Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zetka wentylacyjna + wentylator kanałowy


Recommended Posts

Posiadam w piwnico - garażu "zetkę" wentylacyjną fi 16 ( pomieszczenie 150 cm poniżej gruntu). W okresie zimowym na minusie wentylacja pięknie działa, ale w lecie lub kiedy jest zbyt mała różnica temperatur słabnie i pomieszczenia mają 70% wilgotności. Obecnie jest w przedziale od 47% do 58% przy temp pomieszczenia bez ogrzewania 10 st.C. Pomyślałem o zakupie wentylatora kanałowego, ale nie wiem jaki model wybrać i jaką wydajnością powinien się legitymować. Pomieszczenie garażu ma 25 m2, natomiast cała piwnica to 50 m2. Najlepiej żeby taki wentylator miał opcję z higrometrem i włączał się wtedy, kiedy to będzie konieczne. Co polecacie fachowcy i czy ma to sens?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*

Zeby zrobić to porządnie, trzeba profesjonalnie to policzyć. A do tego potrzebne są odpowiednie DANE.

Wrzuć zlecenie/zapytanie w Internet (mogę na "priv" podać strony "www"),

a na pewno odezwie się jakiś specjalista od wentylacji.

Na pewno też potrzebna będzie wizja lokalna.

Można też dobrać "na oko" :rolleyes:, ale obarczone to będzie ryzykiem, że czegoś będzie za dużo bądź za mało.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca rozumiem angażowania fizycznie fachowców do wizji lokalnej, bo póki co nie zamierzam budować profesjonalnej WM, tylko wzmocnić efektywność zetki w okresie letnim. Mogę dołączyć zdjęcia sytuacyjne, plan. Zastanawiam się również jakie dane powinienem podać, bo metraż jest znany 25 m2, wysokość piwnicy 2,20 m. Kanał wentylacyjny (wyrzutnia) ma długość/wysokość 8 m o przekroju 14 x 14 cm. Zetka (czerpnia) 180 cm długości/wysokości o średnicy 16 cm. Wentylatory jakie znalazłem w "sieci" są od 80 zł do 1500 zł :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Nie do końca rozumiem angażowania fizycznie fachowców do wizji lokalnej,

Bywają takie szczegóły, których Ty nie widzisz lub nie przywiązujesz do nich uwagi. Poza tym nie widziałem jeszcze fachowca, który by się ośmielił coś "wyrokować" na odległość. Nie każdy jest jasnowidzem :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie instaluj żadnego wentylatora. Bo inaczej zafundujesz sobie wentylację nadciśnieniową z jej wszystkimi wadami. Innymi słowy wilgoć będzie się pchała w każdą szparkę a masz ich w domu multum (bo pewnie o teście szczelności nie słyszałeś lub olałeś sprawę) dalej wiadomo grzyb malaria i posty "ratunku ...". Edytowane przez orko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Przeczytałem tutaj na forum że grawitacyjna wentylacja w piwnicach, szczególnie w okresie letnim nie działa. Czyli mam się pogodzić z 70% wilgotności w pomieszczeniu? Mam założony od strony wywiewu wentylator wyciągowy/łazienkowy i pomyślałem, że jak dołączę do tego skuteczny nawiew, to przez cały rok będę miał tę średnią wartość wilgotności, czyli 50%. Teraz przy mrozach na zewnątrz, notuję w garażu 45% ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latem nie masz szans na niską wilgotność. To zimą trzeba utrzymywać wilgotność w granicach 50%. Nie masz grzyba to możesz spać spokojnie.

No chyba, że masz za dużo kasy to wówczas jedynie klimatyzacja poza sezonem grzewczym może obniżyć wilgotność. Ale to wiadomo kaska, kaska i jeszcze raz kaska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimą jest ok, ale własnie latem poniżej 70% nie mogę zejść, choć w pomieszczeniach mieszkalnych na parterze i na piętrze jest poniżej tej wartości. Czyli mam rozumieć że piwnica i wszelkie pomieszczenia poniżej gruntu są na straconej pozycji? Klimatyzator mam, natomiast grzyba nie :rolleyes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...