Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Lechma która nie grzeje


arass72

Recommended Posts

Szukam pomocy !

Zamontowałem w domu o pow.170 m2 kominek z płaszczem wodnym LECHMY 24kw i mam wielki problem. Nie jestem wstanie kominkiem dogrzać domu - generalnie temp. w budynku 20 st przy ciągłym paleniu. Ogrzewanie podłogowe nie reaguje na kominek, a kaloryfery są ledwie ciepłe. Przy ogrzewaniu gazem problem nie występuje - grzejniki i podłoga są gorące. Problem upatruje w samym kominku a dokładnie w spalaniu drewna, aby utrzymać jakakolwiek temperaturę musze non stop mieszać w kominku aby był "żywy "ogień -sam żar nie jest wstanie nawet minimalnie podgrzać wody. Nie ma możliwości włożenia większego kawałka drewna - będzie się tlił ,tlił ,aż zgaśnie. Muszę wkładać małe kawałki aby cokolwiek z tego było - Fakt drzewo jest tegoroczne – jednak robiłem próby na czteroletnim i brak efektu poprawy. Zeszłoroczna zima pochłonęła 23 metry dębiny ,a w domu siedzieliśmy w max 21 stopniach -gaz jest alternatywą i niechętnie go odpalam. Oczywiście instalator kominka i całego ogrzewania twierdzi że jest wszystko OK - nikt swojej roboty nie zaneguje. Z technicznych spraw to dodam ,że całość ogrzewania jest w miedzi, dolot powietrza do kominka rurą fi 100 założony jakiś regulator na klapę zamykającą dopływ powietrz(nie rozumiem tego urządzenia) komin Plewy. Pozdrawiam i proszę o jakieś wskazówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 80
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

...Fakt drzewo jest tegoroczne ...

...założony jakiś regulator na klapę zamykającą dopływ powietrz(nie rozumiem tego urządzenia)...

 

Sprawdź czy rura przyłączeniowa kominka do komina oraz sam komin nie zatkał się sadzą.

Sprawdź i ewentualnie podnieś temperaturę na regulatorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam, generalnie te kominki sa z najniższej ligi. Również mam Lechme PL190 24kW. Tą moc to producent sobie z palca wysysa. Z ciekawości ile energii dostarcza mi kominek do instalacji zamontowałem sobie w jego obiegu ciepłomierz. Ciągła moc jaka oddaje kominek z płaszcza to ~12kW wiec do deklarowanych 21 trochę brakuje.

U mnie komin jest czysty a sterownik uruchamia pompę powyżej 66 stopni na płaszczu. Jak ten wkład dokona żywota to zainwestuję w Spartherma.

Pozdrawiam

Szymek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Osobiscie mam Lechme PL-200 (22kW) i jestem (teraz) mega zadowolony.

oczywiscie jest to tez kwestia POPRAWNEGO zamontowania kominka - mam na mysli podlaczenie wodne kominka 'na krzyz'.

 

u mnie 'fachowcy' podlaczyli kominek (zasilanie/powrot) wykorzystujac krocce z jednej tylko strony i woda w kominku plynela niejako 'bokiem'.

latem tego roku przerobilismy instalacje na przeplyw wody przez kominek na 'krzyz' - woda przeplywa przez caly kominek i w porownaniu do zeszlego sezonu rewelacja. w zeszlym roku tez nie bylem z kominka wodnego zadowolony ale teraz widze ile energii potrafi oddac. kiedys tam z ciekawosci liczylem ile potrafi oddac energii do wody (kominek grzeje 750l bufor) i wyszlo mi 26kW takze jest ok.

warto sprawdzic jak macie podlaczone kominki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się pytam skąd te 26kW Ci się wzięło, bo osobiście sprawdzałem niejedno urządzenie wodne (dedykowane do kominka) i niewiele z nich generowało do wody więcej niż 15kW, aby rozbujać je pow. 20 kW musiałem hajcować jak w piecu hutniczym. Owszem producenci określają ogólną moc grzewczą 20, 25 a nawet 30 kW, ale są to moce chwilowe, ponadto niewielu z nich precyzuje ile z tego oddawane jest do układu wodnego. Przez samą szyba potrafi "uciec" nawet do 4kW. Prawda jest taka, że często moce grzewcze palenisk (nie tylko z płaszczem wodnym) są mocno naciągane, żeby nie powiedzieć, że wyssane z palca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się pytam skąd te 26kW Ci się wzięło, bo osobiście sprawdzałem niejedno urządzenie wodne (dedykowane do kominka) i niewiele z nich generowało do wody więcej niż 15kW, aby rozbujać je pow. 20 kW musiałem hajcować jak w piecu hutniczym. Owszem producenci określają ogólną moc grzewczą 20, 25 a nawet 30 kW, ale są to moce chwilowe, ponadto niewielu z nich precyzuje ile z tego oddawane jest do układu wodnego. Przez samą szyba potrafi "uciec" nawet do 4kW. Prawda jest taka, że często moce grzewcze palenisk (nie tylko z płaszczem wodnym) są mocno naciągane, żeby nie powiedzieć, że wyssane z palca.

 

To ja się tyż spytam??? Mój wymiennik płytowy ma moc 26 kw to jak myślisz o jakiej mocy mam kominek ???:no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Osobiscie mam Lechme PL-200 (22kW) i jestem (teraz) mega zadowolony.

oczywiscie jest to tez kwestia POPRAWNEGO zamontowania kominka - mam na mysli podlaczenie wodne kominka 'na krzyz'.

 

u mnie 'fachowcy' podlaczyli kominek (zasilanie/powrot) wykorzystujac krocce z jednej tylko strony i woda w kominku plynela niejako 'bokiem'.

latem tego roku przerobilismy instalacje na przeplyw wody przez kominek na 'krzyz' - woda przeplywa przez caly kominek i w porownaniu do zeszlego sezonu rewelacja. w zeszlym roku tez nie bylem z kominka wodnego zadowolony ale teraz widze ile energii potrafi oddac. kiedys tam z ciekawosci liczylem ile potrafi oddac energii do wody (kominek grzeje 750l bufor) i wyszlo mi 26kW takze jest ok.

warto sprawdzic jak macie podlaczone kominki

 

 

Też rozważam LEchme PL200 z płaszczem, kominek ma być używany z 20-30 razy w sezonie i na dogrzanie jeśli zajdzie takowa potrzeba

Pytanie czy one mają jakieś istotne wady czy faktycznie trzeba podłączyć je na krzyż - dół powrót, góra zasilanie ?

Kominek chce kupić styczeń/luty i od jakiegoś czasu zastanawiam sie nad wyborem, podobno oddaje dużo ciepła przez szybe, ktoś mi sugerował że tylko Spartherm i Brunner nie kopci w takim (rogowym) rozwiązaniu

Chętnie posłucham Waszej opinii ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też rozważam LEchme PL200 z płaszczem, kominek ma być używany z 20-30 razy w sezonie i na dogrzanie jeśli zajdzie takowa potrzeba

Pytanie czy one mają jakieś istotne wady czy faktycznie trzeba podłączyć je na krzyż - dół powrót, góra zasilanie ?

Kominek chce kupić styczeń/luty i od jakiegoś czasu zastanawiam sie nad wyborem, podobno oddaje dużo ciepła przez szybe, ktoś mi sugerował że tylko Spartherm i Brunner nie kopci w takim (rogowym) rozwiązaniu

Chętnie posłucham Waszej opinii ?

 

było 100 raz na forum , przeczytaj kominek a czarna szyba .... nie musi być spartherm

 

co do samej lechm-y wpisz w google lechma i przełącz na grafika ...

 

dodam , ze w normlanych kominkach z PW szyby się nie czyści grzeją bez problemu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szybe szoruje sprzataczka - takze spoko - ale dzieki ze sie o nia martwisz

 

nie martwię sie tylko opinii szuka się przed a nie po zakupie ...

 

Każdy przynajmniej minimalnie interesujący się tematem powie Ci , że większego gniota kupić już sobie nie mogłeś jeśli tego kominka jeszcze nie zabudowałeś to go od razu wytnij i oddaj na złom :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie martwię sie tylko opinii szuka się przed a nie po zakupie ...

 

Każdy przynajmniej minimalnie interesujący się tematem powie Ci , że większego gniota kupić już sobie nie mogłeś jeśli tego kominka jeszcze nie zabudowałeś to go od razu wytnij i oddaj na złom :)

 

skad u nas w polakach zaraz taka zawisc i uwazanie, ze to co 'JA' mam jest najlepsze?

jezdze Infinity FX50 za 450 tysiecy i tez moge powiedziec, ze ktos kto jezdzi passatem za 150 tysiecy 'kupil sobie gniota' ale po co? naprawde mam gdzies co dzieje sie z kominkiem. rano zawsze i tak jest czysty i co ma za znaczenie ktora firma go zrobila? to i tak kilka blach zespawanych razem.

Edytowane przez marcel232
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co Ci kominek / kocioł CO, skoro będziesz palił raz w tygodniu dla klimatu?

Po pierwsze, żeby był dodatkowym źródłem ciepła - pierwszym jest PC, nie obawiam się że ta nie wydoli, ale są 2 taryfy i 10 h na dobe w mocne mrozy może mi nie wystarczyć.

Po drugie mam sporo drewna z palet i nie tylko, za friko.

Po trzecie, raczej trzeba mieć alternatywne źródło w razie awarii, czy PC czy trakcji energetycznej

 

Lechma wygląda dobrze, póki co widziałem ją tylko na zdjęciach, ojciec ma zwykły żeliwny kominek PW i daje rade, z tym że nie narożny

Spartherm ma dobrą opinie i jeszcze lepszą cene, nie wiem czy jest wart prawie drugie tyle co Lechma

 

A w ogóle z Waszego pisania nie wynika że LP200 jest dziadowskie, co jest w nim dziadowskie, i co ew polecacie konkurencyjnego - a przydałoby się

Edytowane przez Adam34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, zwykły kominek, bez płaszcza, tez jest dodatkowym źródłem ciepła.

 

Po drugie, bez znaczenia, w jakim kominku - palić będzie się podobnie (a może w zwykłym lepiej i czyściej).

 

Po trzecie, kominek z PW to nie będzie alternatywa, tylko ten sam system CO. Jak pierdutnie, albo prądu nie będzie, na nic Ci się drewno nie przyda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, zwykły kominek, bez płaszcza, tez jest dodatkowym źródłem ciepła.

 

Po drugie, bez znaczenia, w jakim kominku - palić będzie się podobnie (a może w zwykłym lepiej i czyściej).

 

Po trzecie, kominek z PW to nie będzie alternatywa, tylko ten sam system CO. Jak pierdutnie, albo prądu nie będzie, na nic Ci się drewno nie przyda...

 

 

Przy kominku zawsze trzeba mieć dobry UPS :) to zawsze pare h pracy

W mieście nie słyszałem o awarii powyżej 24h, ba nawet 12h nie kojarze,ale zawsze może być ten pierwszy raz i wtedy agregat pt będzie potrzebny

Natomiast w przypadku awarii PC , ew w chłodne jesienne wieczory ... A jak atmosfera i C jak ciepełko ewentualnie K jak klimat,

 

a CAŁA RZECZ POLEGA NA TYM CZY KTOŚ KONSTRUKTYWNIE MOŻE MI ODPOWIEDZIEĆ NA MOJE PYTANIE

Czy Lechma LP200 warta jest swojej ceny czy coś konkurencyjnego KONKRETNIE polecicie?

Ew co jest przeciw, co nie gra, rzeczowo, tematycznie i poprarte faktami, dogmatami lub zasłyszanymi teoriami nie jestem zainteresowany

Bo wcale tania nie jest za to estetyczna i tyle, nie upieram się przy tym rozwiązaniu, natomiast SZUKAM DOBREGO ROZWIĄZANIA w krztałcie kominka narożnego.

Słyszałem o Sparthermie za parenaście tyś że jest ok - pytanie czy trzeba wydawać aż parenaście tyś zł za dobry narożny kominek PW czy jest tańsza i dobra alternatywa ?

Z góry uprzejmie dziękuję za konstruktywne i pomocne odpowiedzi

Edytowane przez Adam34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...