Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 317
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Generalnie idziecie w dobrą stronę :) . Wybraliście w miarę prosty dom, uważnie i krytycznie przygotowujecie się do inwestycji, to dobrze. Moim zdaniem nie warto porzucać idei budowania domu a może po prostu lepiej zastanowić się nad zdobyciem dodatkowych środków? Sporą część prac można wykonać samemu ( są wątki o tym), pytanie czy dysponujecie czasem, który możecie poświęcić na budowę samemu? W ten sposób można dużo zaoszczędzić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się też, że łatwiej o nizszą cenę m2 jeśli dom jest większy. Przy małym domku rośnie udział kosztów niezależnych (lub mało zależnych) od powierzchni jako takiej - kuchnię trzeba mieć, łazienkę trzeba mieć, kocioł też itd. Dlatego przy małych domach niedoszacowywanie kosztów per m2 jest jeszcze bardziej ryzykowne, niż przy większych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ja startuję z budową abry 3,04,2013 stawiam dom pod Opolem, wprowadziłem tylko niewielkie zmiany przesuwając dwie ścianki działowe powiekszajac wiatrołap i łazienkę, postawił ktoś z was surowiaka w jakiej kwocie sie zamkneliście??!! czy też zauważyliście że z tymi zbrojeniami projektant przegioł :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ja startuję z budową ABRY w kwietniu pod opolem ,materiały na budowę bloczki,cegły,zbrojenia,izolacje,folie,drzewo,dachówka ceramiczna glazura,rynny,styropian,osprzet dach, membrany, itp + zezwolenia i projekty przyłączy, kierownik ogólnie wszystko bez działki wyniosło mnie 70.000 i to nie wcale najtańsze materiały zostaje mi jeszcze tylko kwestia betonu ok 10.000 i jakieś 10.000 rezerwy na niespodzianki, zrezygnowałem tylko z jednego komina i kominka, w maju dam znać ile wyniósł mnie stan surowy zamkniety + robocizna , ale patrze optimistycznie i myśle że 250.000 do wprowadzenia powinno starczyć oczywiście z pomocą znajomych i wkładem pracy własnej, no ale zobaczymy jak to będzie wyglądało w maju, pozdrawiam budujących!!! powodzenia i nie ciśnijcie się w blokach :-) Edytowane przez gmi
poprawka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja stawiam Abrę 2 w gminie Psary na południu (20 km od Katowic ) , jestem obecnie na etapie wylanej ławy , zaraz jak tylko trochę będzie cieplej stawiamy bloczki fundamentowe , mój wykonawca twierdzi, że do połowy maja będziemy już z dachem , aż się wierzyć nie chce , ekipa górali - chłopakom robota się w rękach pali - tak się uwijają . Zbrojenie robiłem takie jak w projekcie , choć faktycznie wykonawca twierdził , że strasznie udziwnione - ale zrobił jak należy. Buduje w porothermie , strop monolityczny, podniosłem trochę konstrukcje o 2 pustaki i architekt adaptujący wyliczył mi na poddaszu nagle 80 m2 powierzchni użytkowej - miałem stawiać mały dom ( 110 m2 ) a i tak wyszło mi 190 m2 bo nagle poddasze jest użytkowe , żona schody zaprojektowała w salonie , budynek bez piwnicy, aż strach pomyśleć ile jeszcze pieniędzy tam się wyda ;) o ale cóż. Będę tu wpadał , aby pozać Wasze historie - pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, postawił ktoś z was surowiaka w jakiej kwocie sie zamkneliście??!! czy też zauważyliście że z tymi zbrojeniami projektant przegioł :-)

 

Witam wszystkich budujących ten domek

Ja będę budował odbicie lustrzane, pewnie przesuniemy ściankę żeby powiększyć wiatrołap. A i u góry duża łazienka "zamieniona" z pokojem.

Jak wy budujecie jak tu zima w pełni (świętokrzyskie) ??

 

Co do zbrojenia, to po rozmowach z kierbudem, fachowcami i po lekturze forum doszedłem do wniosku, że to pod bunkier ;)

U mnie grunt piaszczysty, więc postanowiliśmy z kierownikiem że główna łąwa (ŁF1) będzie miała standardowo 4 pręty (a nie 8 ), będzie więc mniej strzemion 30x20. A i wszystkie strzemiona standardowo z fi6mm a nie 8mm jak w projekcie. I tak fundamenty wydają się przesadzone pod tak lekką konstrukcję.

 

Alvaro11 czy możesz powiedzieć albo podesłać na priva ile płacisz swoim fachowcom? U mnie na 3 ekipy, 2 przez miesiąc nie potrafiły przygotować wyceny pod SSO, a jedna rzuciła 60 tys. A szukałem projektu pod tani i prosty dom :)W związku z tym szukam dalej, i to raczej murarza z pomocnikiem. Sam mam czas na pracę a budowa pod nosem.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez _krzychu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do fundamentów to nie zastanawialiście sięnad wylaniem zamiast stawiania 95 cm wys bloczków?

 

Wg moich wyliczeń

1) beton z gruchy - 25 m3 ok 6250(250/m3)

dochodzą szalunki + robocizna

 

2) bloczki

(ok 100m2 x 22bloczki /m2) 2194 szt (chyba zże cos źle policzyłem) x 2,40 = 5265 zł

Same bloczki, a gdzie zaprawa, robocizna i ile to potrwa?

 

Mam nadzieję że będziemy tu często gościć, bo na razie chyba niewiele osób miało okazję budować wg tego projektu (a przecież jest rewelacyjny ;)

) i wymiana informacji się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzychu - ekipę mam z polecenia z gór - Rabka, obecnie przerwa technologiczna bo nie pozwolę im murować w mrozie , zaczynamy po świętach kiedy mam nadzieje zima w końcu odpuści , robotników jest 5 - będą też budować u mojego sąsiada w maju i w szczytowym momencie ma ich być 10-12 osób, za SSO policzył mi 50 000 zł , wynegocjowałem z nim 48 000 zł . Typowy system gospodarczy więc w tej cenie jest robota jako usługa , materiał załatwiam sam i organizuję im pracę , ustalam z nimi co chcą i na kiedy i wydzwaniam do składu gdzie mam rachunek , jest to trochę uciążliwe i powoduje mi niezły mętlik w głowie ( mam robotę zawodową , która wymaga skupienia ) ale stwierdziłem , że jeśli ma być taniej to OK .

Ja stawiam fundament z bloczków - nad lanym się nawet nie zastanawiałem , przy procesie budowy pierwszego w życiu domu jest do podjęcia tyle decyzji , na których człowiek się nie zna , że to aż boli .

 

Co do skanu projektu schodów w salonie postaram się wrzucić kiedy będę miał to u siebie , dałem to wykonawcy a z nim widzę się po świętach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skąd u was takie ceny za robote przecież jest kryzys!! u mnie ekipa bierze za stan surowy otwarty 25000 system gospodarczy do mnie należało wykonanie zbrojeń , zaprawę do murowania kupuja gotowa z opóżniaczem więc odpada im jeden człowiek do mieszania w betoniarce, robia w trójkę, rozejrzyjcie się dobrze bo miałem kilka takich ofert, w tym projekcie strop jest drewniany schodów na poddasze nie ma , twierdzą że skończa w 5-6 tygodni oczywiście z przerwami technoliogicznymi przy ławach i płycie, nie dajci sie skrojić!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje.

 

W sumie to sam zawsze byłem zdania że trzeba dać zarobić tym co się znają, a samemu czas i energię poświęcać na swoją pracę. Ale jak zobaczyłem że ktoś chce 60 tys, a już na etapie pozyskiwania klienta jest niesłowny i nie odbiera telefonów, to zmieniłem zdanie. A i wycena "z du.y", bez konkretów co za ile. Dlaetgo pomyślałem, że skoro i tak bym musiał ich pilnować to spróbuję znaleźć murarza z pomocnikiem. Zresztą mówią żeby budować w kryzysie :)

 

Sam jestem w szoku odnośnie wyceny którą dostałem, może dlatego że zapytanie do 3 ekip "z polecenia". W woj. św. jest ogólnie takie dziadostwo i bezrobocie, że zakładałem coś innego. W takim razie wrzucę ogłoszenie na kilka portali i szukam dalej.

Na razie zakładam, że zbrojenie zrobię we własnym zakresie (gotowe strzemiona niewiele droższe od samej stali 6mm), skręcenie nie powinno zająć dużo czasu. Mam czas i budowę pod nosem (200m), wiadomo kasa się liczy, ale nie chcę żeby się to ciągnęło i mieć okresu wyjętego z życiorysu.

Zobaczymy co dalej.

 

Co do tysiąca decyzji to siedzę tylko przed kompem, czytam i planuję. Chyba aż za dużo...

1. Co do ściany fund. z bloczków to się przeraziłem ile tego jest, przy zał. murowania 200 pust. dziennie to ponad 10 dni na samą ściankę. Stąd pomysł zaszalowania i wylania. Tylko nie policzyłem ile by kosztowały szalunki. Czy u was to szybciej poszło?

2. Zakładacie podłogówkę? My z żoną chcemy jak najwięcej drewna na podłodze i raczej podłogówka tylko w łazience i kuchni.

3. Zostajecice przy piecu kondensacyjnym? Przy zał. zwykłych kaloryferów to chyba nie ma sensu.

4. Ja na górę robię schody w garażu, między belkami stropu. Ale jak pisałem poddasze nieużytkowe na schowki, pom. sportowe itp.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez _krzychu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skąd u was takie ceny za robote przecież jest kryzys!! u mnie ekipa bierze za stan surowy otwarty 25000 system gospodarczy do mnie należało wykonanie zbrojeń , zaprawę do murowania kupuja gotowa z opóżniaczem więc odpada im jeden człowiek do mieszania w betoniarce, robia w trójkę, rozejrzyjcie się dobrze bo miałem kilka takich ofert, w tym projekcie strop jest drewniany schodów na poddasze nie ma , twierdzą że skończa w 5-6 tygodni oczywiście z przerwami technoliogicznymi przy ławach i płycie, nie dajci sie skrojić!!!

 

oczywiście ta cena to z kompletnym wykonaniem dachu, buduje Abre odbicie lustrzane,zrezygnowałem tylko z jednego komina i kominka, znajmi twierdzą że to fajna sprawa ale tylko na poczatku teraz właściwie kominka nie używaja, odnoście ogrzewania to chyba zostanę przy ekogroszku ale zobaczymy, jeszcze daleka droga w sumie o rodzaju paliwa zadecyduje na samym końcu,

wykonanie zbrojeń to bajka , strzemina zamówiłem gotowe polecam firme Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe „ STRZER” niedrogo i szybko dostarczyli strzemiona, mój architekt także stwierdził że te zbrojenie jest jak do bunkra, ławy zrobiłem ze strzemion fi6 20x30 + do tego cztery pręty fi 12 , trzy soboty ze szwagrem i zbrojenia na ławy i górny wieniec były gotowe, robota bajka, a i jeszcze jedno architekt wywalił tez zbrojenie ścianek fundamentowych stwierdził tez że to przesada a ekipy które robiły mi wyceny mówiły że pierwszy raz spotkały się z czymś takim przy domkach jednorodzinnych,

 

odnosnie ekip to ja najpierw zorientowałem sie w cenach potem zobaczyłem co robili, obejrzałe ostatnie surowiaki jakie wykonali, kierownik z doswiadczeniem bedzie ich miał na oku jestem dobrej myśli, chłopaki startują we wtorek 04,04,2013, sam jestem ciekaw jak to wszystko pójdzie ale w połowie maja maja skończyć, w razie czego służe radą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście ta cena to z kompletnym wykonaniem dachu,

 

Nieźle... Może u was się ekip namnożyło jak był dobry okres i teraz jest konkurencja. A dach ceramika czy blachod. ? Może jak już tobie zbudują to i do mnie przyjadą :) Akurat fundamenty wyschną.

Możesz napisać ile ci mniej więcej bloczków wyszło na fundament?

>wywalił tez zbrojenie ścianek fundamentowych stwierdził tez że to przesada a ekipy które robiły mi wyceny mówiły że pierwszy raz spotkały się z czymś takim przy domkach jednorodzinnych,

 

Które konkretnie zbrojenie? Możesz podać nr ławy z projektu albo dokładniej opisać. Chodzi o to łączenie przy tarasie i schodach, czy wieniec ścian fundamentowych?

Bo może i ja jeszcze odchudzę, zwłaszcza że mam pod spodem sam piach.

odnosnie ekip to ja najpierw zorientowałem sie w cenach potem zobaczyłem co robili, obejrzałe ostatnie surowiaki jakie wykonali, kierownik z doswiadczeniem bedzie ich miał na oku jestem dobrej myśli, chłopaki startują we wtorek 04,04,2013, sam jestem ciekaw jak to wszystko pójdzie ale w połowie maja maja skończyć, w razie czego służe radą

 

Ekipy miałeś z polecenia czy z ogłoszeń?

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukałem z ogłoszeń ma opolskim portalu , ale wstępnie ich zweryfikowalem tak jak pisałem wyżej, kontakt z chłopakami bardzo dobry, szykaj ekipy która zrobi tobie domek razem z dachem jest w tedy duzo taniej niz biorąc murarzy i cieśli osobno , a napewno omijaj takie z szefem który musi swoje też zarobić.

 

architek wywalił wieniec ścianek fundamentowych W1 to w sumie prawie 1/3 zbrojenia, dach robie z ceramiki Tondach czarna Glazura , a bloczków wstepnie zamówiłem 1800szt 25x38x12 powinno starczyć,

 

bede na bierząco dzielił sie uwagami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skąd u was takie ceny za robote przecież jest kryzys!! u mnie ekipa bierze za stan surowy otwarty 25000 system gospodarczy do mnie należało wykonanie zbrojeń , zaprawę do murowania kupuja gotowa z opóżniaczem więc odpada im jeden człowiek do mieszania w betoniarce, robia w trójkę, rozejrzyjcie się dobrze bo miałem kilka takich ofert, w tym projekcie strop jest drewniany schodów na poddasze nie ma , twierdzą że skończa w 5-6 tygodni oczywiście z przerwami technoliogicznymi przy ławach i płycie, nie dajci sie skrojić!!!

 

co do Twojej ceny to wygląda to świetnie z tym , że nasuwa się pytanie - Masz na to umowę o roboty budowlane z zakresem prac , ktore mają wykonać ? ja rozmawiałem z kilkoma wykonawcami , dysproporcje pomiędzy wycenami były ogromne nawet do 70 000 z SSO , kiedy zaczynałem dyskusje na temat umowy wielu z nich patrzyło na mnie jak na wariata . Jak można budować dom bez umowy o roboty, kogo potem ścigać i pociągać do konsekwencji jeśli robota jest spartaczona ? Piszesz , że do Ciebie należy zrobienie zbrojeń, ja wszystko zleciłem im więc oczywiście musi byc drożej . U mnie na budowie nie jest 3 a 5 , też mają zrobić w 5-6 tygodni , ambitne plany były takie , że jeszcze przed majówką będzie po wszystkim , przez zimę robota wstrzymana i zejdzie do połowy maja jak nic . Ja zamieniłem strop na monolityczny i podpniosłem konstrukcje o 2 pustaki, to wszystko mam wpisane w umowę stąd też cena inna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My fundamenty mamy lane z betonu. Razem ze zbrojeniem zajelo to 2 dni.

 

Przecież wcześniej napisałeś:

" W zeszłym roku postawiliśmy fundamenty i wyszliśmy z bloczka."

To co w końcu masz lane?

 

Ja pisałem o takim rozwiązaniu

1 lane ławy,

2. szal. i lane ściany fund. (zamiast jak w proj. ściany z bloczków o wys. 95cm)

Nie wiem jakie byłyby koszty wykonania szalunków tej wysokości. I czy nie musiałyby być dodatkowo zbrojone?

 

3. wieniec ścian fund.

Moze da się wylać razem z 2?

 

Omawiam jeszcze kwestię wieńca ścian fundamentowych. Czy to nie przegięcie? Szalowanie, zbrojenie i grucha, trochę roboty z tym będzie a chyba jest to rzadko spotykane rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku lekkiej konstrukcji.

 

Swoją drogą przy stropie drewnianym jest tu ogromna ilość drewna. Czy ktoś dostał może wyliczenia kosztu więźby prefabrykowanej? Jak dostanę kalkulację to wrzucę info. Nie da się ukryć, że:

na plus:

- jakość drewna, czas montażu

na minus:

- dużo mniej miejsca na poddaszu (może się mylę i da się tego uniknąć?)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje założenie też było żeby się zmieścić w 250 tys. Ale to takie wróżenie z fusów i raczej w to nie wierzę (choć nawet jeszcze nie wbiłem łopaty w śnieg).

Zresztą zobacz zestawienie materiałów i uproszczony kosztorys na stronie Archetypu. Dom jest duży, rozbudowane fundamenty, dużo drewna, dach 300m2.

Ale do odważnych świat należy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do Twojej ceny to wygląda to świetnie z tym , że nasuwa się pytanie - Masz na to umowę o roboty budowlane z zakresem prac , ktore mają wykonać ? ja rozmawiałem z kilkoma wykonawcami , dysproporcje pomiędzy wycenami były ogromne nawet do 70 000 z SSO , kiedy zaczynałem dyskusje na temat umowy wielu z nich patrzyło na mnie jak na wariata . Jak można budować dom bez umowy o roboty, kogo potem ścigać i pociągać do konsekwencji jeśli robota jest spartaczona ? Piszesz , że do Ciebie należy zrobienie zbrojeń, ja wszystko zleciłem im więc oczywiście musi byc drożej . U mnie na budowie nie jest 3 a 5 , też mają zrobić w 5-6 tygodni , ambitne plany były takie , że jeszcze przed majówką będzie po wszystkim , przez zimę robota wstrzymana i zejdzie do połowy maja jak nic . Ja zamieniłem strop na monolityczny i podpniosłem konstrukcje o 2 pustaki, to wszystko mam wpisane w umowę stąd też cena inna.

 

odnośnie Ceny robocizny to wcale nie jest powiedziane że ci biorą sporo kasy robią dobrze, a tanie ekipy robią źle, mam SWOJEGO doświadczonego kierownika budowy przypilnuje wszystko na każdym etapie,

 

p.s ławy już wylane, chłopaków po cichu pochwalił że wiedzą co robią

 

wrzucę niedługo fotki

 

chłopaki jeżdżą też na roboty do Niemiec więc może Krzychu i twoja budową będą zainteresowani

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...