Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piecyk/ kominek na pellet


piekar25

Recommended Posts

Ja odpowiem Ci inaczej....

zazwyczaj co jest do wszystkiego to jest do niczego. Zdecyduj się czym chcesz palić albo drewno albo pelet.

jak drewno to dobry wkład lub piec jak pellet do dobry piec lub wkład na pellet wszystko od początku do końca zaprojektowane tylko pod jeden opal bez półśrodków.

pellet daje wygodę użytkoanie prawie jak przy kotle gazowym, natomiast drewno zawsze będzie tańsze i w zakupie i eksploatacji. Dochodzi jeszcze 1 aspekt - wizualny spalanego opału.

 

A jaki to jest dobry wkład na pellet? I czym różni się od naszego?

Oraz a jaki to jest dobry wkład na drewno i czym różni się od naszego?

 

Czy mógłby Pan omówić temat dlaczego kotły na pellet i drewno są niedobre?

 

Pozdr.

Iwona Pellets

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 226
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A jaki to jest dobry wkład na pellet? I czym różni się od naszego?

Oraz a jaki to jest dobry wkład na drewno i czym różni się od naszego?

 

Czy mógłby Pan omówić temat dlaczego kotły na pellet i drewno są niedobre?

 

Pozdr.

Iwona Pellets

 

po 1 dobry wkład na pellet jest tylko na pellet

po 2 nie mam do czego porównać Waszego kotła bo na żywo go nie widziałem

po 3 nigdzie nie napisałem że

kotły na pellet i drewno są niedobre

po 4 z tego co zauważyłem na forum się nie "Panuje"

po 5 wszystko to co napisałem wynika z moich obserwacji i swojego doświadczenia z użytkowania pieca na pellet którego od 2 sezonów (na szczęście bezawaryjnie) używam jako jedyne źródło ciepła u siebie w sklepie. Pieca wyłącznie na pellet w którym nigdy nie zużyłem 40kg pelletu na 3 dni co za pewne też wynika ze specyfiki użytkowanego prze ze mnie urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę o Pana opinie odnośnie naszych kominków. Czy jest coś co moglibyśmy Pana zdaniem poprawić?

 

Niestety potrójne szyby nie są idealnie przeźroczyste natomiast jest to widoczne przy wgaszonym kominku. Podczas palącego się płomienia ciężko jest wizualnie odróżnić ile jest szyb. Oraz jest to widoczne gdy obok siebie stoją dwa kominki gdzie jeden ma szybę pojedyncza a drugi potrójną.

 

Ależ oczywiście że możecie kilka rzeczy poprawić.

 

Np spasowanie szamotu we wkładach. IMO szpary pomiędzy płytami daja wrażenie że nie do końca jest to przemyślane. Dodatkowo szamot u Was to duże płyty. Aby wyglądało estetyczniej płyty powinny być ponacinane pionowo. W piecach na pellet to nie ma żadnego znaczenia, ba nawet w kominku do jego pracy tez nie ma żadnego znaczenia. Ale jeśli klient widzi wnętrze kominka to już ma znaczenie. Chodzi wyłącznie o kwestie estetyki.

 

Ps czy jest mozliwość aby zamówić wiekszy pojemnik na pellet? Wiem że w klapce pojemnika jest czujnik zamknięcia. Dla tego samodzielne powiększanie może nie być takie proste.

 

Ogólnie produkt trzeba dopieścić :) Ale pomysł jest bardzo dobry. Zona jest zachwycona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co z tym dokładaniem drewna podczas palenia ?

 

W sumie tego nie sprawdziłem. Ale to było do przewidzenia że nie o wszystko sie spytam na miejscu. IMO da się dołożyć, trzeba by pewnie na sterowniku najmniejszą moc ustawić lub sterownik zupełnie na chwilę wyłączyć. Wtedy brak będzie jakiegokolwiek nadmuchu. Ale to są tylko moje dywagacje i możliwe , że się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja odpowiem Ci inaczej....

zazwyczaj co jest do wszystkiego to jest do niczego. Zdecyduj się czym chcesz palić albo drewno albo pelet.

jak drewno to dobry wkład lub piec jak pellet do dobry piec lub wkład na pellet wszystko od początku do końca zaprojektowane tylko pod jeden opal bez półśrodków.

pellet daje wygodę użytkoanie prawie jak przy kotle gazowym, natomiast drewno zawsze będzie tańsze i w zakupie i eksploatacji. Dochodzi jeszcze 1 aspekt - wizualny spalanego opału.

 

jestem zdecydowana na kocioł na pelet + zwykły kominek do rekreacji (bez płaszcza, rozprowadzań powietrza itp.), w tej sytuacji - jak zobaczyłam ofertę iwona pellets, to wydała mi sie ciekawa, ale chyba faktycznie to nie ma sensu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ oczywiście że możecie kilka rzeczy poprawić.

 

Np spasowanie szamotu we wkładach. IMO szpary pomiędzy płytami daja wrażenie że nie do końca jest to przemyślane. Dodatkowo szamot u Was to duże płyty. Aby wyglądało estetyczniej płyty powinny być ponacinane pionowo. W piecach na pellet to nie ma żadnego znaczenia, ba nawet w kominku do jego pracy tez nie ma żadnego znaczenia. Ale jeśli klient widzi wnętrze kominka to już ma znaczenie. Chodzi wyłącznie o kwestie estetyki.

 

Ps czy jest mozliwość aby zamówić wiekszy pojemnik na pellet? Wiem że w klapce pojemnika jest czujnik zamknięcia. Dla tego samodzielne powiększanie może nie być takie proste.

 

Ogólnie produkt trzeba dopieścić :) Ale pomysł jest bardzo dobry. Zona jest zachwycona.

 

Dziękujemy za uwagi. Już pracujemy nad wyglądem wnętrza, połączeń wermikulitu i prawdopodobnie zastosujemy trochę inny wizualnie wermikulit. Będzie ok.

 

Oczywiście w naszych kominkach można dokładać drewno w standardowy sposób. Mało tego sterownik ma funkcję przedmuchu, którą włączamy podczas otwierania drzwi !

Kominek ma wentylator wyciągowy a nie nadmuchowy więc nie ma możliwości aby dym wyleciał z wkładu podczas otwartych drzwi !

 

Dołożenie drewna nie wymaga żadnej ingerencji w sterownik !

 

Napisałem o tym, że na wygaszonym kominku wkładamy drewno ponieważ dzięki automatycznemu rozpalaniu drewna nie ma możliwości aby poczuć zapach podczas rozpalania. Oczywiście można rozpalać drewno również ręcznie jeśli ktoś ma taką chęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem zdecydowana na kocioł na pelet + zwykły kominek do rekreacji (bez płaszcza, rozprowadzań powietrza itp.), w tej sytuacji - jak zobaczyłam ofertę iwona pellets, to wydała mi sie ciekawa, ale chyba faktycznie to nie ma sensu

Oczywiście, że ma sens, ponieważ zwykłym kotłem ogrzewanie wody użytkowej w upalne dni też nie jest wygodne, szczególnie jeśli kocioł stoi w pomieszczeniu gospodarczym a nie w garażu. Tak naprawdę wielu klientów, którzy ogrzewają naszym kominkiem stosują właśnie pompy powietrzne do CWU i w momencie wyłączenia kominka na lato, ogrzewają CWU pompą. Z tego co wiem to na pompy są wysokie dotacje więc warto skorzystać.

 

Aby mieć zwykły kominek do rekreacji ale żeby miał zamkniętą komorę spalania i dobre parametry również trzeba zapłacić nie małą kwotę. Zabudowa kominka kosztuje tyle samo do naszego kominka jak i do każdego innego.

Warto temat przemyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po 1 dobry wkład na pellet jest tylko na pellet

po 2 nie mam do czego porównać Waszego kotła bo na żywo go nie widziałem

po 3 nigdzie nie napisałem że

po 4 z tego co zauważyłem na forum się nie "Panuje"

po 5 wszystko to co napisałem wynika z moich obserwacji i swojego doświadczenia z użytkowania pieca na pellet którego od 2 sezonów (na szczęście bezawaryjnie) używam jako jedyne źródło ciepła u siebie w sklepie. Pieca wyłącznie na pellet w którym nigdy nie zużyłem 40kg pelletu na 3 dni co za pewne też wynika ze specyfiki użytkowanego prze ze mnie urządzenia.

 

Rozumiem ;)

 

Jeśli chodzi o zużycie pelletu to jest to wkestia bardzo nie jasna. Wszystko jak wiemy zależy od temperatur, powierzchni, izolacji itd. Nasz kominek przy mocy 10kW spala 2,2 kg pelletu na 1 h. Jest to moc maksymalna kominka AIR. Wówczas jeśli budynek potrzebuje te 10kW to kominek czy piec spali 40kg pelletu w 18 h.

To samo dotyczy wszystkich kominków i kotłow na pellet. Jeśli sprawność tych urządzeń est podobna to każdy spali podobną ilość pelletu. Chyba, że kominek lub kocioł działa w podtrzymaniu, czyli nie wygasza się automatycznie i nie rozpala ponownie. Te urządzenia mogą spalać więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Fajna sprawa - nasza rodzima. polska firma i polska myśl techniczna. Naprawę super.

Ale jak widzę wkład na pelet z przewymiarowanym wnętrzem paleniska w porównaniu do palnika, gdzie spalanie odbywa się z olbrzymim nadmiarem powietrza i dużo niższą temperaturą niż powinno, i jak dodam sobie do tego naszą niegdysiejszą dyskusję o ilości popiołu dzisięciokrotnie mniejszej niż to wynika ze zwykłych praw natury, to mogę powiątpiewać w prawdziwość podawanych danych, a już na pewno nie uwerzę w sprawność tego paleniska na poziomie 90-ciu %.

Stąd moje wcześniejsze pytanie o dane techniczne, kórych nigdzie nie można znaleźć na stronie.

Mam kolejne pytanie - gdzie były przeprowadzone badania techniczne tych palenisk ?

Jaka jest deklarowana temperatura spalin na wyjściu z urządzenia i jak obliczana była sprawność całego układu, oraz czy dane te dotyczą urządzenia z jedną, dwoma czy trzema szybami ... i kórego - małego czy dużego ?

Poproszę o dane na e-mail: [email protected],albo o podzielenie się nimi tutaj, skoro już reklam tak daleko poszła :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Fajna sprawa - nasza rodzima. polska firma i polska myśl techniczna. Naprawę super.

Ale jak widzę wkład na pelet z przewymiarowanym wnętrzem paleniska w porównaniu do palnika, gdzie spalanie odbywa się z olbrzymim nadmiarem powietrza i dużo niższą temperaturą niż powinno, i jak dodam sobie do tego naszą niegdysiejszą dyskusję o ilości popiołu dzisięciokrotnie mniejszej niż to wynika ze zwykłych praw natury, to mogę powiątpiewać w prawdziwość podawanych danych, a już na pewno nie uwerzę w sprawność tego paleniska na poziomie 90-ciu %.

Stąd moje wcześniejsze pytanie o dane techniczne, kórych nigdzie nie można znaleźć na stronie.

Mam kolejne pytanie - gdzie były przeprowadzone badania techniczne tych palenisk ?

Jaka jest deklarowana temperatura spalin na wyjściu z urządzenia i jak obliczana była sprawność całego układu, oraz czy dane te dotyczą urządzenia z jedną, dwoma czy trzema szybami ... i kórego - małego czy dużego ?

Poproszę o dane na e-mail: [email protected],albo o podzielenie się nimi tutaj, skoro już reklam tak daleko poszła :)

Pozdrawiam.

 

Informuję, że Forest dostał wyniki badań na e-mail.

 

Nie jest łatwe aby osiągnąć takie parametry przy tak dużej komorze natomiast po wieloletnich pracach badawczych jest to możliwe :)

 

Odnośnie wentylatora - spokojnie daje radę.

Na pellecie temp. spalin przy mocy maksymalnej osiąga 160 stopni C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dziękuję za e-mail.

W małym palenisku (10kW) i owszem - możliwe. I faktycznie jego badania są bardzo obiecujące. Ale w większym (13 kW), sprawność i reszta parametrów bedzie już całkiem inna ... a to już pewne niedomówienie :rolleyes: ...

Życzę sukcesów i trzymam kciuki.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informuję, że Forest dostał wyniki badań na e-mail.

 

Nie jest łatwe aby osiągnąć takie parametry przy tak dużej komorze natomiast po wieloletnich pracach badawczych jest to możliwe :)

 

Odnośnie wentylatora - spokojnie daje radę.

Na pellecie temp. spalin przy mocy maksymalnej osiąga 160 stopni C.

 

Może poćwiczymy na szkoleniu? Lista uczestników to ponad 50 osób. Zduni i niezduni z całej Polski....Reklama i sprawdzian...Taki prawdziwy sprawdzian, a nie marketingowe pogaduszki...

http://blog.kominki-batura.pl/szkolenie-riwal-promat/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze ja mam pytanie.

1. Jak omijacie przepis zawarty w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 75, poz. 690 z późn. zm.) gdzie § 132 ust. 1 mówi o tym, że „budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, niebędące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami".

2. Jeśli kominek na pellet nie może być jedynym źrodłem ogrzewania to jaki jest sens stosowania dwoch źrodeł ciepła, z których jeden /kominek/ cieszy ogniem wtedy gdy sie załącza ze wględu na zapotrzebowanie /noc, przed południem/, a nie gdy chcę używać dla nastroju a przy "okazji" dogrzać chałupę.

 

I sprostowanie.

Oczywiście, że ma sens, ponieważ zwykłym kotłem ogrzewanie wody użytkowej w upalne dni też nie jest wygodne, szczególnie jeśli kocioł stoi w pomieszczeniu gospodarczym a nie w garażu.

Przepisy zabraniają umieszczenia kotła zarówno w garażu jak i pomieszczeniu gospodarczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Greengaz ... każde urządzenie wodne o którym tu mówimy jest częścią instalacji grzewczej właśnie.

O cytowanym przez Ciebie fragmencie ustawy niejednokrotnie już była mowa na FM. Ten paragraf jest "martwy" i niespójny z innymi przepisami dopuszczającymi do użytkowania piece kaflowe w dziesiątkach tysięcy budynków mieszkalnych, bardzo często własności Państwowej.

Kolejna rzecz - czy pomieszczenie gospodarcze, w którym jest nawiew powietrza i wentylacja oraz spełniajacy warunki (np. kubatura) może być nazywany kotłownią ?

Jeszcze jedna - jak nazwiesz pomieszczenie, np. kuchnię w której umieszczony jest kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania ? Oczywiście kuchnia ta posiada wentylację grawitacyjną. Czy musi mieć zrobiony nawiew żeby być kotłownią i czy aby na pewno będzie to wtedy kotłownia a nie dalej kuchnia ?

:rolleyes:

Tego typu dylematy pozostawił bym ustalającym takie a nie inne przepisy - knoty. Szkoda na nie czasu ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...