Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ja mam taką pompę

https://galmet.com.pl/uploads/productfiles/instrukcja_obslugi_i_montazu_pompa_ciepla_basic_galmet_pl_01042016.pdf

A to typ który podałeś

http://www.cool.pl/files/viviverti_pompy_ciepla_do_cieplej_wody_uzytkowej.pdf

Owszem są pewne różnice np. COP GALMET to 3,2 a VIVIVERTI 3,8 ale to zaledwie 0,6 różnicy

 

Co do termostatów to wymieniłem je na inne miałem 3IE ładne kolorowe dotykalskie a zamieniłem je na PT14-P(bardzo proste) ale mające dwie zasadnicze różnice, ręczną histerezę i minimalny czas załączenia. Opiszę całość na końcu miesiąca jak zakończy się test.

Stopki jakoś nie chciało mi się zrobić i tak już zostało:)

 

 

Cześć Sebo,

 

Co zrobiłeś z tymi super sterownikami 3IE ? Sprzedałeś (po ile?), czy leżą i czekają na kupca.....

 

Odnośnie paneli: już nie testuję nic, mam poustawiane jak rok temu, histerezę zmieniłem na +1 st (miałem +0,5).

Trochę mniejszy komfort, jednak odczuwam to w postaci chłodu - ale ekonomiczniej od 30-50% taniej wychodzi (tzn. krócej działają panele).

 

Wynika to z tego, iż jak panel się już "rozbuja" to łatwiej mu dogrzać o ten 1 stopień. Jak już zacznie grzać, to szkoda mu przerywać po tych kilkunastu minutach (histereza 0,5 st). Działa to identycznie jak w samochodzie zimą - silnik zimny, spalanie większe, jak tylko się rozgrzeje - spalanie spada.

 

Przykład (z moich zapisków z sezonu zimowego 2015/16):

Jeden z pokoi 13,3m2 (33m3): histereza 0,5 st = 19 minut vs. histereza 1 st = 30 minut

Jedyna wada, tak jak pisałem, mniejszy komfort, czuć trochę to wychłodzenie...

 

Podsumowanie użytkownika-praktyka:

 

Ogólnie panele na podcz. to żadne cuda-niewidy!!!

Mogą działać samodzielnie, jako jedyne źródło grzewcze, ale o wiele lepiej, jak współpracują z podłogówką na prąd (maty), np. w łazience, kuchni - tzn. tam gdzie są płytki. Kto ma kominek - drewno bardzo zmniejsza zużycie prądu przez panele.

 

To tyle, pozdrawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Cześć dawno Cię nie było:)

 

Jeszcze na sprzedałem ale chcę się ich wyzbyć pewnie wystawie je niedługo na znanym portalu.Niedawno pojawił się to kolega Pan Kejk który zamieścił info o swoim ogrzewaniu zrealizowanym na ciekawych matach i jakie zastosowano do tego sterowanie.Więc poszperałem trochę co to takiego i znalazłem w tych termostatach coś o czym mieliśmy nawet kilka razy rozmawiać a mianowicie czas potrzebny do tego aby panel się odpowiednio rozgrzał przez co skutecznie promieniował.Tam jest taka opcja jak minimalny czas pracy więc postanowiłem przetestować takie termostaty.Opiszę całoć na koniec miesiąca albo w pierwszych dniach lutego jak już będę miał wynik zużycia czyli konkretną "cyfrę" bo dla mnie to podstawa.Mam do Ciebie prośbę możesz podrzucić zużycie z obecnego sezonu takie comiesięczne podsumowanie.

Edytowane przez dred1975
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć dawno Cię nie było:)

 

Jeszcze na sprzedałem ale chcę się ich wyzbyć pewnie wystawie je niedługo na znanym portalu.Niedawno pojawił się to kolega Pan Kejk który zamieścił info o swoim ogrzewaniu zrealizowanym na ciekawych matach i jakie zastosowano do tego sterowanie.Więc poszperałem trochę co to takiego i znalazłem w tych termostatach coś o czym mieliśmy nawet kilka razy rozmawiać a mianowicie czas potrzebny do tego aby panel się odpowiednio rozgrzał przez co skutecznie promieniował.Tam jest taka opcja jak minimalny czas pracy więc postanowiłem przetestować takie termostaty.Opiszę całoć na koniec miesiąca albo w pierwszych dniach lutego jak już będę miał wynik zużycia czyli konkretną "cyfrę" bo dla mnie to podstawa.Mam do Ciebie prośbę możesz podrzucić zużycie z obecnego sezonu takie comiesięczne podsumowanie.

 

 

No hej,

 

Proszę bardzo. Pamiętaj tylko, że u mnie panują dość niskie temperatury wewnątrz, przypomnę: około 18,6-19 st w większości pomieszczeń (18,6 jak pusty dom), sypialnia 18 st, garderoba+wiatrołap ustawiłem na 15 st.

 

Zużycie prądu (G12W):

Październik'16 = 178 kWh panele (294 kWh całość na wszystko) - śr. 7 / dobę

Listopad'16 = 367 kWh panele (481 kWh - całość) - śr. 12,5 / dobę

Grudzień'16 = 465 kWh panele (580 kWh całość) - śr. 15 / dobę

 

Dzienna taryfa - ok.22% , nocna - 78% (odpowiednio poustawiane sterowniki)

 

Zużycie dla mnie spore, bo często wietrzę dom (gdy na zewn. wyż, mała wilgotność + słońce)

 

Podaj mi zużycie u Cb >> panele + maty.

 

Pozdrawiam,

Edytowane przez z78-pit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć dawno Cię nie było:)

 

Jeszcze na sprzedałem ale chcę się ich wyzbyć pewnie wystawie je niedługo na znanym portalu.Niedawno pojawił się to kolega Pan Kejk który zamieścił info o swoim ogrzewaniu zrealizowanym na ciekawych matach i jakie zastosowano do tego sterowanie.Więc poszperałem trochę co to takiego i znalazłem w tych termostatach coś o czym mieliśmy nawet kilka razy rozmawiać a mianowicie czas potrzebny do tego aby panel się odpowiednio rozgrzał przez co skutecznie promieniował.Tam jest taka opcja jak minimalny czas pracy więc postanowiłem przetestować takie termostaty.Opiszę całoć na koniec miesiąca albo w pierwszych dniach lutego jak już będę miał wynik zużycia czyli konkretną "cyfrę" bo dla mnie to podstawa.Mam do Ciebie prośbę możesz podrzucić zużycie z obecnego sezonu takie comiesięczne podsumowanie.

 

 

Aha,

 

Za cały rok 2016 (styczeń - grudzień) zapłaciłem 1777 zł za CAŁY prąd >> za 4163 kWh (Dzienna = 762 kWh = 18% , Noc = 3401 kWh = 82%)

Za 2015 było 90 zł mniej (w 2016 doszły nowe urządzenia)

 

Napisz jak tam u Cb finansowo za rok.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zeszły zimowy sezon pochłonął 3464 kWh (7 miesięcy grzania), co kosztowało 1120 PLN (72 kWh/m2)

Obecny sezon (najzimniejszy jak do tej pory) pochłonął już blisko 2600 kWh. Przewiduję, że całościowe zużycie wyniesie ponad 4000 kWh.

 

Pojawiła się także myśl, żeby na dachu postawić instalację fotowoltaiczną 5kWp - ilość energii wyprodukowanej w lecie mogła by być wykorzystywana w zimie.

Jest to ciekawa opcja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha,

 

Za cały rok 2016 (styczeń - grudzień) zapłaciłem 1777 zł za CAŁY prąd >> za 4163 kWh (Dzienna = 762 kWh = 18% , Noc = 3401 kWh = 82%)

Za 2015 było 90 zł mniej (w 2016 doszły nowe urządzenia)

 

Napisz jak tam u Cb finansowo za rok.

 

Pozdrawiam,

 

A mieszkasz w ogóle? :p Ja za sam prąd bytowy płacę ponad 2000 zł rocznie, a jakoś nie mam nic mocno prądożernego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha,

 

Za cały rok 2016 (styczeń - grudzień) zapłaciłem 1777 zł za CAŁY prąd >> za 4163 kWh (Dzienna = 762 kWh = 18% , Noc = 3401 kWh = 82%)

Za 2015 było 90 zł mniej (w 2016 doszły nowe urządzenia)

 

Napisz jak tam u Cb finansowo za rok.

 

Pozdrawiam,

 

Obecny sezon grzewczy

pażdz 354 kWh

listop 483 kWh

grudz 570 kWh

Koszt to 693 zł jak będzie dalej zobaczymy

Całoroczny koszy za energię to ~2500 przy zużyciu ~5500 kWh jak będzie teraz zobaczymy.Własny licznik mam od 3.03.2016 i do 1.01.2017 zużyłem:

T 4402 kWh

T1 1514 kWh (35%)

T2 2888 kWh (65%)

Koszt to (T1 1120zł +T2 1039zł) 2159zł na wszystko CO,CWU i użytkowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No hej,

 

Proszę bardzo. Pamiętaj tylko, że u mnie panują dość niskie temperatury wewnątrz, przypomnę: około 18,6-19 st w większości pomieszczeń (18,6 jak pusty dom), sypialnia 18 st, garderoba+wiatrołap ustawiłem na 15 st,

 

Hm... niewiel mniej niz Ty w domu, mam obecnie w nieogrzewanym bezposrednio garazu. Na dluzsza mete jest tam - delikatnie to ujmujac - malo komfortowo nawet dla kogos, kto woli zdecydowanie chlod niz gorac, a ja do takich wlasnie naleze.

To swiadome dzialanie, czy ekonomiczna koniecznosc? Jak to znosi rodzinka? Masz jakies kobiety w domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... niewiel mniej niz Ty w domu, mam obecnie w nieogrzewanym bezposrednio garazu. Na dluzsza mete jest tam - delikatnie to ujmujac - malo komfortowo nawet dla kogos, kto woli zdecydowanie chlod niz gorac, a ja do takich wlasnie naleze.

To swiadome dzialanie, czy ekonomiczna koniecznosc? Jak to znosi rodzinka? Masz jakies kobiety w domu?

 

Dyskutowaliśmy już o tym to mnie się dostało od magików i innych tam... Ale widocznie tak jest dobrze. Przy tych panelach jak działają to odczucie ciepła jest inne . Gorzej jak nie działają i jest mocno mroźno na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... niewiel mniej niz Ty w domu, mam obecnie w nieogrzewanym bezposrednio garazu. Na dluzsza mete jest tam - delikatnie to ujmujac - malo komfortowo nawet dla kogos, kto woli zdecydowanie chlod niz gorac, a ja do takich wlasnie naleze.

To swiadome dzialanie, czy ekonomiczna koniecznosc? Jak to znosi rodzinka? Masz jakies kobiety w domu?

 

A to nie jest tak, że panele na podczerwień grzeją bardziej człowieka niż powietrze? Stąd temperatury na termometrach mogą wydawać się zbyt niskie ale mieszkańcy odczuwają działanie promieni podczerwonych i jest im cieplej. W domu, w którym nie ma dużej wilgoci (a to woda właśnie jest nośnikiem energii) termometry nie będą mocno reagować na działanie promienników na podczerwień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecny sezon grzewczy

pażdz 354 kWh

listop 483 kWh

grudz 570 kWh

Koszt to 693 zł jak będzie dalej zobaczymy

Całoroczny koszy za energię to ~2500 przy zużyciu ~5500 kWh jak będzie teraz zobaczymy.Własny licznik mam od 3.03.2016 i do 1.01.2017 zużyłem:

T 4402 kWh

T1 1514 kWh (35%)

T2 2888 kWh (65%)

Koszt to (T1 1120zł +T2 1039zł) 2159zł na wszystko CO,CWU i użytkowy.

 

 

Hej Seba,

 

Nieźle..... to tylko z paneli zużycie podałeś, czy całość prądu na całe domostwo ??? Tym bardziej, że masz WM oraz wyższe temperatury w domu !

 

Jeszcze raz powtarzam: dobrze do paneli dołożyć pod płytki maty grzewcze (lub kable grzewcze) - to sporo daje oszczędności, ja głupi zrezygnowałem świadomie, bo mam duży grzejnik ścienny "drabinę" - ALE ZOSTAŁO MI KILKA PŁYTEK PODŁOGOWYCH DO ŁAZIENKI I NA WIOSNĘ CHYBA WYWALĘ JE I WSTAWIĘ 1,5-2m2 maty...

 

Sebo - teraz w dniu 2. marca 2017 koniecznie spisz liczniki i będziesz miał dokładnie ile zużyłeś za cały rok energii - równo 365 dni.

 

Odnośnie Dziennej i Nocnej, to troszkę słabo %-owo wychodzi..... musisz poustawiać trochę sterowniki, żeby chociaż zlazła Dzienna do 25% (suka T1 jest 2 x droższa od nocnej T2 :wiggle: )

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zeszły zimowy sezon pochłonął 3464 kWh (7 miesięcy grzania), co kosztowało 1120 PLN (72 kWh/m2)

Obecny sezon (najzimniejszy jak do tej pory) pochłonął już blisko 2600 kWh. Przewiduję, że całościowe zużycie wyniesie ponad 4000 kWh.

 

Pojawiła się także myśl, żeby na dachu postawić instalację fotowoltaiczną 5kWp - ilość energii wyprodukowanej w lecie mogła by być wykorzystywana w zimie.

Jest to ciekawa opcja :)

 

Witam,

 

Instalacja fotowoltaiczna nie opłaca się, myślę nad tym już od 2 lat odkąd temat zaczął być na topie. Liczyłem kilkanaście razy i przy małym zużyciu prądu to się nie zwróci (prawie) nigdy, a trzeba będzie wymieniać...

 

A poza tym: to tak nie działa, że zyski z okresu letniego "wejdą" ci na zimę :D fajnie by było....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Instalacja fotowoltaiczna nie opłaca się, myślę nad tym już od 2 lat odkąd temat zaczął być na topie. Liczyłem kilkanaście razy i przy małym zużyciu prądu to się nie zwróci (prawie) nigdy, a trzeba będzie wymieniać...

 

A poza tym: to tak nie działa, że zyski z okresu letniego "wejdą" ci na zimę :D fajnie by było....

 

Chyba że dają dofinansowanie. U jednego z inwestorów dopłaca 8 tys zł a ma za to 5KW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zeszły zimowy sezon pochłonął 3464 kWh (7 miesięcy grzania), co kosztowało 1120 PLN (72 kWh/m2)

Obecny sezon (najzimniejszy jak do tej pory) pochłonął już blisko 2600 kWh. Przewiduję, że całościowe zużycie wyniesie ponad 4000 kWh.

 

Pojawiła się także myśl, żeby na dachu postawić instalację fotowoltaiczną 5kWp - ilość energii wyprodukowanej w lecie mogła by być wykorzystywana w zimie.

Jest to ciekawa opcja :)

 

 

Przy Twoim zużyciu prądu, który podajesz - szkoda $$ na inst. fotowoltaiczną. ALE jest to modne ostatnio, i jak ktoś musi wydać 15-20k to czemu nie...

 

W Polsce dni słoneczne zimą są w okresie, kiedy jest stosunkowo najcieplej (np. dzisiaj 11.01 - w dzień -5st, w nocy -11st). Dom potrzebuje w nocy prądu (taryfa nocna), a z paneli ich nie dostaniesz, musisz brać od dystrybutora.

 

Instalacja 5kW być może wyprodukuje 4500-4600 kWh (choć w to wątpię), ale odda ci do domu tylko w dzień (kiedy zazwyczaj nikogo nie ma), reszta się "zmarnuje", bo z tego co wiem nie sprzedasz prądu do sieci.

Nie jestem od kilku miesięcy w temacie, bo przestałem juz rozważać instalację u siebie...

 

Można sprzedawać prąd do sieci? Ustawa jest już, czy pisiory zamietli pod dywan? Troszkę popadłem w sen zimowy odkąd się upewniłem, że inst. fotow. jest kompletnie nieopłacalna dla 4-5MWh / rok.

 

Pamiętaj: za dystrybucję i tak płacisz, tylko sprzedawcy prądu zapłacisz "trochę" mniej.

 

To co sprzedawcy ci wyliczają, jak dzwonią - to są mity - w założeniu, że wykorzystasz całe 100% prądu, które wyprodukują panele - a to nierealne. Przy dobrym słoneczku 1/10 tego jest realna...

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...