Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Praca za granicą


Charlie

Recommended Posts

Cześć,

 

Mam kilka pytań do doświadczonych w temacie.

Przykład:

Obywatel RP zatrudniony w firmie austryjackiej na tzw. etat + czas nieokreoślony i wykonujący pracę dla tej firmy poza Austrią ale nie w Polsce.

Pytania:

1/ czy może brać kredyty w polskich instytucjach bankowych na podstawie odpowiednich, austryjackich zaświadczeń o zarobkach/dochodach. Dodatkowo konto w polskim banku gdzie przesyłana jest wypłata.

2/ jak wygląda sprawa ( w przypadku Austrii) rozliczenie tzw. PiT-a polskiego

 

 

Serdeczna prośba o jakieś wskazówki bo nawet nie wiadomo o co pytać w US czy Banku :)

 

Z góry dziękuję za info..

Edytowane przez Charlie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z bankiem nie pomogę ale pit - jeżeli pracujesz za granicą a Twoje "oficjalne" miejsce zamieszkania jest w Polsce składasz w swoim US zeznanie roczne PIT-36 z załacznikiem ( PIT-ZG) na którym wykazujesz dochody z zagranicy. ja oddawałam to do zrobienia w biurze rachunkowym bo dochody w walucie obcej musza zostać przeliczone na PLN ( nigdy nie wiem czy wg kursu z dnia wypłaty czy jak) poza tym sa jakieś umowy pomiędzy Skarbem Państwa a innymi krajami które regulują kwestie opodatkowania takich dochodów i na tym też się nie znam wiec nie wiedziałąbym jak to policzyć dokładnie. ale biura wałkują te tematy i robią to raczej dobrze więc w ten sposób pozbyłabym się problemu :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Dodam, że jeżeli byś pracował i w Austrii i jakiś czas w Polsce to już musisz się rozliczyć w Polsce z dochodu zagranicą, tzn. wartość podatku od dochodu polskiego jest naliczana progresywnie w zależności ile zarobiłeś zagranicą, indywidualnie w każdym przypadku.

 

Co do kredytu, jak piszesz masz umowę na czas nieokreślony, więc nie powinno być problemu.Większość banków ma odpowiednie druki po angielsku do wypełnienia zaświadczenia o dochodach. Myślę, że to zależy od banku , ja mam dochody z Norwegii i kredyt hipoteczny w banku Millenium.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...