewczy.

 

Ja siedzę i mam bzika nad tym by ludzie płacili jak najmniej za utrzymanie budynków nie tylko jeżeli chodzi o ogrzewanie. Tak jak piszę w tym temacie http://forum.muratordom.pl/showthread.php?245730-Tanie-ogrzewanie-domu-klimatyzatorem-od-splita-po-kana%C5%82%C3%B3wk%C4%99 na początku moim celem było zweryfikowanie jak to będzie działać i testy okazały się pomyślne. Generalnie kto założył płaci mniej za grzanie prądem co jest logiczne bo przecież to pompa ciepła jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wreszcie doczekałem się swojego licznik i od dziś jadę na taryfie G12w.Więc postanowiłem wprowadzić trochę poprawek w sterownikach aby wykorzystać tańszą taryfę (tu skorzystałem z podpowiedzi Pita) a poza tym obniżyłem temp w domu do 21,5* (stwierdziliśmy rodzinnie że jednak trochę za ciepło jest przy 22* :D ).Oczywiście dam znać jak to się ma i czy zachowam komfort na czym mi najbardziej zależy :D .

 

Liczysz że zaoszczędzisz? Ja grzeję w jedej taryfie nie wiem czy coś dałobymi grzanie w 2. Generalnie na komforcie termiczny najbardziej zależy nam w dzień nie nocą więc przy moim typie ogrzewania jakoś tego nie widzę. Mam ustawione teraz tak, że kanałówka ma w ustawieniach 21'C i zawsze grzeje o ponad 2'C więc finalnie mam w domu od 21 do nawet 24'C w zależności od pogody oczywiście. Teraz np.na zewnątrz jest 2'C a mam na dole 21,5'C a u góry 23,5'C. Dla mnie za gorąco wolę 20-20,5C. Ale żona zadowolona :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Treaz pytanie odnośnie paneli bo jak pisałem też chcę je przestesować lepiej. Powiedzcie mi szanowni użytkownicy po jakim czasie jest od nich ciepło po włączeniu? Długo trzeba czekać. Jaka jest temp. ich powierzchni?

Jak już wcześniej pisałem między ogrzewanie konwekcyjnym a promiennikowym jest zasadnicza różnica bo promienniki ogrzewają otoczenie a nie powietrze, ciepło z promiennika jest bardzo szybko odczuwalne powiedzmy 2-3 minuty ale aby odczuwać ciepło pochodzące od otoczenia potrzeba trochę więcej czasu.Po moich testach aby czuć że wygrzane jest otoczenie to jakieś 2-3 godziny a najlepiej jest to odczuwalne kiedy dane pomieszczenie jest ogrzewane non stop przez promiennik dlatego polecam aby opinie o ogrzewaniu promiennikami wypowiadać po sprawdzeniu u kogoś kto ma taki system grzewczy (sam tak zrobiłem wiec wiem o czym piszę).U mnie panele pacujące cyklicznie aby utrzymać temp włączają się bardzo różnie od powiedzmy minuty do 5-8 minut osiągaja temp max 50-60*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wcześniej pisałem między ogrzewanie konwekcyjnym a promiennikowym jest zasadnicza różnica bo promienniki ogrzewają otoczenie a nie powietrze, ciepło z promiennika jest bardzo szybko odczuwalne powiedzmy 2-3 minuty ale aby odczuwać ciepło pochodzące od otoczenia potrzeba trochę więcej czasu.Po moich testach aby czuć że wygrzane jest otoczenie to jakieś 2-3 godziny a najlepiej jest to odczuwalne kiedy dane pomieszczenie jest ogrzewane non stop przez promiennik dlatego polecam aby opinie o ogrzewaniu promiennikami wypowiadać po sprawdzeniu u kogoś kto ma taki system grzewczy (sam tak zrobiłem wiec wiem o czym piszę).U mnie panele pacujące cyklicznie aby utrzymać temp włączają się bardzo różnie od powiedzmy minuty do 5-8 minut osiągaja temp max 50-60*

 

Znam zasadę działania paneli bo testowałem folie na podczerwień. Chciałem jednak wiedzieć jak te panele rzeczywiście w praniu działają a wiem że najprawdziwszą prawdę przeważnie mówi użytkownik :) Zatem dzięki za informacje. Myślałem żeby taki panel dorzucać do łazienek właśnie aby włączał się przed kąpielą i dawał te promyki :). Ty w łazience masz sam panel czy równiez podłógówkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam zasadę działania paneli bo testowałem folie na podczerwień. Chciałem jednak wiedzieć jak te panele rzeczywiście w praniu działają a wiem że najprawdziwszą prawdę przeważnie mówi użytkownik :) Zatem dzięki za informacje. Myślałem żeby taki panel dorzucać do łazienek właśnie aby włączał się przed kąpielą i dawał te promyki :). Ty w łazience masz sam panel czy równiez podłógówkę?

Mam panel +podłogówkę 650w panel i 300w podłogi ,chciałem mieć ciepłą podłogę bo nie lubie chodzić po zimnych płytkach i muszę przyznać że to super rozwiązanie :D tym bardziej że łazienka stanowi u mnie najmniejszy koszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam panel +podłogówkę 650w panel i 300w podłogi ,chciałem mieć ciepłą podłogę bo nie lubie chodzić po zimnych płytkach i muszę przyznać że to super rozwiązanie :D tym bardziej że łazienka stanowi u mnie najmniejszy koszt.

 

Podlogowka działa cały czas? Co masz mate pod płytki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

]Liczysz że zaoszczędzisz? Ja grzeję w jedej taryfie nie wiem czy coś dałobymi grzanie w 2[/b]. Generalnie na komforcie termiczny najbardziej zależy nam w dzień nie nocą więc przy moim typie ogrzewania jakoś tego nie widzę. Mam ustawione teraz tak' date=' że kanałówka ma w ustawieniach 21'C i zawsze grzeje o ponad 2'C więc finalnie mam w domu od 21 do nawet 24'C w zależności od pogody oczywiście. Teraz np.na zewnątrz jest 2'C a mam na dole 21,5'C a u góry 23,5'C. Dla mnie za gorąco wolę 20-20,5C. Ale żona zadowolona :)[/quote']

 

Policzmy G12W:

pn-pt godz.6-13 + 15-22 = dzienna taryfa (14h)

pn-pt godz.13-15 + 22-6 = nocna taryfa (10h)

sb-N cała doba nocna, czyli od godz.22 w piątek do godz.6 rano w poniedziałek tańsza taryfa.

RAZEM:

tydzień 7 dni x 24h = 168h

taryfa dzienna - 70h

taryfa nocna - 98h

 

Już na starcie przy nie zmienianiu niczego i nie grzebaniu przy sterownikach można zaoszczędzić, gdyż taryfa dzienna stanowi 42%, a nocna 58%.

 

Ja dzięki odpowiednim ustawom sterowników schodzę nawet ostatnio do około 10% dzień (=66 gr) / 90% noc (=30 gr).

 

Średnia cena 1 kWh = 48 gr (zużycie prądu 50/50)

 

W styczniu średnia cena 1 kWh = 38 gr, w lutym = 36,5 gr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Treaz pytanie odnośnie paneli bo jak pisałem też chcę je przestesować lepiej. Powiedzcie mi szanowni użytkownicy po jakim czasie jest od nich ciepło po włączeniu? Długo trzeba czekać. Jaka jest temp. ich powierzchni?

 

Tak jak napisał Dread. 2 do 3 minut i czuć ciepło.

Po tym jak u mnie zepsuł się dynamiczny piec akumulacyjny - zamontowane zostały panele. W międzyczasie nieco się w mieszkaniu wychłodziło (18*C). Po zamontowaniu paneli, praktycznie 2-3 minuty i zaczynałem odczuwać ciepło. Zdecydowanie zrobiło to od razu na mnie wrażenie. Temperatura powierzchni moich paneli (bardziej listew, bo są długie i wąskie) jest wyższa i wynosi około 80*C (mierzona pirometrem).

Ponieważ wcześniej miałem ogrzewanie typowo konwekcyjne to na temat odczuwania temperatury obecnie mogę coś napisać (i pisałem już o tym wcześniej).

Rzeczywiście jest tak, że odczuwana przez organizm temperatura jest wyższa niż ustawiona. Mam w mieszkaniu ustawione 20,5 (histereza +/- 0,5*C) i odczuwam ją jakby rzeczywiście było o powiedzmy 2*C więcej ustawione. Nie ma zaduchu i nie ma zaparowanych okien. W całym mieszkaniu komfort cieplny jest taki dokładnie taki sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Dread. 2 do 3 minut i czuć ciepło.

Po tym jak u mnie zepsuł się dynamiczny piec akumulacyjny - zamontowane zostały panele. W międzyczasie nieco się w mieszkaniu wychłodziło (18*C). Po zamontowaniu paneli, praktycznie 2-3 minuty i zaczynałem odczuwać ciepło. Zdecydowanie zrobiło to od razu na mnie wrażenie. Temperatura powierzchni moich paneli (bardziej listew, bo są długie i wąskie) jest wyższa i wynosi około 80*C (mierzona pirometrem).

Ponieważ wcześniej miałem ogrzewanie typowo konwekcyjne to na temat odczuwania temperatury obecnie mogę coś napisać (i pisałem już o tym wcześniej).

Rzeczywiście jest tak, że odczuwana przez organizm temperatura jest wyższa niż ustawiona. Mam w mieszkaniu ustawione 20,5 (histereza +/- 0,5*C) i odczuwam ją jakby rzeczywiście było o powiedzmy 2*C więcej ustawione. Nie ma zaduchu i nie ma zaparowanych okien. W całym mieszkaniu komfort cieplny jest taki dokładnie taki sam.

 

Dzięki za info. Co do zaduchu, zaparowanych okien... to od tego jest sprawna wentylacja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam bym najchętniej wypierdzielił gaz z domu i zamontował panele na podczerwień. Sęk w tym, że to jest chyba najdroższy sposób ogrzewania na świecie.

 

Ja w zasadzie tak zrobiłem tyle że nie wrzuciłem paneli lecz pompę powietrze-powietrze i konwektory. Gaz został w razie ogromnych mrozów i grzeje cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podlogowka działa cały czas? Co masz mate pod płytki?

W podłodze mam mate wklejoną pod płytki.Podłoga nie działa cały czas bo to zbędne,działa 3 godziny rano (5-8) i wieczorem(18-21) czyli 6 godzin dziennie.Ma być ciepło kiedy jest to najbardziej potrzebne pozostały okres utrzymuje na sterowniku temp 21*.Podobnie pracują panele i w okresie kiedy są najbardziej potrzebne czyli rano i wieczorem a pozostały czas mam ustawione 21*.A tu fotki ze sterowników od paneli i podłogi jeden to W-Up(steruje panelem 650W) drugi DEVI-T(steruje matą 300W)

 

W-Up luty 2016

DSC_0181.jpg

 

DEVI-T pomiar ostatnie 30dni

DSC_0192.jpg

 

Zdjęcia zrobione dziś 19-09 i temp w łazience

DSC_0193.jpg

Edytowane przez dred1975
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczysz że zaoszczędzisz? Ja grzeję w jedej taryfie nie wiem czy coś dałobymi grzanie w 2. Generalnie na komforcie termiczny najbardziej zależy nam w dzień nie nocą więc przy moim typie ogrzewania jakoś tego nie widzę. Mam ustawione teraz tak, że kanałówka ma w ustawieniach 21'C i zawsze grzeje o ponad 2'C więc finalnie mam w domu od 21 do nawet 24'C w zależności od pogody oczywiście. Teraz np.na zewnątrz jest 2'C a mam na dole 21,5'C a u góry 23,5'C. Dla mnie za gorąco wolę 20-20,5C. Ale żona zadowolona :)

 

No tak te baby tylko je grzać (wróć) ogrzewać:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzmy G12W:

pn-pt godz.6-13 + 15-22 = dzienna taryfa (14h)

pn-pt godz.13-15 + 22-6 = nocna taryfa (10h)

sb-N cała doba nocna, czyli od godz.22 w piątek do godz.6 rano w poniedziałek tańsza taryfa.

RAZEM:

tydzień 7 dni x 24h = 168h

taryfa dzienna - 70h

taryfa nocna - 98h

 

Już na starcie przy nie zmienianiu niczego i nie grzebaniu przy sterownikach można zaoszczędzić, gdyż taryfa dzienna stanowi 42%, a nocna 58%.

 

Ja dzięki odpowiednim ustawom sterowników schodzę nawet ostatnio do około 10% dzień (=66 gr) / 90% noc (=30 gr).

 

Średnia cena 1 kWh = 48 gr (zużycie prądu 50/50)

 

W styczniu średnia cena 1 kWh = 38 gr, w lutym = 36,5 gr

 

Jakby nie liczył tak właśnie wychodzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj duzo ... duzo .... jak patrze na swoje rachunki ....

a komfort nieporownywalny !!!!

 

 

i do tego te temperatury ....

 

pozal sie .....

 

Dziennik (Arizona) R$K:

 

Post #2815:

od 17 sierpnia do 10 lutego zużycie całego domu 5 393 kWh - 20% z tego w drogiej 1116 kWh.

 

Baaaaardzo duże zużycie za niecałe pół roku - niedługo R$K "dolarowych dutkuff" nie starczy :cool:

 

Post #2817:

3271,4 kWh - od początku sezonu ...hmmm, dobrze jest .....

 

U mnie o wiele mniej, ale mam 2 x mniejszą powierzchnię. Najciekawsze jednak jest to słynne 18,9kWh/m2 za sezon, co R$K obliczyli kiedyś (i co się dolarek tak cieszył, a nawet jarał). 18,9 już dawno przekroczone.... ale to co, dolarek zadowolony - a to najważniejsze :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...