Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Praca bezprzewodowego ogrzewania podłogowego wodnego (własne doświadczenia)


lakk

Recommended Posts

Na wstępie chciałbym zacząć od tego, że przeglądając różne systemy sterowań ogrzewaniem podłogowym wodnym natknąłem się na sterowanie czeskiej firmy Elektrobock. Firma oferuje do sprzedaży system przewodowy jak i bezprzewodowy. Ja skupiłem się na bezprzewodowym z praktycznego powodu. Nie zamierzałem w swoim domu prowadzić przewodów i uważać na ich krzyżowanie się z przewodami elektrycznymi co w wielu wypadkach może prowadzić do zakłóceń i błędnych odczytów temperatury.

 

Można powiedzieć: "no tak, ale system bezprzewodowy także może być zakłócany". Oczywiście, że może, ale w trakcie budowy i wstępnej eksploatacji mojego domu wykorzystywałem w kilku pomieszczeniach kaloryfery sterując wszystko prostym termostatem tej samej firmy – bezprzewodowym BPT01 na pokrętło i nie zdarzyło mi się abym nie miał zasięgu we wszystkich zakątkach domu albo miał zakłócenia komunikacji między odbiornikiem, a nadajnikiem. Producent deklaruje w swoich systemach bezprzewodowych zasięg 35 m w budynkach i myślę że jest on dużo zaniżony bo na początku jak robiłem próby to wszystko działało gdy nadajnik miałem w sąsiednim budynku u rodziców.

 

Zdecydowałem się na zestaw odbiornik na szynę PH-BP1-P9 oraz nadajniki PH-BP1-V. Odbiornik PH-BP1-P9 przystosowany jest do montażu na szynę i zasilany z adaptera 5V/DC do wyboru przy zakupie, na szynę albo wtykowy do gniazda. W nazwie produktu P9 producent zawarł ile stref można tym odbiornikiem sterować. Otóż można sterować 9 strefami oraz pompą. Ja potrzebowałem w swoim rozwiązaniu sterować 5 strefami. Tyle tylko, że w salonie połączonym z kuchnią miałem 3 pętle zakończone siłownikami. Problem ten przy zastosowaniu tego odbiornika w ogóle nie wystąpił bo do każdego wyjścia na jedną strefę można podłączyć do 10 siłowników (pętli) co rozwiązało mi sytuację. (dodałem zdjęcia siłowników oraz odbiornika PH-BP1-P9)

 

Odbiornik ma wyjścia bez napięciowe co nie przeszkadza w niczym. Producent proponuje także zakup jego siłowników termoelektrycznych SEH30.23 co ja uczyniłem ale mogą to być także siłowniki dowolnego producenta. Te co ja mam to normalnie zamknięte (przy braku napięcia zawór zamknięty). Tyle o odbiorniku.

 

Nadajnik (również załączam zdjęcie)

Nadajniki bezprzewodowe zakupione w ilości 6 sztuk umieściłem w pomieszczeniach każdej ze stref.

Co jest ważne :

 kodowanie bardzo proste na odbiorniku naciskamy tyle razy przycisk fce jaki kanał (strefę) chcemy zakodować, na nadajniku przyciskiem fce i + wybieramy UA:dr a po wybraniu i zatwierdzeniu przyciskiem i mamy wysłanie kodu i kilkakrotnie w odbiorniku zewrze nam przekaźnik (test połączenia ). Uważam że jest to banalnie proste;

 regulacja bardzo ważne przy bezwładności tego typu ogrzewania. Mamy do wyboru albo Histerezę (bardzo szeroka i dokładna do wyboru ) albo PI regulację. Ja wybrałem PI regulację jako według mnie wyższą możliwość nie przegrzewania a co za tym idzie większe oszczędności energii;

 programowanie mamy trzy temperatury do ustawienia, które możemy zaprogramować w 6 dowolnych odcinkach na dobę. Ta dowolność odcinków czasowych jest w każdym dniu natomiast trzy temperatury są stałe.

 

Przydatne (moim zdaniem) funkcje:

 

Funkcja letnia – ogrzewanie nie włączy mi się latem.

Funkcja zamek – blokada klawiatury. Nie muszę dodawać , że jest to ważne jak się ma dzieci.

Funkcja krótkotrwałe podniesienie temperatury. Tu zatrzymam się bo to ważne. Jeżeli w daną strefę nie trafimy zgodnie z ustawionym programem to zmiana zaprogramowanej temperatury jest banalna. Na nadajniku + lub minusem podwyższamy lub obniżamy temperaturę bez wchodzenia w program. Tak ustawiona temperatura jest kontynuowana aż do zmiany programem.

 

Mam nadzieję, że moje doświadczenia pomogą komuś kto poszukuje sprawnego i prostego w obsłudze systemu.

Siłownik SEH23.30.JPG

Odbiornik PH-BP1-P9.JPG

Odbiornik, nadajnik i siłownik.JPG

Nadajnik PH-BP1-V.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachęcam w takim razie do przeglądnięcia moich poprzednich wpisów/postów i znalezienia w nich podobnych (reklamowych). Nie rozumiem, dlaczego miałbym robić komuś reklamę. Jeśli jestem zadowolonym użytkownikiem to chyba warto żebym o tym napisał bo z tego co się orientuje nie jest to forum o fotografii ani motoryzacyjne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...