Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ile może może kosztować nas budowa?


Recommended Posts

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 85
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z zaciekawieniem czytam opinie. Buduję większego brata Dom przy Migdałowej 2 uszczuplonego o nadmiarowe (dla mnie) formy. Te nadmiarowe formy to lukarnia, garaż i jeden z kominów (notabene w kotłowni). Przytaczane tutaj "pancerne" wymiary więźby i tak zostana przeliczone przy dostosowaniu do warunków strefy zamieszkania czy podniesieniu ścianki kolankowej przez konstruktora.

 

Zgodnie ze sztuka przewymiarowanie rysunków jest niemile widziane. Jednak na budowie sa nieocenione. W gestii architekta leży poprawne ich wykonanie, w gestii kierownika budowy ich egzekwowanie i "życiowe" weryfikowanie w boju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu bym się przyczepił do krokwi chociażby 8x20cm pewnie architekt takiej nie widziała na oczy

bo jak by zobaczy i przyłożył do projektowanego budynku to zrozumiał by że jest 2 razy za wielka.

spokojnie 7x14 standard obskoczy.

 

Zaciekawiony patrzę do projektu dachu w Migdałowej 2.

Tutaj wymiary krokwi to 8x16.

To na pewno mówimy o bliźniaczym projekcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=174241&d=1362386942 o tym :)

no 8x20 potężna krokiew ...pewnie ze względu na izolację ... innej opcji nie ma ..

Stary dom z 1938 roku krokwie z okrąglaków rozpiętość w osiach 8m 30st nachylenie połaci.

okrąglaki koło fi 120mm plus ściągi ... jak kto woli jętki :D

Nie jedną zimę wytrzymał ... nikt go nie liczył ... a tu takie krzaki ...

No źle nie jest ... mogą być te 8x20 zaszkodzić nie zaszkodzą ...

tylko na zrywanie dachu podczas wichury nie ma to wpływu tylko jak

jest przybita do płatwi .. a płatew do muru ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=174241&d=1362386942 o tym :)

no 8x20 potężna krokiew ...pewnie ze względu na izolację ... innej opcji nie ma ..

 

Migdałowa 2 ma jednak inne (czytaj mniejsze). Akurat jest mi to obojętne bo nie będę miał lukarni.

 

[ATTACH=CONFIG]177988[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...
Ja dopiero bede zaczynal budowe, ale powiem tak odnosnie kosztow. Gornej granicy nie ma, nie wazne czy dom ma 100m2 czy 300m2 oba moga kosztowac 1mln zl i wiecej. A tak naprawde 3000zl x m2 po podlogach ( nie uzytkowa) i spokojnie sie wprowadzasz w sredni standard. A jezeli masz troche pojecia, wiecej czasu, dostep do internetu i nielimitowane rozmowy a do tego elektryka,hydraulika, glazurnika w rodzinie i szczescie to i za te 3000zl osiagnac mozesz podwyzszony standard wyposazenia metoda gospodarcza ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jezeli masz troche pojecia, wiecej czasu, dostep do internetu i nielimitowane rozmowy a do tego elektryka,hydraulika, glazurnika w rodzinie i szczescie to i za te 3000zl osiagnac mozesz podwyzszony standard wyposazenia metoda gospodarcza

I stolarza :) niczym udam się na "wojnę" budowlaną z własnym domem, uzbrajam się w maszyny które można wykorzystać w bardzo wielu zadaniach.

Zostało mi teraz albo kupienie piły formatowej, albo zrobienie czegoś na wzór.

Nauczyłem się obrabiać drewno tak aby zrobić to co mi potrzeba, przez to mogę mieć meble z dębu/ dęba ... za nie dużą kasę.

Teraz jeszcze prasę/ ramę do ściskania drewna klejonego. Na słupy itp mniejsza podatność na pękanie itp lepiej wygląda.

Dzięki temu za oszczędzę na czym innym wykończeniu potem powierzchni, przyśpieszę budowę bo szybko wmontuję dany element.

Ciąg przyczynowo skutkowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dopiero bede zaczynal budowe, ale powiem tak odnosnie kosztow. Gornej granicy nie ma, nie wazne czy dom ma 100m2 czy 300m2 oba moga kosztowac 1mln zl i wiecej. A tak naprawde 3000zl x m2 po podlogach ( nie uzytkowa) i spokojnie sie wprowadzasz w sredni standard. A jezeli masz troche pojecia, wiecej czasu, dostep do internetu i nielimitowane rozmowy a do tego elektryka,hydraulika, glazurnika w rodzinie i szczescie to i za te 3000zl osiagnac mozesz podwyzszony standard wyposazenia metoda gospodarcza ;)

Trudno się nie zgodzić z wpisem, a górnej brak to rzekłbym oczywista oczywistość i fakt autentyczny:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wyliczenia Wasze są tak różne, że podam też swoje.

stodoła 120m* na płycie fundamentowej na XPS-ie 300 o warstwie 10cm pod i 20cm na płycie (ogrzewanie podłogowe wodne w wylewce)

Strop drewniany, poddasze nieużytkowe, duże przeszklenia od południa, 50cm wełny w dachu i stropie, silka 18 i 30cm szarego na ścianach.

Okna z montażem wielowarstwowym na kotwach w warstwie ocieplenia. Bez kominów, planowana Rekuperacja z GWC glikolowym.

Wstępny kosztorys wyszedł dla SSZ w systemie gospodarczym na 1500zł za 1m* trzeba jeszcze dodać ok 20% na tzw. nieprzewidziane wydatki.

Wyszło 180tys.

 

Nie wiem, czy to drogo, czy tanio, ale jak mam kupić byle jak zbudowany i do tego zimny dom za 250tys w SSZ, to chyba lepiej budować tak, jak się chce.

W myśl zasady "tak krawiec kraje, jak mu materii staje" :) :) :)

W mojej okolicy dom, jak ma 12cm styropianu na ścianach, to już w ogłoszeniu nazywany jest energooszczędnym :)

Czy nie uważacie, że to lekka nadinterpretacja? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej okolicy dom, jak ma 12cm styropianu na ścianach, to już w ogłoszeniu nazywany jest energooszczędnym :)

Czy nie uważacie, że to lekka nadinterpretacja? :)

Wszystko zależy jeszcze z czego są ściany. Ja mam Ytong Energo 36,5 i nie uważam tego za nadinterpretację. U dla mojej ściany jest w okolicy 0,14, a więc chyba nieźle a zapotrzebowanie na ciepło 6573kWh/rok przy 200m po podłogach:rolleyes: Przy zwiększeniu izolacji do 20cm zapotrzebowanie spada do 6260. oszczędzam w ten sposób 300kWh/ rocznie a przy pompie około 100. ma to się nijak do kasy wydanej na dodatkowe ocieplenie.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najcieplejszy materiał konstrukcyjny dzięki współczynnikowi λ10,dry = 0,095 W/mK, no jak suchy, wynik bardzo dobry.

Daje to ile ? 0,36 /0,095 = 3,7 R co daje U 0,27 dla samego pustaka.

U dla mojej ściany jest w okolicy 0,14, a więc chyba nieźle a zapotrzebowanie na ciepło 6573kWh/rok przy 200m po podłogach
średnia sezonowa. Jakie masz obciążenie cieplne ? tj moc szczytowa przy temperaturze obliczeniowej ? lub suma strat wyliczona W/K ? to w tedy by wyszła moc na 1st ... różnicy temp ... można by dowolnie sprawdzać, pytam tylko z ciekawości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obciążenie przy 12cm styro 4600W a przy 20 4450
:) bo zejdziesz z U ileś na U ileś. nie wielkie wartość.

Okna, mostki, wentylacja itp . to będzie pierwsza liga. Na mostki bym nie liczył pewnie.

wentylacja i okna główne składniki strat. Ale mniejsza oto . zrobienie 0kWh ... kwestia około 30m^2 przeszklenia.

Bilans wyjdzie zero, ale faktycznie tak nie będzie.

jedne dzień gdzie temp będzie -20 ... ile nagoni kWh ? 4,6kW *24h = 110 kWh tylko jeden dzień, oczywiście ciut mniej będzie bo w dzień taki jest cieplej i masę słońca, jednak nie jesteś w stanie odbić tych strat zyskami z kwietnia.

Właśnie te dołki powstałe przez "duże" straty (one duże u Ciebie nie są oczywiście) nie wypełnisz zyskiem z marca czy kwietnia.

Po co to piszę ? ponieważ liczenie średnich jest przekłamaniem.

Była by to prawda jeśli mieć coś co rozsmaruje zyski na cały sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...
myślę za SSO trzeba przyjąć 800-1000 zł za metr powierzchni, jeśli nie robimy tego własnymi rękami. Tak wychodzi u mnie z obliczeń i ta kwota znajduje potwierdzenie u innych (ja się przekonam za pół roku).

 

Z perspektywy czasu i samej realizacji mogę potwierdzić podaną kwotę. Oczywiście pamiętajmy o "psikusach" z VAT-em, okresowych promocjach, rabatach na składach etc.

Edytowane przez inwestorbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Planuje budowę domu http://archetyp.pl/projekt_bilbo/?odbicie=1 na tej działce

działka.jpg

Zmiany w projekcie:

-brak kominów, kominka

-płyta fundamentowa [XPS 20 cm]

-więźba z wiązarów [min 30 cm ocieplenia]

-na poddaszu pomieszczenie na graty [wejście po lekkich schodach od strony N]

-okna fixy 3 szyby [w warstwie ocieplenia?]

-podłogówka na całości w płycie, grzana prądem ew. pompa powietrze-woda

-ściany silka 18 + styro [min 20 cm]

-rekuperator

Ewentualna korekta izolacji po OZC.

Jakie na "oko" wyjdzie zapotrzebowanie kwh/m2?

System gospodarczy i planowany budżet 275 tys. Liczę na zwrot Vatu z MdM, dopłata do fundamentu z kopalni. Da się za to zamieszkać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...