Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

projektujemy oraz budujemy kominek.


saymon_g

Recommended Posts

Witam,

Kilka dni temu z żoną podjęliśmy z żoną decyzję o budowie kominka.

 

Zastanawialiśmy się nad dragonem oraz arysto.

Ostatecznie dzisiaj zamówiliśmy ARTYSTO 10 DJ 450 (14kW) - zadecydowały względy estetyczne (bardziej podobał się żonie, dragon miał wyższą sprawność, jednak zamierzamy palić okazjonalnie, więc nie miało to większego znaczenia).

 

Obudowę chciałbym wykonać samemu, na razie jestem na etapie rozplanowywania oraz doboru materiałów.

 

Kilka informacji technicznych - kamienica, komin 17x20, wylot spalin będzie usytuowany centralnie z przewodem kominowym, doprowadzenie powietrza z zewnątrz w podłodze (lecz o ty m dalej), zaciąganie powietrza poprzez cokół. Planowane materiały - szamot lub płyta.

 

Głównie chodzi nam o zbudowanie kominka niewysokiego (w granicach 150-160 cm). I tutaj moje pierwsze pytanie - wady takiego rozwiązania podczas eksploatacji (większość budowanych kominków jest jednak do sufitu - czyli jednak coś musi być na rzeczy, lecz może chodzi tylko o ukrycie rur do spalin oraz powietrza).

 

Chcielibyśmy zrobić coś w stylu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?175355-Wymiary-zabudowy-kominka-pro%C5%9Bba-o-pomoc&highlight=arysto

 

kominek - Kopia.jpg

 

i garść pytań:

1. jaka powinna.może być minimalna wysokość kominka?

 

2. czy użyte materiały mają wpływ na wysokość zabudowy?

 

3. doprowadzenie powietrza z zewnątrz - planuję w podłodze wyprowadzić rurę na zewnątrz. Mam jednak pytanie, czy istnieje inne rozwiązanie . Kominek będzie stał przy ścianie kominowej i sąsiedni wylot mam wolny. Czy wpuszczenie w niego np. rury fi80 i zaciąganie powietrza z komina jest możliwe, uniknął bym kucia podłogi na całej długości pokoju.

Czy takie rozwiązanie jest możliwe, jeżeli tak to czy jest bezpieczne?

 

4. jaka musi być minimalny odstęp górnej części kominka od sufitu, jeżeli chciałbym umiejscowić kratki wylotowe w tej półce?

 

Jest to mój pierwszy kominek i pomimo tego że będzie służył okazjonalnie (przynajmniej takie są założenia na początku, jednak jak się spodoba to będziemy palić na okrągło :rolleyes:), dlatego chciałbym to zrobić tak, żeby potem nie było niespodzianek.

 

Z góry dziękuję za wszelkie uwagi oraz opinie.

 

PS. jest to mój pierwszy kominek, więc z góry przepraszam za ewentualne, laickie pytania. Przeszukałem troszeczkę forum, jednak nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na postawione powyżej pytania.

Edytowane przez saymon_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, dzIęki.

odpowiedzieli mi, nie pomyślałem o tym.

 

ad1. dla tego wkładu ok. 160-170 cm od podłogi .

 

ad2. podobno nie, ale inne źródła podają że tak. (jednak pytałem się w innych źródłach o wys. 150 cm, podano że w szamocie można, dla płyt wymijająca odpowiedź).

 

ad3. trzeba sprawdzić czy będzie ciąg, jednak zalecane w podłodze z zewnątrz.

 

Jak wspomniałem chodzi mi o weryfikację tych danych oraz żeby zrobić dobrze.

Czyli wynika z tego że wysokość 150-160 cm jest nie do osiągnięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a na marginesie - głównym celem założenia wątku było jak poprawnie zaprojektować obudowę, co uwzględnić na etapie projektu itp.

czyli wymiary wychodzą jak w załączonym poście (180 cm) , chodziło mi czy jest jakaś możliwość obniżenia tego, jakie również zastosować dylatacje od ściany itp.

Myślę, że zweryfikować wiedzę z kilku źródeł nie zaszkodzi - po to chyba jest forum?

Wolę zadać takie pytanie, niż "co zrobiłem źle?".

Wtedy eniu by odpisał : trzeba było się zapytać przed rozpoczęciem roboty.

I tak koło się zamyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymon, Po prostu czasem rzygać się chce od naiwnych pytań. Do tego posądzenia o krociowe biznesy robione tu przez takich fanatyków forum jak ja i mamy posta jakiego Ci zafundowałem :D

 

Powietrze z kanału wentylacyjnego można ciągnąć, jak się chce uniknąć rycia posadzki. Ważne, by podczas eksploatacji kominka kanał ten nie nagrzewał się od kominka , czy komina, bo powietrze w nim stanie.

 

Wysokość kominka może być taka, jak Ci się uda go do komina podłączyć. Kiedyś tak wykręciłem króciec przyłączeniowy, że nie wyszedł poza obudowę gilotyny wkładu. Zamknąłem to kilka cm nad tym przyłączem i kominek nie miał wiele więcej, niż wysokość wkładu. Komin masz niewielki, więc nie wiadomo jak z ciągiem będzie przy takiej kombinacji, ale skoro to kamienica, może masz długość ponad przeciętną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@eniu, ok .

Jest to kamienica, jednak ostatnia kondygnacja.

Zdecyduje się jednak na kłucie posadzki - jak są jakieś ale w tym temacie to wpuszczę w podłogę.

W sumie komin może zaciągnac spaliny z sąsiednich wylotów, ale nie wiem.

Poczytałem troszkę to forum, i im więcej czytam, tym miej wiem.

Głównie chodzi mi że moim zdaniem z kominkami każdy kominek jest inny (przyłącza itp.) i wiem, że nawet jak coś wyczytałem, wcale nie musi się to sprawdzić przy moim projekcie (szkic). Poczytałem o wentylacji, żeby nie używać gazobetonów (początkowo planowałem budowę z bloczków ytong,gdzies taki projekt widziałem), jednak już mi przeszło.

Planuję płytę lub szamot, jednak chyba zdecyduję się na płyty - widziałem kilka przykładów montarzu na forum (min. pana Jacka) i są chyba tańsze, ale nie orientowałem się w cenach płyt.

Planuję palić okazjonalnie i chyba to jest zbędny wydatek, ale jeszcze to muszę przemyśleć.

Jak pisałem na początku - decyzja zapadła kilka dni temu ,dość spontanicznie i muszę to sobie poukładać.

Dzięki za wyjaśnienia w sprawie komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...