Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator do domu pasywnego.


Recommended Posts

Myślę że jest to połączone z procentową zawartością H2O w powietrzu.Ciepłe i wilgotne chłonie bardziej niż suche i chłodniejsze. Czy ma to związek a raczej wpływ na stężenie CO2 w poszczególnych warstwach powietrza,nie wiem ale za kilka dni będę oświecony.O czym oczywiście poinformuję,bez względu na wynik.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 295
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

nydar,

 

obecnie podchodzę do tematu sceptycznie, sorry ale już tak mam.

niemniej staram się słuchać.

Dawniej grzano kaloryferami do wysokich temperatur. Ciepło robiło się pod sufitem i zanim ogrzało stopy, nieco czasu musiało minąć w pomieszczeniu.

Obecnie grzeje się podłogówką, rozkład temperatur w pionie jest zbliżony do idealnego i przy okazji oszczędza się energię.

Może wprowadzasz rewolucję w wentylacji ???

 

Ze względu na dynamikę "płynów" pozostanę sceptyczny, ale chętnie przyjrzę się zagadnieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkreślam to .Ten system zadziała w ciepłym domu-pasywnym.Temp.ścian zewnętrznych nie pozwoli na powstanie prądu zstępującego .Kaloryfery powodują też takie zjawisko -mieszania.Idealny dom do tego systemu to pasywny z podłogówką.Taki gratis,za to ,że pasywny.No i wlata dołem a wylata górą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nydar - wybacz moje uniesienie. Wybudowałem własny dom (w stopce część detali), powiedzmy energooszczędny (średnia od 1.12 wynosi około 50kWh/dobę), w którym przy pomocy opinii i podpowiedzi forumowiczów wykonałem instalację WM. Pewnie nigdy nie będę miał możliwości przebywania w domu pasywnym w rozwiązaniem wentylacji, które promujesz. Na Podlasiu trudno o dom mieszczący się w kanonach pasywniaka. Dla przykładu - moja średnia minimalnych temperatur w grudniu to -9* (23-24.12 -20*). Czy Twój dom wybudowany na Podlasiu będzie dalej pasywny? Czy Twoje rozwiązanie w moim domu będzie działać?

Uważam, że u mnie przy przepływie 85m3/h (na cały dom) było by OK for you, komfortowo. GWC rurowe potrafi się rozpędzić do około 50m3 - z powodu braku tuby nie mogłem dokonać dokładnego pomiaru. Podłogówka - tak, "ciepła" izolacja - tak. Dodajmy jeszcze szczelność! W moim domu najsłabszym elementem są wkładki w drzwiach.

Czy nawiewanie dołem nie powoduje podnoszenia kurzu z podłogi?

Edytowane przez Karlsen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybudowałem własny dom (w stopce część detali), powiedzmy energooszczędny (średnia od 1.12 wynosi około 5kWh/dobę), w którym przy pomocy opinii i podpowiedzi forumowiczów wykonałem instalację WM. Pewnie nigdy nie będę miał możliwości przebywania w domu pasywnym w rozwiązaniem wentylacji, które promujesz.

Pleciesz nawet nydar potrzebuje tych 10kwh a ma duuużo cieplejszy dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pleciesz nawet nydar potrzebuje tych 10kwh a ma duuużo cieplejszy dom.

 

Ale chodzi o zapotrzebowanie, czy odczyt z licznika urządzenia dogrzewającego?

Bo to dwie różne sprawy.

jak masz plazmę 55" mało energooszczędną tak ze 300W i gra 10-12 godzin + kino domowe + choinka ( w tym czasie ), to będzie cuś ok. 10 kWh ( średnio w tym okresie )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkreślam to .Ten system zadziała w ciepłym domu-pasywnym.Temp.ścian zewnętrznych nie pozwoli na powstanie prądu zstępującego .Kaloryfery powodują też takie zjawisko -mieszania.Idealny dom do tego systemu to pasywny z podłogówką.Taki gratis,za to ,że pasywny.No i wlata dołem a wylata górą.

 

Nie jestem przekonany.

Jeśli nawiew jest od dołu, a zazwyczaj nawet z dobrymi wymiennikami jest to ok. 18C, to odczucie komfortu może być gorsze.

Ponadto odbierając powietrze górą "zabierasz" też więcej ciepła ( takie rozwiązania akurat są typowe ) . Zgodnie z rozkładem temperatur w pomieszczeniu, kratkę wyciągową należałoby umieścić tak na ok. 3/4 wysokości pomieszczenia.

 

Ponadto rozmawiamy o oszczędzaniu na ogrzewaniu ( bo taka pora roku akurat ), ale zapominamy, że wentylacja z bypasem i z GWC pięknie wspomaga chłodzenie w domu pasywnym, a tutaj już nawiew lepiej umieścić u góry pomieszczenia.

 

Ale jak się to ma z aromatami i rozkładem temperatur w pionie?

Poza kuchnią i toaletą, bo tam to oczywiste.

Edytowane przez gosciu01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro mowa o CO2 to można kupić monitor Auratona w cenie 300-400 zł i sobie sprawdzić we własnym zakresie.

Ja tak zrobiłem i powietrze zewnętrzne niestety nie ma 400 ppm a raczej około 700 ppm przynajmniej w Krakowie. Stąd przy sprawnej wentylacji w domu mam 800-900 ppm (w nocy) gdy nie jest włączana kuchenka gazowa rzecz jasna.

Wracając do 30m^3/h nydara to jest to około 0.1 wymiany na godzinę a takie wartości przy domach pasywnych uznaje się za dopuszczalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak ja również uważam, że 30 m^3/h to za mało właśnie ze względu na CO2, ale po pierwsze mój dom nie jest pasywny, po drugie, j-j wspominał coś o podobnych wydajnościach tyle, że on używał biokominka. Więc staram się nakłonić nydara jednak na pomiar CO2. Ciekawość mnie zżera.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez jaj, 0,1 to przegięcie. 0,3-0,45 normalnie tak, podczas nieprzebywania 0,15-0,2 - takie założenia podaje bodajże instytut Passivhause. A i tak według założeń pasywnego, wentylacja powinna reagować na wilgotność, No ale nie na 0,1 ::)

Wiesz - zbudujesz to zmienisz zdanie. Wentylacja powinna reagować na samopoczucie mieszkańców. Wilgotność to pikuś!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...dokładnie, też spotkałem się z wielkościami 0,3-0,4 ale nie 0,1...

orko a może pójść jeszcze dalej i w ogóle nie wymieniać powietrza, sama infiltracja nie wystarczy? ;)

W moim domu na pewno nie wystarczy. Rośnie nie tylko wilgotność ale i CO2. Zwłaszcza z CO2 jest problem.

Przykład: Po nocy na mierniku jest 800 ppm, ale kiedy mieszkańcy schodzą na dół po kilkunastu minutach jest około 900.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak ja również uważam, że 30 m^3/h to za mało właśnie ze względu na CO2, ale po pierwsze mój dom nie jest pasywny, po drugie, j-j wspominał coś o podobnych wydajnościach tyle, że on używał biokominka. Więc staram się nakłonić nydara jednak na pomiar CO2. Ciekawość mnie zżera.

 

Może nie zauważyłeś, ale u nydara 30m3/h to już daleka przeszłośc, więc po co się czepiać starych, nieaktualnych danych.

 

Dyskutujmy konstruktywnie. Skoro nydar sam do tego doszedł to chyba dobrze, nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ile wymieniasz powietrza?

Nie wiem. Kiedyś próbowałem mierzyć na anemostatach, ale anemometr nawet nie drgnął.

Może kiedyś odważę się zmierzyć na czerpni (nieco karkołomne).

W domu mam 45% wilgotności na parterze i 55% na piętrze przy temperaturze 21oC i trzech osobach.

Na zewnątrz jest 6oC i 90% wilgotności. Kiedyś myślałem, że takie dane wystarczą aby policzyć wydajność wentylacji, ale przykład nydara pokazuje, że myliłem się.

Edytowane przez orko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...