Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Inne pastwa? daleko nie sięgając płacą za kWh dwa razy więcej:yes:

http://wysokienapiecie.pl/statystyka/775-ceny-energii-w-niemczech-i-polsce

Nie przyszło mi nawet do głowy aby akcentować w jakim kraju są takie dotacje 80% myślałem że to oczywiste:D gdyby było inaczej na pewno bym to podkreślił

Mimo wszystko mam nadzieje że coś drgnie w końcu u nas i pojawi się szersze wsparcie dla PV

 

Hej,

 

Dzwoniłem do "mojej" gminy, czy są jakieś dotacje na FV, czy gmina w ogóle się ubiegała, może zamierza się ubiegać....

Odpowiedź: 3 x NIE

 

Facet nawet nie do końca wiedział o czym mówię, nawet nie umiał wymówić poprawnie 'fotowoltaiczna", mówił: foto-molta-wiczna :)

:wiggle:

 

Odnośnie podwyżek 2017, to wzrosła z 3,15 netto do 6,50 netto opłata przejściowa (czyli bez względu ile zużyjesz kWh, rocznie +50 zł więcej dla Dystrybutora).

 

Wzrosła również opłata OZE - ale to już tak groszowe sprawy, że szkoda o tym pisać (do 3,50 za 1MW)

 

Czyli dla posiadaczy paneli FV podwyżka !!!

 

Wnioski:

Te mikro-instalacje FV spowodowały straty dla ENERGA, no i ktoś to musiał pokryć - podwyższyli opłatę stałą (każde gospodarstwo domowe mające 3-fazy = tak jak pisałem +50 zł rocznie). Nie jest to kwota jakaś szokująca, d-py nie urywa, ale to pokazuje jak nas robią w białych rękawiczkach, a URE zatwierdza!!!

 

A.propos - podwyżka tej opłaty wynosi (jakby nie spojrzeć) ponad 100% (3,15 >> 6,50 netto)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Hej,

 

Dzwoniłem do "mojej" gminy, czy są jakieś dotacje na FV, czy gmina w ogóle się ubiegała, może zamierza się ubiegać....

Odpowiedź: 3 x NIE

 

Facet nawet nie do końca wiedział o czym mówię, nawet nie umiał wymówić poprawnie 'fotowoltaiczna", mówił: foto-molta-wiczna :)

:wiggle:

 

Odnośnie podwyżek 2017, to wzrosła z 3,15 netto do 6,50 netto opłata przejściowa (czyli bez względu ile zużyjesz kWh, rocznie +50 zł więcej dla Dystrybutora).

 

Wzrosła również opłata OZE - ale to już tak groszowe sprawy, że szkoda o tym pisać (do 3,50 za 1MW)

 

Czyli dla posiadaczy paneli FV podwyżka !!!

 

Wnioski:

Te mikro-instalacje FV spowodowały straty dla ENERGA, no i ktoś to musiał pokryć - podwyższyli opłatę stałą (każde gospodarstwo domowe mające 3-fazy = tak jak pisałem +50 zł rocznie). Nie jest to kwota jakaś szokująca, d-py nie urywa, ale to pokazuje jak nas robią w białych rękawiczkach, a URE zatwierdza!!!

 

A.propos - podwyżka tej opłaty wynosi (jakby nie spojrzeć) ponad 100% (3,15 >> 6,50 netto)

 

Pozdrawiam

 

To fakt ale za to staniała stawka jakościowa z 0,0129 na 0,0127 netto:D

Opłata OZE nie dotyczy tylko posiadaczy PV lecz wszystkich:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt ale za to staniała stawka jakościowa z 0,0129 na 0,0127 netto:D

Opłata OZE nie dotyczy tylko posiadaczy PV lecz wszystkich:yes:

 

1/ jakościowa o 0,002 netto >> SZOK >> :wiggle:

2/ OZE dla wszystkich - wiem, wiem - ale mi chodzi o podwyżkę opł. przejściowej - dotyczy Dystrybucji (czyli opłat stałych, co zwiększa opłaty TAKŻE dla posiadaczy FV)

3/ Ludzie od FV chcą oszczędzać, a i tak im dowalą na dystrybucji. Opłata przejściowa w 2014 kosztowała 2,44 i co roku rośnie >> 2016 na 2017 o ponad 100%.

Tak to właśnie jest w polandii...

:bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1/ jakościowa o 0,002 netto >> SZOK >> :wiggle:

2/ OZE dla wszystkich - wiem, wiem - ale mi chodzi o podwyżkę opł. przejściowej - dotyczy Dystrybucji (czyli opłat stałych, co zwiększa opłaty TAKŻE dla posiadaczy FV)

3/ Ludzie od FV chcą oszczędzać, a i tak im dowalą na dystrybucji. Opłata przejściowa w 2014 kosztowała 2,44 i co roku rośnie >> 2016 na 2017 o ponad 100%.

Tak to właśnie jest w polandii...

:bye:

 

W Tauronie koszt 1 kWh w II taryfie G12w spadł z 26,15 gr w 2017 do 25,34 gr (koszt calkowity) obecnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Tauronie koszt 1 kWh w II taryfie G12w spadł z 26,15 gr w 2017 do 25,34 gr (koszt calkowity) obecnie.

 

A ile kosztuje 1kWh w taryfie I (dzienna)???

 

-----------------------------------------------------------------

 

Na moim terenie w 2017:

 

ENERGA Dystrybucja brutto (bez opłat stałych) - G12W:

 

Noc = prawie 9 gr

Dzień = 34 gr

 

Sprzedaż (ja mam stawki Energ.Centrum z maja 2015r. , np. Energa Obrót, która "rządzi" na moim terenie >> ok.3-4 gr drożej za 1kWh)

 

Noc = 20 gr

Dzień = 33 gr

 

RAZEM: Dz = 67 gr / Noc = 29 gr (zaokrąglone w górę kwoty brutto)

 

Opłaty stałe:

po podwyżce w 2017 r. opł. przejściowej = około 25-26,5 zł / m-c (zależy od OZE >> 4,55 zł brutto za 1000 kWh)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt kWh w ENERGA w G12W to

dzienna 0,74 brutto

tania 0,36 brutto

:yes:

 

 

Koszt kWh w ENERGA + Energ.Centrum w G12W to w PLN:

dzienna - 0,67 brutto

nocna - 0,29 brutto

:yes:

 

Czyli Energa Obrót - twój sprzedawca - "wyciąga" łapsko po 7 gr więcej na taryfie dziennej, oraz tyle samo na nocnej-tańszej.

:yes:

 

Na 1000 kWh to około 70 zł , na 4000 kWh - prawie 3 stówy :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt kWh w ENERGA w G12W to

dzienna 0,74 brutto

tania 0,36 brutto

:yes:

 

 

Chyba troszkę za dużo podliczyłeś te stawki.

 

ENERGA Operator + ENERGA Obrót = dzienna 0,70 brutto , nocna 0,324 brutto

Do tego WSZYSTKIE opłaty stałe: od ok.24,5 - 26,8 brutto / m-c

Ta niższa kwota w okresie wiosna-lato, ta wyższa w okresie grzewczym (zależy od zmiennej opłaty OZE, różnice są około 2 zł / m-c więc "wkładam" ją do opłat stałych)

 

Zatem różnica będzie mniejsza, tj. ok.3-4 groszy więcej, tak jak pisałem kilka postów wyżej, czyli około 150 zł więcej przy 4000 kWh / rocznie.

:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Zima w tym roku była zdecydowanie mocniejsza niż poprzednie. Praktycznie przez pełne 7 tygodni były temperatury ujemne w mojej okolicy.

Przełożyło się to na zużycie energii - zauważalnie wyższe niż w latach poprzednich.

2016/2017 - 4622 kWh na dzień dzisiejszy i jeszcze nieco urośnie, nie przekroczę jednak 5000 kWh.

W zeszłym sezonie grzewczym zużyłem całościowo 3464 kWh.

 

Jak wasze zużycie - z pewnością wyższe, ale to u wszystkich urosło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zima w tym roku była zdecydowanie mocniejsza niż poprzednie. Praktycznie przez pełne 7 tygodni były temperatury ujemne w mojej okolicy.

Przełożyło się to na zużycie energii - zauważalnie wyższe niż w latach poprzednich.

2016/2017 - 4622 kWh na dzień dzisiejszy i jeszcze nieco urośnie, nie przekroczę jednak 5000 kWh.

W zeszłym sezonie grzewczym zużyłem całościowo 3464 kWh.

 

Jak wasze zużycie - z pewnością wyższe, ale to u wszystkich urosło ;)

 

Witam,

Na podsumowanie sezonu zimowego 2016/17 jeszcze troszkę za wcześnie. Ja zawsze wyłączam ogrzewanie dopiero 1. maja każdego roku..

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
U mnie zeszły zimowy sezon pochłonął 3464 kWh (7 miesięcy grzania), co kosztowało 1120 PLN (72 kWh/m2)

Obecny sezon (najzimniejszy jak do tej pory) pochłonął już blisko 2600 kWh. Przewiduję, że całościowe zużycie wyniesie ponad 4000 kWh.

 

Pojawiła się także myśl, żeby na dachu postawić instalację fotowoltaiczną 5kWp - ilość energii wyprodukowanej w lecie mogła by być wykorzystywana w zimie.

Jest to ciekawa opcja :)

 

 

Przekonałem się do paneli. Dzięki za info od doświadczonych użytkowników! Powinno być u mnie oszczędnie finansowo. Podoba mi się też, że precyzyjnie można ustawić temperaturę w każdym pomieszczeniu i że po montażu nie będę musiał wpuszczać nikogo na cykliczne przeglądy itp. Napiszcie czy Wasze panele są polskiej produkcji. Bo widzę, że importowane mają krótkie gwarancje, a polski oferuje dożywotnią gwarancję.

Edytowane przez Tomaszs131
Reklama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekonałem się do paneli. Dzięki za info od doświadczonych użytkowników! Powinno być u mnie oszczędnie finansowo. Podoba mi się też, że precyzyjnie można ustawić temperaturę w każdym pomieszczeniu i że po montażu nie będę musiał wpuszczać nikogo na cykliczne przeglądy itp. Napiszcie czy Wasze panele są polskiej produkcji. Bo widzę, że importowane mają krótkie gwarancje, a polski oferuje dożywotnią gwarancję.

 

Gwarancja dożywotnia czy Lifetime warranty oznacza często gwarancję na produkt na okres jego "życia" technologicznego czyli w okresie jego produkcji. Po wycofaniu towaru z produkcji gwarancja może wygasnąć lub może być jeszcze utrzymana przez kilka następnych lat i koniec. Różnie z tym jest, lepiej na takie zapisy uważać i brać produkty objęte gwarancją na konkretny okres, 10-20 lat itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

W jednym pokoju zamierzam zawiesić Infrapanel nad podłogą w miejscu gdzie raczej nic nie będzie stało żeby podłoga akumulowała ciepło. W dużym pokoju chcę nadruk, więc będzie na ścianie ok 1,5m od podłogi. W kuchni jeszcze nie wiem, a w łazience wypada nad muszlą, bo jest mało miejsca.

Chyba piszesz o innych promiennikach- wiem, że są też takie przemysłowe mocniejsze, ale one nie nadają się do domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...