Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator do domu pasywnego.


Recommended Posts

Czyli na razie wiemy,że dla trzech osób wystarczy 30m3/h aby utrzymać wilgotność w 40-60%. Wiemy też ,że 60 m3 pozwala na utrzymanie stężenia CO2 na górnym poziomie widełek normy( dla czystego zewnętrznego powietrza 400ppm). Wiemy że 120m3 /h pozwala na utrzymanie stężenia CO2 na poziomie<1000ppm. w metropolii z brudnym powietrzem zewnętrznym(700ppm.) Nie wiemy jednak czy wentylacja z dolnym nawiewem i górnymi wyciągami jest lepsza czy gorsza dla pozbycia się CO2.Nasuwa się jeszcze jeden problem.Skoro krakowski smog ma 700ppmCO2,to ma również całą tablice Mendelejewa.I czy wtłaczając dużo dla pozbycia się CO2 nie robimy sobie kuku innymi składnikami tego powietrza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 295
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

TEORIA

 

W wydychanym przez człowieka powietrzu stężenie CO2 jest największe. Ma ono - to powietrze wydychane - temp. ok.36stC. Cieplejsze idzie do góry.

W normalnych warunkach, przy sprawnie działającej wentylacji, największe stężenie pod sufitem. Zwłaszcza u ciebie, nydar, jeśli twoje pomiary pionowe temperatury w pomieszczeniu są adekwatne, jak mniemam.

 

Żeby stężenie było większe w niższych partiach trzeba by schłodzić powietrze pod sufitem, CO2 jako 1,5 raza cięższe od powietrza będzie opadał na dół i podnosił stężenie.

Myślę, że nawet tradycyjna WM nie jest w stanie tak schłodzić pod sufitem, że miesza to fakt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirnik jest zamówiony.Myślę,że jutro albo w poniedziałek.Orko nie chciał na parę dni pożyczyć to w koszty trzeba wpaść:D.

Co do stężenia CO2,to pytanie czy kilka stopni różnicy między poziomem zero a 2,8m wystarczy aby u góry było większe i czy ma na to wpływ większa tam wilgotność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby? Ja jednak stawiam na to, że jego temperatura niewiele różni się od otaczającego nas powietrza. Nos to taki całkiem sprawny reku.

 

Oczywiście, zgadza się, gdy zawrzesz aparat gębowy. Ja tam do milczków nie należę i zawsze wolę pogadać choćby o pierdołach, niż z ryjem zawartym na głucho siedzieć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro do domu wlatuje 70m3/h powietrza o temp.średniej 18oC. a dom potrzebuje poniżej 0,5kW energii cieplnej na godzinę.To kilka żarówek setek i luxów da jak w lipcu i chałupę nagrzeje.Z tego co pamiętam jak ten temat gdzieś pociągnąłeś to cię skutecznie od pomysłu odwiedli.A zima to u nas mroczny okres:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro do domu wlatuje 70m3/h powietrza o temp.średniej 18oC. a dom potrzebuje poniżej 0,5kW energii cieplnej na godzinę.To kilka żarówek setek i luxów da jak w lipcu i chałupę nagrzeje.Z tego co pamiętam jak ten temat gdzieś pociągnąłeś to cię skutecznie od pomysłu odwiedli.A zima to u nas mroczny okres:)

w moim to na "lewo" coś chyba dużo wlata bo wilgotność w chałupie podąża za temperaturami zewnętrznymi ...:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ,że to jednak te foremki ze styro nie pozwolą nic zakumulować na potem.Nie mniej jednak pomysł dla domów energooszczędnych aby świeciło i grzało to tak do końca zły nie jest.Zrobimy tak.Jak już swoim miernikiem CO2 wszystko pomierzę,to ci wyślę na jaki tydzień czy dwa i będzie wszystko jasne.Pod warunkiem,że czerwonego ozora przestaniesz na mnie wywalać.:p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...