Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wymiana grzejników w bloku


mlodyiana

Recommended Posts

Witam

Napisałem do spółdzielni podanie o wymianę grzejników. Odpowiedz dostałem pozytywną w raz z mocami grzejników dla każdego pomieszczenia i temperatury wody 90/70. Byłem w administracji dopytać się czy mogę założyć większe, ponieważ poradziłem się hydraulików i powiedzieli mi ze grzejnik jakie są zmontowane są za małe. Napomknę że w pokoju o powierzchni 19m2 wg projektu jest grzejnik o mocy 1220W . Blok jest z 93r z cegły i ocieplony. Pani w administracji powiedziała mi że nie mogę założyć większych ponieważ zmienia się jakiś współczynnik i będę płacił więcej za ogrzewanie. Jak dla mnie jest to dziwne bo np. za mały grzejnik w stosunku do pomieszczenia będzie cały czas gorący, natomiast o większej mocy tylko górą. Druga sprawa wg mnie jest nie realne uzyskanie temperatury 90 C na wejściu do grzejnika. Czy mogę się domagać od spółdzielni o zapewnienie mi takiej temperatury. Może mi to ktoś wytłumaczyć bo czegoś tu nie rozumiem. A i omówić mniej więcej zasadę działania mierników ciepła, czy zmieniając grzejnik mierniki ustawia się do wielkości grzejnika.

Pozdrawiam

Edytowane przez mlodyiana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz mierników ciepła, tylko podzielniki kosztów. One przeliczają temperaturę grzejnika na ilość ciepła dostarczonego do pokoju. Naturalnie jeśli wstawisz większy grzejnik, ten przelicznik będzie większy, bo dla tej samej temperatury grzejnika moc oddawana do pomieszczenia będzie wnętrza.

 

Ale niekoniecznie musi to oznaczać wyższe koszty ogrzewania -- bo moc raczej będziesz chciał mieć tą samą (ona Ci zapewni stałą temperaturę), a więc grzejnik będzie miał mniejszą temperaturę.

 

Po co Ci te większe grzejniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Napisałem do spółdzielni podanie o wymianę grzejników. Odpowiedz dostałem pozytywną w raz z mocami grzejników dla każdego pomieszczenia i temperatury wody 90/70. Druga sprawa wg mnie jest nie realne uzyskanie temperatury 90 C na wejściu do grzejnika. Czy mogę się domagać od spółdzielni o zapewnienie mi takiej temperatury. Może mi to ktoś wytłumaczyć bo czegoś tu nie rozumiem. A i omówić mniej więcej zasadę działania mierników ciepła, czy zmieniając grzejnik mierniki ustawia się do wielkości grzejnika.

Pozdrawiam

 

Parametry sieci 90/70/20 są wzięte z poprzedniej epoki, kiedy dla tych parametrów dobierano moc grzejników. Obecnie nie stosuje się w budynkach wielorodzinnych, ani użyteczności publicznej instalacji w której temp czynnika przekraczałaby 60st C. Co nie oznacza iż w pomieszczeniach będzie zimno.

 

Oczywiście jeśli zamontujesz grzejniki o większej mocy, to firma rozliczająca podniesie współczynniki korygujące dla grzejników, tak aby wyrównać nadwyżkę mocy. Jeśli współczynniki przed i po wymianie są wyliczone prawidłowo, rachunek wychodzi na 0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie. Nie chcę przycwaniaczyć tylko wymienić grzejniki. Dziwie się tylko dlaczego mam więcej płacić jeżeli np na zewnątrz -5 st w pomieszczeniu 20 st to czy będę miał grzejnik 300W czy 10000W to ilość ciepła dostarczonego do pomieszczenia jest taka sama, to dlaczego mam płacić więcej. Dodatkowo rozmawiałem z administratorką i powiedziała że zgodziła się na nieprzepisowe grzejniki u jednej z lokatorek to teraz ma niedopłaty za ciepło 3 tys, i przychodzi do niej z pretensjami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli u tej lokatorki występuje syndrom zimnych grzejników, od których zależy komfort cieplny to później się to kończy większymi rachunkami. A chodzi o to, iż jeśli grzejniki są przewymiarowane, to do ogrzania pomieszczenia wystarczy niższa temp czynnika, przez co grzejniki wydają się zimne. Tak ma np moja żona. Jeśli grzejnik ma ok 40st C to dla mojej żony jest zimny i przez to jest jej zimno, mimo że w pokoju jest 21,5st C.

 

Tak jak pisałem powyżej. Jeśli współczynniki oceny grzejnika są obliczone prawidłowo, to rachunki nie będą się różniły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo lokatorka o której mowa ma źle dobrany współczynnik i buli jak za mokre zboże.

 

Albo....

 

Sezon grzewczy w pełni, więc z wymiany nici. Możesz podpytać firmę rozliczającą co Cię czeka po zwiększeniu mocy grzejników. Pani z Administracji nie koniecznie musi taką wiedzę posiadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAJ!!!

Może to cię zainteresuje..

Pan Dariusz uznał, że za dużo płaci za ogrzewanie. Dlatego podczas remontu zdemontował kaloryfery w mieszkaniu i w ten sposób odciął się od sieci. - Kiedy powiadomiłem o tym wspólnotę, usłyszałem, że nie mam prawa demontować grzejników, a za ogrzewanie i tak będę musiał płacić! - skarży się czytelnik. - Czy wspólnota może naliczać mi opłaty za CO, z którego po zdjęciu grzejników nie korzystam? Czy rzeczywiście nie wolno zdejmować grzejników? Dlaczego ktoś ma za mnie decydować, jak mam ogrzewać swoje mieszkanie?

Likwidacja grzejnika bądź jego dodatkowe zainstalowanie w bloku są niezgodne z prawem

W tym przypadku prawo jest po stronie zarządu wspólnoty. Grzejniki bowiem, niezależnie od tego, czy ogrzewają mieszkanie, lokal usługowy czy klatkę schodową, są integralną częścią instalacji grzewczej budynku, a ta ma służyć w równej mierze całej społeczności. Należy je więc uznać za część wspólną nieruchomości, a właściciel jest zobowiązany korzystać z nieruchomości wspólnej w taki sposób, by nie utrudniać tego innym. Jak wyjaśnia Wojciech Jan Konieczny, dyrektor zarządzający TBS Warszawa Północ, instalacja jest tak obliczona i zaprojektowana, by dostarczyć optymalną ilość ciepła do wszystkich lokali.

 

Likwidacja grzejnika bądź jego dodatkowe zainstalowanie w budynku wielorodzinnym są niezgodne z prawem. Jego usunięcie zaburza przepływ i zmienia parametry grzewcze, co w konsekwencji zakłóca bilans cieplny budynku. Jeśli zdemontujemy grzejnik, więcej energii cieplnej pobierzemy z przechodzącego przez mieszkanie pionu, będziemy też w większym stopniu korzystać z ciepła pobranego od sąsiadów. Trzeba pamiętać, że ciepło przenika przez przegrody budowlane. Jeśli obniżymy temperaturę w jednym pomieszczeniu, przez ściany i stropy będzie do niego przenikać więcej ciepła z lokali położonych obok, a to będzie oznaczało większe zużycie, a więc i wyższe koszty po stronie sąsiadów.

Jak powinno być rozliczane ciepło w budynkach wielorodzinnych

 

Koszty stałe zakupu ciepła dla budynku ustala się zgodnie z powierzchnią lub kubaturą zajmowanych lokali. Koszt ogrzewania poszczególnych lokali natomiast może być określany na trzy sposoby. W nowych obiektach, w których instalacje są rozprowadzone poziomo, oblicza się go według wskazań ciepłomierzy w lokalach. Tam, gdzie przez mieszkania przechodzą piony grzewcze i określenie dokładnego zużycia nie jest możliwe, koszty wylicza się na podstawie wskazań podzielników, które pozwalają uchwycić proporcje poboru ciepła w poszczególnych mieszkaniach. Tam, gdzie mierników nie ma, nalicza się je według powierzchni lokali. Koszty przygotowania ciepłej wody określa się ze wskazań wodomierzy lub w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, którzy z tej wody korzystają, zaś koszty ogrzewania części wspólnych budynku dzieli się proporcjonalnie do powierzchni lub kubatury mieszkań. Właściciel lub zarządca budynku powinien przy tym uwzględnić współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła wynikające z położenia lokalu w bryle budynku, a wybraną metodę podziału kosztów umieścić w podanym do wiadomości ogółu regulaminie.

Podstawa prawna:

Art. 45a ustawy - Prawo energetyczne (Dz.U. 1997 nr 54, poz. 348)

Art. 13.1 ustawy o własności lokali (Dz.U. 1994 nr 85, poz. 388)

Odpowiedź eksperta

 

 

Wojciech Jan Konieczny, dyrektor zarządzający TBS Warszawa Północ

 

Za stan instalacji grzewczej odpowiadają właściciel budynku oraz jego zarządca. Nie mogą więc podchodzić biernie do działań mieszkańców. Fakt zdjęcia grzejnika z instalacji nakłada na zarząd wspólnoty mieszkaniowej obowiązek powiadomienia nadzoru budowlanego o samowolnych działaniach podjętych przez mieszkańca, nadzór zaś może zastosować w stosunku do właściciela lokalu, w którym wprowadzono zmiany, sankcje zarówno prawne, jak i finansowe. Każdy budynek powinien być eksploatowany zgodnie z uzyskanymi warunkami technicznymi użytkowania, co oznacza zgodność z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych z 16 sierpnia 1999 r. (Dz.U. z 1999 r. nr 74, poz. 836)., 7 grudnia 2012 (nr 238) Zarząd, ignorując informacje o dokonaniu zmian w instalacji ze strony mieszkańca, naraża się na możliwość wystąpienia przeciwko konkretnej osobie - zarządcy lub właścicielowi nieruchomości, o pokrycie kosztów przywrócenia stanu pierwotnego zgodnego z projektem budowlanym, oraz pokrycie kosztów ekspertyz technicznych lub zwrotu kosztów utraconych przez pozostałych mieszkańców danej nieruchomości. Podjęcie odpowiedniego działania przez zarząd, zarządcę lub właściciela pozwala przenieść całą odpowiedzialność na tego, kto takiej nieprawnej zmiany dokonał.

 

Dziennik Gazeta Prawna 7 grudnia 2012 (nr 238)

poz.henryk1953

 

 

0

 

Odpowiedz

Cytuj

Zgłoś

 

 

#

Edytowane przez henryk1953
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...