Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piecyk/ kominek na pellet


piekar25

Recommended Posts

To akurat jest bardzo proste. Sprzedaje się kominki nie jako jedyne źródło ciepła. A kto ci każe palić tym non stop?

 

Czyli kupuję kominek na pellet i użytkuję jak tradycyjny kominek na drewno. Dla przyjemności.

W pozostałym czasie chałupę grzeje kocioł gazowy, olejowy, elektryczny, śmieciuch, PC czy co tam jeszcze.

Dobrze myślę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 226
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

 

Kolejna rzecz - czy pomieszczenie gospodarcze, w którym jest nawiew powietrza i wentylacja oraz spełniajacy warunki (np. kubatura) może być nazywany kotłownią ?

Iwona podała jako przykład umieszczenie kotła na pellet w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym.

Nie ma takiej możliwosci.

Co innego kocioł gazowy w pomieszczeniu gospodarczym /przy spełnieniu określonych warunkow/, ale dalej nie w garażu.

Ale dobra. To nie ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę wielu klientów, którzy ogrzewają naszym kominkiem stosują właśnie pompy powietrzne do CWU i w momencie wyłączenia kominka na lato, ogrzewają CWU pompą. Z tego co wiem to na pompy są wysokie dotacje więc warto skorzystać..

 

Zajęte dużo miejsca na kominek + zasobnik na pellet

+super drogi wkład kominkowy na pellet

+ drogi opał jakim jest pelllet

+ droga pompa powietrzna do grzania CWU

+ brak grzania przy braku prądu

= super drogi pomysł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zajęte dużo miejsca na kominek + zasobnik na pellet

+super drogi wkład kominkowy na pellet

+ drogi opał jakim jest pelllet

+ droga pompa powietrzna do grzania CWU

+ brak grzania przy braku prądu

= super drogi pomysł

Darek ... analizując ceny pelletu na przestrzeni ostatnich 20-tu lat, wychodzi jak byk że jest to obecnie paliwo o najmniejszym wzroście ceny. Węgiel, prąd, gaz i olej biją go w tym, na łeb - w negatywnym oczywiście sensie. Jedynie drewno nieprzetworzone ma mniejszy ten wskaźnik i jest przed pelletem.

Nasz kraj jest obecnie największym producentem tego paliwa w Europie i również jego największym w Europie eksporterem. Ceny samego pelletu dlatego były do tej pory w naszym kraju wysokie, bo nie było tak dużo urządzeń do jego spalania, co obecnie zmienia się w lawinowym tempie - u mnie (Śląsk) cena dobrego ekogroszku jest w tej chwili równa cenie pelletu. I jego ceny będą w dalszym ciągu spadać bo producentów pelletu w dalszym ciągu bedzie w naszym kraju przybywać.

Paliwo czyste w obsłudze, ekologiczne w pełni, z pełną automatyką w urządzeniach do niego edykowanych. Za 5-10 lat przejmie przejmie co najmniej 1/3 rynku grzewczego w naszym kraju, wypierając całkowicie węgiel w postaci ekogroszku i w dużej mierze gaz. W przypadku gazu zadecyduje tutaj niepewna sytuacja geopolityczna oraz to, że przy pellecie ponosi się opłaty tylko za samo paliwo a nie za utrzymywanie infrastruktury i linii przesyłowych dostawcy, abonamenty i opłaty stałe, oraz brak jest kosztów doprowadzania instalacji do działki budowlanej. No i jest coraz więcej dopłat unijnych na taki rodzaj ogrzewania.

Taka "karma" ... wspomnisz jeszcze moje słowa ... i założę się że wciągu tych lat będziesz sam instalował takie piece i kominki, firma jaką reprezentujesz będzie też je produkować ... :rolleyes:

Co do pomp ... pompy do grzania cwu są w cenie średniej klasy wkładów kominkowych ... 6-8 tys. i masz urządzenie, które za 50-60 zł miesięcznie grzeje Ci wodę w domu.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zgodzę się z opinią, że pellet to drogi opał,

typowy dobry piec do c.o. nie zużywa więcej opału niż sławny ekogroszek, inna sprawa, że instalatorzy najczęsciej nie mają pojęcia jak go montować.

przy pellecie w kotłowni i kominie jest bardzo czysto, nie trzeba zakładać "kufajki" aby dorzucić do pieca. znam użytkowników, którzy mają pralkę i suszarkę w pelletowej kotłowni (!)

 

uczciwie też mówiąc kominek tzw "zduński" nie zajmie przeciętnie mniej miejsca niż taki wkład na pellet.

co do sprawnosci i skutecznosci kominków na pellet nie będę się wypowiadał bo nie widziałem żadnego w użyciu.

mam podobne co inni wątpliwosci związane z gabarytem samego paleniska i na siłę pójscie w stronę duzej szyby.

trzeba też pamiętać, ze fizycznie jest to kocioł taki jak do kotłowni, ze wiąze się to z pewnym hałasem przy pracy i tymi wszystkimi cechami które posiada piec np na groszek( praca podajnika, przedmuchy, pompki cyrkulacyjne, czyszczenie ! )

 

sam temat jest przyszłościowy jeśli weźmiemy pod uwagę, ze prędzej czy póżniej o ile nie wystąpimy przypadkiem z UE czy nie przyjdzie wielki brat ze wschodu, zostanie zabronione instalowanie kominków na drewno w nowo budowanych domach w dużych miastach.

kominek na pellet lub gaz może być wówczas jedyną alternatywą.

na dziś i na przypuszczam najbliższe 20 lat w Polsce będzie to coś w rodzaju ekstrawagancji, natomiast zapewne już teraz ten rodzaj kominka sprzedaje się gdzieś na dalekim zachodzie europy.

kibicuję każdej Polskiej firmie, także powodzenia !

 

Zajęte dużo miejsca na kominek + zasobnik na pellet

+super drogi wkład kominkowy na pellet

+ drogi opał jakim jest pelllet

+ droga pompa powietrzna do grzania CWU

+ brak grzania przy braku prądu

= super drogi pomysł

Edytowane przez lecho*ski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że kolega oderwał się od rzeczywistości inwestora :) Tak czasem bywa.

 

Powód jest dokładnie ten sam gdy inwestor zmienia piec na węgiel na piec na gaz. Bezobsługowość. Inwestor jest leniwy, albo chętnie swój czas spożytkuje na coś innego niż obsługę. :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leniwy w jakich czynnościach?

Podłożenia okazjonalnie do kominka, gdy chcę w sobotę popatrzeć na ogień dla nastroju? Tylko czy do takiej funkcjonalności konieczne jest wydanie ca .. 000 zł?

Czy leniwy, gdy chcę kominka używać jako kocioł do ogrzewania całego domu + cwu, godząc się na kotłownię w salonie i wszystkimi wadami tego rozwiazania? Przy kosztach ca .. 000 zł + drugie żródło.

Tego głównie nie rozumiem.

Pomijam inwestorów zainteresowanych nowinkami i z grubym portfelem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś chce ogrzewać dom o pow. 250 m2 to owszem sam zastanowiłbym się nad kotłem na pellet, natomiast większość domów czy małych czy dużych ma i kocioł i kominek.

 

Koszty zabudowy i wykończenia kominka zwykłego są takie same jak naszych kominków.

Często wykończenie zabudowy kominka kosztuje więcej niż sam kominek.

 

Dlatego jeśli ktoś chce kominek tylko do okazjonalnego palenia to itak warto kupić dobry i bezpieczny kominek.

 

Nasz kominek jest w pełni automatyczny a przy zastosowaniu zbiornika dodatkowego pelletu, które za chwilę wprowadzamy do sprzedaży - do kominka nie dochodzimy przez min. 2 tygodnie. Więc nie jest to tak do końca kotłownia w salonie.

Czyszczenie odbywa się za pomocą odkurzacza.

 

Coraz więcej osób buduje małe domy 70-100 m2. W takim domu szkoda oddać kilka m2 na kotłownie, szkoda jak się nie ma kominka, oraz zapotrzebowanie na ogrzewanie jest tak małe, że cała instalacja i kotłownia są niepotrzebne. Nasz kominek w zupełności wystarczy jako główne źródło ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...