Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dom szkieletowy POLECAM FIŃCZYKA


Recommended Posts

Tyle narzekania o budowaniu, to ja zapodam pozytywna informacje, może sie komuś przyda.

 

Jestem szczęśliwym posiadczem domu o konstrukcji szkieletowej, który uzytkuje od ok 16 lat. Bardzo polecam taki dom, jak sama mam.

Jakośc jest niesamowita, dla nas Polaków trudna do uwierzenia z tego, co my znamy pt dom szkieletowy - kanadyjczyk itp. Domek cieplusi i tani do ogrzewania, kuzynka płaci o 2/3 wiecej za ogrzewanie (dla mnie kosmos) w domu murowanym i docieplanym nie tak dawno. Mnie nie staja włosy deba za zimowe r-ki, tak jak jej czy wielu innym.

Poza tym, jak dotąd całkowicie bezusterkowo, święty, błogosławiony spokój od poczatku do obecnie. Żadnych nerwów, stresów, jak często czytuje na forum.

Polecany dom to produkcja fińska. Mój pochodzi z fabryki domów Pohjola Talot Oy. Gadaja po angielsku. Mozna sobie ich znaleźć w internecie i kontakt do nich.

Odbywa sie tak: Trzeba im wysłac wstepny szkic domu i terenu. Wg własnych upodobań. Musi obejrzec polski architekt z uwagi na rózności, na których sie nie znamy, np usytuowanie, wybór pokrycia dachu itd. Po ew modyfikacjach szkicu z powierzchnia, kubatura, kształtem trezba wysłac to do nich. Oni robia precyzyjny projekt domu z obliczeniami konstrukcyjnymi, wszystko komputerowo. No i ofertę cenową. Ich projekt wedruje do polskiego architekta oraz konstruktora w celu zatwierdzenia. Niestety polski architekt i konstruktor powielaja wszystko do nowa wg polskich norm, bo tak trzeba. Z tego wychodzi polski projekt pod pozwolenie na budowe. Polski architekt moze coś tam zmodyfikowac, warto, aby znał angielski, zeby mógł zadzownic do fabryki, maila wysłac, kontaktować sie. Ale kto dzis angielskiego nie zna? Ja znam takich architektów w Warszawie, co znaja te technologie (i angielski, a nawet własciciela fabryki osobiście, choc nie prywatnie) to w razie co, moge dac namiar.

Po akceptacji i omówieniu warunków płatnosci oni przystepuja do produkcji gotowych elementów łacznie z oknami. Zazwyczaj robia 3 szybowe, bo u nich zimno. Wszystko robia cieplusie i odporne na wilgoć. Z ostrymi warunkami pogodowymi ćwiczą sie od setek lat i odpowiednie technologie maja w 1 palcu. Pakuja to wszystko, łacznie z dźwigarami dachowymi na ogromną ciężarówkę lub ew 2 (juz nie pamietam) i wysyłaja do Polski.

Tutaj elementy sa montowane na wczesniej wykonanych findamentach (+ ściany nosne, kominy). O pokrycie dachowe trzeba się samemu postarać, z Finlandii nie opłaca sie import. (Ja mam polska dachówke betonową, czyli najcięzszą jaka jest, za to żadne wichury mi nie straszne i deszcz nie bębni). Im lzejszy dach, tym i konstrukcja budynku będzie tańsza, ale to są tak fundamentalne zagadnienia, ze ja bym tu nie oszczedzała wielce, az taaaaka róznica w cenie to nie jest.

Zatem po zmontowaniu elementów, co trwa ze 2 dni, dekarz wchodzi i kładzie folie, obróbki, pokrycie dachowe, rynny i stan surowy zamkniety.

 

Nie opłaca sie brac od nich drzwi garażowych . Na zyczenie fabryka dostarcza elementy z gotową elewacja zewnetrzną. Te ok cenowo. Ale ja wybrałam bez elewacji i sobie polski klinkier pełny, jako elewacje pozwoliłam. Ale tynk akrylowy tez ładny.

Zatem ściany od zewnątrz sa np otynkowane tynkiem akrylowym, albo sa osajdingowane, albo bez elewacji (jak u mnie), zeby elewację zrobić samemu, albo maja teraz jeszcze inny wybór elewacji.. Od wewnątrz ściany maja już płyty gipsowo-kartonowe. Tylko łaczenia gipsem przeciagnąć i pomalowac na gotowo.

 

Zasadniczo trzeba tylko jakies nerwy zjeść, żeby znaleźć porządną ekipe do wykonania fundamentów, kominów na miejscu. Oraz solidnego dekarza fachowca. O sam dom nie ma sie co matwic, Fińczycy maja wszystko doprowadzone do perfekcji z tym wpadek nie ma, jakość każdej dupereli najwyzsza z mozliwych, wszystko przychodzi z akcesoriami, łacznikami metalowymi, instrukcjami montazowymi, rysunkami. Mysle zreszta, ze np ci architekci, o których wspominałam na 100% znaja odpowiednich do tego ludzi. Nie wykluczam, ze sam własciciel Pohjola Talot tez zna.

 

Koszt takiego domu razem z transportem, ze wszystkim jest porównywalny do tradycyjnej technologii. Moze być znacznie taniej biorąc tańsza elewacje niz np pełna cegła klinkierowa i lekki dach pokryty np bitumem. Natomiast nastepnie koszt utrzymania jest znacznie nizszy, to sie b. szybko opłaca. Co do trwałości: Widziała w Finladii domy szkieletowe, które oni wybudowali 300 lat temu i .... stoja. A 200 to często, duzo takich. To znaczy, ze juz 300 lat temu mieli taka wiedzę, która pozwoliła na taka trwałośc, a co dopiero dzisiaj ?

 

Jest na rynku polskim firma Finkomfort oferujaca fińskie domy. Moze u nich jeszcze łatwiej wszystko zamówić, bo maja przedstawicielstwo w PL. Wierzę, ze jakość jest równie dobra, bo po prostu Fińczycy są niedoścignieni w domach, jak Szwajcarzy w zegarkach. Myslę, ze warto porównac ofertę, ceny w Finkomfort, z bezpośrednimi negocjacjami cenowymi w producentem Pohjola Talot i zobaczyć, co bardziej opłacalne.

 

Jeszcze dodam, ze jak miejsce w ciężarówce pozwoli, to warto kupić od Fińczyków szalówke drewniana elewacyjną z fińskiego świerku. Łodzie z tego robią. Można częściowo elewacje z tego zrobić dla urody. Szalówke trzeba co kilka lat pomalować impregnatem na świeżo. Seidingu nie trzeba, ale osobiscie nie moge patrzeć na seiding, chociaż pewnie to praktyczne, jednak wole pomalowac co kilka lat i cieszyc sie widokiem ładnego domu.

 

Jeśli to, ze wymieniłam jakieś nazwy jest niezgodne z regulaminem, to prosze moderatora o wykreslenie nazw.

Ja ogólnie chcę niniejszym potwierdzic i polecić fantastyczna fińska jakośc domów szkieletowych, nie upierajac sie wcale przy konkretnych firmach z Finlandii. A jak ktos bedzie chciał wiedziec więcej, to zawsze moze zapytac mnie na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...