Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator do domu pasywnego.


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 295
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

"siedzę i myślę i jakoś nie znajduję argumentów na to żeby dobierać wydajność wentylacji tylko i wyłącznie pod ilość mieszkańców...

no ale Ty wiesz lepiej to mnie oświeć "

 

Robiłem to już wielokrotnie.

Czemu tak trudno jest wpisać pytanie w Google?

 

Zacznij na przykład tu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?114044-O-wentylacji-co-i-po-co-wzd%C5%82u%C5%BC-i-w-poprzek!

Potem jest jeszcze kilka dobrych wątków o tym samym.

Co robiłeś w szkole na Biologii i Fizyce?

Spałeś?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Indiana.Podoba mi się twój styl propagowania WM. Raz piszesz,że wentylacja pracuje non stop.Raz że masz duchotę.Na plus zaliczam ci brak tekstów,że jak gotujesz to śmierdzi i nie namawiasz do suszenia gaci w salonie coby wilgotność w mrozy podnieść.Generalnie WM jest ok. Pytanie tylko ,czy aż takie ilości powietrza są potrzebne jak mówią normy, I czy górny nawiew nie jest po to aby rekuperator był odpowiedniej mocy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nydar - z pół roku temu ostro dyskutowaliśmy o wilgotności, więc myślałem, że pamiętasz jak u mnie było, a jak jest :-) Więc powtarzam: od trzech lat nie mam ŻADNYCH problemów z wentylacją, bo założyłem WM, a wcześniej w tym domu nie dało się mieszkać, było duszno i katastrofa (przy zakupie domu wiedziałem o tym, dlatego w ciągu miesiąca od zakupu założyłem reku). Więc duchota to była ostatni raz u mnie 3 LATA TEMU. Teraz jest WM ze średnią wydajnością 150 m3/h (ustawione mam prosto - w godzinach drogiego prądu idzie na wentyle 110V (i mam wtedy wydajność łączną 100 m3/h, a na tanim prądzie idzie 230V i wymiana jest ok. 190-200 m3/h. Średnio jest więc ok. 150 m3/h, czyli jakieś 3600 m3/dobę.

Teraz chyba wszystko jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Adam teraz już nie pamiętam co robiłem na biologii i fizyce, ale to nie ma żadnego znaczenia..

 

jakoś nie mogę sobie wyobrazić, że mieszkając samemu w domu starczy mi 30 m3 / godz, jak to niby podzielić? ile dać na łazienkę, wc, kuchnię? ile na salon, sypialnię, gabinet? po 10 m3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagadnienie wentylacji w domu jest wielowymiarowe i dość złożone.

 

Można prosto wyjść od punktu jak przedstawia adam_mk - "ma być dobrze".

( w innym wątku przedstawia to jednak bardzo dokładnie ).

 

- ilość powietrza do zapewnienia minimum komfortu,

- sprawność wentylacji począwszy od przepływów turbulentnych powietrza prze wymiennik po entalpię,

- generowany hałas wentylatorów stało/zmienno-prądowych i nakładające się fale na siebie,

- opory instalacji i koszty bieżące z tym związane,

.. i parę innych zagadnień...

Wszystko jest proste, dopóki się za to nie zabierzemy sami, ale tak na poważnie!

 

Odpowiadając, jeśli mogę wtrącić:

1. to dom jest dla ludzi, a nie odwrotnie,

2. jeśli komuś ( wykonawcy ) przyjdzie do głowy myśleć inaczej - patrz pkt. 1

3. budynek podlega prawom fizyko-chemiczno-biologicznym i jeśli nie ma w nim ludzi, to należy zadbać o jego prawidłowe funkcjonowania.

 

P.S.

po 5 stronach wątku widzę, że nie ma reku tak za ok. 8 kzł do domu pasywnego?

Edytowane przez gosciu01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma reku tak za ok. 8 kzł do domu pasywnego?

 

spełniającego wszystkie wymienione na początku wytyczne dla NF15

chyba [jeszcze] nie ma, ale to jest raczej problem odpowiedniej interpretacji wytycznych.

 

Np. gdzie jest napisane w jaki sposób będą weryfikowane dane o sprawności odzysku ciepła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma reku tak za ok. 8 kzł do domu pasywnego?

 

spełniającego wszystkie wymienione na początku wytyczne dla NF15

chyba [jeszcze] nie ma, ale to jest raczej problem odpowiedniej interpretacji wytycznych.

 

Np. gdzie jest napisane w jaki sposób będą weryfikowane dane o sprawności odzysku ciepła?

Na stronie http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/doplaty-do-kredytow/doplaty-do--kredytow-na-domy-energooszczedne/wytyczne-do-programu-prioryrttp/

Jest taka interpretacja:

W jaki sposób określić średnioroczną sprawność wytwarzania energii?

 

Za średnioroczną sprawność można przyjmować sprawność nominalną określoną przez producenta w Dokumentacji Techniczno-Ruchowej kotła.

Przez analogię zapewne będzie określana sprawność odzysku ciepła w centrali wentylacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety przy takich wymaganiach NFOŚ i cenach urządzeń sięganie po dofinansowanie dla NF15 jest mało zasadne.

Nieco lepiej sprawa wygląda dla NF40.

Wyniki dość szczegółowych kalkulacji pokazałem tutaj:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?210427-Dzi%C4%99kuj%C4%99-NFO%C5%9A-rezygnuj%C4%99-dofinansowania-Wyliczenia

 

Przy okazji wymagań postawionych przez NFOŚ.

sorry za offtopic, ale może ktoś wie, przekieruje.

 

Ściany mają mieć U<0,1.

Oczywiste.

A jak z tym współczynnikiem dla ściany i powierzchni ogrzewanych, za którą jest "przyklejony" nieogrzewany, ale ocieplony garaż?

Bo bezzasadne jest stosowanie w tej przegrodzie 32cm styro. Wystarczy 20cm.

Edytowane przez gosciu01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściany mają mieć U<0,1.

Oczywiste.

A jak z tym współczynnikiem dla ściany i powierzchni ogrzewanych, za którą jest "przyklejony" nieogrzewany, ale ocieplony garaż?

Bo bezzasadne jest stosowanie w tej przegrodzie 32cm styro. Wystarczy 20cm.

Podejrzewam, że pytań i odpowiedzi na stronie, którą wcześniej cytowałem będzie jeszcze wiele.

Oczywiście masz rację - trudno w kilkunastostronicowych wytycznych podać wszystkie możliwe przypadki.

Jeszcze gorszym rozwiązaniem jest pozostawienie możliwości dowolnej interpretacji wytycznych przez weryfikatora.

Wszystko to nie ułatwia zaprojektowania już w chwili obecnej domu pasywnego, który spełnia warunki NF,

a jednocześnie nie przesadza ze wszystkimi parametrami.

 

Jako przykład nawiązujący do tematu podam urządzenie kompaktowe do wentylacji, przygotowania ciepłej wody i ogrzewania wyposażony w pompę ciepła i często też współpracujący z kolektorami słonecznymi.

Jak policzyć sprawność takiego urządzenia?

Czy pompa ciepła może mieć w tym wypadku sprawność mniejszą niż 3,5?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"jakoś nie mogę sobie wyobrazić, że mieszkając samemu w domu starczy mi 30 m3 / godz, jak to niby podzielić? ile dać na łazienkę, wc, kuchnię? ile na salon, sypialnię, gabinet? po 10 m3? "

 

Wentylacji , a w szczególności - wentylacji mechanicznej - używa się tak:

W mniejwiecej centralnym miejscu domu, na ścianie, stawiasz (wieszasz) hygrometr.

(taki dinks co mierzy wilgotność względną)

Mieszkasz normalnie... gotujesz, pierzesz, podlewasz kwiatki, chuchasz (oddychasz) itd.

Jak wchodzisz do domu i czujesz się "jakoś - nie tak" to idziesz pooglądać hygrometr.

Jak pokazuje ze 20% - zmniejszasz wentylację...

Jak pokazuje z 70% - zwiększasz wentylację...

Jak pokazuje około 50% - bierzesz aspirynę, bo to jest grypa!

Po około 3 DNIACH ponownie oglądasz hygrometr i dokonujesz korekty ustawienia wentylacji - jak tego potrzeba.

 

Powiedzmy sobie tu, tak przy okazji, kilka słów prawdy o normach często przytaczanych.

Kiedyś, w tym niesłusznym ustroju, co to go już nie ma, były normy i były OBLIGIEM PRAWNYM!

Teraz, w tym jedynie słusznym systemie, gdzie WOLNO wszystko (np. wolno nie mieć wentylacji mechanicznej) normy są jedynie WSKAZANIEM jak należy a jak się nie powinno.

Nikt tak jakoś nie zauważył, że najczęściej przytaczana w sprawach wentylacji norma dotyczy budynków PUBLICZNYCH i ZAMIESZKANIA ZBIOROWEGO!!!!

KTO z Was buduje sobie w domu "ślepą kuchnię"?!

Są tacy?

:lol:

Normy wentylacyjnej dla domu jednorodzinnego NIE MA!!!

Są zasady, wskazania...

(a i tak większość ich nie rozumie i robi jak im wygodnie)

 

Kiedyś, w tym niesłu.... było tak, że ISTNIAŁA definicja "komfortu klimatycznego" opracowana na podstawie BADAŃ.

Dziś nikt już jej nie pamięta....

- To opowiadane są głupoty o koniecznej wydajności wentylacyjnej - normowej i jedynie słusznej, według normy nieprzystającej do rzeczywistości domu jednorodzinnego.

 

Wpiszcie w Google "komfort klimatyczny"...

Znajdziecie całą masę tych, co go Wam zapewnią za Wasze pieniądze....

Trochę takich, co się nad nim zastanawiają i kilka definicji KOMFORTU CIEPLNEGO - tyle, że to nie to samo.

Jednoznacznej obowiązującej definicji - nie ma.

- To CO MY, TAK NAPRAWDĘ, TWORZYMY BUDUJĄC TĘ WENTYLACJĘ?

:lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednoznacznej obowiązującej definicji - nie ma

 

Bardzo optymistyczne stwierdzenie - akurat na Święta przyda się trochę wyluzować.

 

Co do wentylacji - trochę niezbędnej wiedzy + zdrowy rozsądek = działająca wentylacja.

 

A higrometr powinien być obowiązkowo w każdym domu.

 

Życzę wszystkim Czytelnikom i Forumowiczom spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.

Specjalne życzenia dla tych Forumowiczów , z którymi w minionym już prawie 2012 roku

nie zgadzałem się w różnych postach. Mam nadzieję, że nikt nie poczuł się osobiście dotknięty :-).

Najlepszego!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ponownie

 

Słusznie prawi adam_mk, norma tyczy "budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i publicznych". Co do domów jednorodzinnych, określanych w przepisach ogólnie jako budowle, należy raczej stosować wytyczne z rozporządzenia ministra infrastruktury z 2002 roku, które mówi o minimum 20m3/h/łeb - i tej wersji będę się trzymał zawsze, oczywiście pod rygorem innych zapisów w rozporządzeniu odnośnie czystości, wilgotności, czy zatrute czy nie , itp.

 

Inna sprawa, że znaki interpunkcyjne w aktach prawnych dają urzędnikom taką dowolność interpretacji, że...

Polska język - trudna język, a w aktach prawnych to już nie jest polska język ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...masz rację Adam, ale zauważ że wentylacja nie tylko służy do utrzymania w ryzach wilgotności...

poza tym aspektem są np zapachy czy najzwyklejsze w świecie świeże powietrze czyli po prostu komfort a nie jestem pewien czy uzyskam ten komfort zakładając 20 m3 / osobę (w sytuacji 1 os na dom ;) )mimo że być może wilgotność będzie w normie...

 

jak by nie patrzył mamy już święta więc życzę wszystkim zdrowych, wesołych świąt (bez względu na ilość wymian ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Sławku...

Wentylacja służy WYŁĄCZNIE do utrzymania w ryzach wilgotności względnej wnętrz!!!

Inne funkcje spełnia "przy okazji" i ze sporym naddatkiem.

 

Nie rozumiesz tego procesu...

Względność wilgotności jest dla Ciebie tajemnicą nieodgadnioną...

Zrób tak jak TY chcesz - to Natura zniszczy Ci dom.

Ale to TWÓJ dom to rób z nim co chcesz.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...