Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wiele hałasu (przez teoretyków) o nic ;-) BUDOWA KOMINKA


sansan

Recommended Posts

Witam.

Ad meritum ... zrób jak wolisz ale pomiędzy dwoma warstwami izolacji zapewnij przewiew. Czy odległość między nimi będzie wynosiła kilkanaście/dziesiąt centymetrów czy kilka - wszystko jedno :rolleyes:

Podpowiedź - przy konstrukcjach, które mają "ileśtam" cm wentylację można zapewnić po prostu ładnymi i estetycznie wyglądającymi krateczkami mniejszych rozmiarów ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 65
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 1 month później...
Niektórzy twierdzą, że z obu przeciwległych stron komory dekompresyjnej kratki powinny być na różnych wysokościach! Ważny jest strop...drewniany czy betonowy. Jak drewniany...to komora powinna być zintegrowana z kanałem wentylacyjnym!! Szczególne znaczenie ma to w przypadku kominków konwekcyjnych gdzie bardzo gorące powietrze lubi iść do góry!!!!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wprowadzonę jedna rurę fi150 do czopucha którą po przez tójnik na poddaszu nieużytkowym chce rozprowadzić ciepło do 2 pokoików /odległośc ok. 2.5 m/ ogrzewanie grawitacyjne , gdzięś czytałem ze przy grawitacyjnym wlot goracego przy samej komorze a przy wymuszonym ok 15 cm poniżej kratki. Czy tak ma to być?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli do kozdego pokoju oddzielnie bez trójników ? I na jaka głebokość je wprowadzic w czopuch?

 

 

Uściślając dalej, wielkość kanałów zależy od wielkości pomieszczeń, które chcesz ogrzać. Możesz się bawić nawet w trójniki, ale nie fi 150. Chyba, że to komórki po 5 m2 każda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być 150, ale nie z trójnika. Jeśli zrobisz wlot w obudowie 150 i go podzielisz na dwa kanały, też 150, to w każdym kanale będzie połowa ciepła. To teoria. Praktyka jest podobna. Pamiętaj o zapewnieniu cyrkulacji powrotnej do kominka.

 

Domek szkieletowy...A jak z izolacją p.poż? Głównie o konstrukcję kominka pytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała obudowę wykonałem z płyt silca . Komora dekompresacyjna ok. 35 cm pochylona/przerobiłem ta komore bo wcześniej pisałem że mam prostą/ na górze też płyta silca ale nie dotyka do belki /przerwa ok 2.5cm/ Rozprowadzić zamierzam ciepło na strychu przewodami fi 125 do 2 pokoików po ok 12m2 kazdy.Mam jeszcze takie pytanie , jeśli wprowadze 2 rury po fi 125 do obudowy to czy moga one być z blachy ocynkowanej oczywiście w komorze dekompresacyjnej zaizolowane i na srtychu też, czy musza być jakieś inne bo te matalowe to piszą że na temperaturę 240 st.No i czy je wsunac poniżej kratyki wylotowej czy równo z sufitem obudowy tym pochylonym od strony kominka./Rozprowadzenie niewymuszone/ Edytowane przez darek1958
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy zapewnić ruch powietrza w obrębie działania DGP. To co z kominka wyleci do pokoju przez kratkę górną (czy kanał DGP), musi wrócić pod kominek by znów się ogrzać. Można podciąć drzwi na dole, to najczęstsza praktyka (szczelina powinna mieć ok 2 cm). Można kratkę założyć w dolnej części drzwi jak się komu podoba. Można drzwi nie zamykać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja pisałem o kratce w komorze dekompresacyjnej gdybm ta górna dał na strych , a pomyslałem otym dlatego ,że mniej kratek od strony pokoju i mniej się brudzi sufit. Tylko co wtedy ? z pokoju może zasycac ciepłe powietrze i wypuszczac na strych - czyli wentylacja - komore dobrze przewietrzy - wskazane bo to dom szkieletowy , ale moga byc straty ciepła w pokoju jak Panstwo myslicie/ Edytowane przez darek1958
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...