Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A to nie jest tak, że panele na podczerwień grzeją bardziej człowieka niż powietrze? Stąd temperatury na termometrach mogą wydawać się zbyt niskie ale mieszkańcy odczuwają działanie promieni podczerwonych i jest im cieplej. W domu, w którym nie ma dużej wilgoci (a to woda właśnie jest nośnikiem energii) termometry nie będą mocno reagować na działanie promienników na podczerwień.

 

Tak w wielkim skrócie

Panele czy promienniki poprzez promieniowanie podczerwone "grzeją" wszystko w promieniu ich zasięgu czyli przedmioty na które pada promieniowanie ,powietrze jest ogrzewane pośrednio poprzez te przedmioty. Ogrzewanie z np. typowego kaloryfera dział odwrotnie bo ogrzewane jest powietrze a dzięki cyrkulacji ciepłego już powietrza ogrzewane jest otoczenie czyli np przedmioty znajdujące się wokół. Z tej "odwrotności" przkazywania energii jest inne poczucie ciepła dla tych samych temp w pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w wielkim skrócie

Panele czy promienniki poprzez promieniowanie podczerwone "grzeją" wszystko w promieniu ich zasięgu czyli przedmioty na które pada promieniowanie ,powietrze jest ogrzewane pośrednio poprzez te przedmioty. Ogrzewanie z np. typowego kaloryfera dział odwrotnie bo ogrzewane jest powietrze a dzięki cyrkulacji ciepłego już powietrza ogrzewane jest otoczenie czyli np przedmioty znajdujące się wokół. Z tej "odwrotności" przkazywania energii jest inne poczucie ciepła dla tych samych temp w pomieszczeniu.

 

Sprawdzałeś jak wygląda podgrzanie tym panelem podłogi? Miałeś sprawdzić, czy coś się zmienia temperatura w łazience na płytkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Seba,

 

Nieźle..... to tylko z paneli zużycie podałeś, czy całość prądu na całe domostwo ??? Tym bardziej, że masz WM oraz wyższe temperatury w domu !

 

Jeszcze raz powtarzam: dobrze do paneli dołożyć pod płytki maty grzewcze (lub kable grzewcze) - to sporo daje oszczędności, ja głupi zrezygnowałem świadomie, bo mam duży grzejnik ścienny "drabinę" - ALE ZOSTAŁO MI KILKA PŁYTEK PODŁOGOWYCH DO ŁAZIENKI I NA WIOSNĘ CHYBA WYWALĘ JE I WSTAWIĘ 1,5-2m2 maty...

 

Sebo - teraz w dniu 2. marca 2017 koniecznie spisz liczniki i będziesz miał dokładnie ile zużyłeś za cały rok energii - równo 365 dni.

 

Odnośnie Dziennej i Nocnej, to troszkę słabo %-owo wychodzi..... musisz poustawiać trochę sterowniki, żeby chociaż zlazła Dzienna do 25% (suka T1 jest 2 x droższa od nocnej T2 :wiggle: )

 

Pozdr

 

No przecież napisałem

Wyszczególnione ogrzewanie (panele i podłoga) jak i całkowite zużycie od marca do końca grudnia.

Oczywiście że spiszę licznik na początku marca:yes:

 

To fakt maty pod płytkami to super sprawa jak masz możliwość to rób będziesz mega zadowolony mnie mata w łazience pobiera dzienne średnio 1,2kWh a utrzymuje rano i wieczorem temp 25,5* (oczywiście podłogi)

Miałem na wcześniejszych sterownikach poustawiane w drogiej czyli rano i popołudniu mniejszą temp 21,5 a nie 22 po zmianie termostatów w ramach testów mam ustawione na stałe 22.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałeś jak wygląda podgrzanie tym panelem podłogi? Miałeś sprawdzić, czy coś się zmienia temperatura w łazience na płytkach.

 

A faktycznie kiedyś o to pytałeś ale aby to sprawdzić i konkretnie przetestować musiał bym wyłączyć podłogę.Aby nagrzać podłogę (pokrytą ceramika) panelem który jest 2,6m nad to o ile pomiarowo (pirometr) może wskazać wzrost temp to utrzymanie jej dłużej w tej temp (przy cyklicznej pracy paneli) raczej będzie nierealne.W dotyku i tak będzie zimna i mało komfortowa. Obecnie temp w łazience 21* podłoga też .Grzanie podłogi włącza się o 19-00 i utrzymuje ją na zadanym poziomie do 21-30 potem się wyłącza.

Edytowane przez dred1975
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy Twoim zużyciu prądu, który podajesz - szkoda $$ na inst. fotowoltaiczną. ALE jest to modne ostatnio, i jak ktoś musi wydać 15-20k to czemu nie...

 

W Polsce dni słoneczne zimą są w okresie, kiedy jest stosunkowo najcieplej (np. dzisiaj 11.01 - w dzień -5st, w nocy -11st). Dom potrzebuje w nocy prądu (taryfa nocna), a z paneli ich nie dostaniesz, musisz brać od dystrybutora.

 

Instalacja 5kW być może wyprodukuje 4500-4600 kWh (choć w to wątpię), ale odda ci do domu tylko w dzień (kiedy zazwyczaj nikogo nie ma), reszta się "zmarnuje", bo z tego co wiem nie sprzedasz prądu do sieci.

Nie jestem od kilku miesięcy w temacie, bo przestałem juz rozważać instalację u siebie...

 

Można sprzedawać prąd do sieci? Ustawa jest już, czy pisiory zamietli pod dywan? Troszkę popadłem w sen zimowy odkąd się upewniłem, że inst. fotow. jest kompletnie nieopłacalna dla 4-5MWh / rok.

 

Pamiętaj: za dystrybucję i tak płacisz, tylko sprzedawcy prądu zapłacisz "trochę" mniej.

 

To co sprzedawcy ci wyliczają, jak dzwonią - to są mity - w założeniu, że wykorzystasz całe 100% prądu, które wyprodukują panele - a to nierealne. Przy dobrym słoneczku 1/10 tego jest realna...

 

Pozdr

 

Kolego Pit chyba faktycznie przespałeś sporo.Nie ma już sprzedaży wyprodukowanego prądu jest bilansowanie i odkup nie wykorzystanej na bieżąco produkcji za 20% ceny (kilowat z dystrybucją) w okresie rozliczeniowym.Opłacalność jest tylko zwrot inwestycji jest zależny od kosztów jakie się poniesie.Przy dotacjach zwłaszcza tych na poziomie 80% a takie są (tylko się gminy muszą wysilić) zwrot może być nawet w 3 lata.Jak dla mnie to gra warta świeczki i walczę o to u siebie choć marne efekty urzędasy ze wszystkim mają problem:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma do tego kuchenka mikrofalowa?

Mikrofale z kuchenki wpływają tylko i wyłącznie na cząsteczki wody zawarte np. w produktach spożywczych.

 

Dlatego wlasnie napisalem, ze tu mamy opiekacz.

W lepetyne goraco, a w doopsko i ponizej zimno. W sumie zawsze mozesz stanac na rekach i to pewnie tez zostanie uznane za komfortowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego wlasnie napisalem, ze tu mamy opiekacz.

W lepetyne goraco, a w doopsko i ponizej zimno. W sumie zawsze mozesz stanac na rekach i to pewnie tez zostanie uznane za komfortowe.

:lol2:

No tak zapewne posiadacze ogrzewania podłogowego tak robią aby podgrzać sobie zwoje bo inaczej w nogi ciepło a w łepetynę zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie panele na podcz. to żadne cuda-niewidy!!!

Mogą działać samodzielnie, jako jedyne źródło grzewcze, ale o wiele lepiej, jak współpracują z podłogówką na prąd (maty), np. w łazience, kuchni - tzn. tam gdzie są płytki. Kto ma kominek - drewno bardzo zmniejsza zużycie prądu przez panele.

 

Drogie i do bani raczej. Jedyna zaleta że ciche, ale kable podłogowe też ciche i można w taniej grzać, a klima oszczędna, ale głośna. Sensu nie widzę, chyba że na tarasie, w czasie grill party we wrześniową noc.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogie i do bani raczej. Jedyna zaleta że ciche, ale kable podłogowe też ciche i można w taniej grzać, a klima oszczędna, ale głośna. Sensu nie widzę, chyba że na tarasie, w czasie grill party we wrześniową noc.

 

A możesz umotywować "drogie i do bani".Akumulacja i grzanie tylko w taniej nie zawsze możliwe zależy od wykonania budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panel służy do generowania promieniowania, więc musi działać i pobierać energię żeby miał jakiekolwiek uzasadnienie.

Noooooo pobiera prąd zgadza się generuje promieniownie i ?Więc dopisze rozgrzewa się termostat go wyłącza bo osiągnął zadana temp a rozgrzany panel nadal promieniuje choć już nie pobiera prądu powoli stygnąc ale nadal promieniując i utrzymując temp aż spadnie poniżej ustawionego progu histerezy (np. 0,5*).Tak zgadza się tak działa ogrzewanie promiennikowe:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile prądu zużywasz za sezon i jaką masz temperaturę? Bosą stopą wygodnie?

 

Kolego gdybyś choć trochę poczytał w tym temacie to byś wiedział to zaledwie kilka postów wcześniej

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?209788-Ogrzewający-dom-Panelami-na-podczerwień&p=7383663&viewfull=1#post7383663

Przy temp otoczenia 22* jaki i wszystkiego w koło w tym i podłogi jest ciepło co prawda na boso w domu nie chadzamy:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego gdybyś choć trochę poczytał w tym temacie to byś wiedział to zaledwie kilka postów wcześniej

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?209788-Ogrzewający-dom-Panelami-na-podczerwień&p=7383663&viewfull=1#post7383663

Przy temp otoczenia 22* jaki i wszystkiego w koło w tym i podłogi jest ciepło co prawda na boso w domu nie chadzamy:D

 

Chyba muszę przytargać taki 1 panel na testy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Pit chyba faktycznie przespałeś sporo.Nie ma już sprzedaży wyprodukowanego prądu jest bilansowanie i odkup nie wykorzystanej na bieżąco produkcji za 20% ceny (kilowat z dystrybucją) w okresie rozliczeniowym.Opłacalność jest tylko zwrot inwestycji jest zależny od kosztów jakie się poniesie.Przy dotacjach zwłaszcza tych na poziomie 80% a takie są (tylko się gminy muszą wysilić) zwrot może być nawet w 3 lata.Jak dla mnie to gra warta świeczki i walczę o to u siebie choć marne efekty urzędasy ze wszystkim mają problem:D

 

 

1/5 kWh - ale złodziejstwo... chcą "kraść" w białych rękawiczkach.... nie mnie!

 

Zostaję przy swoim - inst.fotowolt. U MNIE nie opłaca się, no chyba, że dopłacają 80% - tylko gdzie??? W Niemczech ?

 

Przy moim zużyciu 4,2MWh / rok - szkoda zachodu

 

Tak jak pisałem, w 2015 r. zapłaciłem 1690 zł za cały prąd (z ogrzewaniem), a 2016 r. niedawno podliczyłem 1777 zł. Jeden z moich kolegów płaci prawie tyle za prąd za 2 m-ce (BEZ OGRZEWANIA) :yes:

Ostatnio mi się pochwalił fakturą za 2 m-ce - SZOK !!!

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...