Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

Chciałem założyć temat skupiający budujących dom Abra i Abra 2 z pracowni Archetyp. Bardzo spodobał się nam ten domek i jesteśmy na etapie załatwiania pozwolenia na budowę. Liczę na wymianę doświadczeń, zdjęć, porad dotyczących tego projektu i jego realizacji. Do tej pory nie trafiłem na żadne zdjęcia mimo że na mojabudowa.pl jest już kilka założonych dzienników.

 

http://archetyp.pl/projekt_abra/

http://archetyp.pl/projekt_abra_2/

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 317
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Cześć.

Chyba w ten weekend zamówimy projekt Abra 2. Kupujemy działkę 23x44 i mamy plan w kwietniu zacząć budowę.

Myślimy o stropie teriva, żeby kiedyś móc zaadaptować poddasze, zamiast WC będzie garderoba z wejściem od sypialni.

Garderobę powiększymy kosztem kotłowni bo planujemy piec gazowy. Daszek nad tarasem może zacieniać salon więc

myślimy o poliwęglanie zamiast blachy. Ale to chyba najmniejszy problem biorąć pod uwagę kosztorys, terminy i wykonawców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...
  • 1 month później...

Witajcie,

Wiem że podobnych pytań jest bez liku, ale naprawdę pozostajecie ostatnią instancją odnośnie oceny naszych zamiarów. Chcemy postawić dom z projektu Abra (http://archetyp.pl/projekt_abra/) i naszą graniczną kwotą jest 250 tysiów. Działkę mamy, zostaje uzbrojenie (słup jest w granicy działki więc prąd jakby był, wodociąg 70m do dociągnięcia wraz z kanalizacją). W środku chcemy zamontować piec na ekogroszek (ok. 8 tys.), ale poza tym bez szaleństw i udziwnień (co widać po projekcie-prosta bryła, dwuspadowy dach). Czy jest możliwe zbudowanie takiego domu do 250 tys., biorąc pod uwagę że sam mogę w sumie jedynie go wykańczać w zakresie paneli, malowania tudzież ocieplenia z zewnątrz wraz z elewacją. Proszę - pomóżcie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec na ekogroszek z podajnikiem w kotłowni leżącej bezpośrednio przy sypialni nie jest dobrym rozwiązaniem. Taki piec trochę hałasuje i może to być uciążliwe. Co do kwoty 250 tys może nie wystarczyć. Fakt domek prosty ale nie najmniejszy, dość duży dach, gdybyś więcej mógł zrobić sam mogłoby się udać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety ekogroszek to jedyna możliwość akceptowalna jeżeli chodzi o grzanie-gazu nie ma w miejscowości a prąd wychodzi zwyczajnie drożej. Kotłownia powinna być rozmiarowo ok, choć uwaga odnośnie hałasu nas nieco zaniepokoiła - na oku mamy piec eko plus z Biecza, podobno chodzi cicho ale nie mieliśmy okazji zweryfikować na żywo... w każdym bądź razie wielkiego wyboru nie mamy. Spróbujemy wygłuszyć styropianem ścianę od strony kotłowni, może to pomoże. A jeżeli chodzi o koszt budowy-dzięki za odpowiedź. Macie jakieś rady na czym można oszczędzić a gdzie możemy się wtopić z nieprzewidzianymi kosztami?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie nie starczy. Dobrze mówia na tym forym że trzeba liczyć 2500zł za metr domu do stanu deweloperskiego. Czyli 275tys za deweloperski U mnie i znajomych mniej wiecej tak wyszło. A gdzie tam jeszcze do wprowadzenia... kolejne minimum 50tys - łazienka, kuchnia,drzwi podłogi ... Edytowane przez turalyon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie nie starczy. Dobrze mówia na tym forym że trzeba liczyć 2500zł za metr domu do stanu deweloperskiego.

Pierwsze słyszę 2500 (powiedzmy ,że się zgadzam) na gotowo tak ,ale nie za deweloprski.Moim zdaniem dewloperski to jest dopiero wierzchołek góry lodowej Wykończenie pochłonie moim zdaniem więcej niż te 50tys. i nie liczę cudów tylko zwykły niski standard ( i tutaj zaczyna się kolejna polemika co to dla kogo oznacza) . Według tych wyliczeń wychodzi 350 tys. ale moim zdaniem przy pechu zamknie się w 300tys. przy farcie , znajomościach , układach itp. w 250tys. może się udać ale trzeba mieć to na uwadze ,że może trochę braknąć w tym wypadku ok. 20% kwoty inwestycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje jeszcze raz przemyśleć sposób ogrzewania. Gruntownie.

Ze wskazaniem na energooszczędną budowę i ogrzewanie prądem.

Umiejscowienie tego pieca jest niefortunne.

Piec na pewno będzie cichutki, zwłaszcza gdy w środku nocy włączy się dmuchawa.

Edytowane przez kubanski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, również budujemy abrę 2. W zeszłym roku postawiliśmy fundamenty i wyszliśmy z bloczka. Mamy wyprowadzoną kanalizację oraz zalany hudy beton. Dalszy ciąg budowy na wiosnę. My nasz projekt powiększyliśmy po 1mb na długości ściany tarasu oraz 1mb na długości sciany od strony kuchni z salonem. Czy ktoś już postawił dom w stanie choćby surowy i ma zdjęcia ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeśli jesteś w stanie zbudować 100m dom za 2500 za metr - czyli za 250 000zł już do wprowadzenia się (kuchnia, łazienka, drzwi, podłogi itd do gratuluje. Ale wg mnie nie jest to wykonalne w takim przypadku o jakim pisze założyciel tematu - czyli że prawie wszystko robią ekipy. 2500 za metr deweloperskiego sobie przyjmij i bedzie dobrze. W tym że ja licze w tym stanie deweloperskiem całą papierologię i przyłącza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy w takim razie macie pomysł na inny projekt równie prosty który ma gdzieś dalej umiejscowioną kotłownię o podobnych rozmiarach? Bo trochę przeszukaliśmy już sieć, ale w zasadzie ten jest jedyny który spełnia nasze wymagania - z reguły inne projekty mają jedną łazienkę, za małą kotłownię albo pokoje-klitki... w takim średnim mniejszym rozmiarze ciężko o projekt domu w prostej, łatwej i taniej w budowie bryle...

A co do obniżania kosztów-możecie podpowiedzieć co mogę zrobić sam? Jakieś macie doświadczenia w tym obszarze, rady? Generalnie na budowlance się nie znam, ale zapału mi do roboty nie brak - myślałem, że poza wykończeniem mogę przygotować pod fundament wykopy, odwodnienie, tudzież ocieplenie z zewnątrz.

Druga rzecz która mnie zastanawia-czy nie wychodzi taniej zlecić robotę jednej firmie i oszczędzić na vacie na materiałach?

 

W tych 250 tys. nie chcemy się urządzić - chcemy tylko mieć stan obejmujący biały montaż, kafelki i panele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z większością w tym wątku. 250 tys wystarczy na stan surowy zamknięty z tynkami, wylewkami ale zapomnij o panelach, gresach itd. Nie wolno tez nie doceniać kosztów uzbrojenia działki. Nie wiem w jakim regionie budujesz ale u mnie pociągnięcie wodociągu i kanalizy przez te 70 mb to wychodzi lekko 20 tys. + a myślę, że znacznie więcej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo sobie cenię wasze rady - rzeczywiście w takim razie musimy przemyśleć sprawę budowy. Zastanawiamy się nad rezygnacją z kominka-dodatkowy komin i sam kominek to pewnie koło 10 tys. - spora oszczędność zawsze. Co do mediów to potrzebujemy pociągnąć wod.kan. około 10m, z tego co udało mi się sprawdzić wyjdzie nam około 3000 zł za to, plus prąd (10kW starczy na domek?) jakieś 1800zł-także z przyłączami nie ma tragedii. Pompa powietrza jakoś nas nie przekonuje-nie znamy tego rozwiązania, nie ma go nikt znajomy a nie chciałbym eksperymentować na własnym domu. Ale dzięki za sugestię. Co do projektu Anatola - z bryły jest nieco bardziej skomplikowany i chyba nie wyszedłby taniej niż Abra, szczególnie że ma bardziej fikuśny dach. Czy możecie mi podpowiedzieć na czym udało wam się oszczędzić przy budowie? Dachówka cementowa wychodzi taniej? Pustaki przy dwuwarstwowej ścianie czy ytongi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...