Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

100 powinna starczyć, wiadomo zalezy jak kto robi i jakie cuda sobie wymysla. ale w rozsadnym umeblowaniu i wykonczeniu starczy. do wprowadzenia nie mowie o otoczeniu, kostce, ogrodzeniu itd. jezeli chodzi o posadzki to: styropian od 15-20 cm wszedzie - 2 tyś, material na wylewki - cement i piasek 1,5 tyś. robocizna (wylewka agregatem, czas wylewania 4 godz:)) 1300 zł. no i dalej plytki. mamy wszędzie ale koszty to juz indywidualna spr takze o naszych kosztach nie bede pisał :) jezeli chcesz wiecej szczegołów pisz na miala [email protected] pzdr

 

z perspektywy wydanego szmalu i startowego myślenia życzeniowego że zmieścimy się w 350k - myślę że może braknąć. zależy oczywiście od użytych materiałów, ale licząc nawet najtańsze do etapu z wykończeniem 100k jeżeli nie macie jeszcze okien - może braknąć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 317
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

z perspektywy wydanego szmalu i startowego myślenia życzeniowego że zmieścimy się w 350k - myślę że może braknąć. zależy oczywiście od użytych materiałów, ale licząc nawet najtańsze do etapu z wykończeniem 100k jeżeli nie macie jeszcze okien - może braknąć...

 

Okna powinniśmy jeszcze mieć przed wzięciem kredytu, czyli ok 12 000 zł odejdzie.

Macie jeszcze jakieś dobre rady przed wejściem do środka z pracami?

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100 powinna starczyć, wiadomo zalezy jak kto robi i jakie cuda sobie wymysla. ale w rozsadnym umeblowaniu i wykonczeniu starczy. do wprowadzenia nie mowie o otoczeniu, kostce, ogrodzeniu itd. jezeli chodzi o posadzki to: styropian od 15-20 cm wszedzie - 2 tyś, material na wylewki - cement i piasek 1,5 tyś. robocizna (wylewka agregatem, czas wylewania 4 godz:)) 1300 zł. no i dalej plytki. mamy wszędzie ale koszty to juz indywidualna spr takze o naszych kosztach nie bede pisał :) jezeli chcesz wiecej szczegołów pisz na miala [email protected] pzdr

 

Dzięki eleven11 za wyczerpujące informację, będę się kontaktować z Tobą, jeśli będe miała jakieś pytania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okna powinniśmy jeszcze mieć przed wzięciem kredytu, czyli ok 12 000 zł odejdzie.

Macie jeszcze jakieś dobre rady przed wejściem do środka z pracami?

 

 

Pozdrawiam

 

róbcie zdjęcia! każdej roboty każdego etapu, w szczególności instalacji. Przed wylaniem podłóg sprawdźcie dokładnie hydraulikę pod kątem przyłączenia zimnej i ciepłej wody (częsty błąd hydraulików kończący się kuciem podłogi w nowym domu- sprawdzone na sobie ;( ). Sprawdźcie wielkość otworów na drzwi i okna (szczególnie drzwi) określając wysokość po wylaniu podłóg i położeniu kafli jaka powinna być ( nam machnęli się o 10cm i trzeba było kombinować). Sprawdzajcie długą łatą tynki po położeniu - jeżeli ucieka więcej niż 2 cm zgłaszajcie do poprawki. Przy montażu drzwi zewnętrznych i balkonowych upewnijcie się że dołem macie ciepły próg (nawet za dopłatą - warto zamiast deski wsadzić tam styropian by nie podchodziła wilgoć). Jeżeli macie podłogowe i lejecie beton na wylewkę a nie anhydryt - dodajcie koniecznie plastyfikator by uniknąć pękania płytek. Jeśli na podłogowe kładziecie płytki dajcie 8mm kleju elastycznego by uniknąć pękania płytek. Uf. Tyle z ważnych które mi się przypomniało ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • 2 weeks później...

Witam serdecznie.

 

Mam do was pytanie odnośnie sposobu ogrzewania w waszych "Abrach". Może posiada ktoś wyliczenia zapotrzebowania na ciepło budynku bądź inne ?

Chciałem także spytać o wybór ocieplenia Stropu, ścian itd. ile cm. ?

 

Ruszam z budową na wiosnę :) A oto moja wizja środka plus-minus: plan.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Po prawie 2 latach mieszkania w domu mogę podać przyszłym budowniczym trochę informacji.

Budując zgodnie z proj. mamy 1 duży pokój i 2 raczej malutkie. Ale moje życie i tak toczy się w salonie. Generalnie budując 2 raz raczej nic bym nie zmienił, może odrobinę powiększył dom. Radzę rozważyć umiejscowienie zlewu przy oknie bo to też jest trochę upierdliwe.

 

Dom jest wg mnie niezmiernie tani w utrzymaniu.

Jestem w lekkim szoku, bo większość osób (w małym mieszkanku w bloku) płaci więcej. Dla rodziny 2+2, kuchnia indukcyjna, żarówki ledowe, grzanie tylko gazem grzejniki + podłogówka (łazienki, kuchnia, wiatrołap). W domu utrzymuję 21st, w nocy 20.

 

prąd 120 miesięcznie

gaz 210

woda 90

do tego podatek od nieruchomości/gruntu, śmieci, internet

 

budowa domu 335 tys (dojdzie jeszcze otynkowanie)

dodać formalności, przyłącza, wyposażenie - wychodzi 400tys

do tego dochodzą koszty zagospodarowania działki, ogrodzenie, droga itp.

 

Na materiałach nie oszczędzałem, ale też nie wydawałem przesadnie dużo. Nie mam też drobiazgów typu krzesło od projektanta ;)

 

Z moich kalkulacji wynikało, że nie opłaca się przy tym domu bawić w jakiekolwiek nowinki typu solary, pompa ciepła, ciepły montaż okien.

 

Do ocieplenia użyłem:

elewacja zewn. styropian 031 15cm (ten sam wsp. izolacji co 20cm słabszego a nie mamy takich grubych murów, cenowo też to samo)

dom z Porothermu

 

izolacja stropu : 2 warstwy

wełna 034 15cm + 039 20cm

 

izolacja poddasza - tylko 1 w. między krokwiami: 040 040 15 cm i 039 15cm

na ścianach szczytowych wełna sztywna chyba 3 warstwy po 5cm

 

iz. fundamentów: styropian EPS70 12cm 040

iz. podłogi: styropian EPS100 5cm 040 (tu dałbym więcej, ale miałem za wysoko wylany chudziak)

 

 

 

Na poddaszu można spokojnie urządzić pomieszczenia sportowe itp. Jednak do zagospodarowania trzeba by zdecydowanie lepiej ocieplić dach. Ja mam teraz bez ogrzewania ok 0st (przy mrozach -15 -20 w nocy).

styropian EPS70 12cm 040

 

Naprawdę cięzko mi podać jakiekolwiek minusy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"_krzychu" - jakim gazem grzejesz bo podejrzewam, że ziemnym.

 

Planuję bardzo podobne wykonanie ocieplenia domu:

 

30 cm pustak ceramiczny + 15 cm styropian 031

 

15 cm wełna w podłodze 036

 

30 cm wełna na stropie (15 + 15) 036

 

Garaż oraz poddasze nieogrzewane (Między garażem a domem ocieplenie jak na zewnątrz. Dach nie ocieplany ponieważ poddasze nie będzie używane.

 

Zastanawiam się poważnie nad ogrzewaniem elektrycznym typu piece akumulacyjne + mata/kable grzejne w łazience i wiatrołapie. Do tego zwykły kominek tak o :) Rozważam jeszcze zamontowanie prostej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

 

Tak jak mówisz, z moich obliczeń też wynika, że nie opłaca się inwestycja w pompę ciepła a gaz płynny wychodzi podobnie lub drożej niż elektryczne a jeszcze dochodzą koszty inwestycyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
jakim gazem grzejesz bo podejrzewam, że ziemnym.

 

Tak, mnie podłączenie kosztowało 5000.

 

Nie mam kominka wiec nie budowalem jednego komina. A drugi postawiłem "na wszelki wypadek" (+wentylacja), ceramiczny podłączenie w kotłowni. W razie czego mogę wstawić piec, ale bynajmniej tego nie planuję :)

 

Dach nie ocieplany ponieważ poddasze nie będzie używane.

 

Przestrzeń u góry jest ogromna, myślę że każdy ją w jakimś stopniu zagospodaruje, choćby na graciarnię. Na szczęscie nie ma problemu z późniejszym dociepleniem :)

 

Rozważam jeszcze zamontowanie prostej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

 

Ja miałem w planach zrobić samemu wentylację mechaniczną, ale na razie nie miałem chęci i czasu.

Ale dom i tak mam właściwie wentylowany mechanicznie - wentylatory w łazienkach + okap. Wszystko przez kominki w dachówce. Nie robiłem wentylacji grawitacyjnej (jest w kotłowni) bo przy tej wysokości domu i tak raczej nie działa. Ale jest to trochę mało. W pierwszą zimę wychodziło dużo wilgoci i miałem co dzień zaparowane ramiki szyb na dole, bałem się że jakiś grzyb wejdzie. Na szczęście teraz już było ok ale i tak chyba zrobię choćby wentylację sypialni.

 

Tak jak mówisz, z moich obliczeń też wynika, że nie opłaca się inwestycja w pompę ciepła a gaz płynny wychodzi podobnie lub drożej niż elektryczne a jeszcze dochodzą koszty inwestycyjne.

 

W projekcie jest podane zapotrzebowanie energetyczne domu i można wszystko mniej więcej policzyć czy się opłaci. Szczerze to ja nawet nie rozważałem poważnych inwestycji w "energooszczędność", w tym domu za życia się na pewno nie zwróci. Im mniej skomplikowanych rzeczy, tym mniej się będzie psuło i tym mniej pracy.

 

 

Z moich rad dla budujących przypomniałem sobie jeszcze:

- koniecznie jakieś odwodnienie w garażu, ja nie mam i w zimę latam z mopem :/

- koniecznie kuchnia indukcyjna (w porównaniu do gazowej to jak gazowa do węglowej)

- nie robiłbym zlewu przy oknie, wkurza mnie widok na odsączalnik

- koniecznie więcej niż jeden punkt świetlny w salonie, dla mnie przy 5 żarówkach centralnie jest za ciemno

- podłoga na górze z osb 23mm się świetnie sprawdza, tylko koniecznie na wkręty żeby był łstwy dostęp od góry

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ogrzewania i NIE dla pomp ciepła - nie zgodzę się, że jest to nieopłacalne.

Koszt pompy z wymiennikiem i podłogówką wyniósł nas (po otrzymaniu dofinansowania z WFOSiGW) tyle, co piec na ekogroszek z kominem, pomieszczeniem na węgiel i rozprowadzeniem.

Koszt miesięczny to ok. 140 PLN za cwu i ogrzewanie w sezonie zimowym. W lecie samo cwu, jeszcze nie wiem ile (za krótko pomieszkuję). Sama idea warta rozpatrzenia szczególnie jako alternatywa dla węgla (gaz jest równie wygodny, może mniej bezpieczny jedynie).

Ocieplenie: 20 cm styro grafit, sufit i dach po 20 cm wełny i podłoga 10 cm styroduru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapotrzebowanie na ciepło z projektu jest zaniżone biorąc chociażby pod uwagę 9 cm na gruncie, po za tym nie jest ogólne tylko konkretnie pod pompę ciepła i drugie pod gaz ziemny.

 

Problem z pompą ciepła pojawia się jak ktoś nie chce robić wszędzie podłogówki, wysokotemperaturowe pompy kosztują prawie 2x więcej. Druga sprawa, że trafią się gorsze dni zimy i będzie grzała w większości grzałkami. Ale wszystko do zrobienia przy wyborze pompy i sprawdzeniu COP.

 

Dreamerx - orientujesz się może czy takie dopłaty nadal są stosowane ? Jednorazowe czy na kredyt ?

 

Ja jeszcze nad sposobem ogrzewania się zastanawiam pomiędzy piecami akumulacyjnymi, gazem płynnym, kotłem na pellet a pompą ciepła powietrze-woda. Kominek dodatkowo tak o.

 

Niestety nie mam jeszcze i nie wiem czy w ogóle lub kiedy będzie gaz ziemny. Tak bym się nie zastanawiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My otrzymaliśmy zwrot kosztów - wiem że taki program jest w opolskim i małopolskim. Gdzie jeszcze - trzeba dzwonic do swojego WFOSiGW i dopytywać.Opcja druga to tez kredyt na pompe (preferencyjny),ale tu nie wiem nic :(

Co do gorszej zimy - mieszkam w gorskiej części opolskiego i od początku grudnia z mala przerwa mamy temp. w przedziale -5 - -18 stopni - pompa daje rade bez zadnego problemu i dogrzewania (grzałki nawet nie instalowałem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ogrzewania i NIE dla pomp ciepła - nie zgodzę się, że jest to nieopłacalne.

Koszt pompy z wymiennikiem i podłogówką wyniósł nas (po otrzymaniu dofinansowania z WFOSiGW) tyle, co piec na ekogroszek z kominem, pomieszczeniem na węgiel i rozprowadzeniem.

Koszt miesięczny to ok. 140 PLN za cwu i ogrzewanie w sezonie zimowym. W lecie samo cwu, jeszcze nie wiem ile (za krótko pomieszkuję). Sama idea warta rozpatrzenia szczególnie jako alternatywa dla węgla (gaz jest równie wygodny, może mniej bezpieczny jedynie).

Ocieplenie: 20 cm styro grafit, sufit i dach po 20 cm wełny i podłoga 10 cm styroduru.

 

Ja chciałem pokazać, że taki niewielki i prosty dom oznacza bardzo niskie koszty utrzymania przy standardowych rozwiązaniach. Z moich obliczeń wynikało, że niestandardowe np solary, nie mają szans się zwrócić. Pompy ciepła akurat nie rozważałem, nie miałęm ani doświadczeń z systemem ani czasu.

Na pewno warto czytać wątek i korzystać z doświadczeń innych :)

 

Moje koszty uwzględniają cyrkulację przez cały rok (wyłączona w godz 23-6). Zobaczymy czy ulegną zmianie po tej zimie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasne. kosztowo wyszło 47k PLN - w tym pętle zewnętrzne, pompa, ogrzewanie wewnątrz, cała robota i serwis po uruchomieniu. Mamy pompę Sofath, ale moim zdaniem marka pompy ma mniejsze znaczenie -ważniejsze jest znalezienie sprawdzonego, doświadczonego montażysty. Najlepiej stosunkowo blisko, by w razie jakiegoś problemu (nam się nie zdarzył ale lepiej dmuchać na zimne) nie leciał z drugiego końca Polski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że pompa ciepła działa przy podłogówce w całym domu ? I w to 47k są wliczone wszystkie koszty podłogówki (ogrzewanie wewnątrz).

47k to bardzo dużo, nie wiem czy faktycznie taka inwestycja jest opłacalna ale wydaje mi się, że na tą chwile samą pompę ciepła co + cwu z osprzętem można do takiego domu kupić w granicach 20k i często jest ona od razu montowana przez sklep. Nie wiem jak to jest z dofinansowaniami ale czytałem na Wrocławskim fośigw, że dla pomp ciepła typu powietrze/woda dla potrzeb c.o. i c.w.u.: 3 000 zł/kW, dla pomp ciepła typu powietrze/woda wyłącznie dla potrzeb c.w.u.: z zasobnikami c.w.u. o pojemności czynnej od 150 do 250 litrów: 5 000 zł, z zasobnikami c.w.u. o pojemności czynnej > 250 litrów: 8 000 zł. dla pozostałych pomp ciepła dla potrzeb c.o. i c.w.u.: 5 500 zł/kW. , zaś w mojej gminie/powiecie - 50% kosztów brutto zakupu i montażu pomp ciepła ... nie więcej niż 10 000 zł. I z tego co zrozumiałem to fakturki są potrzebne i zakup trzeba zrealizować samemu chyba, że na zasadzie kredytu. Zauważyłem także, że dofinansowaniu podlegają instalacje opalane biomasą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...