Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

projekt SŁONECZKO pracownia HORYZONT


Recommended Posts

Witajcie,

dołączam do grona budowniczych Słoneczka. My jak na razie to jesteśmy na etapie wyboru projektu ale jesteśmy już na Słoneczko zdecydowani. W sumie to zaczęliśmy od projektu a nie od kupna działki (jeszcze nie mamy pieniędzy na działkę -ale będą) ale w końcu trzeba wiedzieć co się chce zbudować. :D

Czekam na wszelkie wasze sugestie. Przeczytałam cały wątek i czytam słoneczkowe dzienniki.

Pozdrawiam wszystkich. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 240
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witajcie,

dołączam do grona budowniczych Słoneczka. My jak na razie to jesteśmy na etapie wyboru projektu ale jesteśmy już na Słoneczko zdecydowani. W sumie to zaczęliśmy od projektu a nie od kupna działki (jeszcze nie mamy pieniędzy na działkę -ale będą) ale w końcu trzeba wiedzieć co się chce zbudować. :D

Czekam na wszelkie wasze sugestie. Przeczytałam cały wątek i czytam słoneczkowe dzienniki.

Pozdrawiam wszystkich. :D

 

Nie zaczynał bym od zakupu projektu ale właśnie od zakupu działki.

Podam dwa ważne powody.

1. Będziecie musieli kupić działkę pod projekt a nie odwrotnie (wymiary działki, umiejscowienie okien),

2. Warunki zabudowy mogą nie dopuszczać budowy domu np:. z takim kątem nachylenia dachu dachu itp.

 

Projekt zawsze zdążycie kupić a w między czasie może Wam się spodobać coś innego.

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krzys_i_aga dzięki za rady, ale nie jesteśmy aż tak bezmyślni. Owszem z pośród wielu projektów spodobało nam się jak na razie najbardziej słoneczko ale jeszcze go nie kupujemy -nie ma obaw. :D

Ale tak czy inaczej swój typ już mamy -chodziło mi o to że trzeba mieć koncepcję co i jak chce się mieć w domku jak i na zewnątrz. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

i jak słoneczkowicze?

my już ponad rok mieszkamy niektóre rzeczy bym teraz inaczej zrobiła ale wyboru projektu generalnie nie żałuje... Każdy odwiedzający dziwi się, że z zewn domek niepozorny a w środku tak dużo przestrzeni (ale to dzięki otwarciu kuchni na salon). Wiatrołap koniecznie powiększajcie bo ten co jest w projekcie to jakiś lilipuci... My powiększyliśmy i kosztem przedpokoju (ma ściankę równo z ta między kotłownia a łazienką) i kosztem kotłowni (ale tylko o 0,5 m)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Witajcie "słoneczkowicze",

 

Wraz z małżowinką zakochaliśmy się w tym projekcie od pierwszego spojrzenia i decyzja zapadła będzie "Słoneczko" - nieco zmodyfikowane - odbicie lustrzane ze ścianką kolankową>

 

Macie sporo doświadczeń z projektem, który wpadł nam w oko. Nie ukrywam, że to co poniżej to jest podpatrzone na budowach i w necie, jednak chciałbym Was zapytać co sądzicie na podstawie swoich doświadczeń o tych zmianach, które planuję wprowadzić do projektu.

 

Liczę na wszelkie uwagi, jestem na takim etapie że wszystko jeszcze można zmienić.

 

Nasza wizja parteru: rezygnacja ze spiżarni (będzie w zagłębieniu pod schodami), przesunięty komin w kuchni, przesunięty komin w pokoju (z czyszczakiem na zewnątrz) i kominek w salonie w rogu, zamiast jednego dwa okna (salon i kuchnia), dodane okno przy wyjściu z salonu na ogród, połączona i pomniejszona łazienka na dole, przebudowane pomieszczenie gospodarcze, mocno powiększony wiatrołap i maksymalnie powiększony garaż w którym znajdzie się miejsce na wszelkie ustrojstwa ogrodowe itp.

 

http://images24.fotosik.pl/318/9c3b4dcc4bb373b3m.jpg

 

Poddasze niemal nie zmienione oprócz rozkładu sprzętów w łazience:

 

http://images42.fotosik.pl/53/cf5e86c571d5549em.jpg

 

narysowałem też jak po zmianach powinny wyglądać elewacje:

 

http://images43.fotosik.pl/53/6ab6328d02bd66d1m.jpg

 

http://images31.fotosik.pl/445/beecf03d1aaa082bm.jpg

 

http://images31.fotosik.pl/445/c471d38499ecc357m.jpg

 

http://images49.fotosik.pl/53/4125f87a47019428m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele zależy od Waszych potrzeb, które tylko Wy znacie. Jaką kotłownię będziecie mieli? Jak na ekogroszek to za mała, jak na gaz to za duża :). Warto mieć większą łazienkę na dole kosztem kotłowni. Ja dodałem tylko jedno okno w salonie od strony ogrodu i jest wystarczająco doświetlony pokój. Kolejne dodatkowe okno w ścianie szczytowej spowoduje, że salon będzie jeszcze mniej ustawny. Bardzo mi zależało, żeby telewizor nie był na tej samej ścianie co kominek. Połączyliśmy kuchnię z salonem, jak na domek to sam salon jest troszkę maławy, a po połączeniu z kuchnią zyskuje się dodatkową przestrzeń. Projektowe rozwiązanie wejścia do kuchni jest mocno poronine. Na piętrze warto wygospodarować garderobę między pokojami nr 2 i 3. Rozwiązanie pralni za łazienką to dobry pomysł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką kotłownię będziecie mieli?

 

Pompa ciepła

 

Połączyliśmy kuchnię z salonem,

 

zapomniałem tego wrysować - nie wyobrażam sobie, żeby miało być inaczej

 

Kolejne dodatkowe okno w ścianie szczytowej spowoduje, że salon będzie jeszcze mniej ustawny

 

hmm, słuszna uwaga w pogoni za światłem zupełnie o tym zapomniałem, dla TV miejsce zrobił kominek uciekając do kąta, wielkość salonu też spędza mi sen z powiek, chociaż żonka nie bez racji mnie przekonuje, że w domku będzie tylko salon, a nie jak w mieszkaniu kilka funkcji jednego pomieszczenia.

 

 

 

pikne dzięki za uwagi, mam nadzieję, że nie będą one jedyne :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam.

Trochę późno trafiłem na to forum - domek skończyłem i od sierpnia zeszłego roku już mieszkam. Widzę tu wiele ciekawych rozwiązań, które myślę, że uprościłyby mi etap budowy, a tak z żoną sami dostosowaliśmy domek do naszych potrzeb. To co nas zaskoczyło już na etapie budowy, to bardzo duża przestrzeń w tym domu. Zmiany wprowadzone przez nas do tego projektu (projekt w wersji C (ściana kolankowa i garaż dwustanowiskowy)):

 

1. Doprojektowana piwnica (ogrzewanie piec na pellets - więc w piwnicy jest kotłownia, skład opału i jeszcze starczyło miejsca na klasyczną piwnicę, dzięki czemu mogłem zrezygnować ze spiżarni oraz pomieszczenie, które miało być siłownią, a ostatecznie jest biblioteczką). Piwnica jest całkowicie schowana pod ziemią - niewielkie okienka w studzienkach doświetleniowych. Drzwi do piwnicy znajdują się na dole, dzięki czemu nie psują ogólnego wrażenia salonu. Powietrze do kotłowni doprowadzone rurą z zewnątrz - podobną jak powietrze do kominka

2. Rezygnacja z spiżarni, dzięki czemu w kuchni jest dość wygodnie.

3. Połączenie salonu z kuchnią

4. Rezygnacja z połączenia garażu z domem, a w miejscu przewidzianym na kotłownię/pomieszczenie gospodarcze znajduje się mały pokoik ("gabinet" - miejsce na komputer itp.). Aby nie trzeba było za każdym razem otwierać wjazdu do garażu, gdy wchodzi się tam po jakiś drobiazg są drzwi do garażu od podwórka.

5. Rezygnacja z komina wentylacyjnego w kuchni - obieg powietrza jest wymuszony rekuperatorem.

6. Rezygnacja z daszku nad wyjściem na taras dzięki czemu w pokoju nad salonem jest podwójne okno dachowe (to duży pokój, który u mnie jest położony od północno-wschodniej strony i bez tego byłby za ciemny).

7. Połączenie wc z łazienką na dole i likwidacja przejścia z pokoju do łazienki

8. Niewielkie wydłużenie dachu poza obrysy budynku, dzięki czemu domek pomimo ściany kolankowej nie wygląda niezgrabnie.

 

Ponadto w czasie budowy wprowadziliśmy dodatkowe zmiany (dobrze, że przy zakupie projektu poprosiłem o zgodę na wszystkie zmiany, jakie tylko przyszły mi na myśl i miałem cierpliwego projektanta/kierownika budowy). Oto te zmiany:

 

1. Zmiany dotyczące technologii, w której wykonany jest strop. Po pierwsze typ terivy, która była na projekcie musiałbym ściągać z daleka, a blisko mam producenta trochę starszego typu terivy, u którego wynegocjowałem niezłą cenę. Starsza technologia nie pozwala na produkcję tak długich belek, jak te, które były potrzebne w salonie/kuchni, tak się trzeba było ułożyć belki "w drugą stronę", a w miejscu, gdzie na projekcie jest ścianka oddzielająca kuchnię od salonu jest kolumna z podciągiem podtrzymujące strop. Kolumna i podciąg stanowią optyczną granicę pomiędzy salonem, kuchnią i schodami. Ponadto w podciągu zamontowaliśmy lampki (na systemie linowym) - akurat nad stołem.

2. Belka kątowa, na której opiera się dach garażu od strony podwórka - ta sama historia co z terivą - daleko producent, co ściąganie belki czyniło zupełnie nieopłacalnym. Zastosowaliśmy bardziej tradycyjną metodę - po prostu ściana jest nieco wyższa i strop opiera się na niej, a nie na belce kątowej. Spowodowało to niestety konieczność niewielkiego zmniejszenia okna szczytowego w jednym z pokoi na piętrze. Poza tym spowodowało niespodziewany bonus:

3. Przez cały czas budowy (w stanie surowym) zastanawialiśmy się jak zagospodarować stryszek nad garażem. Po wybudowaniu okazało się, że pomieszczenie to jest duże - garaż dwustanowiskowy ma około 34 m2, a dzięki belce kątowej pomieszczenie nad garażem ma dokładnie taką samą podłogę. Ponadto ściana kolankowa, która jest z przodu budynku powoduje dodatkowe powiększenie miejsca - jest to największe pomieszczenie na piętrze. Zdecydowaliśmy się na wygospodarowanie korytarza kosztem łazienki i jednego z pokoi, dzięki czemu mamy dużą, ładną sypialnię z wejściem z korytarza i z łazienki. Tylko drzwi są nieco węższe niż w innych pomieszczeniach, ponieważ nie zmieściły się "90".

4. Ściana kolankowa powoduje, że między jętkami a kalenicą jest sporo miejsca - wystarczająco by mogła swobodnie stanąć nawet wysoka osoba. Tak więc na jętkach położyliśmy podłogę, a ocieplenie poszło po krokwiach aż do kalenicy. Dzięki temu jest tam całkiem spory, nieogrzewany, ale ocieplony strych. Idealne miejsce na rekuperator, zbiornik wyrównawczy do instalacji CO i wszystko, co zwykle trzyma się na strychu (byle lekkie, cięższe rzeczy trafiają do piwnicy). Schody strychowe chowane w suficie

5. Wyłaz dachowy dla kominiarza. Z zewnątrz praktycznie niewidoczny (znajduje się za kominem), za to świetnie oświetla strych.

 

I w końcu zmiany, które rozważaliśmy, ale sobie "odpuściliśmy":

 

1. Przesunięcie kominka do rogu - marginalizacja położenia kominka nie pozwoliłaby na grawitacyjne rozprowadzenie ciepła do zbyt wielu pomieszczeń. Ponadto dzięki kominkowi powstał kąt, w którym upchnęliśmy telewizor, tak, że jest doskonale widoczny z każdego miejsca salonu/kuchni, a jednocześnie nie stanowi centralnego punktu (kominek jest ozdobą salonu, a telewizor nie) - z reguły jest wyłączony i w kącie nie przeszkadza... Jednego czego czasem trochę żałuję, to nie wprowadzenie na etapie budowy ścian nośnych otworu w ścianie na kominek (takiego jak na drzwi - komin znajduje się po drugiej stronie ściany i pozwoliłoby to na większe schowanie kominka w ścianie, ale i tak dobrze, bo gdyby komin był po stronie salonu, to kominek stałby na jego środku). A czyszczak od komina mam w piwnicy - więc upadł argument z wyprowadzeniem go z pokoju

2. Okno dachowe nad schodami - o rezygnacji zdecydowało zastawianie się jak takie okno umyć... Na szczęście przy schodach otwartych na salon i przeszklonych drzwiach na piętrze schody wcale nie są "ciemne" i okno to jest całkowicie zbędne.

 

Wszystkich znudzonych długaśnym wywodem przepraszam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszka się super.

Kilka fotek z domku (niestety nie wszystko da się uwiecznić na zdjęciu).

 

Domek en face (jeszcze nadal jest piach - na polbruk trochę muszę poczekać, w trakcie budowy były pilniejsze powody wydawania pieniędzy. Wyłazu kominiarskiego nie widać bo jest za kominem):

http://img128.imageshack.us/img128/504/dscn5848.jpg

 

i z przeciwnej strony (widać dodatkowe drzwi do garażu, taras i dodatkowe okno dachowe zamiast daszku):

http://img228.imageshack.us/img228/6400/dscn5842.jpg

 

Lekko z boku (widać pomniejszone okno w pokoju na górze - z powodu wyżej położonego dachu garażu, a także większe okno nad garażem - w końcu jest tam sypialnia, a nie strych):

http://img168.imageshack.us/img168/1203/dscn5845.jpg

 

 

a to dwie fotki ze środka - kuchnia otwarta na salon - zdjęcie zrobione z salonu (widać na nim między innymi podciąg oddzielający optycznie część kuchenną od salonu, a jednocześnie nie ograniczający przestrzeni):

http://img159.imageshack.us/img159/7347/dscn5648.jpg

 

i na koniec kominek na środku ściany, a telewizor w rogu (skoro już musi być, to niech będzie, ale w rogu, a nie w centralnym miejscu salonu):

http://img235.imageshack.us/img235/9805/dscn5765.jpg

 

 

Pozdrawiam wszystkich "słoneczkowiczów"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zdjęcia , udał wał wam się domek :p. Ładnie położony przy lesie . Bardzo ładnie prezentują się okna na przedniej elewacji . Dobry mieliście pomysł z wyjściem z garażu na podwórko . Kto go nie ma na pewno żałuje ( na przykład ja :wow:). Stryszek nad garażem aż grzech byłoby nie wykorzystać. Wychodzi z niego w sumie najfajniejszy pokój na górze.

Kuchnia też wyszła całkiem duża po rezygnacji z komina wentylacyjnego. Nawet stół się zmieścił , no proszę .

Widzę ,że przy oknach masz skrzynki do rolet podobnie jak ja :p . Niestety moi tynkarze nie spisali się przy ich obróbce.

Piękny domek w ciepłych kolorkach . Gratuluję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Wielkie dzięki. Też mi się podoba, ale racze nie jestem obiektywny :D

Nareszcie położony polbruk... Za to wrzucam zdjęcie, które wydaje mi się, że pokazuje urok "Słoneczka" i zachęca trochę do poeksperymentowania z kolorami (myślę, że jeszcze nabierze uroku jak się skarpa wokół domu zazieleni...)

 

http://img364.imageshack.us/img364/5403/dscn5961.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...

Witam słoneczkowców! Ja również upodobałem sobie ten projekt :) Dziwię się, że tak mało informacji na forum jest o tym domku, mało osób go buduje. Przecież to bardzo fajny dom, prosty i tani w budowie, ładny (ale o gustach się nie dyskutuje) oraz funkcjonalny.

 

Ogromna prośba, a raczej kilka. Co można zmienić, ulepszyć w projekcie? Ja planuję powiększenie okien od południa, dodanie okna w spiżarni, poszerzenie garażu.

 

Kolejna prośba: zdjęcia z realizacji, dużo zdjęć :) I wszelkie uwagi, pomysły, trudności, itp.

 

Pewnie przyjdzie kiedyś czas, że wproszę się do kogoś na budowę Słoneczka. Nie ma to jak na swoje własne oczy przekonać się czy garaż 20m2 jest za mały czy w sam raz. Podobnie inne pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 1 month później...
  • 2 weeks później...

witam

budujemy słoneczko etap deweloperski. nasze zmiany to rezygnacja z okien dachowych poza lazienką. w pokoju na wprost łazienki lukarna. pozostale pokoje sa od południa i powiększyliśmy okna. garaż szerszy o 1 metr. kuchnia- ściana przesunięta o 60 cm w stronę salonu i zamknięta. brak spiżarni- będzie pod schodami. zadaszony taras na całej długości domu taki w stylu z westernów i pow 32 m i daszek z tyłu garażu na drewno. mamy kominek i uważam że miejsca wystarczy bo nie będzie tv w salonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...