Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piecyk/ kominek na pellet


piekar25

Recommended Posts

2 tygodnie = 14 dni x 24 h x 2,2 kg = 740 kg = > 1 m3

 

Jeszcze raz: nie ma możliwości dokładnego wyliczenia ile spali kocioł czy kominek.

 

Biorąc pod uwagę powierzchnię do której się odnosimy 80-100m2 kominek nie będzie chodził 24h z maksymalną mocą bo w całym domu będzie 50 stopni C.

Myślę, że w najzimniejsze dni czyli ok -10stopni C. - kominek spali 20 kg na dobę.

 

Średnio na takie domy klienci spalają ok 2 ton pelletu na cały sezon grzewczy wraz z wodą użytkową.

 

Dostępne są dowolne zbiorniki. Można zastosować zbiornik 400 kg, który może wystarczyć na 1 miesiąc.

 

Pisząc o 2 tygodniach nie dochodzenia do kominka miałem na myśli bardziej odkurzanie go i przetarcie szyby niż dosypywanie pelletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 226
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ooo to wcześniej miałem dopytać. Chodzi o powiększenie tego zbiornika.

Kiedy go będzie można zobaczyć?

 

Zbiornik możesz mieć na całą zimę. Obok, pod spodem...Podajnik ślimakowy transportuje opał dokąd chcesz...Kupujesz hurtem, z sąsiadami...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz więcej osób buduje małe domy 70-100 m2. W takim domu szkoda oddać kilka m2 na kotłownie, szkoda jak się nie ma kominka, oraz zapotrzebowanie na ogrzewanie jest tak małe, że cała instalacja i kotłownia są niepotrzebne. Nasz kominek w zupełności wystarczy jako główne źródło ogrzewania.

 

Proszę jeszcze o odniesienie się do

Przypadek 1.

Sobota, poprawiam nastrój, chcę popatrzeć na ogień. Domek wygrzany. Muszę sterownikiem podnieść temperaturę, co by rozpalić. W chałupie gorąco, no i te 30 - 40 % ciepła wypromieniowywane przez szybę. Co się dzieje z wodą w płaszczu? Z jaką mocą musi pracować kominek, aby ogień sprawiał frajdę 3- 4 h?

 

Przypadek 2.

Dom wygrzany. Mam gości z noclegiem. Gwałtownie wzrasta zapotrzebowanie na cwu. Kominek się rozpala ładując bufor, a tu 30 - 40 % przez szybę w salonie, itd

-----

Nie jest trudno udowodnić, że koszty ogrzewanie pelletem w kotle, przy cenie "dobrego" pelletu a 1 000 zł/tonę, są zbliżone do ogrzewania prądem w G12, gazem ziemnym, propanem, o PC nie wspomnę. Jak jest w przypadku kominka trudno mi sie odnieść; 90% sprawności, czyli takiej samej jak deklarują producenci profesjonalnych kotłow na pellet.

Poczekamy na testy Piotra.

 

Starostwa różnie interpretują /najczęsciej negatywnie/ wstawienie kominka jako jedynego źródła ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę jeszcze o odniesienie się do

Przypadek 1.

Sobota, poprawiam nastrój, chcę popatrzeć na ogień. Domek wygrzany. Muszę sterownikiem podnieść temperaturę, co by rozpalić. W chałupie gorąco, no i te 30 - 40 % ciepła wypromieniowywane przez szybę. Co się dzieje z wodą w płaszczu? Z jaką mocą musi pracować kominek, aby ogień sprawiał frajdę 3- 4 h?

 

Przypadek 2.

Dom wygrzany. Mam gości z noclegiem. Gwałtownie wzrasta zapotrzebowanie na cwu. Kominek się rozpala ładując bufor, a tu 30 - 40 % przez szybę w salonie, itd

-----

Nie jest trudno udowodnić, że koszty ogrzewanie pelletem w kotle, przy cenie "dobrego" pelletu a 1 000 zł/tonę, są zbliżone do ogrzewania prądem w G12, gazem ziemnym, propanem, o PC nie wspomnę. Jak jest w przypadku kominka trudno mi sie odnieść; 90% sprawności, czyli takiej samej jak deklarują producenci profesjonalnych kotłow na pellet.

Poczekamy na testy Piotra.

 

Starostwa różnie interpretują /najczęsciej negatywnie/ wstawienie kominka jako jedynego źródła ogrzewania.

 

Testy Piotra to inicjatywa jednostronna...jak na razie.:)

 

A do tańca trzeba dwojga...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik możesz mieć na całą zimę. Obok, pod spodem...Podajnik ślimakowy transportuje opał dokąd chcesz...Kupujesz hurtem, z sąsiadami...

 

https://www.youtube.com/watch?v=VFOjIOTQ79E

 

HIHI , myśląc większy nie myślałem aż o taki większym ;)

Ciekawe co wstawi Iwona :)

 

Swego czasu mój brat zastanawiał się nad produkcja peletu we własnym zakresie. Ale temat porzucił po analizie forów. Wniosek wyniósł taki, że dobra jakość peletu może zapewnić tylko przemysłowa aparatura, a nie małe urządzenia.

Ale to było kilka lat temu, być może coś się zmieniło.

Edytowane przez autorus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HIHI , myśląc większy nie myślałem aż o taki większym ;)

Ciekawe co wstawi Iwona :)

 

Swego czasu mój brat zastanawiał się nad produkcja peletu we własnym zakresie. Ale temat porzucił po analizie forów. Wniosek wyniósł taki, że dobra jakość peletu może zapewnić tylko przemysłowa aparatura, a nie małe urządzenia.

Ale to było kilka lat temu, być może coś się zmieniło.

 

Manufaktura domowa to problemy nie tylko techniczne, ale i surowcowe. W takiej sytuacji może się okazać, że palenie grochem, kukurydzą czy jakimkolwiek zbożem, może być łatwiejsze... Zrębki odpadają głównie z powodów technicznych z suszeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę jeszcze o odniesienie się do

Przypadek 1.

Sobota, poprawiam nastrój, chcę popatrzeć na ogień. Domek wygrzany. Muszę sterownikiem podnieść temperaturę, co by rozpalić. W chałupie gorąco, no i te 30 - 40 % ciepła wypromieniowywane przez szybę. Co się dzieje z wodą w płaszczu? Z jaką mocą musi pracować kominek, aby ogień sprawiał frajdę 3- 4 h?

 

Przypadek 2.

Dom wygrzany. Mam gości z noclegiem. Gwałtownie wzrasta zapotrzebowanie na cwu. Kominek się rozpala ładując bufor, a tu 30 - 40 % przez szybę w salonie, itd

-----

Nie jest trudno udowodnić, że koszty ogrzewanie pelletem w kotle, przy cenie "dobrego" pelletu a 1 000 zł/tonę, są zbliżone do ogrzewania prądem w G12, gazem ziemnym, propanem, o PC nie wspomnę. Jak jest w przypadku kominka trudno mi sie odnieść; 90% sprawności, czyli takiej samej jak deklarują producenci profesjonalnych kotłow na pellet.

Poczekamy na testy Piotra.

 

Starostwa różnie interpretują /najczęsciej negatywnie/ wstawienie kominka jako jedynego źródła ogrzewania.

 

Ciężkie pytanie ;)

Czy jeśli masz w domu gorąco i masz kominek z płaszczem to palisz w nim bo chcesz popatrzeć na ogień?

Ciężko odnieść się do pytania z jaką mocą musi pracować kominek aby sprawił frajdę z patrzenia na ogień.

 

Kominek działa jak kocioł na pellet. Jeśli jest dogrzane to idzie z mocą minimalną więc jest mały płomień przez określony czas lub do momentu aż przegrzeje temp. Wody.

Jeśli jest za ciepło w pomieszczeniu i woda jest za ciepła to kominek nie uruchomi się.

 

Nasze kominki podobnie oddają energię jak normalne kominki. I pisałem, że też dużą część energii oddają przez szybę.

Jeśli ma ktoś hotel to powinien pomyśleć o innym źródle ogrzewania cwu niż kominek.

 

Kominki mogą ogrzewać cwu i bez problemu sobie z tym radzą ponieważ zbiornik 200 litrów nagrzewają w kilkanaście minut więc nie ma problemu z przegrzaniem temp. Pomieszczeń. Dodatkowo proponujemy potrójną szybę do kominków z płaszczem wodnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiorniki i systemy podawania są powrzechnie dostępne. Można dobrać zbiornik do własnych potrzeb. Są systemy podawania pneumatyczne, ślimakowe i spiralne. Wszystkie te systemy można zastosować do naszych kominków niezależnie.

 

My planujemy wprowadzić zwykły zbiornik mieszczący 400 kg pelletu, który beędzie mógł stać na zewnatrz domu lub w innym pomieszczeniu. Pellet będzie transportowany do standardowego zbiornika, który stoi przy kominku. Na naszej stronie pojawi się informacja jak zbiornik zostanie wytestowany.

 

Dodatkowo każdy może zrobić zbiornik domowym sposobem np. z płyty osb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iwona pellet.

to moze konkretnie.

co jest automatyczne, a co reczne i jak czesto czyscimy to czy tamto i nie chodzi o odkurzenie koszyczka i wysypanie popiolu.

jaki jest poziom chalasu ?

 

Automatyczne jest czyszczenie paleniska.

W kominkach LOUIS należy odkurzyć popielnik średnio co 2-4 tygodnie w zależności od ilości spalonego pelletu. Oprócz tego raz w tygodniu wystarczy przetrzeć szybę w zależności od potrzeb.

 

W kominkach FELIX należy te czynności wykonywać częściej z uwagi na mniejszy popielnik.

 

Z uwagi na zabudowę kominka kominki są naprawdę ciche, napewno cichsze niż kominki wolnostojące na pellet.

Nasze wkłady mają tylko jeden wentylator, który jest odizolowany akustycznie poprzez zabudowę. Jeśli jest turbina DGP to przeważnie również jest odizolowana i jej nie słychać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężkie pytanie ;)

Czy jeśli masz w domu gorąco i masz kominek z płaszczem to palisz w nim bo chcesz popatrzeć na ogień?

Ciężko odnieść się do pytania z jaką mocą musi pracować kominek aby sprawił frajdę z patrzenia na ogień.

 

Kominek działa jak kocioł na pellet. Jeśli jest dogrzane to idzie z mocą minimalną więc jest mały płomień przez określony czas lub do momentu aż przegrzeje temp. Wody.

Jeśli jest za ciepło w pomieszczeniu i woda jest za ciepła to kominek nie uruchomi się.

 

Nasze kominki podobnie oddają energię jak normalne kominki. I pisałem, że też dużą część energii oddają przez szybę.

Jeśli ma ktoś hotel to powinien pomyśleć o innym źródle ogrzewania cwu niż kominek.

 

Kominki mogą ogrzewać cwu i bez problemu sobie z tym radzą ponieważ zbiornik 200 litrów nagrzewają w kilkanaście minut więc nie ma problemu z przegrzaniem temp. Pomieszczeń. Dodatkowo proponujemy potrójną szybę do kominków z płaszczem wodnym.

 

Zaczynam rozumieć.

Czyli jest to nic innego jak ustawiony w salonie kocioł na pellet z szybką i z małym zasobnikiem na paliwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam rozumieć.

Czyli jest to nic innego jak ustawiony w salonie kocioł na pellet z szybką i z małym zasobnikiem na paliwo.

 

Potwierdzam,

Zaawansowany kocioł na pellet połączony z zaawansowanym kominkiem na drewno z automatycznym rozpalaniem drewna, o wyglądzie kominka z dużą szybą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze.

W procesach spalania, szczególnie paliw stałych, powstają sadze na wymienniku.

W jaki sposób jest on czyszczony?

W materiałach reklamowych i dotychczasowych wpisach mówisz tylko o wysypywaniu popiołu, a nie czyszczeniu wymiennika.

Każdy mm osadów na wymienniku to spadek sprawności o kilka procent.

 

Robi to serwis podczas przeglądów kominka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasze kominki mają standardowy wymiennik kominkowy oraz są wyposażone w duży deflektor wermikulitowy znacznie ograniczając powstawanie pyłów.

Przy spalaniu pelletu wystarczy wyjąć deflektor i zgarnąć ręcznie popiół z rur wymiennika co ok 2-3 miesiące.

 

Przy spalaniu drewna należy ten proces wykonywać tak jak w standardowym kominku.

 

Czyności te robi przeważne użytkownik, gdyż nie zajmują więcej niż 15 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasze kominki mają standardowy wymiennik kominkowy oraz są wyposażone w duży deflektor wermikulitowy znacznie ograniczając powstawanie pyłów.

Przy spalaniu pelletu wystarczy wyjąć deflektor i zgarnąć ręcznie popiół z rur wymiennika co ok 2-3 miesiące.

 

Przy spalaniu drewna należy ten proces wykonywać tak jak w standardowym kominku.

 

Czyności te robi przeważne użytkownik, gdyż nie zajmują więcej niż 15 minut.

 

Co rozumiesz pod pojęciem "standardowy wymiennik kominkowy"? I jak to się ma do wcześniejszego stwierdzenia: "zaawansowany kocioł na pellet połączony z zaawansowanym kominkiem na drewno"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co rozumiesz pod pojęciem "standardowy wymiennik kominkowy"? I jak to się ma do wcześniejszego stwierdzenia: "zaawansowany kocioł na pellet połączony z zaawansowanym kominkiem na drewno"?

 

Jak wiesz kotły na pellet mają wymiennik z płomieniówkami, którymi spaliny biegną w środku rur, które muszą mieć automatyczne czyszczenie i oprócz automatycznego czyszczenia raz w miesiacu trzeba rozkręcić kocioł i wyczyścić mechanizmy czyszczenia.

Z uwagi na brak możliwości dostępowych do kominka w zabudowie - zastosowaliśmy standardowy wymiennik czyli płomieniówki poziome, które spaliny opływają na zewnątrz. Umożliwia to łatwe czyszczenie od wewnątrz komory spalania bez rozbierania zabudowy kominka.

 

Zaawansowany ponieważ posiada w standardzie:

Automatyczne czyszczenie paleniska

Zamkniętą komorę spalania

Aktywny system czystej szyby

Automatyczne rozpalanie drewna

Automatyczną przepustnicę dolotu powietrza do spalania

Wentylator wyciągowy spalin a nie nadmuchowy

Funkcje przedmuchu podczas otwierania drzwi lub dokładania drewna

Bardzo rozbudowany sterownik

Duże komory na popiół

Jest hybrydowy na pellet i drewno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...