Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator do domu pasywnego.


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 295
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Oczywiście, że potrzebuje, przynajmniej dom pasywny o jakim tu rozmawiamy - na dopłatę z NFOŚ.

W tej chwili zakończyłem obliczenia dla pierwszego mojego klienta który będzie się starał o dopłatę, i tradycyjnie wychodzi na granicy - 14,6 kWh/m2 :-) Czyli o włos może przejdzie weryfikację, a może nie....

Zastosowanie Nydarowego wynalazku ze średnią wydajnością nawiewu 135 m3/h (domek ma 4 pokoje + salon, 2 łazienki + WC - mniej nie da rady, aby to jakiekolwiek normy spełniało) spowoduje:

- można optymistycznie założyć, że samo GWC da na wyjściu do wymiennika ściekowego 0'C

- aby uzyskać na wyjściu 16'C (czyli tyle co po reku z 90% sprawnością) z wymiennika ścieków trzeba by odzyskać zimą prawie 3000 kWh, a skąd, skoro przez cały rok na CWU idzie obliczeniowo ok. 2400 kWh.

 

Natomiast przy przepływach rzędu 30 czy 70m3/h będzie to działać (i u Nydara dobrze działa), ale jako wykonawca który musi spełniać normy (a co gorsza, potem przyjeżdżać w razie czego na czyszczenie tego - fuj! ) nie mogę nawet pomyśleć o zastosowaniu takiego wynalazku u klienta - choć u siebie, w moim planowanym domu - jak najbardziej :-)

 

Jeszcze Nydar mam do Ciebie prośbę o przyobserwowanie działania POŚ - jestem ciekawy, jak wychłodzone w wymienniku ścieki wpływają na bakterie w oczyszczalni. W końcu rozkład ścieków wymaga jakiejś tam temperatury ścieków, mam nadzieję że w związku z odzyskiem ciepła oczyszczanie przebiega normalnie. U siebie planuję oczyszczalnię biologiczną (z czystą wodą na wyjściu - bez drenażu rozsączającego).

Pozdrawiam

Edytowane przez Indiana_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom energooszczędny który załapał by się na dopłaty z NFOŚ,wymaga instalowania urządzeń i materiałów certyfikowanych.Wymóg certyfikacji na dzień dobry podnosi cenę.Dlatego też cena takiego domu musi być wyższa .Zadałem pytanie o rekuperator z racji tematu,ale dotyczy to również ,okien,kolektorów słonecznych ,izolacji ,mat.konstrukcyjnego.Stan deweloperski (bez kafli,gipsowania,armatury,drzwi),surowe wnętrze do wykończenia ale z wszystkimi instalacjami do odzysku ciepła ze ścieków i słońca,do magazynowania tej energii i rozprowadzenia,CO,wod-kan,elektr.,nie przekroczył 2000PLN/m2.Mimo ,że to jest konstrukcja szkieletowa,to same ściany nie kosztowały mniej niż gdyby były ceramiczne.Drewno użyte na tą budowę suszone komorowo,czterostronnie strugane,więżba klejona.Gdybym myślał o skorzystaniu z tej dopłaty to tak na dzień dobry musiał bym wydać o jakieś 1000PLN więcej niż wydałem (samych przeszkleń mam 37m2).W istniejącym kształcie dopłaty uważam za kompletny idiotyzm.Państwo chce abym wydał przeszło 100000PLN za obietnicę otrzymania części z 50000PLN.Tak po zagłębieniu się w temat to na dopłatach ma zarobić każdy tylko nie inwestor.A mogło być pięknie.Przychodzi pan weryfikator z pirometrem laserowym,mierzy temp.ścian zewnętrznych od środka ,mierzy temp.wlotu świeżego powietrza i wiadomo czy dom energooszczędny czy nie.Oj chyba się rozmarzyłem .

Co do ścieków to masz rację,temp ścieków po RSŚ może mieć wpływ na pracę oczyszczalni zimą.Koniecznie trzeba zmierzyć temp.w zbiorniku oczyszczalni i porównać z innymi.Choć wydaje mi się że te kilkanaście m2 zbiornika oczyszczalni działa jak GWC i tam temp.będzie w miarę stabilna a wpływ temp.z RSŚ nikły.Ale faktycznie trzeba to sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście w obecnej wersji programu dopłat powyrzucali większość trudnych do spełnienia wymagań; w/w klient ma zaprojektowany dom normalnie z Porothermu (czyli umożliwia akumulację zysków słonecznych, a te są kluczowe dla uzyskania standardu domu pasywnego) z 20cm warstwą styropianu o lambda 0,031, dobre okna, właściwie jest to normalny dom tyle że wymaga grubszej warstwy styropianu, certyfikowanych okien, drzwi i rekuperatora - reszta jest już z grubsza rzecz biorąc standardowa, więc nie ma tutaj na pewno jakichś kosmicznych kosztów, a na chwilę obecną wydaje się, że z dopłaty 50 000zł sporo zostanie - czyli łączny koszt budowy będzie niższy niż domu standardowego.

Ale nie chwalmy dnia przed zachodem Słońca, pożyjemy zobaczymy, najbardziej obawiam się sposobu weryfikacji mostków cieplnych - to już z weryfikatorem muszę poustalać, a tych na razie nie ma wyznaczonych... Wartość <0,01 jest dość niska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a na chwilę obecną wydaje się, że z dopłaty 50 000zł sporo zostanie - czyli łączny koszt budowy będzie niższy niż domu standardowego.

.

...a mi się wydaje, że nie (z resztą nie tylko mi), ale walcz i dziel się wynikami - chętnie wszyscy dowiemy sięjak to tak na prawdę jest z tą "dotacją"

powiedz ile klient musi wydać na koszty związane z podatkami, odsetkami, papierologią i weryfikacją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe rzeczy piszecie o CO2.

Będę czekał na wyniki pomiarów.

 

Tutaj dane dot. zanieczyszczeń podawane są niemalże na bieżąco:

 

http://stacje.katowice.pios.gov.pl/monitoring/

 

Można by sczytywać. Co prawda to nie prognoza, ale prosty algorytm trendu mógłby posłużyć do sterowania reku.

Skąd i ile powietrza pobierać przy jednoczesnym pomiarze warunków w domu.

 

... tak sobie stukam w klawiaturę ... ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile klient musi wydać na koszty związane z podatkami, odsetkami, papierologią i weryfikacją?

 

moim zdaniem w tych "kosztach dodatkowych" będzie pies pogrzebany.

Pamiętajmy, że dotacje będą szły przez banki [ podobnie jak przy solarach] więc możemy spokojnie założyć, że bank zostawi sobie jakąś częśc dotacji w formie opłat i podobnych, oraz że da zarobić konsultantom i weryfikatorom [ bo musi mieć podkładkę papierową].

 

Gdyby sprawę załatwiać na zdrowy rozsądek [ czyli jak dom ma 14,9 kW/m2/rok to jest OK] to uważam, że za 50 tys PLN udało by się poprawić znaczną ilość budynków do standardu NF15.

Miałem kiedyś w rękach kalkulację domu o konstrukcji szkieletowej drewnianej, który w wersji "dom pasywny" kosztował o ok 20% więcej.

Podstawowa wersja [nie pasywna] kosztowała około 200 tys PLN czyli pasywna ok 40 tys PLN więcej.

To było jakiś rok temu - czyli jeszcze przed opublikowaniem wymagań do dotacji.

 

Obecnie nie chce mi się wierzyć, że za 50 tys PLN można spełnić wszystkie "zachcianki" Programu Priorytetowego

finansując dodatkowo wszystkich pośredników i papierologów.

Z tym, że w mojej opinii, nawet jeżeli inwestor dopłaci powiedzmy 10 czy 20 tys PLN to sprawa warta jest namysłu, dzięki naprawdę niskim kosztom eksploatacji budynku NF 15.

Może któryś z banków zaproponuje np. kredyt na pozostałą część inwestycji spłacany " z oszczędności" powstających dzięki niskiemu zapotrzebowaniu na energię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale CO2 to tam nie pokazują.W moim WIOŚ już też szukałem i nic.

 

Widziałem,

ale CO2 to raczej nas w domu interesuje.

Można skorzystać z wilgotności i przekroczenia zanieczyszczeń.

( niestety mieszkam w miejscu, gdzie to się zdarza ).

Wówczas np. czerpnia ścienna obligatoryjnie zamykana i pobór powietrza przez GWC, nawet jak temperatury by inaczej nakazywały.

Zawsze poprawiłoby to czystość powietrza w domu.

 

..ale to już chyba za daleko posunięte rozważania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Intuicja mi podpowiada ,że między CO2 a pozostałymi zanieczyszczeniami jednak zależność jest.Pytanie czy GWC i w jaki sposób ma te xyleny,benzole wyłapać.Myślę,że CO2 powinno optymalizować ilość nawiewanego do domu powietrza a całą resztę mógłby wyłapać filtr węglowy.Wydaje mi się,że to jedyne wyjście w aglomeracjach przemysłowych.Kujawy górą:D.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W GWC żwirowym panuje wilgotność maksymalna możliwa w danych warunkach.

Wszystko jest "lepkie" dla takich substancji, stąd do domu wpada duuuużo czystsze powietrze.

GWC zatrzyma skutecznie wiele związków, których nie zatrzyma filtr EU3 ( zasadność stosowania, EU4 = większe opory ).

 

Filtr węglowy też dobry pomysł, ale filtr "GWC-owy" jest bezobsługowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko,że w którymś momencie nastąpi nasycenie .A nasycenie oznacza,że więcej nie przyjmie.A przy zmianie warunków termicznych zacznie oddawać.Per lata nawet przy zraszaniu może być problem.Natomiast filtr z węgla drzewnego może być tanim rozwiązaniem,zwłaszcza,że można go potem spożytkować.Jak się prawie wypali to i kiełbachę można wysmażyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Witam.Poniewaz wiekszosc forumowiczow zastanawia sie ile kosztuje dom pasywny wiec prosze bardzo za chwilke podam poniewaz rozpoczelismy budowe 4 wrzesni2012 wlasnie domu pasywnego Z115 przez firme Multicomfort .Budowal a jakze ten najwazniejszy w firmie .I co?:PKicha totalna...zapomniano i zalano wyjscie dla wodociagu pozniej kuto i przekowano sie na zewnatrz przez fundament.Jedna lazienke rozplanowano po swojemu czyli wprew nam i projekowi.Wypuszczono dwa,,kominki,,na dachu co w pasywnym jest zabronione bo jest rekuperator a nie grawitacyjne odpowietrzniki.Na nasze protesty pan budowniczy byl głuchy jak pien i dumny ze buduje dom pasywny z prefabrykatow /szkieletowy/Okna pasywne bardzo drogie ale załozono niestarannie tak ze dmucha po bokach.,ale nie ma sie czym przejmowac w nazwie jeszcze bez certyfikatu jest DOM PASYWNY.Drzwi zewnetrzne rowniez pasywne tak załozono /przez ta sama firme/ze ciezko je otworzyc czyli cos sp... W kotłowni wywalono dziure na zewnatrz srednicy około 15 cm bo inaczej kominiarz nie podpisze odbioru:mad: /ogrzewanie gazowe zamknieta komora spalania/Na dachu dachowka polozona fatalnie na co nie liczejak powiedzial nam producent ale firma dumna ze buduje dom pasywny.Do dzisiaj nie ukonczono, kotłowni i reku/ w umowie minal 31 grudnia 2012 termin ukonczenia domu/ bo wykonawc a,,sie obraził,,ze wypłacilismy 95%calosi i 5%zatrzymalismy na poprawienie błedow miedzy innymi rolety poobdzierane /podczas transportu/i za krotkie prowadnice,no i kotłownia oraz reku nie zainstalowane.Koszt stan surowy zamkniety bez schodow wewnetrznych brutto 392.704 tys Smiem twierdzic ze w Polsce nie ma ekipy ktora potrafi budowac dom pasywny chociaz my wybieralismy bardzo starannie:bye:.Wybralismy ta firme bo wybudowała dom pasywny i jak sama twierdzi/na wszystkich stronach reklamowych/ z certyfikatem Passw Haus ale mieszka w nim sam Wielki Brat firmy wiec wlasne buduje sie doskonale obce mozna nabic inwestora w butelke.Przyszła refleksja co za sens budowy domu pasywnego jak jeszcze nie ma odpowiednich ekip do tego zadania a o doplatach to juz nie ma co mowic chyba ze weryfikator oslepnie i podpisze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kciuki za przyszły wzrost optymizmu i wiary w człowieka-budowlańca.

Nie wiem czy się mylę lub przesadzam,ale wydaje mi się,że bez wiedzy dot.budownictwa na poziomie inżynierskim, za budowanie domu pasywnego nie powinno się brać.Zwłaszcza jeżeli budowa realizowana jest rękoma najemnej firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...