Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja grawitacyjna a duza wilgotnosc na zewnatrz


Recommended Posts

Witam,

Od jakiegos czasu probuje znalezc odpowiedz na moje pytanie ale bez rezultatu.

Proszę jak ktos może mi to wyjasnic.

Czy jest sens wietrzyc mieszkanie jeżeli na zewnatrz jest duza wilgotnosc w powietrzu?

Sprawdzalem dane sredniej wilgotnosci przez caly rok w Cardiff w Wielkiej Brytanii i wilgotnosc nie spada tu nawet ponizej 70% latem, w miesiacach jesiennych i zimowych wilgotnosc powietrza oscyluje się w zakresie 80% - 90%.

Logicznie rzec biorac jeżeli mam wentylacje grawitacyjna w moim domu, to wilgotnosc z zewnatrz będzie wplywala do wewnatrz przez nawiewniki lub uchylone okna.

Spowodoje to efekt odwrotny od zamierzonego.

Proszę mi wyjasnic o co tu w tym chodzi, po co w takim razie taka wentylacja. Nie lepiej kupic mi odwilzacz i stosowac go w moim domu.

 

Pozdrawiam KimerCP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czy jest sens wietrzyc mieszkanie jeżeli na zewnatrz jest duza wilgotnosc w powietrzu?

Tak

 

Sprawdzalem dane sredniej wilgotnosci przez caly rok w Cardiff w Wielkiej Brytanii i wilgotnosc nie spada tu nawet ponizej 70% latem, w miesiacach jesiennych i zimowych wilgotnosc powietrza oscyluje się w zakresie 80% - 90%.

Logicznie rzec biorac jeżeli mam wentylacje grawitacyjna w moim domu, to wilgotnosc z zewnatrz będzie wplywala do wewnatrz przez nawiewniki lub uchylone okna.

Spowodoje to efekt odwrotny od zamierzonego.

 

Niekoniecznie. Mierzysz wilgotność względną. Powietrze o temperaturze 0 i wilgotności 90% ma 4,5 g pary w m3. Po ogrzaniu do temperatury 22 jego wilgotność względna spadnie do 23%. Wilgotność względną mierzysz w odniesieniu do maksymalnej zawartości wilgoci w danej temperaturze. Tu masz tabelkę z zawartością pary od temperatury dla wilgotności 100%:

 

http://www.dachy.info.pl/technika/co-z-ta-dyfuzja-cz-2/

 

 

Proszę mi wyjasnic o co tu w tym chodzi, po co w takim razie taka wentylacja. Nie lepiej kupic mi odwilzacz i stosowac go w moim domu.

 

Nie lepiej bo niezdrowo. Poza tym jak widzisz, w zimie powietrze po ogrzaniu jest suche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za informacje.

 

Torebke foliowa na glowe zalozylem tesciowej, juz wiem po co jest wentylacja :)

 

Psulek dzieki za wyjasnienie.

Dodatkowo powiem ze zakupilem odwilzacz i jestem z niego bardzo zadowolony, brak kondensacji na oknach itp. Zona jest zadowolona bo ciuszki schna :)

Dzieci maja suche poduchy a pies nie musi spac w basenie :)

Wentylacja grawitacyjna tez jest wiec nikt sie nie udusi.

 

Dzieki bardzo. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, mówię poważnie.

 

Jak wyłączysz wentylację, to w pierwszej kolejności napotkasz objawy zbyt dużej ilości wilgoci (para na oknach, grzyb na ścianach) niż niedotlenienia użytkowników.

 

wilgoć szkodzi bardziej budynkowi, brak tlenu mieszkańcom .

Jak widać jedni budują wentylacje dla budynku inni dla mieszkańców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...